agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/)
-   -   Süs Yoncası, Uyku çiçeği (Oxalis sp.) (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/11620.htm)

cicada 12-09-2009 11:03

1 Eklenti(ler)
Benim oxalis'im;
Ne yazık ki biçimsiz duruyor güneşe doğru eğilmiş. Bugün yerini değiştirdim bakalım nasıl şekil alacak.

nevsune 12-09-2009 17:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi DefneD. (Mesaj 495955)
nevsune, gerçekten çok zarif. Fotoğraf yağmurdan sonra mı çekildi ?

Ankara'ya yağmur yağamadı bir türlü, hala beklemedeyiz. Sabah duşunu alınca fotoğrafını çekmiştim. Her sabah duşla güne başlıyorlar:)

nevsune 12-09-2009 17:50

Bu mor oxalislerin yaprakları da çok güzel. Tiya'nın dediği gibi bunlar çiçek açmasa bile yapraklarıyla göz dolduruyorlar. Kaldı ki bir de çiçek açınca...

Şimdi bir tane de mor yapraklısından edinmek gerek:)

DefneD. 17-09-2009 11:18

2 Eklenti(ler)
Oxalisime yeni yeri yaradı. Yaprak boyuna bakarmısınız.:)

Eklenti 103116

Yaprak çıkartmayan kökten de yaprak çıkmaya başladı.

Çiçek de açacak galiba. Ne dersiniz?

Eklenti 103117

maki01 17-09-2009 11:51

Harikasın valla , kutluyorum. Nasıl bir yere koydun? Hangi sıklıkla su veriyorsun? Benim oxa gidici gibi.

DefneD. 17-09-2009 12:07

Balkonda duruyor. Sabah güneş üzerine doğuyor ama saat 9-9.30 gibi çekiliyor, bir daha da güneş görmüyor gün boyunca.
Suyunu toprağın ıslaklığını kontrol ederek veriyorum. İki günde bir de oluyor, üç günde bir de.
Kurtarırsın inşallah senin yavruyu.:)

tiya 18-09-2009 08:37

Sevgili Maki, Nariel ve Adana'dan yollanan oxalislerin sahibi olan arkadaşlar!

Çiçeklerin ilk görünüşünü anımsayın: Bordo renk üzerinde küçük küçük açık renkler vardı.Hastalık veya mantar olabileceğinden kuşkulanmıştım. Ama bu kadar süre yaşadığına göre yanılıyorum diye düşünmüştüm.

Üç günlük bir Ankara seyahatim oldu. Bu süre içinde anneme çiçeklere su vermemesini tembihledim( söz dinlemiş ama biberlere de vermemiş suyu:=)). Bu sabah eve gelir gelmez "kalite kontrolü" yaptım tabii ki. Oxalislerden birisi, Ficus dibindeki, sanki yaprağına ateş yaklaşmış gibi kıvrılarak yamulmuş. Az önce sözünü ettiğim sarımsı lekeler büyümüş, siyahlaşmış, sanki spor yuvasına dönüşmüş gibi kabarmış. Büyüteçle bakmadığım için böcek var mıydı bilmiyorum. Sizinkilerde böyle bir oluşum var mı? Keşke alır almaz o yaprakları kesseymişim. Eğer sizinkiler de böyle bir anomali geliştirdiyse Mine Pakkaner'e soralım diyorum, ne dersiniz?

Arzu Kırlangıç 18-09-2009 09:19

3 Eklenti(ler)
Caddedeki oxalisler ;

DefneD. 18-09-2009 09:26

Benim oxalis de, makicim sağolsun Adana'dan geldi. Ama bahsettiğiniz gibi renk değişiklikleri geldiğinde de yoktu, şimdi de yok. Arada bir zayıf büyüyen yaprakların sarardığı oluyor ama yapraklar genel olarak sağlıklı. (Şimdilik:))

maki01 18-09-2009 12:35

Sevgili tiya,
Benim oxada da leke oluşmadı. Yapraklar cansız öyle ki gündüz açacak güçleri bile yok sanki. Yer değiştirdim zayıf yaprakları kestim. Defne'nin de oxasında oluşan yumru gibi şey dokununca elimde kaldı. Soğana benzettim ben. Toprağa ektim. Bakalım nasıl gelişecek?

DefneD. 18-09-2009 12:52

Onlar bitkinin yumruları makicim. Yapraklar o yumrulardan çıkıyor. Üzerlerini toprakla örtsem de, benimkiler ne yapıp edip dışarı çıkıyorlar.:) Şu an görünen iki yumru var.

nevsune 18-09-2009 16:21

1 Eklenti(ler)
Biz burada mor yapraklı oxalis için yazışıp duruyoruz, caddelerde sürü sepet:p

Bunlar da zıpçıktıların saksısını istila edip onlara rahat vermeyen yoncalarım. Zıpçıktıları kurtarmak için söküp sonra atmaya kıyamayıp birazını küçük bir saksıya dikmiştim. Yaprakların arkaları mor bunların. Epeydir durup duruyorlardı, şimdi yeni yaprak çıkartmaya başladılar. Hiç özenmiyorum, aklıma geldikçe suluyorum vs. vs ama öyle inatçılar ki (iyi ki de öyleler). Deppei'nin gözünün içine baktıkça öldüğünü düşününce, fazla yüz vermemek gerek bunlara galiba;)
Eklenti 103421

Şimdi ben oxalis başlığına yazıp duruyorum ya, okuyorsa Coyote kendini yerlere atıyordur herhalde:rolleyes:

nevsune 18-09-2009 16:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi DefneD. (Mesaj 498834)
Onlar bitkinin yumruları makicim. Yapraklar o yumrulardan çıkıyor. Üzerlerini toprakla örtsem de, benimkiler ne yapıp edip dışarı çıkıyorlar.:) Şu an görünen iki yumru var.

Sevgili DefneD, benim şimdi aklım karıştı. Bu oxalisler soğanlı değil mi (benimkiler öyle)? Triangularisin de soğanlı olması gerek, bu yumru neyin nesi?

DefneD. 18-09-2009 18:06

Sevgili nevsune, açıkcası burunlarını çıkartıp duran o turuncu kaçkınlara ne desem bilemediğim için yumru dedim.:) Soğandır, soğan:p

günebakan 23-09-2009 16:12

1 Eklenti(ler)
Bu da benim bahçem de bulduğum oxalissim. Dahah çok küçük ama:)

Eklenti 103950

DefneD. 23-09-2009 21:23

1 Eklenti(ler)
Oxalisim çiçek açtı. :) Çiçeğinin de yapraklar gibi geceleri mışıl mışıl uyuduğunu öğrenmiş oldum.

Eklenti 103986

DefneD. 24-09-2009 12:18

Teşekkür ederim sevgili nevsune.:)
Çiçekler bir sapın ucunda beş altı tomurcuk olarak oluştu. Sırayla açıyorlar. Bugün ikinci çiçek açtı, üçüncü açmaya hazırlanıyor. Umarım hepsi açılana kadar ilk açan çiçekler solmaz da hepsinin bir arada fotoğrafını çekebilirim.

acemifüsun 24-09-2009 18:07

Severim onun çiçeklerini de yapraklarını da:) Sevgili DefneD. ellerinize sağlık, bakalım benimkiler ne zaman adam olacak:)

iris41 27-09-2009 15:22

Selam.
gecen gün levent fidanlıgı gezmeye gittim.
mor yoncalar buz ciceklerinin yanında bitmiş torbası 50 kuruş.
2 poşet aldım.
buzun fiyatı bu mor yoncalar hediye gibi oldu.
bilginize :D.

DefneD. 27-09-2009 22:22

Sevgili acemifüsun, iki yeni çiçek sapı daha çıkarıyor benim yonca.

Yerini değiştirdikten sonra öğrendim ki, fazla güneşi ve sıcağı sevmiyorlar. Suyunu da kontrol ederek, toprağı kuruduğu zaman vermek gerekiyor.

Umarım sizin güzel de en kısa zamanda çiçeğe bürünür.:)

iris41 26-10-2009 18:09

Selam.
oxalis sarı acanını gören varmı internete arattım cok hoş renkleri var .

Vildan Sönmez 26-10-2009 21:01

1 Eklenti(ler)
Yoncanın sarı çiçeklisinin, Datça'da kırlarda açan yabani cinsini görmüştüm.

iris41 28-10-2009 18:23

Vildan hanım yoncanın yabani oldugunu nasıl anlıyacagız.
beyaz ve sarı rengi cok severim ciceklerimin neredeyse tümü beyaz ve sarı :D

Vildan Sönmez 28-10-2009 20:34

Bu gördüğüm sarı yabani olmalı. Çünkü Mayıs ayında, yerleşimin dışında kırlarda ve ormanda rastladım. Oralara insan eliyle ekilmesi mümkün değil, her yerden fışkırmışlardı. Hatta yakınlarında kır orkideleri vardı.
Açıkçası bir iki kök almadığıma pişman oldum. İnşallah gelecek yıl giderim ve kesinlikle alırım.

tiya 29-10-2009 23:33

Oxalislerim öldü. Sizinkiler ne durumda? Bahçede bulduğum "normal"yoncayı saksıladım. Onunla avunuyorum.

maki01 30-10-2009 00:09

Sevgili tiya,
Daha gölge bir yere alıp tüm yapraklarını kestim. Yeni ve sağlıklı yapraklar vermeye başladıysa da çok canlı değil.

Vildan Sönmez 30-10-2009 08:13

Benim oxalisim kargodan geldiğinde yaprakları solmuştu,onları kestim. yeni yapraklar verdi hala güzel ve çiçekli.

DefneD. 30-10-2009 09:23

Benim oxalisim hala bol çiçekli. Arada kuruyan yapraklar olsa da dibi yeni çıkan yaprak ve çiçek dolu.

Nariel 30-10-2009 10:31

3 Eklenti(ler)
Benim kırmızı yapraklı süs yoncam da çok sağlıklı değil, yaprakları sararıyor.

Ancak 1 ay önce İstanbul'da bir bahçeden söktüğüm yeşil süs yoncalarım deli gibi yaprak ve çiçek fışkırtmış. Gwtirdiğimde sadece kuru yumrular halindelerdi oysa;)

Vildan Sönmez 30-10-2009 11:35

1 Eklenti(ler)
Bu tür benim bahçemde yol kenarında var. Ben ekmedim toprakla gelmiş.Bir top halindeydi. Her yıl ayırarak ektim bütün yolu kapladı.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024