agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/)
-   -   Lale (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/12417.htm)

Oyaman 20-04-2008 23:57

Bende dahil komşularımın en beğendiği Lale , koyu Mor olanlarıydı . Sarı kırmızı
rengi ise geçen sene çiçeği küçüktü ancak , bu sene oldukça uzun saplı ve büyük açtı . Çokgösterişli idi .
Buket Hanım Beyaz Lalenizi çok beğendim , arkada görünen havuzunuzda bahçenizin en güzel yeri . .

NİDA 21-04-2008 10:07

1 Eklenti(ler)
Benim lalelerim bu hafta ancak açtı.İşte benimkilerden bazıları.

NİDA 21-04-2008 10:09

1 Eklenti(ler)
Bir diğeri

NİDA 21-04-2008 10:11

1 Eklenti(ler)
Buda diğeri. (Tabi bunları ekim ayında 3,5 yaşındaki oğlum dikmişti, benim lalelerim diye onları öpüyor.)

Ashba 21-04-2008 17:24

4 Eklenti(ler)
ilk fotoğraf geçen seneki yerli lalem, soğanını kaybettim :(
Diğerleri Queen of Night

Emre Albayrak 21-04-2008 18:19

Bitkiler aleminde nedendir bilmem en sevmediğim ve projelerde hiç kullanmadığım bitkidir lale.Bir kötülüğü dokunmadı ama işte.. Laz damarı sevmedim dedimmi bir kere sevmem..

Ashba 21-04-2008 20:35

2 Eklenti(ler)
Zevk meselesi tabii. Ben de bir okadar seviyorum laleyi; aşığım adeta. Bütün sene seyredebilirim açsa...
Aslında hayalim öyle bir zincir oluşturmaktır. Erken açandan geç açana, geç açandan erken uyarılana doğru yeterli miktardaki laleyle bir süreklilik elde etmek...

Buket Aknar 21-04-2008 21:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Oyaman (Mesaj 227237)
Bende dahil komşularımın en beğendiği Lale , koyu Mor olanlarıydı . Sarı kırmızı
rengi ise geçen sene çiçeği küçüktü ancak , bu sene oldukça uzun saplı ve büyük açtı . Çokgösterişli idi .
Buket Hanım Beyaz Lalenizi çok beğendim , arkada görünen havuzunuzda bahçenizin en güzel yeri . .

Oyaman beğenize teşekkürler. beyaz laleme ben "Türk Lalesi" diyorum.(ismini öyle yakıştırdım).

limon 21-04-2008 22:33

Emre Bey, çiçeği kısa ömürlü ve soğanlarını çıkarmak gerekiyor belki ondandır.

Çünkü ben de geçen seneye kadar, annemin çocukluktan beri her lale-sümbül gördüğünde "Aman almayalım onları, çiçekleri hemen geçiyor, atılıyor" sözlerini hatırlar, hiç yaklaşmazdım kendilerine. Taa ki geçen sene bu sitede soğanlarının topraktan çıkarılıp, derekumunda karanlık bir yerde saklanması gerektiğini öğrenene kadar. Geçen sene denemelik 10 soğanlık bir paket lale almıştım. Çok memnun kaldım. Bu sene o 10 soğan artmıştı ve ben de değişik çeşitlerinden daha aldım. Seneye onlar da artmış olacaklar. Hatta seneye planım, çimlerimin arasına çiğdem soğanları dikmek. Çimlerin biçme zamanı gelene kadar bahçemi renklendirsinler :)

nuzel 22-04-2008 08:11

benim lalelerim yeni yeni açmaya başladı, yüksek yerde oturuyorum ondanmı acaba?

nevsune 22-04-2008 08:45

2 Eklenti(ler)
Cumartesi günü gittiğimiz Ayaş Ovabağ'da görüntülediğim bu laleler, aslında canlı sarı renkliymiş. Fakat yanlarındaki mor renkli lalelerden etkilenip zaman içerisinde bu hale dönüşmüşler.

Nihal 22-04-2008 19:59

Çiçekleri solan lalelerimin soğanlarını nasıl saklamam gerekiyor?Toprakta kalsa çürürler mi?Yardımlarınızı bekliyorum;)

Oyaman 22-04-2008 21:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gnc_nihal (Mesaj 227952)
Çiçekleri solan lalelerimin soğanlarını nasıl saklamam gerekiyor?Toprakta kalsa çürürler mi?Yardımlarınızı bekliyorum;)

Sevgili gnc_nihal , eğer bahçede ise yapraklar sararıncaya kadar gübre ve suyunu ihmal etme . Yapraklar sarardıktan sonra soğanı topraktan çıkarıp yaprak dibinden keskin ve temiz
bir bıçakla veya makasla kesin , köklerini ise 1-2 mm. bırakarak temizleyin . Daha
sonra soğanı yıkayarak topraklarını temizleyin ve kurutup kum içinde karanlık ve rutubetsiz bir yerde saklarsınız .Eski bir bayan çorabının aralarına kağıt koyarak
üst üste soğanları dizersiniz ve uygun bir yere asarsınız .Ben bu şekilde bekletiyorum .
Saksıda ise , bakımı aynı şekilde yapıp yapraklar kuruduktan sonra sulamayı kesip
saksıyı rutubetsiz ve karanlık bie yere alırsnız .Selamlar .

ardabora 23-04-2008 02:49

Sevgili oyaman, benim de lalerimi çıkarmam gerekiyor artık,çünkü sürekli sulanan bir bölümdeler,fakat cesaret edemiyordum.Soğanları nasıl saklayacağımı bilmiyordum çünkü,acayip yararlı oldu yazdıklarınız.Artık yarın bu işi yapabilirim.

nuzel 24-04-2008 11:36

2 Eklenti(ler)
bunlarda benim lalelerim:)

çiçeksever 24-04-2008 13:13

Lale

1 Eklenti(ler)
Bunlarda Afyondan

limon 26-04-2008 15:55

1 Eklenti(ler)
Üstteki sarı-kırmızı lale oldukça büyük bir metal saksıdaydı. Soğanların bir kısmını bahçeye bir kısmını bu saksıya dikmiştim. Ancak bahçeye ektiklerimle saksıya ektiklerimin çiçekleri o kadar farklı ki. Kesinlikle yerdekiler çok çok daha güzel oldular, renkleri bile daha canlı, çiçekleri kütür kütür ve katmer katmer. Seneye tüm lale soğanlarını bahçeye dikmeye karar verdim. Fotoğraftan belli mi fark?
Eklenti 35630

Buket Aknar 26-04-2008 16:46

Ayni durumu ben de düşündüm ama bu yıl denemedim. Bu yıl çok gösterişli olmasalar da (tek tek açtıkları için saksılar çok da güzel durmuyordu) güzel çiçekler açtılar. Seneye hem bahçeye, hem de daha sık dikeceğim.

hassoman 20-05-2008 21:07

2 Eklenti(ler)
Evet Limon'un dediği laleler bende de çok geç açtı ve hala solmadılar.
(Yalnız bir yakınmam olacak. Limon bu laleleri bilerek mi aldı bilmiyorum.
Gerek çiçek paketlerinde olsun, gerekse fide ve fidanlarda etiket ve paketlerde tanıtılmış olanla ilgisi olmayan başka tür ve çeşitlerle karşılaşabiliyorsunuz. Örneğin vişne diye bana satılan fidanın erik olduğu iki yıl sonra belli oldu. Bu lalelerde de paket üzerinde başka resim vardı ama ortaya çıkan ise bunlar oldu. Bu yıl aldığım sarmaşık gülde de aynı olay başıma geldi. Neyse istediğim çeşidinden olmasalar da bu laleri sevdim hiç olmazsa...)

dal 20-05-2008 21:47

Bunlarda benim lalelerim hala açık haldeler.
http://img132.imageshack.us/img132/9...m387sv1.th.jpg
http://img132.imageshack.us/img132/4...m386jm5.th.jpg

Buket Aknar 20-05-2008 23:10

Hassoman ve dal ikinizin de laleleri çok güzel. Sn Hassoman; sizin gibi ben de ayni durumdan şikayetciyim. Siyah diye aldığım lale mor renk açtı. Picasso diye aldıklarım vardı ki tek tük çiçek açtılar gerisi (yaklaşık 15 tanesi) hiç çiçek açmadı. Geçen gün saksılarını kazdım ve hepsini (5 saksıya dikilmiş yaklaşık 30 soğan) iki saksıya yeniden diktim. Yazı saksı içerisinde geçirmelerini sağlayacağım. Bakalım bu yıl onları eritmeden koruyup güzel çiçeklendirebilecekmiyim?

limon 23-05-2008 13:04

Sn. Hassoman bu yazınızı yeni farkettim. Paketteki fotoğraf sarı-kırmızı idi. Benim lalelerim de aynı paketteki gibi açtılar. Ancak, açtıktan bir iki gün sonra çok güneş alan yerdekilerin rengi aynı sizin ikinci fotoğrafınızdaki gibi beyaz-vişne rengi tonuna döndü. Gölgedekilerin çiçekleri uzun süre canlı sarı-kırmızı kaldılar, solmalarına yakın onlar da vişne rengi-beyaz oldular.
Yere diktiğim soğanların çiçekleri çok daha büyük, katmerli ve canlı renkte açtılar. En geç açan laleler bunlar oldu.

smiy 03-07-2008 22:54

Ben birşey sormak istiyorum acaba lalelerin tohumu olur mu? Yanlış yazdığımı düşünmeyin soğan değil tohum. Bu da nerden çıktı derseniz geçen gün eşim komşu ilçeye bir iş için gittiğinde yol kenarlarına ekilmiş lalelerin kuruyan çiçek kısımlarında tohum benzeri birşeyler görmüş ve alıp getirmiş. Ben daha önce böyle birşey görmediğimden merak ettim acaba lalelerin tohumu da oluyor mu?

Ashba 04-07-2008 22:22

Evet, oluyor. Zaten bu kadar tür olmasını sağlayan da o tohumlar. Fakat tohumdan üretimi oldukça zor ve zaman istiyor. Bu nedenle pek tercih edilmiyor. Tohumdan yetiştirme konusunda tavsiye veremeyeceğim; ben de fazla bir şey bilmiyorum.
Biz, genellikle lalelerimizin çiçeklerinin tohuma kaçmasına izin vermiyoruz. Böylelikle soğanlar daha güçlü oluyor.

ibrahim37 05-07-2008 19:15

Parklara ekilen lalelerin neredeyse tamamı steril olduğundan dolayı tohum tutmuyorlar. Yabani veya doğadan elde edilen türlerin tamamı çok güzel tohum tutuyor. Ancak tohumların çiçek açacak boyutta soğan geliştirmeleri 3-4 yıl alıyor. Bu yüzden soğanlardan yavru elde etmek daha kolay görünüyor.

Hasan Lalezar 05-07-2008 23:01

Bu sene bir kaç lalemi denemek amacıyla tohuma bıraktım. Tohumlar etsiz mercimek tanelerine benziyor. Ama o kadar fazlaki. Bunlardan lale çıkacak olursa etraf laleden geçilmez...

ibrahim37 06-07-2008 03:13

Sayın lalezar size tavsiyem lale tohumlarınızı açıkta bırakmayınız. Bir miktar kuru kumla karıştırıp küçük bir kutuda muhafaza ediniz. Böylelikle tohumlar kuruyup yok olmayacak. Ekiminizi uygun ortamda yaparsanız tamamına yakını çimlenecek. Böylece birkaç sene sonra eşe dosta dağıtacağınız bol bol soğanlarınız olacak.
Ancak ben parklardaki lalelerin tohum tuttuğunu görmedim. Sizinkiler özel bir tür olsa gerek!!

Ashba 06-07-2008 10:32

Neden tohum tutmazlar?

Hasan Lalezar 06-07-2008 17:52

Laleleri çiçek aşamasındayken elimle **** ufak bir çöple tozlaştırdım. Erkek organdaki tozları dişilere sürdüm. Sadece bunu yaptığım laleler tohum verdi. Sayın İbrahim tohumlar için uygun zaman nedir biliyormusunuz? Acaba çimlenme engeli varmı bu tohumlarında?

smiy 06-07-2008 20:13

Bende ilk defa lalelerin tohum tuttuğunu gördüm ama inanın neredeyse yol kenarına ekilmiş lalelerin tamamı tohum tutmuş.

ibrahim37 07-07-2008 05:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ashba (Mesaj 256005)
Neden tohum tutmazlar?

Parklara ve yol kenarlarına ekilen türlerin çoğu Hollanda'dan gelmedir. Bu lale türlerinin tamamına yakını çaprazlama elde ediliyor. Bu melezlerin çoğuda kısırdırlar. Yani bir şekilde genetiği ile oynanarak elde edilmişler. Bundan dolayı tohum tutmuyorlar.
Ancak bazı türler melezde olsa gayet güzel bir şekilde tohum tutuyor. Belediyede ekim yaparken türleri karıştırmadan ekim yaptığı için tohum tutan bir türe denk gelmişse aynı yerdekilerin tamamı tohum tutması gayet normaldir.
Aynı durum Hollanda'dan gelme çiğdemlerimdede mevcut. Her türlü denememe rağmen tohum tutturamadım.
Ekim zamanı konusunda laleler hakkında çok fazla tecrübem yok. Ben geçen sene çiğdem tohumlarımı eylülde ekmiştim çimlenme % 50 ye yakın çıktı. Sanırım aynı durum laleler içinde geçerli olması gerekir.

Kharel 02-08-2008 01:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ibrahim37 (Mesaj 256183)
Parklara ve yol kenarlarına ekilen türlerin çoğu Hollanda'dan gelmedir. Bu lale türlerinin tamamına yakını çaprazlama elde ediliyor. Bu melezlerin çoğuda kısırdırlar. Yani bir şekilde genetiği ile oynanarak elde edilmişler. Bundan dolayı tohum tutmuyorlar.
Ancak bazı türler melezde olsa gayet güzel bir şekilde tohum tutuyor. Belediyede ekim yaparken türleri karıştırmadan ekim yaptığı için tohum tutan bir türe denk gelmişse aynı yerdekilerin tamamı tohum tutması gayet normaldir.
Aynı durum Hollanda'dan gelme çiğdemlerimdede mevcut. Her türlü denememe rağmen tohum tutturamadım.
Ekim zamanı konusunda laleler hakkında çok fazla tecrübem yok. Ben geçen sene çiğdem tohumlarımı eylülde ekmiştim çimlenme % 50 ye yakın çıktı. Sanırım aynı durum laleler içinde geçerli olması gerekir.

öncelikle merhaba
bahsettiğiniz kısırlığın bazı melezlerde olup bazılarında olmamasının sebebi, bazı melezlerin şans eseri oluşturdukları zigottaki kromozom sayısının çift olması değil mi?
saygılar

susam 11-10-2008 22:38

İki aydır uğrayan olmamış buraya ama ben yinede bir ümit soracağım. Eylül ayının ortalarında çeşit çeşit soğan alıp, torf dolu bahçeciklerime diktim. Bahçecik dediğime bakmayın, aslında terasımda tuğlalarla örmüş olduğum alanlar bunlar. 3 gün önce dayanamayıp bir hareketlenme varmı diye soğanlara baktım gömdüğüm gibi duruyorlar. Bu arada paketin üzerinde 15-18 cm derinlik işareti vardı. Ona göre diktim. Acaba niye hala filiz vermediler? Bu normal mi? Bilgisi olanlara duyurulur!!!

berduray 11-10-2008 22:46

Bol bol nemlendirin toprağı, soğanları böcek, kurt yemediyse çıkacaklardır.

susam 12-10-2008 12:18

Allahtan toprağım oldukça steril. Sevinebilirim :p

susam 12-10-2008 14:42

Bu arada gübreleme yapmam gerekirmi? Sonra okuduğum kadarıyla bahçe toprağını seviyormuş. Torfa bahçe toprağı karıştırayım mı? Başka yapabileceğim birşeyler varsa yardımcı olurmusunuz?

mymuberra 12-10-2008 21:09

Aynı konudan ben de muzdaripim arkadaşlar. Koçtaş'tan lale , nergis soğanları aldım, yazılan uygulamaya harfiyen uydum ve diktim ama hala kıpırtı yok anlamadım gitti. Açmayacaklarından şüpheliyim :(

susam 13-10-2008 08:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mymuberra (Mesaj 298245)
Aynı konudan ben de muzdaripim arkadaşlar. Koçtaş'tan lale , nergis soğanları aldım, yazılan uygulamaya harfiyen uydum ve diktim ama hala kıpırtı yok anlamadım gitti. Açmayacaklarından şüpheliyim :(

Mymuberra. Sanırım nergisler biraz daha geç filizleniyor. Benimkilerde de tık yok.:(. Sadece frezyalarım yapraklandı. Diğer soğanlar henüz uykudalar. Sanırım biraz sabretmemiz gerekiyor.

aysemelike 13-10-2008 10:34

Sevgili Arkadaşlar,

Soğanlı bitkilerin bir baharda açanlar, ki lale onlardan biridir, birde yazın açanları vardır. Baharda açanlar yani çiçeklenenlerin önce soğuklanması yani soğanın soğuk bir dönemden geçmesi gerekir. Şu anda ekmiş olduklarınız ancak kışı toprakta geçirdikten sonra iklbaharda çiçeklenecekler ve ilk filizlerini kış ortasında verecekler. Aldığınız paketlerin üzerine dikkat ederseniz çiçeklenme dönemini gösterir.

Lale ve soğanlı btikiler hakkında geçen yılki dergilerimizden birinde benim yazdığım bir yazıyı bulabilirsiniz. Ayrıca bildiğim kadarı ile soğanlı bitkiler başlığımızın ilk mesajlarında da yetiştirlmeleri ile ilgili pek çok pratik bilgi konuşulmuştu....
Belki arama motorunu kullanarak onlara da erişebilirsiniz...

Hepinize bol laleli günler dileklerimle

Melike

Reyhan 13-10-2008 12:06

Sanırım ben geç kaldım:( ama yine de yeni aldığım altı soğanı dikeceğim:D

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024