agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/)
-   -   Süs Yoncası, Uyku çiçeği (Oxalis sp.) (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/11620.htm)

zenfree 15-05-2009 22:46

Muhteşem. Ne kadar süre çiçekli kalıyor biliyor musunuz?

COYOTE 15-05-2009 22:50

Bilmiyorum zenfree ama sanırım normal yoncalar gibidir. Ah ah daha neler var neler bir görseniz:( Burada bir kaç örnek var ve burada

nevsune 18-05-2009 13:05

Sevgili Müge'nin bana şans için gönderdiği tek bir Oxalis deppeimin bir tanecik çıkan yaprağını biraz önce kuşlar kopartmış.

Bu herhalde bir soğandan bir yaprakla kalmaz, değil mi?

ninina84 18-05-2009 13:12

Yok kalmaz merak etmeyin daha yaprak verir ;)

Sebahattin Sargın 18-05-2009 21:11

Nevsune Hanım oxalisler çok dayanıklı bitkiler, çok sulamadıkça kolay kolay sorun çlıkarmıyor.

Güngör Salman 22-05-2009 22:45

Günlerdir bu mesajları okuyup duruyordum bu gün bir arkadaşıma sanırım malum oldu ziyaretime mor yapraklı yoncayla geldi:))

hozat 23-05-2009 12:41

sevgili Güngör,
O yoncayı ben de çok beğendim, güle güle büyüt.
Sakız gelmedi bekliyorum.
Sevgiler

Güngör Salman 27-05-2009 16:19

2 Eklenti(ler)
Merhaba bunlarda benim yoncalarım.

kaybol.2008 30-05-2009 22:45

oxalis

Güngör hanım,
Saksınızı sabah ya da akşam güneşi alan bir yere koymanızı tavsiye ederim. Yapraklar çok soluk renkte.

Güngör Salman 30-05-2009 23:01

Sayın Kaybol.2008 bende diyordumki rengi neden bu kadar değişik hemen ilgilenirim çok teşekkür ederim.

Seyfi Dağdeviren 01-06-2009 22:58

2 Eklenti(ler)
Aşağıda resmini verdiğim pembe çiçekli yumrusu olmayan bu süs yoncasının adı nedir?
(Yumru Varmış)

Sebahattin Sargın 01-06-2009 23:00

Oxalis bowiei olması lazım Seyfi Bey...

Passion 01-06-2009 23:10

Seyfi Bey, bu yonca da yumruludur. Kökünden çıkardığınızda farkedeceksiniz dibindeki ufak yumruları ...

Seyfi Dağdeviren 02-06-2009 08:28

Bu çiçek yakınımdaki iki evin bahçesinde her tarafı kaplamış.Resimleri çekerken yaşlı bir bayan geldi,evin sahibi imiş.Şimdi vermem baharda gel istediğin kadar al dedi.Diğer evin sahibi ile görüşmedim.Alınca yumru dağıtırım.Sebahattin bey:Çiçeği tam inceleyemedim fakat çiçeklerin sapları tek kökten çıkıyor gibi.Yoğun işlerim nedeni ile fazla ilgilenemiyorum.Bilgi edindikçe burada sizlerle paylaşacağım.

Seyfi Dağdeviren 02-06-2009 08:38

Sayın Sargın;Bu çiçeğin şimdilerde sökülüp alınmasında bir sakınca varmı?Beni bilgilendirirseniz sevinirim.

cybl 02-06-2009 10:10

Sayın ninina84 sayesinde sahip olduğum deppei ve mor oxalis soğanlarını pazar günü torf+perlit karışımına saksılara ektim. Soğanları karışıma yerleştirdikten sonra üstlerini yaklaşık 2cm kadar toprakla örttüm. Suladım, sabah günesi alan yerlerine yerleştirdim saksıları. Şimdi tekrar sulamak için toprağın iyice kurumasınımı beklemeliyim yoksa yeni fidelerimi spreyle suluyorum sabah akşam oxalislerimi de öylemi sulamalıyım.Çok sulayıp soğanları çürütücem diye korkuyorum.Birde nekadar zamanda yeşermeye başlar oxalisler. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Seyfi Dağdeviren 02-06-2009 11:16

Az önce ikinci evin bahçesindeki beyden 3 yumru aldım.2 ay önce gitseymişim tenekeyle çöpe atmış,verirdim dedi.Bitkiyi tam tanımıyorlar,yaz boyu açıyor dedi.Ekimde gel istediğin kadar al dedi.Sayın İde isterseniz 1 yumruyu yollarım.Diğerini sayın İklimsize göndereceğim.

ninina84 02-06-2009 11:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cybl (Mesaj 435630)
Sayın ninina84 sayesinde sahip olduğum deppei ve mor oxalis soğanlarını pazar günü torf+perlit karışımına saksılara ektim. Soğanları karışıma yerleştirdikten sonra üstlerini yaklaşık 2cm kadar toprakla örttüm. Suladım, sabah günesi alan yerlerine yerleştirdim saksıları. Şimdi tekrar sulamak için toprağın iyice kurumasınımı beklemeliyim yoksa yeni fidelerimi spreyle suluyorum sabah akşam oxalislerimi de öylemi sulamalıyım.Çok sulayıp soğanları çürütücem diye korkuyorum.Birde nekadar zamanda yeşermeye başlar oxalisler. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Ben deppei soğanlarını diktiğimde haftada bir su verdim. Küçük saksıdakiler bir hafta içinde yaprak bile vermeden tomurcuk verdiler. Mor oxalisin yanına iliştirdiğim 3 deppei ise daha yeni filizleniyor. 3 hafta kadar oldu heralde dikeli. Dediğim gibi haftada bir sulama yeterli oldu. Zaten soğanlı bitkiler filizleninceye kadar çok suya gerek duymuyor. Bir de özellikle büyük saksılarda toprağın üstünün kuruması içinin de kuru olduğu anlamına gelmiyor. Sabah güneşi gören biryere koyduğunuzu söylemişsiniz. Bence filizlenene kadar fazla ilgilenmeyin ;)

Sebahattin Sargın 02-06-2009 23:17

Oxalisler çok ilgi isteyen nazlı türler değiller arkadaşlar, çok fazla su vermeyin ve aydınlık yerde tutun. Direkt güneş ışığını sevmiyorlar aydınlık ortamdan yanalar ;)

Seyfi Bey, Şükran Hanım bana oxalis soğanını filiz vermişken göndermişti. Ektikten sonra filiz kurudu fakat dipten bir sürü yeni filiz verdi. Uzun lafın kısası dayanıklı bir tür, korkmadan sökebilirsiniz. Bu türden bende arıyorum, Bursaya gidince bir oxalis aranjmanı yapmayı düşünüyorum...

Sevgiler ;)

COYOTE 05-06-2009 23:35

Oxalislerden herhangi bir görüntü yok. Biraz kurcaladım karideslere benzeyen yumrulardan biri köklenmeye başlamış ama:))

Sebahattin Sargın 05-06-2009 23:40

Şükran Hanımın bana gönderdiği oxalis soğanı minicikti, nasıl büyüteceğim acaba bunu dedim. Saksıya ektim, filiz vermişti geldiğinde sonradan o filiz soldu. Zamanla oxalisim böyle oldu...

Yani fazla ilgiye gerek kalmadan biz siz için varız diyor oxalisler :)

Sevgiler ;)

cybl 06-06-2009 09:14

Benim deppeilerden iki tanesi çıkardılar tüylü kafacıklarını iki gün önce :D bayada boylandılar. Morlarda hareket yok hala heycanla bekliyoruz.

Seyfi Dağdeviren 07-06-2009 18:51

Bu gün bir arkadaşımın evinin önünden geçerken bahçede gülleri ile uğraştığını gördüm.Sohbet ederken güllerin arasında beyaz çiçekli oxalis purpurea yı fark ettim.Sonuç hemen bir yumruyu alıp evde saksıya diktim.Sıra kırmızı ve sarı çiçeklilerini bulmaya geldi.
Onlarıda bulacağıma inanıyorum.

COYOTE 15-06-2009 09:51

1 Eklenti(ler)
Ninina84 ün getirttiği oxalislerde nihayet hareket başladı.

nevsune 15-06-2009 14:40

Gözün aydın canım. Oxalis diye perişan olmuştun. Artık bir dolu oxalisin var. Hele senin elinde nasıl olurlar kimbilir. En yakın zamanda çiçekli fotoğrafları görürüz artık (her ne yapıyorsun bilmem de).

Bu mor olandan değil galiba, başka bir çeşit mi? Çiçeği nasıl açacak bakalım.

COYOTE 15-06-2009 14:54

Bunlar yeşil ve mor olan oxalisler. O değişik olanların geleceği siteden ses çıkmadı maalesef.:( Bakalım artık paslı çivi mi olur, pekmezli su mu yoksa ısırgan mı bilmiyorum. Deneme yanılma:p

uzman16 17-06-2009 16:49

1 Eklenti(ler)
Ben de oxalisimi başka bitkilerle aranjmanda kullanmak istiyorum. Nelerle kullanabilirim? Aynı saksıda olacağı için su ihtiyacı bakımından uygun olan ve aynı zamanda mor renge uyan neler kullanabilirim?

Güngör Salman 17-06-2009 17:13

Neyi eksik yapıyorum bilmem benimkiler çok keyifsiz görünüyorlar.

nevsune 17-06-2009 18:17

1 Eklenti(ler)
Sığırcığın koparttığı oxalis deppei'm sonunda bir yaprak çıkartabildi. Çok sevindim, çok. Bir de çiçeğini görebilsem:)

Etrd 17-06-2009 18:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Seyfi Dağdeviren (Mesaj 435389)
Aşağıda resmini verdiğim pembe çiçekli yumrusu olmayan bu süs yoncasının adı nedir?
(Yumru Varmış)

İyi günler arkadaşlar ,bu tip yonca çiçeklerinin yaprakları ,Amerıkalılar tarafından salatalarda kullanılıyor , ekşimsi tadı mevcut , denemenizi tavsiye ederim , değişik lezzet katıyor.:p

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024