agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni2353Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-05-2020, 12:05   #1081
Ağaç Dostu

Emine Akman's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2011
Sayın @Dah-lia'dan aldığgım yıldız soğanlarını,gelir gelmez saksılara ektim, büyümeye basladılar. Bu hafta bahçeye rulo çim uygulayıp ona göre yıldızları bahçe topragına gecırecektım ama yagmur ızın vermedı sımdılık....

Eklenen Resimler

Emine Akman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2020, 15:29   #1082
Ağaçsever

E.Kahraman's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2020
Kışı toprakta geçiren soğanlar çiçeklerini açmaya başladı. Tohumdan yetiştirdiklerimde henüz çiçek yok, sadece boya gidiyorlar.

Eklenen Resimler

Emine Akman, Muda, TCM ve 3 kişi beğendi.
E.Kahraman Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2020, 20:40   #1083
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2020
Arkadaşlar çiçekleriniz çokkk güzel bayıldımmm ilkez görüyorum ben bu çiçeği hayran kaldım��.. Site sayesınde görmediğim güzellikleri görüyorum

Emine Akman beğendi.
Cevka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2020, 12:36   #1084
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2020
yıldız çiçeği

merabalar , yıldız çiçeklerimin yaprakları resimlerdeki gibi kuruyup dökülüyor. sebebi ne olabilir acaba ? daha evvel bir kaç tane un bitinden ötürü arap sabunuyla ilaç yapıp sıkmıştım . Şuan un bitine dair herhangi birşey yok temizlendi ama ilaçtan sonra yaprakları bu şekilde olmaya başladı ve düzelmiyor, ne yapmam gerekir bilgisi olan varsa yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

Jasmine Tea beğendi.
ANKA2901 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2020, 22:45   #1085
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Saksısını çok büyütüp, yapraklarını iyice yıkarsınız. Sulamasına da dikkat ederseniz en kısa zamanda kendini toparlar. Bazı bitkiler oldukça fazla su tüketiyorlar. Tabi saksı ve içindeki toprak yeterli gelmiyor. Yaprakların küçüklüğü de bu durumu gösteriyor bana göre. Bahçede yetişmesi gereken çiçeği küçük saksıda yetiştirmeye çalışınca arkadaşımda olan yıldızlar da bu şekilde olmuşlardı.

Emine Akman ve bilenyum beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2020, 09:05   #1086
Yeni Üye

Saksısını büyüttüm aslında bir önceki saksılar küçüktü bunlar iki boy büyüğü sayılabilir, saksısını değiştirirken üç dört yumru bir aradaydı acaba yumruları ayırıp azaltsam işe yarar mı sizce

Eski 14-07-2020, 08:13   #1087
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
sarı yıldız

Eklenen Resimler

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2020, 17:21   #1088
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ANKA2901 Mesajı Göster
Saksısını büyüttüm aslında bir önceki saksılar küçüktü bunlar iki boy büyüğü sayılabilir, saksısını değiştirirken üç dört yumru bir aradaydı acaba yumruları ayırıp azaltsam işe yarar mı sizce
Yıldız çiçeğinde cins ve yumru büyüklüğü ve sayısına göre yıldızınız büyük oluyor. Çok iyi besin depolayan yıldız yumruları baharla birlikte hızlı bir şekilde büyüyorlar. Çiçeksever arkadaşımızın çiçeğinin cinsi iri ve iyi besin depolamış yumrudan büyüyen sürgünlerden iri çiçek vermiş. Küçük saksıda olsa idi bu büyüklükte bir çiçek vermesi mümkün değildi. Hatta sizin yapmayı düşündüğünüz gibi yumruları koparması durumunda hiç çiçek alamayacağı gibi bitki kendinde meydana gelen hasarı onarmaya çalışacağı için hiç çiçek göremeyecekti. Yaz zamanı hiç bir bitki ayrılmaz benim bildiğim. İlkbaharda çok büyük ve fazla sürgün verir ise sürgün gözlerine dikkat ederek yumruları ayırabilirsiniz. Tek yumrudan üzerinde sürgün gözü yok ise bitkinin olması mümkün değil.

Emine Akman beğendi.

Düzenleyen Muda : 15-07-2020 saat 20:58
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2020, 19:40   #1089
Yeni Üye

Çok teşekkür ederim dediğiniz gibi saksısını büyütücem bakalım inşallah toplar kendini

Emine Akman beğendi.
Eski 17-07-2020, 18:27   #1090
Yeni Üye

archangel_tr's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ANKA2901 Mesajı Göster
Çok teşekkür ederim dediğiniz gibi saksısını büyütücem bakalım inşallah toplar kendini
Merhaba ; aynı sorun bende de var. Gelişme kaydedebildiniz mi ? Henüz belki erken ama konuyla ilgili gelişme olursa yazar mısınız?

archangel_tr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2020, 12:17   #1091
Yeni Üye

Merhaba , şu anlık değişen bişi yok yaprakları hala kuruyor ama eskisi kadar çabuk kurumuyor, aynı zamanda dipten gelen üç beş yeni yavrular var onlar şimdilik gayet güzel büyüyor, toprakta mineraller azaldığı zamanda böyle olurmuş o yüzden ben bir sulamayı normal sulama bir sulamayıda sıvı vitamin takviyesiyle yapıyorum şimdilik böyle gidiyor bakalım bir değişiklik olursa paylaşırım tabikide.

Eski 20-07-2020, 13:49   #1092
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Bizim bahçemizde de var yıldız çiçekleri beyaz beyaz açıyor. Hayran kalıyorum.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2020, 12:59   #1093
Ağaç Dostu

Emine Akman's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2011
Bugüne dek aklım nerdeymiş dediğim güzellerden biri de dahlia. Hele büyük çiçekli olanlar gerçekte burada resimlerdekilerden bile daha güzel....

Sevgili Anka2901 bu yıl 6 adet büyük yıldız yumrusu sipariş etmiştm sevgili Dah-lia'dan. O 3 tane daha hediye göndermiş sağolsun. Hepsini ikişerli olarak bahçenin farklı yerlerine toprağa ektim ve gözlemlerim şu yönde oldu. 2 tanesi çok güneş almasına rağmen hem annemin biber fidelerinin oldugu alanda oldugu için daha çok su verdıgı hem de suyu tutan 1 toprakta oldukları için çok sağlıklılar ve ilk çiçekleri onlardan gördüm. Diğer sağlıklı ikili de güllerin arasında güneş alan ama direk güneş almayan, çok sulanan toprakta olanlar. 1 tanesi direk güneş ışığına maruz ve bulunduğu toprak çabuk kuruyan cinsten, ilaç- gübre takviyelerimle gelişti ama yapraklarda yeşilliklerin içinde sararmalar var, mineral eksikliği olabilir diye cal-mag gübre de verdim....Diğer ikisi yarı gölge alandaydılar, biri önce çok güzel gelişti, sonra çocuklar ilk çıkan dalı kırınca küstü yaşar,yaşamaza döndü. Yanındaki de ona benzeyınce 2-3 hafta evvel yerlerını degıstrdm ama bu yıl toparlanırlar mı bılmem.....

Uzun lafın kısası dahlia güneşi seviyor ama suyu da çok sevıyor. Suyu tutan nemli toprakta ise sizi çiçekleriyle öpüyorlar.

Eklenen Resimler

Emine Akman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
dahlia, geliştirilmesi, üretimi, yıldız çiçeği

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020