agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Subtropikal İklim Meyveleri
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-08-2009, 01:29   #31
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Bu sene 8 tane hicaz nar ektim ve 1 tanesini özellikle öbürlerinden ayrı olarak başka biryere ektim. Onu özellikle ekmemin amacı sulamadan sadece dip sürgünlerini temizleyerek ve meyveleri seyrelterek ne şekilde meyve elde edeceğime bakacağım. Hicaz nar çatlamaya dayanıklıymış bakalım çatlama yapacaklar mı. Merakla büyümelerini bekliyorum. Eker ekmez fidanlar diplerinden sürgün verdi, bir taneside 2 tane çiçek açtı ama ****** meyve tutmadı zaten tutsada ağaç gelişsin diye büyültmesine izin vermem.

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2009, 01:09   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karabekir Mesajı Göster
Selamlar...

Siteye nar için üye oldum desem umarım kızmazsınız...

Adana'nın Kozan İlçesinde 25 dönüm narenciye bahçemiz var. Bahçeyi sürekli soğuk vuruyor. Tam ağaçlar yetişti derken bir de bakıyoruz eyvallah çekmişler. 10 yıllık fidan. Nasıl ağaç olmazlar. Olmuyorlar işte. Bu yıl babamı ikna edip, 6x5 metre aralıklarla dikilen portakalların arasına aynı mesafede birer sıra başka ağaç dikimine karar verdik. Açıkçası 6-7 yıldır portakal bahçesine sürekli masraf edip hiç bir gelir elde edemeyince bahçecilik işinden vazgeçmek üzereydik. Yeni bir yol olarak Hatay Hurması, Kayısı, Şeftali, Nar arasında tercih paymaya kaldı iş. Yukarda bahsi edilen narı görünce, duyunca hah işte aradığım şey tam da bu dedim.

Şimdi geriye yardım almak kaldı. Lakin bir ton para verip nar fidanı almaya da ekonomimizin çok da elvereceğini sanmıyorum.

Kardeş, bana bir yardımcı olabilir misin? Nasıl yapabiliriz. Tamam biliyorum dikime 7-8-9 ay var ama biz şimdiden bir gayrete girişelim de...

Selam ve saygılarla...
Merhabalar Site göz gezdiriken gözüm takıldı.Ağaç arasına dikilen fidandan randıman almanız cok zor.Fakat bahçeniz yeni bunda bir problem yok.Yeni fidan dikerseniz ilerde birinden birini sökmeniz gerekir.İki tavsanın peşinden koşmak cok zordur.

Eğerki bahçede fidan dikmek istiyorsanız mutlaka kullanacak oldugunuz anaclar bodur olmalıdır.Tabi bu fidanlar 6 metre ara olan yerlere dikilmelidir.Yarı bodurlar erken verime oturur ağaç ömrü ise 15-20 yıl civarındadır.

Kayısıda bölgeniz icin myrobolan c29 yarıbodur anaclı ninfa-aurula-procede thyrınte(erkenci çeşitlerdir)

Erikte myrobolan c29 anaclı can-papaz ve erkenci black serilerden japon erikleri

Şefatlide gf677 yarıbour anaclı erkenci çeşitler (francoise) dikebilirsiniz.
erkenci çeşitleri sunmamdaki amac bahcenizin rakımıyla alakalıdır.Bahçe rakımınız düşük ise tercih edebilirseniz.Eğer bahçeniz yayla kesimde ise cinslerin tamamı değişecektir.

Düzenleyen kemalcuce : 30-08-2009 saat 01:10 Neden: eksik yazım
kemalcuce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2009, 22:51   #33
Ağaç Dostu

emrezgi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-05-2009
Herkese merhaba bizim apartmanın bahçesinde bir tane nar ağacı var fakat her yıl daha narlar yeşilken hepsi çatlıyor sizce ne yapabilirim bir tane yemek bile kısmet olmadı

emrezgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2009, 22:26   #34
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emrezgi Mesajı Göster
Herkese merhaba bizim apartmanın bahçesinde bir tane nar ağacı var fakat her yıl daha narlar yeşilken hepsi çatlıyor sizce ne yapabilirim bir tane yemek bile kısmet olmadı
Ya düzenli olarak sula ya da olgunlaşmasına yakın zamanda yağmurlardan koru. Dip sürgünlerini temizle tek gövde olmasını tavsiye ederim. Meyveler aşırı sıksa seyreltme yap. Hiçbiri olmadı hicaz nar ek

Eski 13-09-2009, 01:36   #35
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

İnternette narın kabuğunun özel yapısından dolayı narın soğuk hava deposunda 9 ay saklanabileceği yazıyordu. Geçen sene bu tarihte denemek amaçlı dolabın +4 C°'de olan kısmına koyduğum hicaz narı bugün dolaptan çıkardım. Size aktarabileceğim bilgi nar 9 ayı sorunsuz olarak atlattı ama 10. aya girmeden kabuğunda çürüme olmaya başladı. Fotoğraflarını cep telefonumun kamerasına çektim fotoğrafını bilgisayara atabilirsem koyarım. 12 ay 365 gün geçmesine rağmen hala daha sağlam olan kısmı çok büyük çürüme küçük bir bölgede oldu. Narı seçipte koymuştum. Kabuğu diğerler nar cinsleri gibi yumuşak değildi, kabuk sertleşmişti dayanacağından adım gibi emindim ve beni yalancı çıkarmış sayılmaz. Sizlerden isteğim bu senenin mahsulü olan hicaz nardan 1 tane alıp dolabınızın en üst rafının köşesine koyup onun ne kadar dayanacağını gözlemek çürüme tespit ettiğiniz anda kesip yersiniz. Rasgele nar alıpta koymayın ama kabuğunun uzun süre dayanacağına inandığınız bir narı koyun. Bu senede seçtiğim bir narı gölge ortamda dışarda saklıyacağım bakalım bu ne kadar dayanabilecek dolaptaki narın çürümesinin nedeni birazda fazla nem olması gibi görünüyor.
Benim bunu yapmamdaki amaç narın 12 ay piyasada satabilmenin mümkün olup olmadığıydı ama olsun 9 ay sapasağlam dayandı. Demekki narı hemen satmak yerine saklayıp piyasada narın olmadığı zaman satabilirmişiz. İşte narı, hicaz narı sevmemin nedenlerinden bir taneside bu...

Eski 19-10-2009, 22:30   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Rus narı,

soğuk yerlerde nar yetiştirmek isteyenler için.

http://www.ediblelandscaping.com/pla...nc=view&id=221

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2010, 11:17   #37
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-01-2010
Konunun tamamını okudum, ama hicaz narının ayırıcı özelliği nedir bulamadım . adını çok duyduğum hicaz narını pazardan alırken diğer narlardan nasıl ayırabilirim. **** ağaçının belirgin bir farkı var mı?

botanik2009 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2010, 20:56   #38
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi botanik2009 Mesajı Göster
Konunun tamamını okudum, ama hicaz narının ayırıcı özelliği nedir bulamadım . adını çok duyduğum hicaz narını pazardan alırken diğer narlardan nasıl ayırabilirim. **** ağaçının belirgin bir farkı var mı?
Meyve kabuğu diğer narlardan daha sert olur. Hafif ekşi olur. Ağacı diğer narlara göre daha çeşitli koşullara uyum sağlıyabilir. İlk aklıma gelenler bunlar oluyor.

Eski 08-04-2010, 17:35   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2010
Hicaz Nar

Merhabalar.Çukurova bölgesinde yaşıyorum.Hicaz cinsi narın bu bölgede inanılmaz boyutlarda dikimi yapıldı.Çok büyük bahçeler kurulmaya başlandı.Birkaç üretici ile görüştüm.dikimden sonra ki 20.ayda ürün alınmaya başlanıyor ve piyasada para eden cinsin hicaz narı olduğu söyleniyor.Ortalama 3-4 adedi 900-1200gr civarı olabiliyormuş.Mersin in Tarsus ilçesinden biri çiftçi ile görüştüm.250 dönüm ekili arazi var.Geçtiğimiz yıl ürün zamanı kilosunu 0.95 kuruştan tüccara vermiş.Tüccar toplatmış ve bir müddet sogukhava da muhafaza etmiş ardından iç ve dış piyasaya 2 liradan sürmüş.Bu konularda deneyimi ve bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.

baritono Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2010, 22:23   #40
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Hicaz narı ile ilgili bir başlık bulunuyor, sitede yeni konu açmadan önce başka bir sayfada bulunuyor mu diye araştırmalısınız. Saygılarımla...

Eski 10-10-2010, 23:53   #41
Ağaç Dostu

edis2209's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2010
Galeri: 13

Yenipazar - Aydın 'dan arkadaşımın bahçesinden toplamıştım.. Elimde materyal olarak yukarıdaki Kompozisyonu hazırladım.. Oldukça tatlı bir nar.. Hicaz Nar'ı mı acaba ?
Sevgiyle kalın.

edis2209 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2010, 20:29   #42
Ağaç Dostu

hatipali74's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi edis2209 Mesajı Göster

Yenipazar - Aydın 'dan arkadaşımın bahçesinden toplamıştım.. Elimde materyal olarak yukarıdaki Kompozisyonu hazırladım.. Oldukça tatlı bir nar.. Hicaz Nar'ı mı acaba ?
Sevgiyle kalın.
Kayısı nar dediğimiz cinse benziyor...

hatipali74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2010, 23:53   #43
Ağaç Dostu

hozat's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 45
Bunlarda benim bahçedeki nar ağacımın ürünleri.(BODRUM)

Olgunlaşmadan önce çok ekşi oluyor.Olgunlaşması ekim kasım aylarını buluyor.

Cinsini bilmiyorum,içi çok kırmızı ve sulu,tadı mayhoş.

Name:  IMG_3746.jpg
Views: 2343
Size:  67.5 KB

Name:  IMG_3821.JPG
Views: 2418
Size:  54.2 KB

Name:  IMG_3809.jpg
Views: 2269
Size:  51.1 KB

hozat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2010, 16:07   #44
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Şahaneler sn.Hozat. Benim ağaç 1 tane bile vermedi yine.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2011, 12:25   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2009
Wink 5 Yaşında hizar nar mahsülü

Herkese merhaba,
2006 nisan ayında ekmiş olduğumuz hicaz narından iyi bir bakımdan sonra ağaç başı kaç kg bir ürün bekleyebiliriz?

criterian Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2011, 02:54   #46
Ağaç Dostu

redbullah's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2009
Caner Narı

Silifke yöresindeki arkadaşlarımdan bilgi edindim.Caner narı varmış.Haziran ayında bir aylık bir dönem içerisinde (Erken Hasat)ürün veriyormuş.Fidanı 18.ayda meyvaya başlıyormuş.Çatlamaya dayanıklı,çok küçük çekirdekli,hoş bir tadı ve kokusu varmış.Cinsini bir Türk doktor geliştirmiş.Ürünü,bu sene bir aylık dönemde(Haziran)3,5 TL -2 TL,fiyat yelpazesinde,bahçesinden satılmış.Alıcıları Ruslar.TIR larıyla gelip tamamını toplayıp götürüyorlarmış.Bence nar çeşitleri içerisinde en iyi ve karlı olanı.Tabii ki bu özellikleri Silifke ortamına göre.Başka yörelerde nasıl olur bilemem.Örneğin havası nemli olan yerleri sevmiyormuş.Akdenizde kuzeyi poyraza kapalı olan yerlerde denemişler,netice alamamışlar.Birde su tabanı yüksek arazilerde randımanlı olmuyormuş.Bu bilgiler öylesine sohbetlerde edinilmiş bilgiler.Ne kadarı doğru,ne kadarı yanlış bilemiyorum.Ama nar ekimiyle ilgilenen arkadaşlara birde bu cinsi araştırmalarını ve daha sağlıklı bilgilere ulaşmalarını tavsiye ederim.
Aşağıdaki linkte daha etraflı bilgi mevcut.

http://www.narfidanci.com/cekirdeksiz.html

Sevgiyle kalın.

Düzenleyen redbullah : 31-10-2011 saat 03:10 Neden: imla hatası
redbullah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2012, 22:58   #47
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2007
Galeri: 22
Kırmızı Nar

Benim çekirdekten yetiştirdiğim kabuğu kırmızı az mayhoş ama tatlı nar ım çeşidi ne olabilir hicaz narına benziyor ama benimkisi daha farklı.

Eklenen Resimler

serdar1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2012, 16:13   #48
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Kırmızı narlarlardan bir tanesini tadımlık olarak kestim oldukca güzel tadı var ekşi değil tatlı çok az ekşi. Diğer çeşitlerden daha kırmızı 10 gün sonra tam kıvamına gelir.

Eklenen Resimler

Eski 16-10-2012, 17:36   #49
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2010
Aşağıdaki linktende benim hicaz narlarımı görebilirsiniz...

İşte Hicaz Narlarım ~ Her Telden...

Piran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2012, 18:12   #50
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Piran Mesajı Göster
Aşağıdaki linktende benim hicaz narlarımı görebilirsiniz...

İşte Hicaz Narlarım ~ Her Telden...
Çok güzel renkler harika gözüküyor.

Eski 16-10-2012, 18:36   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2010
Evet, renkleri çok güzel.
Bakalım kısmet olursa büyük bir proje yapacağım Hicaz Narları için...

Piran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2014, 18:02   #52
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Tohumdan yetişen narlar 1 hafta önce uyanırken, hicaz narı daha uyanmadı. Acaba ne zaman uyanıyor?

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2014, 12:41   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-12-2014
İyi günler arkadaşlar. Bu siteye yeni üye oldum. 5-6 dönümlük bir nar bahçesi yapmayı düşünüyorum. bu işle ilgili bilgim yok. 5-6 dönüm için ne kadar masraf gider?(bahçe tesisi, sulama, fidan vb) ayrıca her dönüme kaç fidan dikebilirim en uygun ölçüler nelerdir? cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum

yusuf31 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2017, 16:37   #54
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

2017 yılı mahsulu kırmızı narlar yeni yeni kızarmaya başladılar.

Eklenen Resimler

Eski 13-09-2022, 10:17   #55
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-07-2017
en erkenci nar hangisi

kartezyenx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
hicaz narı, mahsül, nar

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024