agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni16203Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-04-2014, 13:42   #931
Ağaç Dostu

aheste's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2010
Bunlarda normal küçük çiçekli olanlar, bunların kokuları öbürlerine nazaran daha yoğun.

Name:  DSCN1497.jpg
Views: 799
Size:  54.7 KB
Name:  DSCN1500.jpg
Views: 794
Size:  50.5 KB
Name:  DSCN1498.jpg
Views: 730
Size:  27.9 KB

aheste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2014, 11:28   #932
Ağaç Dostu

sonkez's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2010
Ben yoğun koşturma içinde bir kenarda unuttuğum frezyayı diksem olur acaba...

sonkez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2014, 12:04   #933
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sonkez Mesajı Göster
Soğanlarını bir kesenin içine koyup( ben eczane çantalarına koyuyorum), yazın gölge bir yerde bekletin bence. Sonbaharda dikersiniz artık. Bu saatten sonra dikilen anca yaprak verir. Çiçekleneceğini sanmam.

turkanatalay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2014, 12:08   #934
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Frezya da çiçeklenmeme gibi bir durum olmaz!! Yerinde kalmış ise ve hiç söküp ayırmamış iseniz belki? Soğanları eylül -ekimde dikilir, Mart- Nisanda çiçek açar tabi kışın donmadı ise!!
Geç dikilip sıcak erken bastığında durmadan yaprak üretiyor ama çiçeklenmiyor. Ben daha önce yaşadım aynı şeyi. Annem nedeninin aşırı sulama ve sıcak hava olduğunu söylemişti.
Artı kışın donsaydı zaten yaprak da vermezdi sanırım. Donmuş soğan nasıl yeşersin ki?

pria ve Dumlupınar beğendi.
Eski 28-04-2014, 14:33   #935
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turkanatalay Mesajı Göster
Soğanlarını bir kesenin içine koyup( ben eczane çantalarına koyuyorum), yazın gölge bir yerde bekletin bence. Sonbaharda dikersiniz artık. Bu saatten sonra dikilen anca yaprak verir. Çiçekleneceğini sanmam.
Sayın Turkanatalay; çiçeklenmese de dikmek gerekiyor. Yoksa ölmesi kaçınılmaz. Zamanı geldiği zaman nasıl soğan veya patetes filiz veriyor ise son kalan enerjisini harcayıp kuruyorlar. Toprağa dikilirse hiç olmaz ise seneye çiçek verebilirler. En azından ölmezler.

pria beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2014, 14:52   #936
Yeni Üye

ecofriend's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2014
üç dört hafta önce aldığım frezya ve zambak soğanlarını önümüzdeki bir hafta içinde ekeceğim. soğan ekmek için inşallah geç kalmamışımdır.

ecofriend Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2014, 18:22   #937
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sayın Turkanatalay; çiçeklenmese de dikmek gerekiyor. Yoksa ölmesi kaçınılmaz. Zamanı geldiği zaman nasıl soğan veya patetes filiz veriyor ise son kalan enerjisini harcayıp kuruyorlar. Toprağa dikilirse hiç olmaz ise seneye çiçek verebilirler. En azından ölmezler.
Ben yaprakları sarardıktan sonra çıkarıp mesajımda belirttiğim gibi saklıyorum ve ekim kasım gibi de dikiyorum. Şu ana kadar hiçbir soğanım ölmedi. Ama iki yıl durmazlar diyorsanız bilemem. Hiç iki yıl bekletmedim.
Açıkçası şöyle düşündüm, şimdi dikerse sulaması gerekir. Sulanınca da sanırım filizlenir. Filizlenir ama çiçek açmaz. Normal filizlenip çiçek açma zamanı gelince ne olur bilemem. Yılda ikiz kez filizlenir mi acaba?
Bence birazını dikip birazını bekletsin en iyisi. Denemiş oluruz. İyi akşamlar size.

pria, hilalll ve Dumlupınar beğendi.
Eski 28-04-2014, 20:09   #938
Yeni Üye

mervesena's Avatar

Giriş Tarihi: 01-11-2010
Mayıs ortalarında hem bahçeye, hemde saksıya diktiğim Frezyalarım çıkmadı bende bugün bahçedekileri çıkardım baktım.Soğanlar olduğu gibi duryorlardı.Ümidi kestim daha çıkamazlar deyip hatta soğanların ikili olanlarını ayırdım. Sonra dayanamayıp geri gömdüm.Ama bilmiyorum tekrar
çıkarlar mı ?yoksa bu yıl iş işten geçti mi? Biraz bilgi verirseniz çok mutlu olurum ne yapayım oldukları yerde kalsınlar mı?

mervesena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2014, 20:25   #939
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
2013 mayısında ektiğim frezya soğanları ekimde yeşerdi... hep aynı şeyi söyleyip duruyorum ama napayım anlayın arkadaşlar, o kadar eminim yani bu konudan. Bizzat tecrübe ettiğim için biliyorum.

Şuan elinde frezya soğanı varsa hemenn eksin!

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2014, 18:05   #940
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2013
benm frezyalarımın soğanları toprağaın altında yumurtlamış.ama nisanda dikmeme rağman 1,5 aydır hala filizlenmemiş.geri gömdüm toprağa acaba çıkmaycaklar mı varmı aynı durumu yaşayan

dilek062 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2014, 11:34   #941
Ağaçsever

labradorit's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2012
Ya benim frezyalar bir dalda en fazla 2-3 tane açıyor. Böyle bol çiçekli açanları görünce kıskanıyorum. Elimde değil...

labradorit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2014, 11:50   #942
Ağaçsever

labradorit's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2012
)

Eklenen Resimler

tabus, pria, sonkez ve 9 kişi beğendi.
labradorit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2014, 21:14   #943
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mervesena Mesajı Göster
Mayıs ortalarında hem bahçeye, hemde saksıya diktiğim Frezyalarım çıkmadı bende bugün bahçedekileri çıkardım baktım.Soğanlar olduğu gibi duryorlardı.Ümidi kestim daha çıkamazlar deyip hatta soğanların ikili olanlarını ayırdım. Sonra dayanamayıp geri gömdüm.Ama bilmiyorum tekrar
çıkarlar mı ?yoksa bu yıl iş işten geçti mi? Biraz bilgi verirseniz çok mutlu olurum ne yapayım oldukları yerde kalsınlar mı?
Soğanlı bitkilerde benim öğrendiğim şey soğanı sökmüş iseniz bir iki gün güneş vs. bekletip dış kabuğunun kurumasını sağladıktan sonra ekmeniz. Söküp yeniden dikerseniz büyük ihtimalle çürüyecekler.

Bir çiçekçiden ilkbahar başlarında onun da ne olduğunu bilmediği soğanlı çiçekler almıştım. Bir bahçeden söktüklerini hemen saksıladıklarını söylemişti. Ne olduğunu bilmesem de bir miktar almıştım. Uzun süre sürgünleri üzerinde yeşil durdu. Havalar iyileşmeye başlayınca da hepsi öldü. Onda kalanlar da ölmüş.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2014, 21:22   #944
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi labradorit Mesajı Göster
)
Ne güzel renkleri varmış frezyanın. Çoğaltıp değiş tokuş yapsak aslında, frezya kardeşliği diye de bir grup kursak???
Farklı renkleri görünce dayanamıyorum.

tabus beğendi.
Eski 19-05-2014, 12:03   #945
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Galeri: 6
Mart ayında diktiklerim bir türlü filizlenmedi. Sürekli çıkarıp çıkarıp baktım, çürüme de yoktu. İki gün önce çıkardım hepsini topraktan artık. Yavrulamışlar küçük küçük. Bu saatten sonra diksem olmayacak galiba. Seneye inşallah.

hira beğendi.
Emine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2014, 12:53   #946
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emine Mesajı Göster
Mart ayında diktiklerim bir
türlü filizlenmedi. Sürekli çıkarıp çıkarıp baktım, çürüme de yoktu. İki
gün önce çıkardım hepsini topraktan artık. Yavrulamışlar küçük küçük.
Bu saatten sonra diksem olmayacak galiba. Seneye inşallah.
Bence onları tekrar ekip toprakta bekletin, aynı bahsettiğiniz olay benim frezyalarındada oldu. Toprağa ekip gölge bir yerde tutun saksıyı. Vakti geldiğinde yeşerecekler.

Emine beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2014, 18:29   #947
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
2013 mayısında ektiğim frezya soğanları ekimde yeşerdi... hep aynı şeyi söyleyip duruyorum ama napayım anlayın arkadaşlar, o kadar eminim yani bu konudan. Bizzat tecrübe ettiğim için biliyorum.

Şuan elinde frezya soğanı varsa hemenn eksin!

ne kadar yanlış bir fikir!! Lütfen soğanların depolaması konusunu okuyun. Şu anda frezya soğanı dikilmez!!! Dinlenmeye girmişllerdir. Dinlenmeyen soğanlar sürgün vermez.

Frezya normalde; Bu zamanda sökülür, yaz boyunca dinlenir Eylül-Ekim aylarında dikilir, ve şubat-Mart ayşarında çiçek verir.

Haa, bazıları marketten nisan-mayıs da aldıkları soğanları dikerler, bunların kaynağını bilmiyorum ama dinlenmemişlerse sürgün vermezler!!!

Dumlupınar beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2014, 18:33   #948
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Frezya soğanı Türkiye koşullarında normal şartlarda Eylül-ekim ayında dikilir, Mart da çiçek verir.

tabus ve Dumlupınar beğendi.
Eski 19-05-2014, 18:37   #949
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emine Mesajı Göster
Mart ayında diktiklerim bir türlü filizlenmedi. Sürekli çıkarıp çıkarıp baktım, çürüme de yoktu. İki gün önce çıkardım hepsini topraktan artık. Yavrulamışlar küçük küçük. Bu saatten sonra diksem olmayacak galiba. Seneye inşallah.

Soğan dinlenmesi konusunu (depolama ve preparasyon) konusunu neden okunuyorsunuz da böyle kendi kendinize yoruluyorsunuz??

Mart ayında frezya dikilmez!! Dikilenlerin özelliği vardır. Yani dinlendirilmişlerdir!! Dormancy leri kırılmıştır. Normalde olmaz

Dumlupınar beğendi.
Eski 19-05-2014, 18:39   #950
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Soğanlı bitkilerde benim öğrendiğim şey soğanı sökmüş iseniz bir iki gün güneş vs. bekletip dış kabuğunun kurumasını sağladıktan sonra ekmeniz. Söküp yeniden dikerseniz büyük ihtimalle çürüyecekler.

Bir çiçekçiden ilkbahar başlarında onun da ne olduğunu bilmediği soğanlı çiçekler almıştım. Bir bahçeden söktüklerini hemen saksıladıklarını söylemişti. Ne olduğunu bilmesem de bir miktar almıştım. Uzun süre sürgünleri üzerinde yeşil durdu. Havalar iyileşmeye başlayınca da hepsi öldü. Onda kalanlar da ölmüş.
Soğanların depolanması konusunu neden okumuyorsunuz da Bildiğinizi/bilmediğinizi söylüyorsunuz? Soğanlar sökülünce GÜNEŞTE KURUTULDUĞUNU kim söylemiş??

Dumlupınar beğendi.
Eski 19-05-2014, 18:42   #951
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dilek062 Mesajı Göster
benm frezyalarımın soğanları toprağaın altında yumurtlamış.ama nisanda dikmeme rağman 1,5 aydır hala filizlenmemiş.geri gömdüm toprağa acaba çıkmaycaklar mı varmı aynı durumu yaşayan
Soğanlar yumurtlamaz!! Çoğalır... Nisan ayında frezya soğanı GENELLİKLE!! dikilmez. Yani istisnai durumlar haricinde.

Dumlupınar beğendi.
Eski 19-05-2014, 18:45   #952
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Ben yaprakları sarardıktan sonra çıkarıp mesajımda belirttiğim gibi saklıyorum ve ekim kasım gibi de dikiyorum. Şu ana kadar hiçbir soğanım ölmedi. Ama iki yıl durmazlar diyorsanız bilemem. Hiç iki yıl bekletmedim.
Açıkçası şöyle düşündüm, şimdi dikerse sulaması gerekir. Sulanınca da sanırım filizlenir. Filizlenir ama çiçek açmaz. Normal filizlenip çiçek açma zamanı gelince ne olur bilemem. Yılda ikiz kez filizlenir mi acaba?
Bence birazını dikip birazını bekletsin en iyisi. Denemiş oluruz. İyi akşamlar size.
Şimdi dikilirse, dinlenmemiş Frezya soğanı, SULANSA BİLE filizlenmez!! filizlense bile normal gelişmez. Gelişmeleri için dinlenmiş olması (30 oC da 3 ay depolanması)
gerekir.

Dumlupınar beğendi.
Eski 19-05-2014, 18:46   #953
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ecofriend Mesajı Göster
üç dört hafta önce aldığım frezya ve zambak soğanlarını önümüzdeki bir hafta içinde ekeceğim. soğan ekmek için inşallah geç kalmamışımdır.
Bence frezya soğanlarını Eylül de dikin!!

Dumlupınar beğendi.
Eski 19-05-2014, 18:48   #954
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Geç dikilip sıcak erken bastığında durmadan yaprak üretiyor ama çiçeklenmiyor. Ben daha önce yaşadım aynı şeyi. Annem nedeninin aşırı sulama ve sıcak hava olduğunu söylemişti.
Artı kışın donsaydı zaten yaprak da vermezdi sanırım. Donmuş soğan nasıl yeşersin ki?
Frezya soğanları 18 oC üstündeki sıcaklıklarda devamlı yaprak üretir, çiçek tomurcuğu oluşturmaz!! çiçek tomurcuğu oluşturması için 10-15 oC sıcaklık gerekir. Yüksek sıcaklıklar frezya da yaprak üretir!!

polemos ve Dumlupınar beğendi.
Eski 19-05-2014, 18:49   #955
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sonkez Mesajı Göster
Dikmek için eylül ayını bekleyin

Dumlupınar beğendi.
Eski 19-05-2014, 19:03   #956
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Ben yazın da açan frezyaları yaşım kadar gördüm ve pek de genç sayılmam :-) Annemde var.

Milla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2014, 22:11   #957
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Frezya

Alıntı:
Frezya soğanı Türkiye koşullarında normal şartlarda Eylül-ekim ayında dikilir, Mart da çiçek verir.
Sn kgursan haklı...Ama , Antalya ikliminde erken ilkbaharda ekilen soğanlar da çiçekleniyor. Diğer iklimler için aynı şeyi söylemek zor, çok zor..

tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2014, 22:21   #958
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Galeri: 6
Alıntı:
[/B]

Soğan dinlenmesi konusunu (depolama ve preparasyon) konusunu neden okunuyorsunuz da böyle kendi kendinize yoruluyorsunuz??

Mart ayında frezya dikilmez!! Dikilenlerin özelliği vardır. Yani dinlendirilmişlerdir!! Dormancy leri kırılmıştır. Normalde olmaz
Böyle bir başlık olduğunu tahmin etmemiştim. Marketten aldığım paketin arkasında Mart ayında ekim yapılabileceği gösteriliyordu.

Emine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2014, 00:12   #959
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Milla Mesajı Göster
Ben yazın da açan frezyaları yaşım kadar gördüm ve pek de genç sayılmam :-) Annemde var.
Burada yazın veya kışın açar diyemiyorum, Eğer soğanları uygun koşullarda dinlendirilerek dikilirse bütün yıl (12 ay) çiçek alınabilir!! Ama bizim bahsettiğimiz normal bir frezya yetiştirilmesi. Başka bir örnek: Ocak ayında lale açar mı? Normalde açmaz ama soğanları "special precooling" yani (Özel soğutma) yapılırsa ve uygun koşullarda dikilirse, Aralık -Ocak ayında çiçek verebilir!!

Eski 21-05-2014, 00:16   #960
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tabus Mesajı Göster
Sn kgursan haklı...Ama , Antalya ikliminde erken ilkbaharda ekilen soğanlar da çiçekleniyor. Diğer iklimler için aynı şeyi söylemek zor, çok zor..
Sn tabus, soğanları uygun şekilde depolanırsa, ve dikim koşulları (serin-toprak soğutma vs.) sağlanırsa frezya 12 ay çiçek verebilir!!

Dumlupınar beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024