agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni1317Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-01-2015, 13:10   #631
Yeni Üye

immortall's Avatar

Giriş Tarihi: 10-01-2015
siklamenden tohum nezamn nasıl elde ediliyor nasıl ekiliyor ne zamn ekiliyor bilgi verebilir misiniz?

immortall Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2015, 13:12   #632
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Laleci_03 Mesajı Göster
Geçen hafta atacaktım fotoğrafları unutmuşum Üzerlerine kar yağınca dahada güzel oldular
merhaba maşallah çok güzeller. benim sklamenimde balkondaydı kar yağdığı zaman ama yaprakları donmuş gibi oldu yumuşadı. bir sürü tomurcuğu vardı şuan çiçek açması da yavaşladı. içeri aldığımda yaprakları daha da yumuşuyor. sizce balkonda mı durmalı ? sizinkilerin maşallahı var karın altında ayrı bi güzeller.

Melisa16 beğendi.
delfin34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2015, 13:20   #633
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2014
Teşekkürler Sn. Delfin34, benim siklamenlerim aldığımdan beridir yaklaşık 3-4 aydır sürekli dışarıdalar zaten bir de kış çiçeği olduğu için soğuklardan etkilenmez dedim hatta üzerine kar yağmasına da müsaade ettim, kardan sonra kontrol ettiğimde yok denecek kadar az bir yumuşama vardı ertesi sabah tekrar baktığımda eski haline geri dönmüştü, ayrıca evde durmasının sakıncalı olduğunu biliyorum daha kötü olabilir, bence tekrar balkona alın siz onu. İyi günler...

YeniGine ve Melisa16 beğendi.
Laleci_03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2015, 13:42   #634
Ağaçsever

Eron2014's Avatar

Giriş Tarihi: 28-10-2014
Benim siklamenlerim de fazla kardan ve dondan çiçeklerini kaybetti. Kendileri gayet iyi ancak çiçekler donduktan sonra tekrar toparlayamadılar. Temizlemek zorunda kaldım.

Name:  siklamen4.jpg
Views: 1115
Size:  54.4 KB

Eron2014 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2015, 18:40   #635
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Kipa'da çiçek reyonunda sıkış tıkış koymuşlar, zavallıcıklar havasızlıktan, susuzluktan ölmek üzerelerdi. Çok sevdiğim bu çiçeğin halini görünce içim cız etti. Bir saksı alıp reyon görevlisini buldum ve çiçeğin ölmek üzere olduğunu ve bu fiyata fazla (15 tl) olduğunu söyledim.

Bir tanesi nisbeten iyi 5 tane siklamenle eve geldim. Ölü yaprakları temizleyip bol gübreli bir toprak hazırladım, çiçekleri saksılarından çıkarıp saksıyı sarmış olan kökleri ve eski toprağı temizleyip büyük bir saksıya dört tanesini ektim. Gayret bizden takdir Allah'tan.

Daha şimdiden hallerinden memnun olmuşa benziyorlardı.
bende bu çiçeklerin son durumunu merak ettim

YeniGine ve Laleci_03 beğendi.
casperia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2015, 23:26   #636
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-04-2014
@Laleci_03 teşekkür ederim cevabınız için

Laleci_03 beğendi.
delfin34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2015, 07:59   #637
Ağaçsever

Eron2014's Avatar

Giriş Tarihi: 28-10-2014
Siklamenler soğuğa dayanıklı ama çok fazla kar ve soğuk, açmış çiçekleri bozuyor. Üzerlerindeki karları temizleseydim belki çiçekleri kaybetmeyecektik.

Name:  siklamen5.jpg
Views: 1322
Size:  43.2 KB

Name:  siklamen6.jpg
Views: 1377
Size:  45.4 KB

Eron2014 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2015, 22:45   #638
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi casperia Mesajı Göster
bende bu çiçeklerin son durumunu merak ettim
Şimdilik beklemedeyim. Bir tanesi kefeni yırtmış gibi, yaprakları canlanmış, diğer soğanların durumunu merak edip toprağı eşeledim sağlamdı.

Laleci_03 beğendi.

Düzenleyen Sûz-i Dilârâ : 19-01-2015 saat 00:51
Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2015, 10:23   #639
Ağaç Dostu

uyap's Avatar

Giriş Tarihi: 30-06-2014
İkinci yılımız ve sonunda açtık . Yaprakların altı tomurcuk dolu uzun bir süre çiçeğini seyredebilirim sanırım.

Eklenen Resimler

uyap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2015, 12:24   #640
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Oo maşallah.. Allah olmayanlara da versin o tomurcuklardan

YeniGine, Laleci_03 ve uyap beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2015, 12:39   #641
Ağaç Dostu

uyap's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Oo maşallah.. Allah olmayanlara da versin o tomurcuklardan
Amiiin ).

YeniGine, hira ve Laleci_03 beğendi.
Eski 05-02-2015, 14:21   #642
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Siklameni ikinci yıla çıkarıp üstüne çiçek de açtırmışsınız. Maşallah.

Uzun yıllar sizinle ve bol çiçekli olur inşallah

YeniGine, Laleci_03 ve uyap beğendi.
Eski 05-02-2015, 16:54   #643
Ağaç Dostu

uyap's Avatar

Alıntı:
Siklameni ikinci yıla çıkarıp üstüne çiçek de açtırmışsınız. Maşallah.

Uzun yıllar sizinle ve bol çiçekli olur inşallah
Teşekkür ederim. Aslında aldığımda nasıl bakacağım hakkında bilgim yoktu hatta salona koymak için almıştım. İçeride kötü olunca araştırmaya başladım ama yinede eksik okumuşum ki temmuza kadar suladım. Sonrasında iyice araştırıp okuyunca su vermeyi kestim ve yaprakların kurumasına izin verdim. Saksısından çıkartmadan yine de ara ara az su vererek dinlenmeye aldım. Eylülden sonra sulamayı arttırdım. Bir de benim sıklamenimin soğanı toprağa tam olarak gömülü değil. Aldığımda da öyleydi, ben de saksı değişimi yaparken aynı şekilde aktardım. Çiçekler konusunda çok bilgili değilim yaptıklarım sadece bunlar.

Eski 06-02-2015, 15:01   #644
Ağaç Dostu

Benim siklamenlerimin hiç nazı yok maşallah, çok uysallar, söz dinliyorlar

Eklenen Resimler

Eski 07-02-2015, 13:16   #645
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

Giriş Tarihi: 07-02-2015
Galeri: 2
merhabalar herkese. bu foruma yeni üye oldum ve çiçek yetiştirme konusunda acemiyim.. benim de yaklaşık 2-3 yıldır bir sıklamenim var. havadar alanları ve nemi çok seviyor. ilk aldığımda salonda cama yakın bir yerde duruyordu (14 şubatta almıştım). sonra netten araştırdım ki kapalı mekan ve direk güneş ışığı sevmiyormuş. gemlikte yaşıyorum, güneş ışığını direk almayan bir balkonum var. balkona çıkarıp sadece tabağı boş kalmayacak şekilde su verdim. hem balkonu hem iklimi çok sevmiş olacak ki öyle bir coştu ki, öyle bir çiçek açtı ki... yukarıdan bakınca yaprakları görünmeyecek kadar çiçek doluydu ve nerdeyse bütün çiçekleri tohum verdi. tohumlardan bazılarını küçük bir saksıya ektim, 6-7 tane küçük sıklamenim var ve yine sıklamenim çiçek açtı, geçen sene ki kadar olmasa da.. eğer nasıl resim eklendiğini bulursam geçen seneki resimlerini atarım

ezo, Laleci_03 ve uyap beğendi.
saisha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2015, 16:26   #646
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Benim yabani siklemenler de erken açtı.

Eklenen Resimler

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2015, 16:56   #647
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Sayın hocam100 o minik yabanilere beğen tuşu yetersiz geliyor. Yanımda olsalar da mıncıklaya mıncıklaya sevsem

YeniGine ve uyap beğendi.
Eski 07-02-2015, 17:06   #648
Ağaç Dostu

uyap's Avatar

Yabanisi daha güzel sanki. Doğada kendi halinde büyüyenler rengiyle, kokusuyla, dokusuyla oynanandan daha güzel geliyor bana.

Eski 07-02-2015, 17:09   #649
Ağaç Dostu

uyap's Avatar

Laleci seninkilerin de maşallahı var )

Laleci_03 beğendi.
Eski 07-02-2015, 17:41   #650
Ağaç Dostu

Var var evet.
Teşekkürler Uyap ablacım

uyap beğendi.
Eski 14-02-2015, 18:45   #651
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

nasıl resim yükleneceğini ögrendim 1. resim ilk göz ağrımın geçen seneki (24 mart) hali, 2. resmi ise az önce çektim

Eklenen Resimler

Eski 14-02-2015, 18:52   #652
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

aa aklıma gelmişken, başka bir yerde sıklemenin yaprağından da çoğaltılabileceğini söylemişler. denemeye çalıştım ama yaprağı suda bekletip köklenmesini bekledim... ama köklenmedi. eğer böyle bir yöntem varsa, nasıl yapacağımı birisi anlatabilir mi? bu seferki yaprakları oldukça büyük...

casperia, Laleci_03 ve uyap beğendi.
Eski 14-02-2015, 23:49   #653
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saisha Mesajı Göster
nasıl resim yükleneceğini ögrendim 1. resim ilk göz ağrımın geçen seneki (24 mart) hali, 2. resmi ise az önce çektim
İkinci sene saksısını değiştirdiniz mi? Değiştirdiniz veya eski saksısında ise sanki gübresi az olmuş gibi. Siklamen ve pekçok soğanlı bitki gübreyi çok sever. Özellikle koyun gübresi. Gübrenin azlığı demek az çiçek demektir siklamen için.

Bir de çiçeklenme bittikten sonra iki kere normal sulamadan sonra bir kere çiçekli bitkiler için olan gübreden vermek ve bunu üç kere tekrar etmek soğana çok iyi geliyormuş.

Eski 14-02-2015, 23:58   #654
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sevgili Sûz-i Dilârâ bilgi için teşekkürler. Saksı değişimi ve gübre verimi zamanlarını biliyor musunuz?

uyap beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2015, 14:04   #655
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Sevgili YeniGine,

Siklamen için takvimi bulunduğumuz yere göre kendimiz ayarlayacağız.

Benim bulunduğum yerde sıcaklar (Akdeniz) erken geldiği için siklamen serin geçen bölgelere göre daha erken dinlenmeye geçer.

Türkiye'nin doğusu, kuzeyi gibi serin ve soğuk bölgelerde bu süre uzar. Ben Van'dayken siklamenim haziran ayında çiçekliydi düşünün.

Siklameni dikkatlice takip edeceğiz. Bir süre sonra yorulup çiçek açmayı bırakacak. Ama bu yorgunluk döneminde yaprakları hâlâ yeşil olur. İşte bu dönemde rutin sulamamıza devam edeceğiz.

Örneğin siklamenimizi beş günde bir suluyorsak buna devam edeceğiz.

5. gün bir sulama yaptık. Tekrar beş gün sonra bir daha suladık. Etti 10 gün. Beş gün sonra bu defa çiçekli bitkiler için olan sıvı gübrelerden alıp ölçüye göre bitkimize vereceğiz. Bu örneğe göre toplamda 15 gün eder. Bu gübreleme takvimini üç kere tekrar edeceğiz.

Bitki yapraklarını kurutup toprak altına çekildikten sonra da toprağını arada bir az az sulamaya devam etmek gerekiyor. Soğanı tamamen unutmayacağız yani.

Serin havalar gelmeye başladığında da saksısına iki ölçü bahçe toprağı- iki ölçü koyun gübresi- bir ölçü de perlit karışımlı torflardan toprak hazırlayarak bitkinin soğanını yeni saksısına geçirirsiniz.

Burada unutulmaması gereken siklamenin yeni yeni uyanmaya başladığı bu dönemde saksıda aşırı sulama yapmamak. Soğan serin havaya adapte olmaya çalışırken bir de çürüme yaşanabilir. Yapraklar tamamen yeşerip saksıyı doldurmaya başlayınca sulama işini saksının altından su akacak kadar bile yapsanız sıkıntı olmaz.

Önemli: Yukarıdaki sulama periyodu tamamen örnektir. Siz kendi bitkinizde hangi sulama takvimini uyguluyorsanız ona göre hesabınızı yapınız.

Eski 15-02-2015, 14:11   #656
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Soğanlı bitkiler yapraklı ve çiçekli dönemlerinde köklerinin ve soğanlarının rahatsız edilmesinden hiç hoşlanmaz.

Ben bu hatayı yaptım. Dört tane siklamen almıştım kötü durumda. Saksılarını değiştirdim, sadece bir tanesi yaşıyor, ikisi soğanları sağlam olmakla beraber yaprak-çiçek vermeyi durdurdu. Bir tanesi de çürüdü.

Saksılarını değiştirmeden bıraktığım bütün siklamenlerim -durumları iyi de olsa kötü de olsa - yaşıyorlar. Ölmek üzereyken aldıklarım toparlandı bol bol yaprak ve çiçek vererek saksılarını doldurdular. Yağmur suyu veriyorum ve açık havada serindeler. Başka hiçbir şey yapmadım.

Fotoğraf eklemeye çalışacağım daha sonra.

Eski 15-02-2015, 16:07   #657
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

Alıntı:
İkinci sene saksısını değiştirdiniz mi? Değiştirdiniz veya eski saksısında ise sanki gübresi az olmuş gibi. Siklamen ve pekçok soğanlı bitki gübreyi çok sever. Özellikle koyun gübresi. Gübrenin azlığı demek az çiçek demektir siklamen için.

Bir de çiçeklenme bittikten sonra iki kere normal sulamadan sonra bir kere çiçekli bitkiler için olan gübreden vermek ve bunu üç kere tekrar etmek soğana çok iyi geliyormuş.
bu yıl sıklamenimin 3. veya 4. yılı. evet 2. yılıydı yanlış hatırlamıyorsam, saksı artık küçük geliyor diye değiştirdim. (böyle giderse bu saksı bile küçük gelecek ) ama hiç gübre vermedim. aslında yaprakların altında açmayı bekleyen bir sürü tomurcuk var. bu sene ilk göz ağrımın üstüne kar yağmasına izin verdim, nasıl olsa soğuğu seviyor diyo. çiçekleri yeni açmaya başlamıştı. bir baktım ki çiçekleri bozulmaya, açmamış olanlar açmadan kararmaya başlamış hemen temizleyip eve aldım. Allahtan kalanlara hiç bişey olmadı. geçen seneki bol çiçekli zamanında o çiçeklerin çoğu tohum verdi. hatta o tohumlardan bazılarını ektim şu an minicik, tek yaprak halinde 7 tane yavrum var az önce onları başka saksılara ayırmaya başladım (hepsi küçük tek bir saksıdaydı). bugün bitki besini aldım onlardan veririm. demekki gübre de versem hiç yaprağı olmayacak sırf çiçek olacakmış çok teşekkür ederim bilgi için.

Eklenen Resimler

Eski 16-02-2015, 07:34   #658
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saisha Mesajı Göster
aa aklıma gelmişken, başka bir yerde sıklemenin yaprağından da çoğaltılabileceğini söylemişler. denemeye çalıştım ama yaprağı suda bekletip köklenmesini bekledim... ama köklenmedi. eğer böyle bir yöntem varsa, nasıl yapacağımı birisi anlatabilir mi? bu seferki yaprakları oldukça büyük...
sayın saisha.. bende köklendirme hormonuna batırıp torfa ektim o da tutmadı. bi kaç farklı hormon denedim. olmadı tabi amatörce bilgisiz ve deneyimsiz bir şekilde denedim. ..
işin açıkcası bende bu sorunun cevabını oldukça merak ediyorum.

uyap ve saisha beğendi.
casperia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2015, 11:59   #659
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Sıklemen tohumları ne zaman ekiliyor acaba...

eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2015, 17:59   #660
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eceyıldız Mesajı Göster
Sıklemen tohumları ne zaman ekiliyor acaba...
ben bu tohumları eylülde ektim. ama belli bir zamanı var mıdır bilmiyorum. ankarada da ekmiştim, temmuz falandı, onlar tutmadı ama tabi iklim bakım vs farkıda var. anneme dedim, suyunu ihmal etme, güneşte bırakma (sıklemenin istediği şartlar bunlar ama tohum için de aynı şekilde midir bilmiyorum). ya zamanı olmadığından ya annem ihmal ettiğinden, ya da tohumdan kaynaklanan sebeplerden ötürü onlar tutmadı...

eceyıldız beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024