agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/)
-   -   Lale (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/12417.htm)

Penelophe 16-02-2008 21:25

Vazoyla beraber fotoğrafları var mı? Merak ettim..

Sergül 16-02-2008 21:30

Vazo ile birlikte bir kareye sığdırmak zor olduğu için çekmemiştim. Sadece laleleri çektim o resmide ekledim zaten :(

Penelophe 19-02-2008 14:08

3 Eklenti(ler)
Lalelerimde son durum, süsenlerle birlikte diktiğim soğanlar oldukça yavaş gelişiyor. Diğerli pek keyifli.;)

Eklenti 30562

Eklenti 30563

Eklenti 30564

espri 25-02-2008 14:02

bunlarda benim laleler..

3 Eklenti(ler)
bir gün önce sıvı besinle karıştırdığım su ile de suladım.
inşallah iyi gelir.

Sergül 27-02-2008 23:19

2 Eklenti(ler)
Penelophe! istediğiniz fotoğrafları kardeşimin lalelerinden çektim, benim lalelerimde tıpkı bu şekildeydiler. Acaba ben yanlış zamandamı ektim diye büyümekte bukadar gecikiyorlar.

Penelophe 29-02-2008 17:52

Fotoğraflar için teşekkür ederim.:)

Siz tam olarak ne zaman diktiniz soğanları? Benim soğanlar da bu yıl yavaş geliştiler fakat son 10 gündür çok hızlandılar, hatta biri çiçek bile açtı.;) Fakat ömrümde gördüğüm en bodur laleye sahip oldum. En kısa zamanda fotoğraf ekleyeceğim.

aysemelike 29-02-2008 19:27

Sevgili lale severler,

son ayın yazılanalarına şöyle bir baktım, bazı sorularınıza kısaca bir kaç cevap yazmak istedim....

Öncelikle saksıda lale yetiştirenler sakın yetiştirme aşamasında evde tutmayın, balkonunuza, bahçenize bırakın, korkmayın kolay kolay donmazlar. batı bölgelerindekilere zaten bir şey olmaz soğuk yerdekileri don zamanı kuytuya almanız yeter....Üzerine kar yağsa kaldırmayın...

Ne zamanki yapraklar iyice gelişir ve tomurcuk verme aşamasına gelir o zaman eve sıcağa alabilir ve çiçeğin büyümesini izleyebilirsiniz....

İzmir, kıbrıs vb. sıcak iklimlerde soğuk bölgelerdeki gibi kocaman çiçekli, uzun boylu laleler elde etmek sıcaklık nedeni ile zordur, erkenden tomurcuğa gider ve küçük bodur boylu çiçek açar, normaldir.. Buralarda ister bahçe ister saksıda olsun en gölge ve soğuk yerlere soğanları yerleştirin...

Son olarak lütfen kimse eşeleyip deşelemesin zamanı gelince açarlar, ki bu zaman sümbüller, nergisler, çiğdemler kadar erken olmayabilir.... Mart sonu mayıs ortası arasında herhangi bir zaman açabilirler, ki bu da türlerine bağlıdır....

Vazodaki su içindekilere gelince ilk kez gördüm ve çok güzeller, merak ettiğim şu oldu, tamamen vazoda suda mı yetiştirildiler yoksa yetişince çıkarılıp suya mı kondular :confused:

Herkese güzel laleli günler diliyorum... benimkilerin tümü henüz 5-10cm yaprakta, mart sonu sırayla açmaya başlayacaklar, eminim sizinkiler de sıralarını bekliyorlar.....
:rolleyes:

Penelophe 01-03-2008 02:01

Melike hanım, İzmir'de daha önce de lale yetiştirdim fakat böyle kısa boylu ve iri çiçekli olmamışlardı. Sanırım soğanlarla ilgisi var, yarın fotoğraf çeker yüklerim..

Sergül 01-03-2008 14:54

Melike hanım, lalelerin suda yetişip yetişmediklerini bilmiyorum. Bana hediy edildiler. Bizde (Kuzey Kıbrıs) çiçekçilerde çok gordüm, sanırım Hollandadan böyle geliyorlar.

Sergül 01-03-2008 15:11

Penelope, tam olarak hatırlamıyorum. Vazoda çiçekleri solunca saksıya ektim. Uzunca bir süre yaprakları yeşil kaldı ,sonra tamamen kurudular ,demek ki böyle zamanlardı.(mart-nisan) Şimdi çimlendiler ,fakat büymüyorlar. Umarım sabırsız olan benim, bodur da olsa çiçek açarlar da sizlerle paylaşırım.

Penelophe 01-03-2008 15:24

5 Eklenti(ler)
Sergül biraz sabırla açacaklarını düşünüyorum.;)

Bunlar da benden.:) :cool:

Eklenti 31144

Eklenti 31145

Eklenti 31146

Eklenti 31147

Eklenti 31148

Gatay 01-03-2008 23:04

2 Eklenti(ler)
İyi geceler, lalelerim açtılar. Sizlerle paylaşmak istedim. Diğer saksı içindekiler henüz daha küçük onlarda en geç bir ay içerisinde açarlar sanırım. Gerçi cinsi black hero idi ama resmen koyu pembe açtı ;)

Sevgi ve saygılarımla

asyalale 05-03-2008 15:17

Asyalale Antalya Sera Görüntüleri

5 Eklenti(ler)
Antalya'daki seramızdan görüntüler.Tüm müşterilerimiz,laleseverler 20 nisan 2008 Lale gününe davetlidir.

Saygılarımla,

Korkut Yetgin
Ziraat Mühendisi
Üretim Müdürü

limon 06-03-2008 13:50

1 Eklenti(ler)
Muhteşemler Asyalale.

Hollanda'dan hediye gelen lale soğanları, diğerleriyle karışmasın diye saksıya dikmiştim. Bugünkü durumları;
Eklenti 31616

acemi çiçekçi 06-03-2008 14:20

Benimde bu boya yakın lalem var bir kaç tane. Laleye vitamin gerekıyor mu? yoksa gelişimi için sulama kafi mi?

COYOTE 06-03-2008 14:29

Konunun ilk sayfalarında sorunuzun cevabını bulabilirsiniz. Bir de Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler alt başlığında mevcut.;)

nalaan 06-03-2008 18:55

merhabalar,
geçen yıl holladadan gelen lale soğanlarımı mevsim uygun olmadığı için ekmemiştim. Ancak bu yıl soğpanlar da kuruma var acaba lale soğanları artık lale veremez duruma mı geldi?bu konuda beni aydınlatabilir misiniz lütfen..

Ophrys 07-03-2008 00:56

Sevgili nalaan
Soğanları hangi koşullarda sakladınız?
Ne şekilde (soğanın ne kadarlık kısmını gömdünüz)ve hangi ay diktiniz?

Fotoğraf ekleyebilirseniz sorununuzu daha hızlı çözebliriz.

nalaan 07-03-2008 09:02

sayın Adabayrakoğlu soğanlar aynen geldikleri gibi delikli ambalajında durmakta...herhangi bir değişiklik yapmadım ambalajı ile muhafaza ettim...

ibrahim37 07-03-2008 15:56

Sevgili nalaan geçen sene ekmediğiniz soğanlar hala poşetinde duruyorsa onlar büyük ihtimalle kurumumuşlardır. Ama yinede uygun bir yeriniz varsa hemen ekin kurumayan varsa belki yeşerebilir bu sene çiçek açmasada ileriki yıllarda açarlar.

beyaz orkide 07-03-2008 16:23

1 Eklenti(ler)
Benım ilk lalem acmış size merhaba diyor tanışmak icin

Gatay 08-03-2008 15:49

Merhaba, benim lalelerin çiçekleri soldu ve dökülmeye başladı. Bende saplarından kestim. Umarım zamanlama doğrudur. Bazıları çiçek yapraklarının hepsini dökümüşken bazılarında çiçek yaprakları vardı ama onlara da dokununca dökülüyorlardı.Şimdi yapraklarının sararmasını bekleyeceğim.Bu arada suladığım suya besin takviyesi yapabilir miyim ? Sümbüllerim geçince suladığım suya besin ilave etmiştim.

hassoman 11-03-2008 22:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Gatay (Mesaj 212683)
....Şimdi yapraklarının sararmasını bekleyeceğim.Bu arada suladığım suya besin takviyesi yapabilir miyim ?..

Evet işleminiz doğru. Çiçeğin saplarını kesmekle iyi etmişsiniz. Yapraklara dokunmayın...sararıncaya kadar güneş görmeye devam etsin. Çünkü soğanlar enerjisini güneş ışığından yapraklarıyla toplayacaktır. Bu aşamada besin takviyesi yapmaya bence gerek yok. Ben bu takviyeyi kış aylarında yapılmasından yanayım. Bahara doğru yapılan (çiçek açmaya yakın) takviyenin ise bir yararı yok...

MSaygin 16-03-2008 20:40

2 Eklenti(ler)
merhaba,

Bu yıla kadar nedense soğanlı bitkiler, özellikle de lale bana hep uzaktı."Bütün yıl bekle bekle 10 gün çiçek açsın, değer mi?" diye işlemişler bizi demek ki :)
Bu sene çok sevdiğim nergisler dışında, bir sürü de lale soğanı aldım, ne kadar iyi etmişim, balkon panayır yerine döndü.Bundan sonra her sene soğanların sayısını arttırarak devam edeceğiz ;)

Eklenti 32351
Eklenti 32352

80 kadar soğan almıştım, ekecek yer kalmayınca, artanları da plastik, üretim torbalarına ekmiştim.Şimdi onlar da açtıkça, hemen bir saksıya koyup, gelenlere ya da gittiğimiz yerlere hediye ediyorum.

MSaygin 17-03-2008 12:04

Gerçekten çok güzeller, teşekkürler.
Yalnız şunu gözledim, sarı olanlar ilk açtı, farklı ortamlara da ekili olsalar hep sarılar önce açtı.Koyu renk çiçekli soğanlar da olacak, onlarsa hiç açmadılar henüz.

limon 17-03-2008 12:16

Msaygın aynı sizin gibi düşünüyordum lale ve sümbül hakkında. Hatta açmış halde satılanlarını alanlara şaşardım hep. Mevsimlikler çok ucuz satılırken lale ve sümbül pahalı satılırdı. Sizin de yazdığınız gibi çiçeğinin ömrü kısa, geçip gidecek diye düşünürdüm. Fakat geçen sene bahçenin bir bölümüne yoğun bir şeklikde sarı lale soğanlarını ekip, onların büyüyüp çiçeklenmesini seyretmek muhteşemdi. Bu sene mi? ;) Bu sene geçen seneki sarıların dışında, 3-4 çeşit daha soğan alıp diktim. Tomurcuktalar bir iki güne açarlar gibi...

Bahçede çiçeklerin zamanı geçince yerlerinin boşalmasını sevmiyorum. Yaz soğanlılarıyla, lale soğanlarını aynı yere diksek, yaz sonunda soğanları çıkarsak nasıl olur?

espri 19-03-2008 13:22

arkadaşlar lalelerim..

3 Eklenti(ler)
hala bu seviyedeler..
böyle kaldılar bazıları topraktan çıktığı gibi kaldı..
çiçek açarlar mı?
uçlarda görülen kurumaların önüne nasıl geçebilirim.
şu an doğu cephe fransız penceremin önünde çok uzun süre de güneş
almadan duruyorlar
tavsiyelerinizi bekliyorum..

Penelophe 19-03-2008 17:34

1 Eklenti(ler)
Espri, bence hemen balkona **** cam kenarı güneş alan havadar bir yere çıkarın lalelerinizi, 1 haftada değişimi göreceksiniz.;)

Aşağıda benim aynı firmadan aldığım, soğanları eş büyüklüğe sahip olan lalelerim var. Sarılar dışarıda, pembeler de içeride gelişti.;)

Eklenti 32561

Buket Aknar 19-03-2008 17:46

1 Eklenti(ler)
Benim lalelerim de nihayet uç vermeye başladılar. Sanırım haftaya çiçeklerini ve renklerini tam olarak göreceğim.

BenBen1967 19-03-2008 17:59

İlk parti lalelerim açtı ve döktü .Diğer parti uçtan minik gösterdi,Fakat uzun uzun yapraklı olanlar var onları hala merakla bekliyorum ne zaman görünecekler diye . ;)

Hasan Lalezar 19-03-2008 18:23

Bende bahçemdeki lale soğanlarını bazen erken açsınlar diye saksıya dikiyorum. Ama saksı , lale için bence küçük kalıyor. Özellikle sayın Espri'nin saksıları bence küçük. Zira bazen saksıdan alıp bahçeye dikmek için çıkardığımda saksının dibini köklerin kapladığını ve şıkıştığına şahit oluyorum. Bence bol toprak istiyor. Bahçedeki lalelerim hiç bir zaman saksıdakiler kadar narin olmuyorlar.

hyanik 19-03-2008 20:39

4 Eklenti(ler)
selam herkese
bunlarda benım lalelerım

Ashba 19-03-2008 20:54

Çok güzel gelişmişler hyanik, hayran kaldım! Gübre kullandınız mı?

ibrahim37 20-03-2008 07:39

[QUOTE=MSaygin;215250]merhaba,

Bu yıla kadar nedense soğanlı bitkiler, özellikle de lale bana hep uzaktı."Bütün yıl bekle bekle 10 gün çiçek açsın, değer mi?" diye işlemişler bizi demek ki :)
Bu sene çok sevdiğim nergisler dışında, bir sürü de lale soğanı aldım, ne kadar iyi etmişim, balkon panayır yerine döndü.Bundan sonra her sene soğanların sayısını arttırarak devam edeceğiz ;)

Sayın MSaygın ben bu soğanlı bitkilerin sadece çiçeklerinden değil aynı zamanda yeşilliklerinden, büyümesini seyretmekten ve hatta onların canlı olduklarını bilmekten bile çok keyif alırım.
Beni etkileyen bir konuda bu soğanlı bitkilerin ölümsüz olmasıdır. Yani ağaçlar 10 sene, 50 sene veya 100, ancak soğanlırarın ömrü sınırsızdır. Soğanlı bitkiler toprak altından sürekli yeni yavru vererek (bir tür bölünme ile) çoğalıyorlar. Bu yavrular aynı bitkinin klonlanmış bir kopyasıdır. Yüzde yüz anneye benzerler.
Diğer bitkiler ise tohumlarından çoğaldığını düşünürsek. Yeni oluşan bitkilerin hiçbiri yüzde yüz anneye benzemez. Yani anne ölür yavru devan eder.
Bu durumu benim dağlarda incelediğim çiğdem ve lalelerde düşünün. Bu demektirki binlerce yıl önce var olan klonların tıpatıp aynısını bulmak mümkün.
Bu benim için gerçekten etkileyici bir şey.

Buket Aknar 20-03-2008 08:44

Fotoğrafını eklediğim lale çiçeğini açtı, ancak boyu oldukça kısa. Dikkat ettiğimde diğerlerinin de durumları benzer. Soğanları birlikte aldığımız arkadaşımın lalelerini de inceledim, onlar çiçeklerini açmış hepsi de yaprakların içerisinde sıkışıp kalmışlar o kadar kısa ki!!!
Lalelerin bodur türü olur mu? Yoksa; gerek toprak, gerekse sulamada bir hata mı var?

espri 20-03-2008 09:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe (Mesaj 216364)
Espri, bence hemen balkona **** cam kenarı güneş alan havadar bir yere çıkarın lalelerinizi, 1 haftada değişimi göreceksiniz.;)

Aşağıda benim aynı firmadan aldığım, soğanları eş büyüklüğe sahip olan lalelerim var. Sarılar dışarıda, pembeler de içeride gelişti.;)

Eklenti 32561

bu mevsimde balkona almam sakıncalı olmazmı?
Malatya da yaşıyorum..
şu an havalar iyi olsada geceleri belli olmaz diye korkuyorum
evin içinde cam kenarındalar şu an?
ne önerirsiniz alayım mı dışarı?

Penelophe 20-03-2008 09:24

Çok soğuk oluyorsa gündüzleri dışarı alın, akşamları da içeri. Başka birşey gelmiyor aklıma..

Özellikle de çiçeklerin durduğu odada bol sigara tüketimi varsa ve havalandırma azsa gözlemlerime göre buda bir etken..

limon 20-03-2008 10:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Buket Aknar (Mesaj 216578)
Lalelerin bodur türü olur mu? Yoksa; gerek toprak, gerekse sulamada bir hata mı var?

Buket Hanım, bu sene lale soğanı alırken paketin üzerinde çeşit çeşit ulaşacakları yükseklik vardı. Bahçeye diktiklerimi uzun aldım. Bir saksıya da bodurlardan diktim.
Uzunlar açmak üzere, kısalarda henüz tomurcuk göremedim, haftaya başlar sanıyorum.

Kısaca, lalerin bodur türleri var. :)

hyanik 20-03-2008 14:06

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ashba (Mesaj 216441)
Çok güzel gelişmişler hyanik, hayran kaldım! Gübre kullandınız mı?

hayır hocam.Gübre kullanmadım.şans diyelım.
ve lalelerimin son durumları
kocaeli derince

Nihal 20-03-2008 15:53

Herkesin lalesi açmış.:(:(Benim iki tane lale soğanım vardı.Bir tanesinde bir kaç yaprak çıktı.Diğerinde hiç bir faaliyet yok.Yapraklarını çıkaranda kaç haftadır aynı durumda...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024