agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/)
-   -   Dahlia (Yıldız çiçeği) (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/7828.htm)

dah-lia 04-03-2008 09:05

Dahlia (Yıldız çiçeği)

5 Eklenti(ler)
Eklenti 31372

ben bütün soğanlı bitkileri severim ve yetiştiririm ama hiç bir soğanlı bitkiyi dahlialara degişmem.Haziran ayı sonundan Ekim ayı sonuna kadar açarlar.

Eklenti 31373

Eklenti 31374

Eklenti 31375

Eklenti 31376

ekin97 04-03-2008 10:27

Ne kadar güzeller, nereden bulabiliriz?

denizakvaryumu 04-03-2008 10:30

Ankara Bauhausda onlarca çeşidi var.

Buket Aknar 04-03-2008 11:33

Ben de sizlerle ayni fikirdeyim. İki yıldır Yaz mevsiminde bahçemin vazgeçilmezleri arasındadırlar. Fotoğraflarını ekleyeceğim.

Bu arada, en sevdiğim "Uçları beyaz-mor" renk Dahlia'm sanırım eridi. Şu anda takip etmekteyim.

Ben çiçekleri geçince yerlerinden sökmüyorum. Belki de ondan dolayı olmuştur.

Ayrıca şu anda sadece çiçekleri geçenlerin toprak üzerinde kalan 4-5 cm budanmış dalları duruyor; sanırım yakında yeşillenmeye başlarlar. Buradan sizlerle paylaşırım.

limon 04-03-2008 12:03

Ben de çok severim. Ama bu kadar büyük çiçeklisini ekmedim. Sizinkiler muhteşemmiş.
Sonbaharda havalar iyice soğuğuncaya kadar rengarenk çiçek açan, sorunsuz, zahmetsiz...

Çiçeği bu kadar büyük olunca bitki taşıyabiliyor mu? Destek istiyor mu?

cyucel 04-03-2008 12:22

Bauhausta görmüştüm. Ama bu kadar güzel olabileceklerini tahmin etmedim. Hemen gidip bakmalıyım.

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=7640

küpeli 04-03-2008 16:10

Arkadaşlar lilyum soğanı satışı yapan site araştırması yaparken görmüştüm. Bu linkte dahlia soğanı satışı yapılıyor. Ancak satışta adet sınırlaması var. Belki ilgilenen arkadaşlar topluca alım yapabilirler. Tabi aynı durum lilyum soğanları içinde geçerli.

dah-lia 05-03-2008 15:13

sayın küpeli sizin önerdiğiniz sitedekiler ufak yıldız ve ponpon dahlia çeşitleri benim resimdekiler AA 8 - 10 bloms yani çiçek büyüklüğü ortalama 20 - 25 cm dir saygılar

zenfree 05-03-2008 19:16

Üyelerimizdan Hulusi Karasu satış yaptığına dair bir mesaj atmıştı.
http://www.agaclar.net/forum/showthr...562#post198562

Galeride fotografları var. Hepsi birbirinden güzel.

Güler 06-03-2008 07:07

Ben önceleri dahlia çiçeklerini saksıları ile toprağa gömüyor, sezon sonunda da saksıları çıkartıp, kuytu bir yerde muhafaza ediyordum. Bu işi 2-3 sene yaptım. O zaman hiç fire de vermedim. Ama gel gör ki saksı adedi az değil, nereden baksan 50-60 tane. Sonra vazgeçtim bu usulden. Yumruları direkt toprağa gömdüm. Gömüş o gömüş. Şimdi baktım ki ufak ufak toprağı çatlatıyor hemen orayı açıyorum, yumruyu dişarı alıyorum, yerini biraz daha çapalıyor biraz da hayvan gübresi koyuyor ve tekrar yumruyu yerine yerleştiriyorum.
Çiçeklerim de çok iri açıyor, ve mutlaka destek istiyor yoksa yerleri öpüyor.
Nedense resimlerini çekmemişim bu sene ihmal etmem artık.

crocuscuk 11-03-2008 15:53

Bende İstanbul'da yaşayan bir arkadaşımdan rica ettim,Bauhaus'tan iri çiçekli tür Dahlia'nın her renginden alıp gönderdi.
Soğanlar dün geldi,kısmetse bu hafta ekeceğim.
Yalnız öğrenmek istediğim birşey var,mevsimi bitince toprakta bırakmak pek iyi değil sanırım.
Güler Hanım saksı ile toprağa gömdüğünüzü yazmışsınız,peki direk toprağa ektiklerinizi mevsim sonu tekrar çıkartıyormusunuz,yoksa oldukları yerde mi bırakıyorsunuz?

Selahattin Yılmaz 11-03-2008 16:05

İnsana ne kadarda güzel gülüyor.

MSaygin 11-03-2008 16:35

Gerçekten nefis çiçekler, sitelerinde de başka çok çeşitleri var.
Adana'da yaz soğanları nasıl olur acaba, niyetleniyorum ama çekiniyorum da biraz.

Güler 11-03-2008 17:01

Sevgili crocuscuk, saksı ile önceleri gömüyor, kışın da saksı ile beraber çıkartıp kuru ve kuytu yerde yine saksı içinde bırakıyordum. Ama sonra bunu biraktım yumruları direkt toprağa gömdüm. Filizler baş gösterince açıyor, yumrularda ayırım yapıyor ve aynı çukura gübreli toprak atarak yeniden gömüyorum. Yani bütün kış toprakta kalıyor.

crocuscuk 12-03-2008 14:28

Güler Hanım,*** ederim verdiğiniz bilgi için.
Sn Saygın Adana'da olmazmı dersiniz?
Ben şansımı denemeye karar verdim,umarım iyi sonuç alırım.

MSaygin 16-03-2008 20:25

Bilemiyorum ben de, bu sene ilk defa soğanlı bitkilerle haşır neşirim.Ben de deneyeceğim yaz soğanlarını ama çok sıcak oluyor burası, nasıl olacak kestiremiyorum, göreceğiz :)

Buket Aknar 16-03-2008 20:29

Adana ile Kıbrıs'ın iklimi çok yakındır ve ben dallia'yı kolaylıkla yetiştirdim. Sanırım siz de başarılı olursunuz.

limon 21-03-2008 18:12

Bugün komşum bir kaç çeşit dahlia soğanı hediye etti. Hemen diktim, bakalım iri çiçeklisinden çıkacak mı :)

dal 21-03-2008 21:20

Satılan yıldız yumruları böyle salkım gibi hepsi bir kuru dal üzerinde.Bunları tek tek ayırsak çiçeklenir mi açaba?Yoksa hepsini birden mi bir çukura dikelim?Ben geçen sene küçük çiçeklisinden dikmiştim çokgüzel açtılar sonbahar sonuna kadar.Bu sene çok güzel çeşitlerinden aldım.Yağmursuz bir günde dikmeyi düşünüyorum.

Buket Aknar 21-03-2008 21:24

Ben ayırmadan dikmiştim, ama geçen yıl başka bir dahlia'yı dikerken kopan bir tanesini ayrı dikmek zorunda kalmıştım yeşermesine rağmen çiçek açmamıştı. Umarım bu yıl o da çiçeklenir.

öğretmen 23-03-2008 02:04

Ben de kırmızısı var.Çalıştığım köyün parkından getirmiştim.İlk getirdiğimde bir kucak patatesti.Ben onları ayırdım.Ayrı ayrı diktim.Hepsi de çok güzel açtılar.Bu yıl öğrencimin bir tanesi leylak rengi olandan bir tane getirdi.Son gelenin dışında şu an tümü de topraktan başını çıkardı.İkişer üçer yaprak oldular.

do-ha 25-03-2008 21:37

merhabalar ben de 2 gün önce koçtaştan dahlia yumruları aldım paketin üzerinde 120 cm yazıyordu sanırım iri çiçeklilerden olacak. sormak istediğim şey; büyük bir saksıya paketteki tüm yumruları dikmelimiyim yoksa bir saksıya bir yumrumu dikmeliyim bitki büyüdüğünde çok genişliyormu acaba ve dikim için bu yagmurlu günlerin geçmesinimi beklemeliyim?

dah-lia 26-03-2008 07:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi do-ha (Mesaj 218679)
merhabalar ben de 2 gün önce koçtaştan dahlia yumruları aldım paketin üzerinde 120 cm yazıyordu sanırım iri çiçeklilerden olacak. sormak istediğim şey; büyük bir saksıya paketteki tüm yumruları dikmelimiyim yoksa bir saksıya bir yumrumu dikmeliyim bitki büyüdüğünde çok genişliyormu acaba ve dikim için bu yagmurlu günlerin geçmesinimi beklemeliyim?

sayın do-ha sakın patateslerini bölmeyin bölerseniz çıkmaz patatesini elinize aldığınız zaman hepsinin birleşme yerinin olduğunu görürsünüz işte çiçeğin filizi ordan çıkar iri çiçekli olduğuna gelincepaketin üzerindeki ismi söylerseniz size iri çiçekli olup olmadığını söylerim

do-ha 27-03-2008 18:16

aa çok teşekkür ederim ben onların hepsini tek tek sanıyordum ve siz söylemeseydiniz muhtemelen ben onları ayıracaktım :) sağolun tekrar

h_berder 28-03-2008 11:46

Bugün dahlia procyon bulup aldım bakalım sonuç ne olacak? :)
Birinin patatesleri 5'li birleşik halde, diğeri de uzun havuçumtrak bir patates.

canofer 28-03-2008 15:00

merhaba bim e bugün bazı soğan çeşitleri geldi ben de dahlia kelvın floodlıght ve gladıolus aldım hem fıyatlarıda bauhausun yarısı

dah-lia 28-03-2008 15:08

sayın canofer kelvin floodlight iri çiçekli dahlia soğanıdır çok güzel bir çeşittir

canofer 28-03-2008 16:29

sayın dah-lia öncelikle teşekkürler. benim dahliayı saksıya dikmeyi düşünüyorum bu saksının derinligi ne kadar olmalı? ayrıca benim sogan dört yumrulu ve hepsi bir sap başlangıcında birleşiyorlar bundan bir tanemi ana gövde cıkar

dah-lia 29-03-2008 12:54

sayın canofer ondan 1 veya 2 dal çıkar kesinlikle parçalamayın. saksıya gelince iri çiçekli dahlianın boyu yaklaşık 1 mt civarıdır saksıda biraz zor olur ama başka dikecek yeriniz yoksa ağız genişliği 30 cm derinliği 40 cm olan bir saksıya dikebilirsiniz.

öğretmen 31-03-2008 19:54

Park dahlia aldım (3.25 ytl).Bu irisi mi acaba?Bir de eflatunu vardı.Alayım mı?Fiatı ucuz mu acaba?Bilgi verir misiniz? Tükenmeden alayım diye soruyorum...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024