agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni16203Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-01-2016, 15:18   #1231
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Soğanların geçmişi belki 20 yıllık. Babam yetiştiriyor ondan aldım. İlk olarak İskenderun Karaağaç köyünde yetiştirenlerden toplamış. Herhangi bir hastalık olmadı şimdiye kadar inşallah olmaz. Bazen soğanları naylon torbada ağzı kapalı unutuyoruz o zaman nemden çürüyenler oluyor. Yaralı bozuk olanları hemen çıkarıp atıyorum. Toprağı geçirgen olsun sürekli nemli tutmayın. Toprak kurusun zararı olmaz. Bu yılki soğanlar çok olursa isteyen arkadaşlara dağıtırım.

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2016, 16:08   #1232
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Bahsettiğim sorunlular bu şekilde;

Name:  Bozuk yapraklı Frezya.jpg
Views: 941
Size:  52.1 KB

Name:  Bozuk yapraklı Frezya (2).jpg
Views: 911
Size:  21.5 KB

Bütün yumrulara aynı şekilde muamele ediyorum ama bazılarında sorun oluyor. Toprağı süzek ve aşırı su vermiyorum (1-2 aydır yağmur suyu yetiyor)...

hira, Muda, Milla ve 2 kişi beğendi.
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2016, 21:02   #1233
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster

Eklenti 593842

Eklenti 593843

Bütün yumrulara aynı şekilde muamele ediyorum ama bazılarında sorun oluyor. Toprağı süzek ve aşırı su vermiyorum (1-2 aydır yağmur suyu yetiyor)...
Merhaba,frezyalarınıza yağmur suyu tabi yeterli gelebilir.Önemli olan yağmur suyu da olsa fazla suyun saksının tahliye deliklerinden süzülerek akıp gitmesidir.

Eski tür frezyalar,özellikle krem ve ebruli olanlarda dahil sizinde belirttiğiniz gibi yetiştirilmesi en kolay türlerdir.Hastalıklara karşı dayanıklı oldukları gibi soğuklardan da İzmir'de kesinlikle etkilenmiyorlar.Bu arada bu türün krem renkli olanı muhteşem kokuyor.SELAMLAR...

Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2016, 21:36   #1234
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dumlupınar Mesajı Göster
Merhaba,frezyalarınıza yağmur suyu tabi yeterli gelebilir.Önemli olan yağmur suyu da olsa fazla suyun saksının tahliye deliklerinden süzülerek akıp gitmesidir.

Eski tür frezyalar,özellikle krem ve ebruli olanlarda dahil sizinde belirttiğiniz gibi yetiştirilmesi en kolay türlerdir.Hastalıklara karşı dayanıklı oldukları gibi soğuklardan da İzmir'de kesinlikle etkilenmiyorlar.Bu arada bu türün krem renkli olanı muhteşem kokuyor.SELAMLAR...
Özellikle toprağını kuru bırakıyorum, bu sorunla karşılaşmasınlar diye. Drenaj sorunları da yok. Frezyanın bu hastalığı hakkında geçmiş yıllarda da bahsi geçmiş ve mantar olabileceği söylenmiş (yanlış hatırlıyor olabilirim, şimdi o mesaja bakmadım). Fakat aynı saksıdaki köklerden bazıları hasta bazıları değil. Mantar olmayabilir, sorunun ne olduğunu da kimse tam bilmiyor sanırım. Benim tek bildiğim eski tip Frezyalarda böyle bir hastalığın olmadığı...

Aradım buldum geçmişte bahsi geçen mesajları

Burada ve burada bahsi geçmiş...

Dumlupınar beğendi.

Düzenleyen Mücevher Çalısı : 29-01-2016 saat 21:54 Neden: Ekleme
Eski 29-01-2016, 22:11   #1235
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Özellikle toprağını kuru bırakıyorum, bu sorunla karşılaşmasınlar diye. Drenaj sorunları da yok. Frezyanın bu hastalığı hakkında geçmiş yıllarda da bahsi geçmiş ve mantar olabileceği söylenmiş (yanlış hatırlıyor olabilirim, şimdi o mesaja bakmadım). Fakat aynı saksıdaki köklerden bazıları hasta bazıları değil. Mantar olmayabilir, sorunun ne olduğunu da kimse tam bilmiyor sanırım. Benim tek bildiğim eski tip Frezyalarda böyle bir hastalığın olmadığı...
Tekrar merhaba,bu bir mantar hastalığı ve aynı saksıdaki her frezyada olmayabiliyor.Dikim yaparken bazı hastalıklı soğanları da dış kabuk yüzünden göremiyor olabiliriz.Ben fazla yanmış hayvan gübresinin de aynı hastalığa benzer soruna sebep olduğunu fark ettim.Benim bazı saksılarımda da aynı problem meydana geldi.

Sn.kgursan geçen yıllardaki mesajlarının birinde,bazı türlerin hastalığa karşı hassas olduklarından dikimlerini artık yapmadığını yazmıştı.SELAMLAR...

Eski 29-01-2016, 22:31   #1236
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
Tekrar merhaba,bu bir mantar hastalığı ve aynı saksıdaki her frezyada olmayabiliyor.Dikim yaparken bazı hastalıklı soğanları da dış kabuk yüzünden göremiyor olabiliriz.Ben fazla yanmış hayvan gübresinin de aynı hastalığa benzer soruna sebep olduğunu fark ettim.Benim bazı saksılarımda da aynı problem meydana geldi.

Sn.kgursan geçen yıllardaki mesajlarının birinde,bazı türlerin hastalığa karşı hassas olduklarından dikimlerini artık yapmadığını yazmıştı.SELAMLAR...
Şimdi ben o hastalıları köklemeye de kıyamıyorum ya çiçek açarsa diye. Bakalım yaşarlarsa seneye ya atarım ya da atmaya kıyamaz ayrı bir yere dikerim

Zaman ayırdığınız ve bilgilendirdiğiniz için size ve Sayın Erdem 01'e teşekkür ederim...

Saygılar...

Dumlupınar ve Erdem 01 beğendi.
Eski 30-01-2016, 18:10   #1237
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:

Eklenti 593842

Eklenti 593843

Sayın Mücevher Çalısı;

Sizin çiçeklerde olan hastalığın aynısı benim glayöllerde 2015 yılında meydana geldi. Ondan önce böyle bir hastalık yok idi. Çiçekler çok güzel açmıştı. Hastalananlar çiçeklerini bile tam olarak açamadılar. Arkadaşım pırasalarda tam olarak benzemese de elmaları ilaçlarken gelen ilaçtan sonra düzeldiğini söyledi. Ben hiç ilaç kullanmadım. Mantar olduğunu düşünüyorum. Geçen yıl normalin üzerinde yağışlı geçmiş olmasının hastalığın ilerlemesinde bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Bu yıl da aynı şekilde hastalık çıkarsa öncelikle kükürt yapmayı, gerekirse ilaç kullanmayı düşünüyorum.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2016, 18:38   #1238
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
... Mantar olduğunu düşünüyorum. Geçen yıl normalin üzerinde yağışlı geçmiş olmasının hastalığın ilerlemesinde bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Bu yıl da aynı şekilde hastalık çıkarsa öncelikle kükürt yapmayı, gerekirse ilaç kullanmayı düşünüyorum.
Mantar olma ihtimali var. 2 konu kafamı karıştırıyor;

1- Aynı saksı içerisinde bazılarının hasta bazılarının sağlam olması. Bu konuyu "hastalığa direnci az olan Frezyalarda sorun yaşanıyor" olarak düşünebiliriz.

2- Geçen sene sağlam olan aynı yumruların bu sene hastalanmaları. Bu konuda biraz takılıyorum. Belki de satıcı firmalar yumruları satılmadan önce hastalığına karşı ilaçlıyordur, bu sayede ilk sene hastalık görülmüyordur, bilemiyorum...

Ev ortamında (balkonda) ilaçlama yapamıyorum ben. Bahçede yetiştiriyor olsam kesin ilaçlamayı denerdim. Hiç olmazsa kafamızdaki soru işaretleri azalırdı...

İlginiz için teşekkür ederim. Saygılar...

Eski 31-01-2016, 12:13   #1239
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Frezya

Bunlarda rüzgara, fırtınaya, doluya direnen frezyalarım.

Eklenen Resimler

eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2016, 15:12   #1240
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Bakırlı ilaçlar deneyin. Bakalım ne olacak. Hastalıklı yaprakları kesip uzaklaştırın. Belki güneş ışığı üzerine yeterli gelmiyordur. Üzerine rüzgar hafif esinti gelsin. Küflenmiş gibi duruyor. Bazen rüzgardan yapraklar birbirine giriyor. Ben balkonda yetiştiriyorum. Sabah güneşi alan esintili arka balkonda büyütüp sonra Sabah-öğleden sonra güneşi alan esintili ön balkonda plastik masa üzerine yerleştirdim. Burada çiçeklenip bitiriyorum. Apartman bahçesine diktiğim soğanlarda da böyle bir sorun görmedim. Güneşli ve rüzgarlı yerdeler. Bunları topraktan çıkarmadım. Kendi kendilerine doğal büyüyor çiçek açıyor. Bir kötü yanı çiçeği bilmeyenler çiçekler bitip yapraklar kalınca eline motorlu tırpanı alan biçiyor. Böyle olunca soğanlar gelişmiyor.

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2016, 09:39   #1241
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Şubat ayı içeri, Frezya başağı dışarı

Name:  Freesia.jpg
Views: 790
Size:  54.3 KB

Eski 04-02-2016, 19:37   #1242
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Şubat ayı içeri, Frezya başağı dışarı

Eklenti 594261
Başak çıkarır ama bana sanki donmuş, üşümüş gibi geldi Donmuş olan yapraklar kahverengimsi olmuş. Gibi geldi!!..

Dumlupınar beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2016, 20:40   #1243
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Başak çıkarır ama bana sanki donmuş, üşümüş gibi geldi Donmuş olan yapraklar kahverengimsi olmuş. Gibi geldi!!..
Evet geçen haftalardaki genel soğuklara maruz kaldılar, üşüdüler biraz.
Geçen seneyi iyi çıkardılar, bu sene de çiçek açarlarsa soğuklara dayanma güçleri artmış demektir

Cevap için teşekkür ederim

Eski 05-02-2016, 20:00   #1244
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Frezyalarımda son durum, hasta diye yapraklarını kestiğim frezyalarımda hastalık devam ediyor, diğerleri sağlam yola devam
Büyük olanların aşağı kısımlarında çiçek başağının şişkinliği oluşmaya başlamış

Eklenen Resimler

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2016, 20:38   #1245
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Frezyalarımda son durum, hasta diye yapraklarını kestiğim frezyalarımda hastalık devam ediyor, diğerleri sağlam yola devam
Büyük olanların aşağı kısımlarında çiçek başağının şişkinliği oluşmaya başlamış
frezyada yaprakların sararması, yumrudan (kökden) gelir. yani yumru çürümüştür yaprak sararır.

Eski 07-02-2016, 21:45   #1246
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-12-2014
yapraklarda bozulma durumu bendekilerinde bazılarında var ama soğuktan olduğunu biliyorum 2 gün boyunca süren -8 derecelik soğuk sonrasında oldu bozulma hemen mantar **** hastalık diye düşünmemeliyiz bende hatta bazıları tamamen don vurduğu için tüm sürgünleri kararıp bozuldu yeniden sürerse ne ala sürmezse yapacak bir şey yok seneye daha uygun bir yere koyarım artık rüzgar almayan. bozulan yaprakları özenle temizledikten sonra bozulma devam ederse hastalık olarak bakabilirsiniz duruma. bu sene maalesef 2 kere soğuk geldi ilkinde fazla etkilenmedi -6 dereceye düştüydü 2. soğukta yer yer - 10 dereceye kadar düştü gece. diğer yetiştirdiğim bitkilerde bile zaiyat var. artık - değerli soğuk dönemi bittiği için akdeniz de kolay kolay donmaz diye düşünüyorum bitkilere

black_flood Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2016, 22:32   #1247
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Aynı hastalığa yakalanan frezyalarımı kaybetmiştim. Dilerim sende kaybetmezsin Mücevher çalısı.

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2016, 00:16   #1248
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Benim frezyalarımında geçtiğimiz haftalardaki aşırı soğuklardan bazılarının yaprakları etkilendi.Özellikle balkon demirlerine asılı saksılarda dikili olanlar,aşırı soğukla birlikte esen kuvvetli ayazı geç farketmem yüzünden yapraklarda kısmen donmalar oldu.

O kadar soğuğa rağmen bugün çiçek saplarının çıkmaya başladığını da gördüm.Çiçeklenmelerinde sorun olmayacak gibi görünüyorlar.

Eski 08-02-2016, 18:28   #1249
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2015
frezya

Sonunda çok sevdiğim frezyalarım açtı.

Eklenen Resimler

hamdiye22 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2016, 13:38   #1250
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Aynı hastalığa yakalanan frezyalarımı kaybetmiştim. Dilerim sende kaybetmezsin Mücevher çalısı.
İyi dileklerin için teşekkür ederim Sevgili Hira. Bu hastalık sağlam bırakmıyor anladığım kadarıyla Boş vakit bulduğumda hasta olanları sökeceğim...

Canlıların hastalık ve zararlıları bir değil ki;

Name:  Frezya_Tıytıy.jpg
Views: 1073
Size:  17.0 KB

Bakar mısınnız bu arkadaşın yaptığına (tanınmamak için bir de yüzünü saklıyor);

Name:  Frezya_Tıytıy_Zararı (2).jpg
Views: 698
Size:  27.4 KB

Name:  Frezya_Tıytıy_Zararı.jpg
Views: 666
Size:  19.9 KB

Fark edilince icabına bakıldı tabii... ama işte gidenler de ouyor. Şu kurtçuklar için ilaç önerilmişti bir zamanlar bana da işte her şeyin bir vakti varmış, şimdilik manuel ayardayız

Eski 10-02-2016, 20:06   #1251
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Benim frezyalarımında geçtiğimiz haftalardaki aşırı soğuklardan bazılarının yaprakları etkilendi.Özellikle balkon demirlerine asılı saksılarda dikili olanlar,aşırı soğukla birlikte esen kuvvetli ayazı geç farketmem yüzünden yapraklarda kısmen donmalar oldu.

O kadar soğuğa rağmen bugün çiçek saplarının çıkmaya başladığını da gördüm.Çiçeklenmelerinde sorun olmayacak gibi görünüyorlar.
Don olayı çiçeklerinizi koruyun. çiçek sapları kafayı büktü mü bir daha kalkmaz, çünkü çok körpedirler. demek istediğim: Bundan sonra gelecek olan donlar tehlikelidir. Bitkinin yaprakları üşüse de fazla zararı olmaz ama çiçek çıkardıysa don tehlikelidir. Koruyun, tedbirli olun.. Kolay gelsin.

Eski 12-02-2016, 23:17   #1252
Yeni Üye

mihrinur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2015
Alıntı:

Eklenti 593842

Eklenti 593843

Benim frezyalarımda da sizinkilere benzer yaprak sararması var. Yazdıklarınızdan okuduğum gibi süt ve su karışımı ile yaklaşık 10 gün fısfıs yaptım ama bir değişiklik olmadı. İşin kötü tarafı yapraklar sararmaya ve kurumaya devam ediyor. Ne yapmalıyım?

Name:  20160201_124708_resized.jpg
Views: 1052
Size:  55.0 KB

Milla, Füreya ve tennuruslu beğendi.
mihrinur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2016, 00:04   #1253
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mihrinur Mesajı Göster
Benim frezyalarımda da sizinkilere benzer yaprak sararması var. Yazdıklarınızdan okuduğum gibi süt ve su karışımı ile yaklaşık 10 gün fısfıs yaptım ama bir değişiklik olmadı. İşin kötü tarafı yapraklar sararmaya ve kurumaya devam ediyor. Ne yapmalıyım?

Eklenti 595502
Ben daha önce süt-su karışımı bir uygulama önermedim, öneren yazıyı da okumadım, uygulamadım. Bu hastalığa karşı benim en son kararım, hasta olan bitkileri kökleyip atmak, ilaç ile mücadele edemiyorum maalesef...

Siz yine de Sayın Muda'nın 1238 ve Erdem 01'in 1241 nolu mesajlarını okuyun isterseniz...

Eski 14-02-2016, 10:52   #1254
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2015
İlk tomurcugumuz gözüktü

Eklenen Resimler

snob Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2016, 18:32   #1255
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Tohumdan yetişen bebeklerimi balkon demirine bağladım tam güneş altında dursunlar ve hava akımından daha çok istifade etsinler diye. Bir de bugün mantar ilacı kattığım suyla suladım. Frezyadaki mantar sorunu kâbusum oldu koca koca frezyaları kurutuyor.

Eklenen Resimler

efeege, Milla, telato ve 6 kişi beğendi.
Eski 14-02-2016, 19:01   #1256
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Tohumdan yetişen bebeklerimi balkon demirine bağladım tam güneş altında dursunlar ve hava akımından daha çok istifade etsinler diye. Bir de bugün mantar ilacı kattığım suyla suladım. Frezyadaki mantar sorunu kâbusum oldu koca koca frezyaları kurutuyor.
Benim tohumdan çıkanlar öylece kenar köşede duruyorlar. O mendebur hastalığı onların 1 tanesin de bile görmedim. Uğramaz da inşallah

Hasta köklerin yetiştirilme tarzı diğerlerinden hiç farklı değil, en azından bende bu şekilde...

sevgihoca beğendi.
Eski 14-02-2016, 20:41   #1257
Ağaç Dostu

Melisa16's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2014
Sonbaharda diğer soğanların arasından çıkmıştı, soğanı çok ufaktı hiç ümidim yoktu çiçek konusunda ama beni yanılttı kendileri

Eklenen Resimler

Melisa16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2016, 10:09   #1258
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Alıntı:
Benim tohumdan çıkanlar öylece kenar köşede duruyorlar. O mendebur hastalığı onların 1 tanesin de bile görmedim. Uğramaz da inşallah

Hasta köklerin yetiştirilme tarzı diğerlerinden hiç farklı değil, en azından bende bu şekilde...
Yavrularda ben de görmedim ama ne olur ne olmaz diye de önlem almak istedim. Dün bir yavrunun yaprağında çok küçük siyah noktacıklar gördüm, muhtemelen böcek yumurtasıdır, bugün bir de arap sabunlu ilaç yapacağım.
Sağlam ve hasta anaç frezyalar bende de aynı saksıdalar, birine farklı birine farklı davranmam imkânsız. Galiba hastaları sökeceğim tamamen

Bu da yılın ilk frezya başağı fotosu Nasibime bir dalda iki başak çıkardı.

Eklenen Resimler

Eski 17-02-2016, 21:16   #1259
Ağaç Dostu.

Arkadaşlar, Frezya bitkisinin yaprakları sararmış ise, m leke leke yapmış ise o bitkileri soğanı ile birlikte söküp atın. Çünkü sorun soğandadır ve çaresi yoktur. Bunları yeşil iken sağlam bitkilerden ayırd edebilirsiniz, yaz gelip yapraklar kuruyunca seçmesi zor olur.

Ayrıca, Soğan sökme zamanında söktüğünüz soğanların kökleri çürük ise onların soğanları da sakattır. hayır gelmez. Sökülen Kökler beyaz olmalıdır..Bu hastalık (Fusarium) soğana topraktan bulaşır. Aynı toprağa her yıl ekmeyin.Kolay gelsin

Eski 18-02-2016, 08:39   #1260
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Dün frezya saksısında hasta soğanları kökledim, bazıları çürümüştü bazıları sağlamdı.
En çok içimi acıtan da birinin yapraklarını ayırıp baktığımda çiçek sapı gördüm, zavallıcık çiçek hazırlığı yapıyormuş

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024