agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Solucan Kompostu
(https)

Beğeni Düzeni214Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-07-2010, 19:51   #121
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Bizimkisi hazırı almak değil, araştırmak ve orijinal yerli üretim yapmak.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2010, 20:51   #122
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Bizimkisi hazırı almak değil, araştırmak ve orijinal yerli üretim yapmak.
Sayın nariçi,yerli üretim için de solucan satışı yapılıyor.Anladığım kadar ile solucanın cinsi de verim için önemli

Düzenleyen Mete : 08-07-2010 saat 13:50
Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2010, 01:49   #123
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2009
Galeri: 131
Arkadaşlar 0216 611 40 86 numarasından Burçin hanımla görüşün. Solucan teminini yapabilirsiniz. Solucanlar yerli ama kompost üretimi için uygun solucanlardır. Ben bizzat yerinde gördüm ve Burçin hanımla konu hakkında detaylı uzun bir röportaj yaptım. Aksilik olmaz ise 1 hafta içinde www.bizimbahce.net adresinde yayınlanacaktır.

Ayazkızı beğendi.
Savaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2010, 13:55   #124
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Solucanlar İş Başında

Solucanlar güneş altında da üzeri örtülü olarak çalışmaya devam ediyorlar. Örtüyü açınca bu görüntü ile karşılaşıyoruz. Malzeme içi tamamen solucan dolu.
Name:  100_2928.jpg
Views: 3765
Size:  73.7 KB
Name:  100_2929.jpg
Views: 3301
Size:  73.4 KB

Şimdi seri çalışma için beş metrelik hareketli taşıma bandı gerekli.

Düzenleyen nariçi : 17-07-2010 saat 14:26
Eski 17-07-2010, 15:04   #125
Yeni Üye

Ymüh's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2010
1 solucan birim zamanda(günde, ayda) ne kadar organik madde tüketir ve bundan ne kadar gübre temin edilebilir, kırmızı kaliforniya solucanını ülkemizde bulmak mümkünmüdür?
Paylaşımınız için şimdiden teşekkür ediyorum arkadaşlar

Ymüh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2010, 22:44   #126
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

İlk solucan gübresi (vermicompost) ürünümü aldım. Yaklaşık 10 kg. kadar. Bu yine yaklaşık 10 kg yakın bir ham maddeden üretildi.Gübre içinde kullanılan ham madde izine hiç raslanmıyor tamamen işlenmiş (solucanın sindiriminden geçmiş) koyu renkli-siyaha yakın bir renkte. Yeni yaptığım seradaki bitkilere kullanıyorum. Halen setlerde solucan çalışmaları devam ediyor. Yeni hammadde ihtiyacı doğuyor.

Eski 01-09-2010, 22:30   #127
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

10 kg ham maddeden 10 kg ürün elde etmek büyük başarı. Benim çalışmalarımda ham maddenin hemen hemen yarısı kadar ürünü ancak elde edebiliyorum. Güzel iş! Tebrikler!

Ayazkızı beğendi.
Eski 02-09-2010, 00:50   #128
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Bir yanlıslık olmalı 10 kg dan 10 kg urun alınamaz.Soulcanların hayati faaliyetleri için gerekli tüketim ortadan kalkmış olur.Sayın Nariçi hesap hatası olabilir mi?

Ayazkızı beğendi.
Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2010, 14:54   #129
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

10 kg dan 10 kg kompost çıkmadı, set devam ediyor. Ancak yeni besin koyamıyorum demek istedim, yeni hammadde lazım. Kaç kilodan ne kadar gübre çıktı ölçmedim. Ancak oran oldukça yüksek, tabi at gübresinde böyle. Sebze artıklarından alınacak verim oranı oldukça düşük çıkar.

Ayazkızı beğendi.
Eski 02-09-2010, 19:26   #130
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Vermicompost üretim setleri.

Bunların yerine yeni düzenleme sistem yapacağım. Malzeme bulursam. Bunların taban elekleri de çürüdü. Bunlara nikelajlı sac monte edeceğim.

Name:  100_3021.jpg
Views: 2504
Size:  63.8 KB

Name:  100_3023.jpg
Views: 3157
Size:  69.4 KB

Name:  100_3040.jpg
Views: 2129
Size:  61.3 KB

Eski 03-09-2010, 10:18   #131
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-04-2009
Merhabalar,

http://www.organicagcentre.ca/DOCs/V...sManual_gm.pdf linkinde 50 küsür sayfalık bir solucan kültürü dökümanı var.

Bu dökümana göre solucanları üç tipe ayırmışlar.

1.Toprağın içinde yaşayarak çok az yüzeye çıkan ve toprakta ne besin varsa onunla yetinen ve yüzeye çok seyrek çıkan tipler ki bunlar çok kanaatkar oldukları için vermikompostta verimleri çok az oluyor.(Endogeic)
2.Toprak yüzeyinin altında yaşayarak sadece geceleri yukarı çıkarak çürüyen atıklarla beslenen tipler. Canadian Night Crawler bu tipte bir solucan. Bunları vermikompostta kullandıklarını daha önce bir kaç yerde okudum.(anecic)
3.Topraktaki döküntülerin içinde yaşayarak beslenen solucanlar ki vermikültüre ve vermikompost için kullanılan ve ticareti yapılan türler bunlar.(epigeic)

Bu ve diğer kaynaklardan araştırdığımın özeti şu: Eğer ki hızlı kompostlaşma yapan verimli solucanlar istiyorsanız bu solucanların hayatta kalıp soyunu sopunu devam ettirmek için tabiatta çok az zamanı olan solucanlardan olması gerekli. Bunun için de en uygun solucanları en fazla araştırma yapılan yer olduğu için Kanada'da ki soğuk iklimlerde buluyorlar ki Eisenia fetida'da bunlardan biri. Bu solucanların neslini devam ettirebilmek için her sene bir kaç ay vakitleri oluyor. Karlar eriyecek, döküntüler ortaya çıkacak, beslenilecek ve üreme faaliyetlerinde bulunulup yumurta(cocoon) lar bırakılacak. Dolayısıyla, yeme içme faaliyeti ne kadar hızlı yapılırsa ve ne kadar fazla birarada bulunulup vaktin bir kısmı da üremeye ayırılırsa genlerini aktarma şansı da o kadar fazla olacak.

Bizim sağdan soldan topladığımız solucanlar büyük ihtimalle 1 tip(Endogeic) solucanlardan olduğu için vermikompost ve vermikültürde verim elde edilmesi ihtimali düşük. Ama ülkemizde Anzer gibi iklimi daha soğuk ve toprak üstü döküntüsü fazla olan bölgelerdeki solucanları araştırmak gerekli. Bakarsınız o zaman yerel flora ve faunaya daha fazla uyum sağlamış aceleci ve verimli bir yerli tür de bulunabilir.

Ayazkızı beğendi.
Sarp99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2010, 11:39   #132
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Kullandığım solucanların türünü tam olarak bilmesek de, ikinci üçüncü ye benzerlik gösteren tür olasılığı fazla. Çünkü Yenizelanda , Avustralyada ki amatör üreticiler bir setin üretim sezonu olarak bir yıllık dönem olarak yapıyorlar.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Benim kurduğum setler Nisan, Mayıs aylarıydı. Sete koyduğum solucanlar büyük buyutlu olmasına rağmen şu anki kontrollerimde sette büyük solucanlara ratlamıyorum. Genel olarak küçük ve yavru durumundalar.

Ben solucanları sıradan topraktan ve toprak altından toplamadım. Onları kurduğum tuzaklara çağırarak kendileri geldi.

Ayazkızı beğendi.
Eski 07-09-2010, 02:14   #133
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-08-2010
abicim cidden tebrik ediyorum mükemmelsiniz ağzım açıkta kaldı... istediğin gibide ayarlıyabiliyorsun topraktaki azot cinsini kalsiyumunu vs vs... cidden çok başarılı ve keyfli bir uğraş istanbulu terkedism geliyor sizlerin yaptıklarını görünce... tebrikler

Ayazkızı beğendi.
drum_x Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2010, 07:45   #134
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Teşekkür ederim, sevgili drum x.

Bu sabah üç kilo kadar vermicompost istihsal ederek bitkilere dağıttım.

Ayazkızı beğendi.
Eski 29-09-2010, 18:30   #135
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Yeni set

Yeni set yapımında kullanmak için krom delikli sac aldım.
Name:  100_3085.jpg
Views: 2366
Size:  57.5 KB

Name:  100_3086.jpg
Views: 2218
Size:  22.1 KB

Eski 29-09-2010, 20:08   #136
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Sn. Nariçi,

Tebrikler. Forumda bu işi azimle sürdüren ve başarıya ulaşan tek kişi sizi oldunuz. Umarım işi daha da büyütürsünüz.

Ayazkızı beğendi.
acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2010, 20:27   #137
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Gercekten oyle,biz solucanlari azad ettik.Kompost cukurumda yasamlarina devam ediyorlar.Ya da oyle zannediyorum.
Fakat, Burcin Hanimla gorusup bu ise devam etmek lazim.At gubresi bedava
Tebrikler, Sevgili Narici.

Ayazkızı beğendi.
sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2010, 21:09   #138
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Tebrikler.Bol olur inşallah.Satış yaparsınız.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2010, 21:23   #139
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Teşekkürler.
Yeni bir uygulama da devreye koydum. Yukarıda ki fotoğraflarda gözüken ahşap teknelerden direk yere yerleştirip altına birkaç delik açılmış plastik örtü serip içine ham malzeme koyarak topraktan gelecek misafirleri bekleyeceğim. Ziyaret edenler burada meskun edilecekler.

Kıromun tahta mazlemesini henüz almadım. C.ertesi günü alınca onun yapımına da başlayacağım.

Hakikaten vermicompost özellikleri söylendiği gibi; kokusuz, homojen, siyaha yakın bir renkte, organik veya bitkisel atık kalıntısı belli olmayan bir özellik ve yapıda. Oluşmuş vermicompostta solucan olmadığını ve terk etmiş olduklarını görüyoruz. Ancak nemli olan bu gübre açıkta bekletildiği takdirde sertleşiyor.

Eski 02-10-2010, 07:02   #140
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

http://www.localharvest.org/

Ayazkızı beğendi.
Eski 20-10-2010, 12:50   #141
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Unhappy Gözlem

Solucan setinde solucanlı malzeme (kompost) yanına yeni ham madde besinler koyunca solucanlar hemen yeni maddeyi keşfederek oraya geçiyorlar.

Solucanlar işledikleri materyal içinde besin azalınca zayıflayıp inceliyorlar. Yeni besin alanına geçince kalınlaşıp semizleşiyor. Videolarda ki kırmızı solucan formunu alıyorlar.

Eski 20-10-2010, 16:49   #142
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Sayın nariçi,

epey bir okuma yapınca artık nerede okuduğumu hatırlayamıyorum ama yabancı bir sitede bir yerde okumuştum, bir solucan gübresi üreticisinin tespiti vardı: Solucanların kış soğuklarından veya yaz sıcaklarından değil de açlıktan ölmelerinin daha kolay olduğunu yazıyordu.

Ben balkonumdaki sistemi ilk kurduğumda 15-20 günde bir besin veriyordum. Artık geldiğim noktada 7-8 günde bir besin veriyorum. Solucanlar hızla tüketiyorlar.

Burada öne çıkan bir nokta var. Solucanların hızlı ve sağlıklı bir şekilde beslenmeleri için onlara vereceğimiz besin içeriğinin de mümkün oldukça homojen olması gerek. Ben hen hızlı tüketimi hem de homojen tüketimi sağlamak için şöyle bir çözüm buldum: Yiyecek atıklarını kilitli kapağı olan bir yoğurt kabında biriktiriyorum. Yaklaşık 1 hafta ya da on gün sonunda kap doluyor. Daha sonra kabın içindeki turşu gibi renk değiştirmiş ve biraz da sulanmış olan bu atıkları kıyma makinesinden geçiriyorum. Sonra kıyılmış olan bu yiyecekleri ağzı kapaklı bir bidona boca ediyorum. Bu bidon içine biraz iyice ufatılmış yumurta kabuğu, bir miktar ince dere kumu ve leonardit veya humik asit ekliyorum. Zamanı geldikte bu kaptan bir miktar besin alıp solucanlara veriyorum.

Solucanlar hemen bu besin karşımını hızla ve iştahla tüketiyorlar. Böylece onlara hızla tüketebilecekleri homojen bir besin sunmuş oluyorum. Beslenmede bir gecikme olursa solucanlar zaten yavaş yavaş kaptaki yığının üstüne doğru çıkmaya başlıyorlar.

Saygılarımla!

Eski 20-10-2010, 17:28   #143
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Sayın Savaş Bey teşekkür ederim. Benim gözlemim yumurta kabuklarına ilgi duymuyorlar. Koyduğum kabuklara hiç solucan gelmedi.

Ben besin olarak organik ahır gübresi veriyorum. Mutfak atıkları tavuklara gidiyor.

Ayazkızı beğendi.
Eski 20-10-2010, 18:29   #144
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Sayın nariçi,

yumurta kabukları sistemde çok geç çözülüyor. Bu nedenle hemen talep etmiyorlar. Ancak yumurta kabuklarının bir diğer önemi, sistemdeki asidik ortamı nötrleştirmedir. Ben kabukları iyice ufaltıyorum ve un eleğinde eliyorum. Böylece sistemde daha çabuk çözülüp solucanların yiyebileceği bir duruma geliyorlar.

Ahır gübresinin yanısıra sebze ve meyve atıkları da verirseniz elde edilecek olan ürünün kalitesi de artacaktır.

Saygılarımla!

Eski 01-11-2010, 16:51   #145
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Kova ile ev atıkları kullanılarak yapılan çalışmalarda yapılabilir ama seri üretim için ayrıntıyla uğraşmak zor olur.

Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen nariçi : 10-12-2010 saat 20:07 Neden: imla
Eski 14-11-2010, 11:41   #146
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
vermicompst işine ülkemizde nedenli rağbet görür bilmiyorum 50 000 üyeli ağaçlar net sitesinde bile beş parmağı geçmeyecek kişler uğraş veriyor
seyrettiğim vidoolarda dış ülekeler bu işe cidiği anlmada yatırım yapıyor
rusynın nükleğer deneme yaptığı ülkelerde radyoktif atıklardan temizleme işini solcanlara bırakmışlar ve hatrı sayılır rakamlarla devlet yatırım yapmış
bence bu işin üzerine cidiği anlamda gidilmeli nasıl daha fazla ilgi çekilebilir
dahafazla kişler solcan gübresi üretimi ve solcan üretimi yapması yaptığmız hataları görmemize sevep olur okullarda bile solcan çalışmaları yapılması beni sonderece sevindirdi bunun çalışmalar arttırlması görüşündeyim

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2010, 01:43   #147
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

İdris bey,

bir tür kırılma noktası var. O nokta gelsin, Türkiye'de de yaygınlaşacak. Belki biraz sabır işidir. Ama ben inanıyorum. Benim bu konularda çok ciddi planlarım var. Zamanı gelince umut ettiğimiz gibi olacak.

Eski 10-12-2010, 20:16   #148
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Durum iyi gidiyor. Bu akşam bir setteki solucanlar örtü altından bakınca yüzeye çıkmışlardı. F. makinası yanımda olmadığı için resimleyemedim. Fazla da açık tutmak iyi olmuyor, rahatsız oluyorlar; hemen dibe doğru kaçıyorlar.

Bu kış açık alanda deneme olacak. Geçen yıl ilk başlangıç ve az sayıda ki solucanla sera içinde geçti.

Setlerin üzerine plastik branda örtü kapatacağım ara sıra havalandırma yapılacak. Üzerleri açık olunca yağmurdan aşırı su almış olur.

Burada kışları toprak 10-15 cm donar. Gübre üretim setleri kendi ısısı ile bir miktar tolere edebilir diye düşünüyorum.

Yaz sıcaklarına dayandığı gibi kış soğuklarına da dayanırsa iklimsel deney sonuçlanmış olacak.

Eski 11-12-2010, 23:02   #149
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-12-2010
solucanların bulunduğu yatağın ısı derecesini olçun.
eğer 12-15 derecede ya da üzerindeyse solucanlar dayanacaktır soğuğa. yavrular hakkında bir şey diyemem şimdilik.
gerekirse ılık su ilavesi kulağa mantıklı geliyor
en azından ben böyle düşünüyorum

Ayazkızı beğendi.
toprakdmr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2010, 09:05   #150
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Sayın toprakdmr,
Benim normalde tespitim, don olmadıkça zarar görmüyorlar. Belki metabolizmaları yavaşlar ama ölmüyorlar.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024