agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni2539Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-03-2009, 23:03   #181
Ağaç Dostu

Lalezar78's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2008
Galeri: 9
Niye haksızlık olsun Sayın Dahlia latince isimlerini hepsini nasıl ezberleyebiliriz. İşin uzmanları zaten orjinal isimlerini kullanıyorlar. Bence bu isimleri daha güzel. Yanılıyormuyum arkadaşlar.

Lalezar78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2009, 23:30   #182
Ağaç Dostu

bilce's Avatar

Giriş Tarihi: 03-02-2008
Aşağıda belirttiğim linkte yıldız rizomlarının ayırma işemini fotoğraflı olarak yer verilmiştir. Aklında soru işareti olanların tıklamasını tavsiye ederim.

http://images.google.com.tr/imgres?i...%3D2%26hl%3Dtr

bilce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2009, 12:09   #183
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Arkadaşlar burada okuduklarımdan edindiklerimi uygulamak üzere ben bugün bahçemdek, daha önceden kurtardığım tek dallia'yı söküp diğerleri ile birlikte daha çok güneş gören bir yere geçirmeye çalışırken yumrularından bazıları istemeden koptu İstemeden koptukları için yukarıdaki linkteki gibi değil de kendiliğinden ayrılmış gelişigüzel parçalar olarak duruyorlar.

Başıdan itibaren bu bölümü okuyayım dedim ama maalesef yumrular dışarıda beni bekliyor ve benim tüm başlığı okumama imkaan yok.

Bu arada yumruların arasında minicik bir kaç tane kurtcuk ( çok ayaklı, ince bir sürüngen) gördüm, tek tek ayırıp öldürdüm. Yumruları oksijenli su ile sularsam olur mu? Bunun dışında herhangi bir ilaç almam Cumartesi günü itibarı ile tüm mağazaların kapalı olduğu için mümkün değil.

Şu anda sizlerden gelecek cevaba göre ne yapmam gerektiğine karar vereceğim.

Bunun yanıda yeni aldıklarımı da ekmeye çalışacağım, sizlerden erken cevap almayı umuyorum.

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2009, 12:21   #184
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Buket hanım

Ayrılan parçaların göz verecek gibi olanlarını ayrı ayrı ocaklara dikebilirsiniz.

Yumruların arasındaki kurtçuk bu başlıktaki zararlı ise, başlığı okumanız gerekiyor.

Dahlia yumrusunu çok sevip, yok ederler.

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2009, 12:52   #185
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Ferda hanım ilginize çok teşekkürler, ilgili başlığı okudum. Şükür ki benim karşılaştıklarım bu böceklerden değil. Az sonra yumruları fotoğraflamaya çalışacağım. Belki onlardan da görülebilir.

Eski 07-03-2009, 15:36   #186
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-12-2007
Galeri: 25
Sayın lalezar Dahliarın yerli isimleri hakkında size sonuna kadar katılıyorum.Çünkü yabancı isimlerde telaffuz"da zorlanıyoruz.Selamlar saygılar.

Hulusi Karasu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2009, 15:43   #187
Ağaç Dostu

Sayın Buket Aknar dahlia yumrularını çıkarırken istemeden yumruların koptuğunu yazmışsınız,kopanları atmayın ayrı biryerde toprağa gömün bakarsınız gözleri zarar görmediyse onlarda uyanırlar;şayet bu sene uyanmazsa bile seneyi çürümeden geçirirlerse bir daha ki seneye mutlaka kendisini toparlayıp uyanıyorlar.Selamlar saygılar.

Eski 07-03-2009, 18:19   #188
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

1. Fotoğraf: işaretlemeye çalıştığım kısımda görülen minicik pembe kurt. Buradaki çok minicik, benim öldürdüklerim hem renkleri daha farklı hem de daha büyüktü. Ama ayni sürüngenin bebekleri olduğunu düşünüyorum.

2. Fotoğraf: Dalia yumrularının kendiliğinden ayrılan gelişigüzel halleri.

3. Fotoğraf: Kopan yumrulardan ufalanan tek tek yumrular.

Bu arada henüz bilgi alamadığım için yumruları bir saksıya koyarak içeriye aldım. Umarım ne yapmam konusunda biri beni uyarır da yumruları yarına toprağa kavuştururum.

Hulusi Bey; ilginize teşekkür ediyorum, kurtcuklar hakkında ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olabilirseniz çok memnun olacağım.

Eklenen Resimler

Eski 07-03-2009, 22:05   #189
Ağaç Dostu

Buket hanım tek yumruların fotoğraflarını gördüm;resimin soldan sağa 2. olanı kesin sürer1.-4. ve 5. olanına garanti veremem ama yinede siz benim dediğim gibi toprağa gömüp saklayın bakarsınız sürer.3. olan baya zarar görmüş onu ata bilirsiniz zira çürür gibi bir hal almış.Birinci resimde gördüğüm kurtçuk Solucan **** kırkayak olabilir ,bu elmaları sinek ilacını kurtçukların üzerine doğru püskürtün varsa yumurtalarınada püskürtün aşırıya kaçmayın.Selamlar saygılar.

Eski 08-03-2009, 08:51   #190
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Hulusi Bey; İyice inceledim yumurta falan yok. Daha önce başka soğanlı bitkiler başlığında Güler hanım'ın glayör soğanlarını oksijenli su ile yıkadığını okumuştum. Yumruları oksijenli su ile yıkamayı düşünüyorum ki hem topraklarından hem de vasa haşerelerden temizlensinler...

2. Fotoğrafta görüldüğü gibi tek bir yerde dikilmiş olan dallia topraktan alınırken 4 ayrı parçaya ayrılmış, dikkat ettim de her parçada ayrı bir sap var, bu olay geçen yıl onları hiç ayırmadığım için mi oldu? yani dallia kendiliğinden ayrıldı mı? yoksa ben ona zarar mı verdim? ( Konuya hakim olmadığım için çok saçma bir soru sormuş olabilirim, kusura bakmayın)

Diğer tek yumruları da ayrı ayrı küçük saksılara dikeceğim. Bakalım sürecekler mi? 3. yü dediğiniz gibi atıyorum, zaten alt kısmı erimiş!

Eski 09-03-2009, 14:51   #191
Ağaç Dostu

Buket hanım saplı olmaları önemli değil sürgün gözlerinin olması gerekir olmazsa sürmezler.selamlar saygılar.

Eski 09-03-2009, 20:12   #192
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Ne ise, izleyip göreceğiz, diğerlerini henüz dikmedim. Tümünün gelişmelerini buradan paylaşacayım.

Eski 11-03-2009, 22:41   #193
Ağaç Dostu

http://picasaweb.google.com/11karasu/25082008IEk Buket hanım benim resimlerimde göreceğiniz gibi dahlialara destek sırığı koyun ve her 50 cm"de bir bağlayın göreceksiniz daha derli toplu duracaklar ve görünümleri daha güzel olacaktır.Selamlar saygılar.

Eski 12-03-2009, 15:28   #194
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-01-2009
Hulusi bey, Elinize sağlık. Sevgi ile beslenen herşey çok güzel oluyor. Ben de Bodrum'da yetiştirmeye çalışacağım. Dün paketinin üzerinde Hollanda da üretildiği yazan fiyat olarakta uygun olduğunu düşündüğüm paketten aldım. Burada mevsim, bu güzelliği yetiştirmek uygun diye düşünüyorum. Yazın ****** sıcak ve rüzgardan ciddi olarak etkilenecekler. Elinize ve emeğinize sağlık diyor, güzeliği paylaştığınız içinde teşekkür ediyorum.

kebrem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2009, 19:11   #195
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Hulusi Bey, hafta sonu inşallah diğerlerini de dikeceğim. Dikerken de tavsiyenize uyacağım. Umarım sağlıklı ve güzel gelişirler.

Eski 13-03-2009, 23:44   #196
Ağaç Dostu

Buket hanım iklim konusunda siz çok şanslısınız siz dikmeye başlıyorsunuz biz hala çamurdan ve soğuktan bahçeye giremiyoruz,benim çiçekleri nisan sonu mayıs başı gibi ekiyorum ancak haziranda açıyorlar,hele domateslerimiz ağustao sonu eylül başı oluyor ama tadından yenmiyorlar.selamlar saygılar.

Eski 13-03-2009, 23:51   #197
Ağaç Dostu

Sayın Kebrem beğeniniz için sizede çok teşekkür ederim.Niye yabancı marka tercih ediyorsunuz anlayamadım yerli üretimlerden niye almıyorsunuz;sizi temin ederim yerli üretimler hem daha ucuz ve hem daha kaliteli hemde dövizimiz bizde kalmış olur.Düşünürseniz beğendiklerinizi özelime yazın görüşelim.Selamlar saygılar.

Eski 24-03-2009, 22:51   #198
Ağaç Dostu

yıldız/DAHLİA ÇİÇEKLERİ

Arkadaşlar benim yıldız çiçeklerim de uyanmaya başladılar yumru resimlerini bu hafta için de sizlerle paylaşacağım.Selamlar saygılar.

Eski 25-03-2009, 13:14   #199
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Selam.
3 farklı yumru ektim
Dahlialar ekildikten sonra ne sıklıkla su vermeliyim.
kurudukca topragını ıslatıyorum fakat yinede yumruları cürütücem diye su verirken tereddüde düşüyorum .
boş topraga bakmakta işin sıkıcı tarafı

resmini yükledigim cicek dahliamıdır bana dahlia diye satıldı sizce ?
Saygılarımla

Eklenen Resimler

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2009, 17:01   #200
Ağaç Dostu

dah-lia's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iris41 Mesajı Göster
Selam.
3 farklı yumru ektim
kurudukca topragını ıslatıyorum fakat yinede yumruları cürütücem diye su verirken tereddüde düşüyorum .

Saygılarımla
dahlia ile alakası yok, Eğer para ile aldıysanız sizi kandırmışlar.

dah-lia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2009, 17:10   #201
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2008
Galeri: 1
Alıntı:
Selam.
3 farklı yumru ektim

Saygılarımla
Arkadaşım Dahlia yumrularını saksıya diktiyseniz,bu günlerde normalde 4-5 günde bir su ister yinede sulama yapmadan işaret parmağını 2 inci boğuma kadar toprağa batırın eğer nemlilik hissediyorsanız, su vermeyin kuru ise öyle sulama yapın, saksının üzeri kuru gibi olur ama altı ıslaktır fazla sulamadan çürür bunlara dikkat etmeliyiz.Eğerki bahçeye dikmişsek zaten toprak ıslak olduğu için su vermemize gerek kalmayacaktır.
Yüklemiş olduğunuz resim yanlış bakmadısam dahlia değildir.

Başbahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2009, 17:12   #202
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Selam
dah_lia teşekkür ederim bende araştırmalarımdan dahlia olmadıgı kanaatine vardım . aldıgım 3 dahlia yumrusu ile bunun yumruları benziyor fakat yaprakları degişik . Eminönden aldım bu bitkiyi satıcı ısrarla dahlia dediginden yinede farklı bir türü olabilir diye kendimi avutuyordum.
Saygılarımla

Eski 25-03-2009, 17:22   #203
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

teşekkür ederim sayın bahcıvan .
dahliaları saksıya diktim balkon kısıtlı sayıda ciceğe izin veriyor su sorunu sitedeki bir cok arkadaşın ortak sorunu toprakta olsa işimiz kolay yetersiz saksı ve icindeki harcı ( torf ) suyu tutugundan azıcık kacırsak hemen kök cürümesi baş gösteriyor o yüzden işimiz zor .
Saygılarımla

Eski 26-03-2009, 00:01   #204
Ağaç Dostu

Sayın iris41 resmini gönderdiğiniz çiçek dahlia değildir size yanlış çiçek vermişler.Selamlar saygılar.

Eski 26-03-2009, 18:36   #205
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Alıntı:
Selam.
3 farklı yumru ektim

Saygılarımla
Çiçeğiniz büyük bir ihtimal ada soğanı ki çiçek değildir.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2009, 15:37   #206
Ağaçsever

mor papatya's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2008
Galeri: 21
dün bimden dahlia aldım ve ektim acaba kaç günde yüzeye çıkar? acaba hergün sulamalımıyım?

mor papatya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2009, 15:46   #207
Ağaç Dostu

Sayın mor papatya dahlialar 15 gün içinde yapraklanmaya başlarlar bu aralar 3-4 günde bir su verin.BİM"in sattığı dahlialara bende baktım fakat onlar köse soyu yani fazla boya gitmez ve çiçekleri 5 cm"yi geçmez.İyi günlerde kullanın.Selamlar saygılar.

Eski 28-03-2009, 16:12   #208
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
internette şöyle bir bilgiye rastladım size belki yararı olur.
Yıldız çiçeğinin bilimsel adı Dahlia’ dır. 18.yy da İsveçli botanikçi Anders Dahl tarafından bulunduğu için Dahlia adını almıştır.
Dahlia ( Yıldız ) anavatanı Meksika ‘dır. Yıldızlar Meksika’nın ulusal çiçeği olarak kabul edilirler. İspanyollar tarafından ilk olarak Meksika dağlarında bulunmuştur.
Ayrıca Yıldız çiçeği, Washington eyaletinde bulunan Seattle şehrinin resmi çiçeğidir.
Yıldız çiçeğinin yumruları 1814’ de Avrupa’ya ilk gönderildiği zaman sebze olarak yenmiştir. Diklen yumrular gelişip muhteşem çiçekler açtığında ise işin rengi birden değişti. Üstelik bu bitki aşılanmaya ve melezlemeye çok elverişliydi. Çeşitleri birden arttı. Yıldız çiçeği için Avrupa’ da meşhur ‘’ lale çılgınlığı ‘’ nı andıran bir dönem yaşandı. Nadir yumrular ağırlığınca altına satıldı. Çiçeklerin dilinde yıldız; gösteri görkem anlamındadır.
Zamanımızda yıldız çiçeği binlerce çeşidiyle hala popülaritesini korumaktadır. Boyutu düğme iriliğinden servis tabağı büyüklüğüne kadar değişen çiçek çeşitlerinin kısa boylular saksı veya çiçekliklere yahut bahçede çiçek öbeklerinin ön kısımlarına dikilir. Orta boylu olanları büyük saksılarda yetiştirilebilir. Ancak uzun boylu ve iri çiçekli yıldızlar yalnızca park ve bahçelere dikilmelidir.
Yıldız yaz ve sonbaharda çiçek açan, gövdesi çalı formunda , kökleri ise yumru şeklinde olan bir bitkidir. Açık alan peyzaj düzenlemelerinde ve park bahçe süslemelerinde kullanılırsa bulunduğu yere ayrı bir güzellik katar. Kökleri don tehlikesinden korumak şartıyla, her yerde kolayca yetiştirilebilen bir bahçe çiçeğidir. Açık mavinin dışında tüm renkte çiçekleri vardır. Çiçek büyüklüğü 5 – 30 cm ye kadar olabilen güçlü düz saplarının üzerinde çiçeklerini taşır.
Yıldız dondan korunmalıdırlar. İlkbaharda dilip, sonbaharda çıkarılmalıdır. Fazla güneşi severler. Ne kadar fazla güneş alırsa bitki o kadar fazla güçlenir.
Yıldızlar her türlü bahçe toprağında yetişirler. Ancak toprağı organik maddelerce, fosfor ve alkali bakımından zengin ise daha iyi büyürler. Toprağa yıllanmış ahır gübresi veya torf karıştırılabilir.
Kök yumruları, yan olarak 12 – 15 cm derinliğe, üzerine 8 – 10 cm toprak örtülerek dikilmelidir. Toprak parmakla bastırılıp, sıkıştırılır. Filizler görününceye kadar fazla su istemez. Büyüdükçe boşluğu torakla doldurulur. İki bitki arası mesafe 38 – 75 cm olmalıdır. Fakat cinsin büyüklüğüne göre bu mesafe değişebilir. Rüzgarlı yerlerde sap ucunun alınması tavsiye edilir. Bu şekilde fazla boylanması önlenir.
Boylu yıldızlar destek ister. Destek çubuğu çukur açıldığında, yumruları yerleştirmeden önce toprağa sağlamca çakılır. Daha sonra yumrular yerleştirilir. Kısa boylular için gerekli değildir.
Bitki gelişme gösterdiğinde, potasyum ağırlıklı suni gübreler verilmelidir.
Devamlı ve kaliteli çiçek almak için bitkiler her 15 günde bir gübre şerbeti veya suda eriyen çiçek gübresiyle beslenmelidir.
Kesme çiçek olarak kullanılacak yıldızların sap ucu sıcak suya sokularak veya aleve tutularak öldürülür. Bu şekilde zayıflatıp su içinde uzayıp sarkmadıkları gibi, daha uzun süre dayanırlar. Sabahın çok erken saatinde kesilip, saplarının en az 5 cm kadar ucundan beş altı saat suda bırakıldıktan sonra vazoya alınır.
Sonbaharda çiçekleri solunca, kökleri yerinden sökülüp, bir hafta kadar tersinden asılarak kurutulur. İçinde naylon kılıf bulunan sandıklara, kuru torf, kum ve perlit konularak saklanır. Böylece köklerin filizlenme göstermesi engellenir.
Daha sonra serin ve kuru bir yerde bahara kadar muhafaza edilir.

Vegy beğendi.
hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2009, 15:26   #209
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Geçen yıl poşette satılan tohumlardan filizlendirdiğim, yer darlığı nedeniyle 1 tanesini yaşattığım sarı bir dahliam, şu anda 20x20x20 bir saksıda yaşam mücadelesi veriyor. eylül sonundan beri çiçek açıyor ve hala devam ediyor, ancak son 2-3 haftadır eski canlılığı yok. özellikle yaprakları çok cansızlaştı. Sizce artık kesip toprağını değiştirmelimiyim. Yoksa az bir budama işe yayarmı. Saksıyı büğütmelimiyim ?? 20cm saksıda 1,5m bir çiçek hayli tuhaf görünüyor zaten.. Yardımlarınızı bekliyorum ***. bu arada çiçek kapalı bir balkonda direk güneş görmeden yaşıyor..

mhayta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2009, 18:34   #210
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Selam.
Koctaştan aldıgım dahlialarım ilk filizlerini topraktan göstermiş :=)

Etiketler
dahlia, geliştirilmesi, üretimi, yıldız çiçeği

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024