agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Solucan Kompostu
(https)

Beğeni Düzeni214Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-12-2011, 10:35   #181
Ağaçsever

ehtepot's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2011
arkadaşlar tek tek tüm mesajları okudum. hiç kimsenin değinmediği bir şey soracağım. komik ve amatörce gelebilir ama, solucanları 2 ye böldüğümüzde yaşamaya devam ederler diye biliyorum. bu yöntemle çoğaltmak mümkün olabilir mi acaba?

ehtepot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2011, 11:45   #182
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Uygun ortamı bulduklarında kısa sürede sayıları artıyor.İkiye bölündüğünde yaşıyor olmaları sağlıklı yaşadıkları anlamına gelmez sanıyorum.

Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2011, 13:39   #183
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ehtepot Mesajı Göster
komik ve amatörce gelebilir ama, solucanları 2 ye böldüğümüzde yaşamaya devam ederler diye biliyorum. bu yöntemle çoğaltmak mümkün olabilir mi acaba?
Bu tamamen bir şehir efsanesi

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2012, 23:04   #184
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-02-2012
solucanlar hermafrodittir; yani hem erkek hem de dişi üreme organlarına sahiptir ancak üreyebilmek için çiftleşmeye ihtiyaç duyarlar

chttmr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2012, 01:42   #185
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2009
Galeri: 131
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydın Mesajı Göster
Bu tamamen bir şehir efsanesi
Tamamen değil ama kısmen. Bazı türler eğer kıç kısmına yakın parça yitirirlerse yiten kısımlarını tekrar tamamlıyabiliyorlarmış. Ama tabi ki iki ayrı solucan çoğalmıyorlar. Demek solucanları ne kadar sevmiyormuşuz ki, araştırmak yerine taaa ilk okul ezelinden beri onları bölerek çoğaltma faşizanlığnı öğrenir ve öğretir dururuz.

Yazık!

Saygılarımla.

Savaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2012, 14:04   #186
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-07-2011
bende bu işe çok merak ettim bahçemizdeki hayvan gübresi içinden solucan toplamak istedim ama daha önce 100 lerce solucan varken yağmur yağdığı için içinde hiç bulamadım. başka bi yerden 150-200 tane toplayıp plastik bi kutuya koydum üzerine biraz çay atığı sebze atığı koydum kendi haline bıraktım. hayvan gübesinin içinde yuvarlak sarı şeyler gördüm yumurta olduğunu tahmin ettim emin değildim ama gogoleda solucan yumurtası resimlerine bakınca kesin oldu yumurta oldukları. aklıma şöyle bişey geldi ben hayvan gübresi yığınının toprakla bağlantısını kessem araya kalın naylon serip toprağa kaçmalarını engellesem açık alanda solucan gübresi üretebilirmiyim. bu yığının içine atıkları doldursam olur mu diye düşünüyorum savaş bey ve sayın nariçi yorumlarınızı bekliyorum.

Ayazkızı beğendi.
teacherr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2012, 17:16   #187
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2012
arkadaşlar videolarda gazete kağıtları konup ıslatılıyor ardından evsel atıklar konuyor ve direk solucanlar içine atılıyor. Normalde bu atıkların kompost halini alması için 1 - 2 hafta beklemesi gerekmiyor mu acaba?

Konu hakkında bilgilendirebilirseniz sevinirim. Zira ben bir tane hazırladım kendime ve şu an 3 gündür beklemede yiyecekler.

Ayrıca eğer bekleyecekse arada sırada sprayle ıslatmamız gerekir mi ?

Saygılarımla

Ayazkızı beğendi.
Adalıhalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2012, 18:32   #188
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-09-2010
Tecrüblerimden ve gittiğim solucan ciftliğinden (Burdur) edindiğim bilgilere göre kompostlaşmamış hiçbir ürün verilmemesi lazım. Aksi taktirde başınız çok ağrır. Mürekkepli kağıt kullanmazınıda tavsiye etmem Saygılar

Ayazkızı beğendi.
Mete Tiren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2012, 14:03   #189
Yeni Üye

Sayın Mete Bey,

Ben 4 - 5 gün önce kompost yapmak için kaba malzemeleri koydum. Yalnız malzemelerde küçük küçük sinekler oluşmaya başladı doğal olarak bir de küflenme oluştu. Bunlar kompostlaşma sürecinde normal mi acaba? Değilse nasıl önlem alabiliriz

Syg.

Ayazkızı beğendi.
Eski 20-06-2012, 16:43   #190
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-09-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalıhalil Mesajı Göster
Sayın Mete Bey,

Ben 4 - 5 gün önce kompost yapmak için kaba malzemeleri koydum. Yalnız malzemelerde küçük küçük sinekler oluşmaya başladı doğal olarak bir de küflenme oluştu. Bunlar kompostlaşma sürecinde normal mi acaba? Değilse nasıl önlem alabiliriz

Syg.
Kompostun oluşması benim başıma dert olmuştu kompost yapımını tavsiye etmiyorum. Eğer büyük bir bahçeniz varsa ve etrafta kokudan rahatsız olacak birisi yoksa sorun yok demektir. Ama benim gibi mahalle ve apartmanlarda oturanlar hiç bulaşmasın derim bence.

İşi hızlandıracağız diye bir sürü materyal ekliyorsuz sonra kompostlaşma hızlanınca acayip bir koku etrafa hakim oluyor.

Bence etrafta yanmış gübre bulabiliyorsanız buna çay çöpü karıştırarak birde elinizde az biraz kompostunuz varsa bunları kullanarak mama hazırlayın. Solucanda mamada en önemliiki husus tam kompostlaşma ve laktasyonun devamlı aynı karışımları içermesi.

Bunlara ve neme dikkat edildiği taktirde solucanda sorun yaşadım diyen sanırım çıkmaz. Şimdi sizin sorunuza gelelim Mete ben uzun zaman beklerim yeterki bu kompostlaşsın diyorsanız her gün güneşte durmak kaydıyla N P oranını ayarlarım diyorsanız beş ya da on litrelik bir şişeyi ağzına kadar hemen hemen doldurun bir kaç ay içinde kompostunuz oluşacaktır. Az koku olması için kapağına bir kaç delik açıp o şekilde bekletin. Kapağı mutlaka delmelisiniz.

Yok ben hemen başlayacağım vaktim yok diyorsanız yanmış ahır gübresile çay çöpünü bire bir oranla karıştırın. Sonra solucanlarınızı mamanın üzerine bırakın eğer solucanlar materyalin içine girip çıkmadılarsa diğer solucanları da ekleyin yok solucanlar dışarıda ve içeri girmedilerse o zaman sorunu tekrar konuşuruz. Saygılar

Mete Tiren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2012, 23:06   #191
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi teacherr Mesajı Göster
... aklıma şöyle bişey geldi ben hayvan gübresi yığınının toprakla bağlantısını kessem araya kalın naylon serip toprağa kaçmalarını engellesem açık alanda solucan gübresi üretebilirmiyim. bu yığının içine atıkları doldursam olur mu diye düşünüyorum savaş bey ve sayın nariçi yorumlarınızı bekliyorum.
Sayın teacherr,

hiç o kadar uğraşmayın. Uygun bir kap alın ve icine hayvan gübresini ve evsel atıkları ekleyin. Bir kaç gün bekletin ve daha sonra icine solucanları ekleyin. Eğer topladığınız solucanlar ortamı severse ve gübre üretmeye müsait solucanlarda zaten ortadaki atıkları yemeye ve Vermicompst üretmeye başlayacaklardır.

Ayazkızı beğendi.
Eski 26-06-2012, 23:31   #192
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Arkadaslar,

solucanlara komposta yataklama malzemesi olarak veriyoruz. Tabi ki bu yataklama malzemesi de solucanlar için bir gıda, ama birincil değil. Yataklamanin bir kaç faydası var, öncelikle nem tutar ve solucanlar için nem hayatı önem taşır. Yapılan araştırma ve deneyler, solucanların nem oranı yüksek olan yataklama malzemesi icinde solucanların daha çok çiftleşme ve yumurta üretme eğiliminde olduğunu göstermiştir. Bu arada solucanlara vereceğimiz yataklama malzemesi olarak kompostun ortalama 2 haftalık olması önem taşımaktadır. Çünkü eğer tam olarak kompostlasmış bir yataklama kullanırsanız elde edeceğiniz gübrenin besin degeri düşük oluyor, bu nedenle kompostun 2 haftalık olması onerilir.

Solucanları komposta ekledikten sonra azar azar evsel atık verebilirsiniz. Eğer evsel atıklarınızı direk verirseniz solucanların onları tüketmesi zaman alır. Ancak daha önce bir yerde bekleter ve biraz kuflendirirseniz o zaman çok daha çabuk tüketirler. Bu arada gıda atıklarında küf oluşumunun sistemin bir parçası olduğu ve zararlı olmadıgını de belirtmiş oluyoruz.

Evsel atıklarınızı da şu sekilde muhafaza edebilirsiniz. 5 litrelik bir pet su şişesine mutfağınızdan atıklar çıktıkta küçük küçük doğrayıp ekleyin. Kapağını sıkıca kapatmayın, neredeyse üzerine hafifçe koyun. Böylece sise doluncaya kadar çıkacak gazdan şişenin patlamasını önlemiş olursunuz. zamanla şişenin icinde hafif turşu kokulu ama kesinlikle kötü kokmayan yem elde etmiş olursunuz. Zaten kötü kokuyorsa solucanlara vermeyin. Bu sekilde hem ortalığa kötü kökü yaymadan solucanlara sürekli hazır yem de temin etmiş olursunuz.

Bu arada, çeviri ve calışmalarımı Solucan Gübresi sayfasından takip edebilirsiniz. Aradığınızdan fazlasını bulacaksınız... Yorumlarınızı bekliyorum.

Ayazkızı beğendi.
Eski 27-06-2012, 03:40   #193
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-05-2012
Savaş; maşallah site yapmışsınız umarım yabancı kaynakları çok iyi kullanıp bizim gibi öğrenmek isteyenlere yardımcı olmuş olurusnuz

islam_joker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2012, 11:36   #194
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-05-2012
savaş; senin sitede okudum bir sinek türü yazmışsın ben ona bizim gıdalardayken kurtçuk demiştim acaba bu kurtçukların zararının olmadığını mı söylüyorsun yani vede gıdayı boşaltıp kontrol ettiğimde bir sürü kahverengi yumurtada vardı buda demek oluyorki fazlasıyla ortama ayak uydurup çoğalıyorlar ;şimdi bu kurtçuklar besinleri yiyip salucanlara faydalı mı olluyorlar veya solucan olmayan bir kovada olsa gene faydalımı diyeceğiz

islam_joker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2012, 12:12   #195
Yeni Üye

savaş bey merhaba,

yaklaşık 1 ay önce kompost hazırladım. evsel atıkları koydum içine 2 hafta sonra da 20 - 25 adet solucan koydum. bi kaç güne bir nemlendiriyorum sprayle. geçen gün küçük beyaz kurtcuklar gördüm bunun bir zararı olabilir mi acaba. Bir de solucanların atıkları tükettiğini nasıl anlayacağım karıştırmam gerekiyor bunun için. karıştırırsam zararı olur mu solucanlara. Ayrıca bu slucan yumurtalarının rengi nedir nasıl şekilleri vardır. kahverengi küçük birşey buldum geçen gün toprağın üstünde kurtların larvasıdır diye attım.

bilgi verebilirseniz minnettar olurum

syg

Ayazkızı beğendi.
Eski 15-09-2012, 15:23   #196
Ağaçsever

herkese selamlar ben biyolog cihat tümer; 15 gün önce sivas üniversitesinden getirdiğimiz Eisenia fetida (kırmızı kaliforniya solucanı) türü solucanlara yataklarını hazırladık; beton zemine alttan ısıtma sistemi kurup üzerine beton attık ve beton üzerine de kompostlarını dökerek solucanları buraya aktardık, biz bu işi ciddiye aldık ve faaliyete geçirdik. Nasip olursa 1-2 sene içinde solucuanların sayısını artırıp bu zaman sonunda da gübre üretimine inşaallah geçeceğiz, burdaki tüm ilgili arkadaşlarla hazırladığımız ısıtma sisteminin, yatağın ve solucanların fotoğraflarını inşaallah yakın zamanda paylaşacağım. Eğer irtibata geçmek isteyen olursa mesaj atsın telefon numaramı ve bilgilerimizi seve seve paylaşırım.

Eski 15-09-2012, 17:20   #197
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
çalışmalarınızı tebrik ederim
fotoları bekliyoruz

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2012, 19:17   #198
Ağaçsever

valla sanırım fotoğraf yüklemeyi başaramadım

Eski 17-09-2012, 20:15   #199
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chttmr Mesajı Göster
herkese selamlar ben biyolog cihat tümer; 15 gün önce sivas üniversitesinden getirdiğimiz Eisenia fetida (kırmızı kaliforniya solucanı) türü solucanlara yataklarını hazırladık; beton zemine alttan ısıtma sistemi kurup üzerine beton attık ve beton üzerine de kompostlarını dökerek solucanları buraya aktardık, biz bu işi ciddiye aldık ve faaliyete geçirdik. Nasip olursa 1-2 sene içinde solucuanların sayısını artırıp bu zaman sonunda da gübre üretimine inşaallah geçeceğiz, burdaki tüm ilgili arkadaşlarla hazırladığımız ısıtma sisteminin, yatağın ve solucanların fotoğraflarını inşaallah yakın zamanda paylaşacağım. Eğer irtibata geçmek isteyen olursa mesaj atsın telefon numaramı ve bilgilerimizi seve seve paylaşırım.
Sn. chttmr, kolay gelsin.

Sn. Safran'lının dediği gibi resimler ve anlatımlar da bekliyoruz sizden...

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2012, 15:44   #200
Ağaçsever

arkadaşlar ben beceremedim fotoğraf yüklemeyi, yüklüyor diyor %100 yükleme oluyor fakat en son başarısız oldu hata oluştu diyor. Bilen birisi tarif ederse yüklemek isteirm

Eski 30-10-2012, 21:57   #201
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2011
arkadaşlar bu akşam bardaktaki çilekleri daha büyük saksılara koymak için 15 litrelik saksıdaki toprağı boşalttım içinden yaklaşık 6-7 solucana rastladım sanıyorum bir sürü de yumurta vardı fakat malum havalar biraz soğudu. Ben bu yumurtaları ayrı bir yataklığa almak istiyorum ama elle ayırmam mümkün değil ne önerirsiniz bana bir de bu kadar az solucanın bu kadar yumurtlaması normal mi ? Ayrıca şunu belirtmek istiyorum ben bu toprağı arkadaşımın bahçesinden aldım toprak kili neredeyse beton gibiydi fakat aradan 6 ay geçince yumuşamış siyahlaşmış çok güzel bir kıvama gelmiş ben bunu elbete solucanlara bağlıyorum bir nevi toprak ıslahı. Gerçekten çok keyif alıyorum bu tarz şeylerden paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Sevgili Nariçi gerçekten olaya gayet bilimsel yaklaşmışssın imkanlarını harika değerlendiriyorsun umarım muvaffak olursun

eslekehl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2012, 22:19   #202
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-10-2012
selam arkadaşlar affınıza sığınarak birşey söylemek istiyorum ben bu konuyu uzun zamandır takip ediyorum fakat tek okumadığım şey solucanlara öğütülmüş bitki artığı(öğütülmüş; yaprak,ağaç kabuğu,çürümeye yüz tutmuş elle ufalanan dallar, kurutulmuş rondoda çekilmiş ayrık kökü vb.) lifli,çabuk çürüyüp toprağa karışması kolay maddeler diye bildiğim! şeyler denemiyorsunuz.benim düşüncem sadece sizlerin sürekli denediğiniz ve solucanlara verdiğiniz malzemenin kanaatimce normalde tükettikleri maddelerin dışında şeyler olması.mesela çöplüklerimiz var (her şehirve her köyde) oralarda sizin kullandığınız malzemelerden bolca mevcut.gene affınıza sığınarak söylüyorum sizce bu alanlardan toplanan solucanla orman veya ağaç,gübre kenarlarından toplanan solucanların beslenmeye alışık oldukları şeyler sizce aynımıdır....? bence sizin bu atıkları öğütüp verdiğiniz solucanların sürekli evsel atık olan alanlardan toplanması bence daha uygun gibi geliyor.gübreden toplanan solucan gübreye,orman döküntüsü olan alandan toplanana orman artığı,çöplük gibi alanlardan toplanana ev atığı şeklinde,uygulama yapsak sizcenasıl olur. solucanlarımız sürekli hangi besinlerle yaşamaya alışıksa o besini uygulasak diye nacizane bir fikir oluştu kafamda saygılarla .Ben 250 adet cevizi olan bir arkadaşınızım solucan gübresine olan ilgim bu sayede oluştu.Solucanların şoka girme konusunda çok düşündüm ve bu konuda siz toplarken o an nerde ve neyle beslendikleri geldi aklıma. Bence denemeye değer diye düşünüyorum.bulundukları alanlerda olan besin alışkanlığını yavaş yavaş değiştirebiliriz gibi geldi (bizim evsel atıkları az miktardan çoğa doğru arttırarak) nacizane düşüncemi bi düşünün ve siz uygulamacılar olarak onlarla beraber mutlu mesut geçinin sanki size kızıyorlar

Ayazkızı beğendi.
SoLuM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2012, 12:09   #203
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2008
Selamlar,

Burada faydalı türkçe bilgiler var:
Kompost Üretimi

sattıkları set ve solucanlar çok pahalı, Eisenia Fetida solucanı hariç hepsi kolayca ucuza temin edilip yapılabilir. Yurtdışına gittiğimde almayı düşünüyorum.

Delikli kaplar kullanmak ve en altta musluklu, sadece suyun biriktiği bir kabın bulunması çok önemli.

Ben bu modeli beğendim, bunu yapmayı planlıyorum
How to make a worm farm. - YouTube

teşükkerler

Ayazkızı beğendi.
tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2015, 16:55   #204
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2015
Elimizde kalifprniya solucanı ile hazırlanmış (1000-3000adet) kompost yatakları solucan gübresi ve solucanlar mevcuttur yeni başlayacak organik Dostları için ya mesaj yoluyla **** Facebook aracılığıyla Ertan Tüzün e ulaşılabilir

Ertanertan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2015, 17:29   #205
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2015
Sayın Ertanertan size ulaştık yazdık ama cevap alamadık,satacakmısınız fiyatlandıracakmısınız bir açıklama yapsanız

extant958 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2018, 14:17   #206
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2017
Sevgili arkadaşlar. Yaklaşık 3 sene sonra konuyu hortlatarak alternetif yaşam sevdalılarından ve solucan gübresi üreticilerinden sorularıma cevap bulmak istiyorum. Kısmen amatör bir üreticiden yaklaşık 2,5 ay önce 500 civarı solucan aldım. Üretim yavaş olunca şüphe etmeye başladım ve bugün solucan kabını komple boşaltarak incelemeye başladım.
Solucanların bir kısmı daha açık renk bir kısmı daha koyu renk. Açık renkliler daha hızlı hareket ederken koyu renkliler daha yavaş hareket ediyor. Bu solucanların cinsi nedir? Bana kırmızı kalifornia solucanı dediler ama emin olamıyorum. Aşağıda resimlerini ekledim. Bu konuda deneyimli arkadaşlar varsa ve yardımcı olabilirlerse sevinirim.
İki tane de youtube a yüklediğim video linkini aşağıda veriyorum. Belki daha açıklayıcı olabilir...

Kmpst60 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2018, 14:36   #207
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2017
Aşağıda da resimler var. Önceki mesajımda unutmuşum...

https://www.dropbox.com/s/qxu54aad06...N0592.JPG?dl=0
https://www.dropbox.com/s/1mxx9c0gnx...N0595.JPG?dl=0
https://www.dropbox.com/s/hfdx5g5vlu...N0609.JPG?dl=0
https://www.dropbox.com/s/9u5gsz4u8o...N0610.JPG?dl=0

Kmpst60 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2018, 15:08   #208
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kmpst60 Mesajı Göster
Sevgili arkadaşlar. Yaklaşık 3 sene sonra konuyu hortlatarak alternetif yaşam sevdalılarından ve solucan gübresi üreticilerinden sorularıma cevap bulmak istiyorum. Kısmen amatör bir üreticiden yaklaşık 2,5 ay önce 500 civarı solucan aldım. Üretim yavaş olunca şüphe etmeye başladım ve bugün solucan kabını komple boşaltarak incelemeye başladım.
Solucanların bir kısmı daha açık renk bir kısmı daha koyu renk. Açık renkliler daha hızlı hareket ederken koyu renkliler daha yavaş hareket ediyor. Bu solucanların cinsi nedir? Bana kırmızı kalifornia solucanı dediler ama emin olamıyorum. Aşağıda resimlerini ekledim. Bu konuda deneyimli arkadaşlar varsa ve yardımcı olabilirlerse sevinirim.
İki tane de youtube a yüklediğim video linkini aşağıda veriyorum. Belki daha açıklayıcı olabilir...

https://www.youtube.com/watch?v=kZYqXsqPqwk
https://www.youtube.com/watch?v=XvSH...ature=youtu.be

Üretimin yavaş olduğunu neye göre karar verdiniz? Solucanların günlük olarak kendi ağırlıkları kadar besin tükettikleri ve bunun yarısını kendi ihtiyaçları için kullanıp, kalanını dışkı olarak çıkarttıkları pek çok yerde söyleniyor. 500 solucanın ağırlığını düşünürseniz, çok az bir miktar gübre oluşturacakları ortaya çıkar. Ayrıca bu solucanların belli ısının altında çalışmaları çok yavaşlıyor. Nasıl bir kapta besliyorsunuz?

Beşiktaş ve Kmpst60 beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2018, 12:35   #209
Ağaç Dostu

Beşiktaş's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2017
Sn. Kmpst60;

Sn. tarku'nun dediği gibi solucanların zaten günlük tükettikleri besin miktarı belli.
Yetişkin solucanların ağırlığı 0.24 gr ile 1.4 gr arasındadır. Vücut ağırlıklarının %55’i kadar humus (gübre) üretebilme özelliğine sahiptirler.
Ayrıca videoya almışsınız ama solucanlarda bir canlı sonuçta ve siz aydınlık bir ortamda test yapıyorsunuz.
Aydınlığı sevmez solucan, ayrıca her ay ikiye katlar solucan sayınız, tabi ortam, mama vs. müsait ise.

Bu iş sabır ister. Amatör ile başlayıp daha sonra çiftlik kuranlar bile var.

Herşey sabır. Hayvanları strese sokmayın bence.

Atıyorum 500 adet solucanla başladınız ve yaklaşık 0,5gram diyelim bir solucana kabaca.

250gram solucanınız var ve bunun yaklaşık olarak ve hergün diyelim 250gram mama tüketiyor solucanlarınız.
Ayda ne eder 0,250x30=7,5kg solucan gübresi. vermicompostunuz oldu.
Ondan sonraki ay bu miktar biraz daha artar çünkü üretim devam ediyor.

Eğer yeterli miktarda mama yoksa hayvanların hareketlerinde de düşme olmuş olabilir.

Saygılar.

Kmpst60 beğendi.
Beşiktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2018, 12:39   #210
Ağaç Dostu

Beşiktaş's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2017
Farklı renkli olabilirler sonuçta bembeyaz bahçe solucanı değil dikkat ederseniz.
Üreme çağında olan dişi veya erkek rengi belki daha koyu olabiliyordur.
Ben internette baktığım solucan resimlerinde sizin paylaştığınızla aralarında bir fark göremedim.

Bence işinizi ferah tutun.

Saygılar.

Kmpst60 beğendi.
Beşiktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024