agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni16203Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-01-2011, 17:30   #511
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Sn. şehnaz., Tamam Frezya nın diğer bir adı da Kayısı çiçeğidir. Bizde normal olarak soğanları Mayıs-Haziran gibi sökülür, gölgede kurutulur ve Eylül civarında dikilir. Kış boyunca DON olayından korunur ve Mart Nisan aylarında çiçeklenir. Bu durumda şimdi soğan bulmanız zor fakat bazı marketler, Şubat civarında bu sağanı Güney yarımküreden getirip satabiliyorlar. Bunları Şubat-mart gibi dikerseniz Yazbaşında çiçeklerini alabilirsiniz.

Dumlupınar beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2011, 18:06   #512
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
1-1.5 ay önce ektim soğanları. Çiçekler erken gelecek bence

Eklenen Resimler

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2011, 20:12   #513
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Uzun saksılara ekim ayında dikmiştim. Boyları taza soğan gibi uzadı ama henüz çiçekleri yok.

Dikkatimi çeken bir özellikleri herhalde ki yatık uzuyorlar.

Soğanları da bir bölümünü yazın saklamıştım bir kaç tanesi de saksıda kalmış yenisini dikerken gördüm. Çürümemişlerdi, oysa aynı saksı başka bitkiler nedeniyle yaz boyunca sulanmıştı.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2011, 00:01   #514
Ağaç Dostu

şehnaz's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2009
Sayin kgursan
Tessekkür ederim verdiginiz bilgiler icin . Burda izmirde benim gördügüm kis aylarinda aciyorlar .Bu sebepten ben onlari istemistim . Dediginiz gibi onlar tabii simdi buralarda aciyor veya acmak üzerelerir .Ben artik nasip olursa diger kisi beklerim . Sanirim yaz veya yaz sonu temin etmek daha kolay olur .

şehnaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2011, 23:22   #515
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nariel Mesajı Göster
1-1.5 ay önce ektim soğanları. Çiçekler erken gelecek bence
Erken gelsin diye çok beklersin. Seni duydum, sevindim. Çiçeklerinin gelişi ÇEŞİD e ve SICAKLIĞA bağlı. Mersin de sanırım Şubat sonu gelmesi lazım. İstabnul da (ve YALOVA da) Martortası- Nisan ortasında gelecekler.

Dumlupınar beğendi.
Eski 10-01-2011, 23:25   #516
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Uzun saksılara ekim ayında dikmiştim. Boyları taza soğan gibi uzadı ama henüz çiçekleri yok.

Dikkatimi çeken bir özellikleri herhalde ki yatık uzuyorlar. Soğanları da bir bölümünü yazın saklamıştım bir kaç tanesi de saksıda kalmış yenisini dikerken gördüm. Çürümemişlerdi, oysa aynı saksı başka bitkiler nedeniyle yaz boyunca sulanmıştı.
Frezya soğanları kolay kolay çürümez. Bitkiyi dik büyütün (Yanına çöp dikip iple ona bağlayın, dik büyüsün) yapraklar toprağı kapatmasın ki toprak havalansın, biraz kurusun.

Dumlupınar beğendi.
Eski 28-01-2011, 09:01   #517
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Merhaba,

Frezya sevgim her yıl büyüyor, ilk yıllarda sahip çıkmadığım soğanlara gözüm gibi bakıyor, yavruları boy boy ayırıp ayrı yerlere dikiyorum ancak bir sorunum var. 2 yıl önce bir kaç soğanın yaprakları kahverengileşti, bozuldu.Bu soğanları attım, bu yıl daha çok soğanda aynı sorun var.Muhtemelen bir nevi mantar.Geçen yıl söktükten sonra toz mantar ilacı uygulamadım, önceki yıl yapmıştım.

Name:  frezya_sorun.jpg
Views: 1341
Size:  67.4 KB

Fotoğraflarda görünen sorun tam olarak nedir ve nasıl düzeltebilirim?

Teşekkürler,

tennuruslu beğendi.
MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2011, 17:18   #518
Ağaç Dostu.

muhtemelen Fusarium denilen bir hastalık etmeni. Soağan da veya yerde olabilir. Soğanlar çürüme yapar yeni oluşan soğan (ki şu sıralar oluşuyor) daha ileriki zamanlarda bir noktasından çürüğü alır. Yazın kuru ortamda belirtiyi göremeyebilirsiniz, ama dikimden sonra çürüme örülebilir.
Bu şekildeki bitkileri söküp-temizlemek bir yoldur. Bazı çeşitler ise bu hastalığa duyarlıdır, hemen hastalanabilir.
İlaçlı yöntem olarak soğanlar biraz erken (bitki yeşil iken, çiçekleri geçer geçmez ) sökülür ve hemen (Binde 5 Benomyl+ yüzde 1 Captan) çözeltisinde yarım saat tutulur ve kurumaya, gölge bir yere serilir, kurutulur.
Bu şekilde hastalığın (Çürümenin) soğan içine girmesi bir derece engellenir.

Bu arada bazı virüsler de benzer belirtiler gösterbilir. Ayırması zordur. Soğanları değiştirmek gerekebilir. Virüsün ilaçlı mücadelesi yoktur.

Dumlupınar beğendi.
Eski 28-01-2011, 18:13   #519
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Çok teşekkür ederim, bu durumda bu yıl çiçekler geçer geçmez çok bozulanları atıp diğerlerine ilaçlı yöntemi uygulayacağım. Bakalım gelecek yıl durum ne olacak.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2011, 15:40   #520
Ağaç Dostu.

Aynen öyle. Kolay gelsin.

Dumlupınar beğendi.
Eski 18-02-2011, 13:40   #521
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-02-2011
merhaba ben EMİNE1
frezyalara hayran kaldım Maşallah
Bende soganlarını nerden temın edebılırım google bulamadım

EMINE1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2011, 17:27   #522
Ağaç Dostu.

sn emine 1, Frezyalar şu anda goncaya durdular ve yaklaşık Mart-Nisanda açacaklar. Ancak bazı durumlarda marketler İlkbahar aylarında soğanlarını getirip satıyorlar ve bunlar Yaz başlarında (haziran-Temmuz) çiçekleniyor. Martta dikilen bu soğanlar kış don larından etkilnmemiş oluyorlar. Normal dikim zamanı Eylül,+ Kışın don olayından koruma ve Nisan başlarında çiçek dir.

sonuç olarak bu yıl geçmiş gibi görünüyor (yine de martta marketlerde BELKİ bulursunuz) Yaz aylarında haz-Temmuz-ağustos kaçbin soğan isterseniz gönderebilirim. Sarı-beyaz pembe renklerde. Eylül ortası dikim en uygunudur.

Dumlupınar beğendi.
Eski 21-02-2011, 09:52   #523
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Bendeki frezyalar erkenci davrandılar galiba. Şu an masamı 2 sap frezya süslüyor.

Frezyalar dışarıda duruyordu; çiçek sapı başak gibi olunca soğuklardan zarar görmesin diye ısıtılmayan iç mekana almıştım. Uzunca bir süre aynı şeklde kaldılar. Dün sabah ilk çiçeğini göstererek beni sevindirdi.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2011, 16:17   #524
Ağaç Dostu.

Bazıları erkenci bazıları geçci dir.

Dumlupınar beğendi.
Eski 03-03-2011, 22:14   #525
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Geçen bahar marketten alıp diktiğim ve geçen yaz çiçeklenen frezya soganları ile Sayın KGürsan'ın hediyesi olan soğanlar sonbaharda yeşerince bahçeye dikmiştim. Soğuklar için ne kadar tedbir alsam da Ankara kışında perişan oldular. Bütün yapraklar dondu. Birkaç gündür alttan taze filizler geliyor. Bu sene açıp açmayacaklarını göreceğiz. Velhasıl Frezya Ankara'da dışarıda yetiştirilecek bir soğan türü değil.

Eklenen Resimler

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2011, 17:27   #526
Ağaç Dostu.

Bunu size söylemiş olmalıyım?? Frezya donar Lale sümbül, ve nergise benzemez.

Eski 09-03-2011, 18:19   #527
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Sayın KGürsan
Sizin verdiğiniz bilgilerden önce soğanları dikmiştim ve yeşermişlerdi. Acı bir tecrübe oldu.

Eski 09-03-2011, 18:40   #528
Ağaç Dostu.

Sağlık olsun. Bir hatırayı paylaşayım. Seramda frezyalar goncada. Bir ramazan günü. Sanırım şubat veya mart başı. Biliyorum hava soğuyup don olacak. Güneş battı. Hadi iftarı yapıp geleyim de sobaları öyle yakayım dedim. 2 saat geçti aradan. Saat 19 cıvarında iftardan sonra yaktım sobayı. Don olayı ise 17 00 cıvarında başlamıştı. Ve sonuç : 3tavanın çiçekleri (yaklaşık 10 000 kadar) donuverdi. sadece 2 saat geç soba yaktım diye. Bu konuyu daha öncede yazdım sanırım.

Demek istediğin Frezya öyle bir bitki. Donar. Dondan korursanız (sadece birkaç akşam) güzel, kokulu çiçeklerini verir. Neyse. geçmiş olsun, kolay gelsin.

Dumlupınar beğendi.
Eski 12-03-2011, 17:40   #529
Ağaç Dostu.

Frezya donar diye herkesi korkuttum galiba. Birkaç resim yükliyeyim de içiniz ısınsın.

Eklenen Resimler

Eski 12-03-2011, 20:58   #530
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Sayın KGürsan
Frezyalar donsa da benim favori çiçeklerimden oldular. Kokuları şahane. Hele sizin sera kokudan uçuyordur.

Eski 14-03-2011, 13:39   #531
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Ben bu soğanlılarda ekim zamanı farklılıklarını hala anlayamadım Heryerde frezyalar ekimde ekiliyor deniyor. Ama şu anda yapı marketlerde bolca frezya soğanı satılıyor. Paketlerinde ekim zaman bahar, çiçeklenme zamanı yaz ayları olacak şekilde belirtilmiş. Bunların türü farklı mı acaba?
Eğer farklı değilse neden baharda ekmiyoruz da Ekim ayında ekip don olacak diye çileden çıkıyoruz )

nurguldk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2011, 15:37   #532
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EMINE1 Mesajı Göster
Merhaba
benım suanda yasadıgım yerde bu tarz marketler yok .
Benım ınterneten baska ( ozellıkle bu konuda) secenegım malesef
yok.yardımlarınıza tesekurler ..
www.zengardentr.com 'da bulabilirsiniz. Bahar dikimli soğanlar satışa sunulmuş durumda, benimkiler de bugün elime ulaştı. Frezya ve 3 çeşit zambak soğanı... Hiç tecrübem yok, inşallah elime yüzüme bulaştırmam

Andora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2011, 23:03   #533
Ağaç Dostu.

Sn. şehnaz., Tamam Frezya nın diğer bir adı da Kayısı çiçeğidir. Bizde normal olarak soğanları Mayıs-Haziran gibi sökülür, gölgede kurutulur ve Eylül civarında dikilir. Kış boyunca DON olayından korunur ve Mart Nisan aylarında çiçeklenir. Bu durumda şimdi soğan bulmanız zor fakat bazı marketler, Şubat civarında bu sağanı Güney yarımküreden getirip satabiliyorlar. Bunları Şubat-mart gibi dikerseniz Yazbaşında çiçeklerini alabilirsiniz.

Yukarıda açıklamıştım. Eğer haziranda söktüğünüz frezya soğanını Kasım dan sonra Mart-Nisan aylarına kadar muhafaza edebilirseniz, o zaman dikin. Bu normal şartlarda olanaksız. özel depolanmış veya Güney yarım küre soğanlarını kullanabilirsiniz Mart ayında.

Dumlupınar beğendi.
Eski 15-03-2011, 06:34   #534
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
yazlık adı altında satılan Frezya lar sadece o sene temmuz arası acıyor sonra normal seyrine dönüyor Dogası geregi . bende yazlık diye alıp aldandım .

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2011, 23:12   #535
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k_donmez Mesajı Göster
Sayın KGürsan
Frezyalar donsa da benim favori çiçeklerimden oldular. Kokuları şahane. Hele sizin sera kokudan uçuyordur.
Henüz daha açmadılar. Ay sonuna doğru başlar. Açtıkları zaman sizlere de koklatırım merak etmeyin. Kolay gelsin.

Dumlupınar beğendi.
Eski 16-03-2011, 19:06   #536
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Sayın KGürsan
Sizden çok güzel frezya fotoğrafları bekliyorum. Gerçi buradaki çiçekçilerde beyaz ve sarı çiçeklerini görüyorum, ancak sizin ustalığınız eminim frezyaların kokusuna bile güzellik katıyordur. Kolay gelsin.

Eski 17-03-2011, 23:32   #537
Ağaç Dostu.

Birkaç resim ile şimdilik gönlünüzü alalım kemalbey. Bunlar konserve ama ne yapalım tazesi henüz çıkmadı. Kısmetse Nisan da. Kolay gelsin.

Eklenen Resimler

Eski 21-03-2011, 09:45   #538
Ağaç Dostu

aheste's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2010
Merhaba, annemin camlı giriş koridorunda duran frezyaları açtı ,içeri girdiğinizde misler gibi bir koku karşılıyor insanı.Biraz renkleri soluk çıkmış ışıktan dolayı herhalde.Ben yetiştiremiyorum bu frezyaları çok istememe rağmen ev içerisinde koyacak uygun bir yerim olmadığı için.

Eklenen Resimler

aheste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2011, 21:12   #539
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Saksıda da çok güzel yetişiyor..

Eklenen Resimler

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2011, 22:06   #540
Ağaç Dostu

loveflower's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Birkaç resim ile şimdilik gönlünüzü alalım kemalbey. Bunlar konserve ama ne yapalım tazesi henüz çıkmadı. Kısmetse Nisan da. Kolay gelsin.
sn kgursan çok güzel gözüküyorlar frezyalar,verdiğiniz bilgileri okumadan önce yani 4 gün önce yapı markette bulduğum frezya soğanlarını saksılara ektim,toprağında çok az çakıl taşı karıştırdım,yanlış mı yapmışım?eğer yanlışsa hatamı nasıl düzeltirim.diğer sorum ise eylülde dikileceğini yazmışsınız benim frezyalarım şimdi dikildiği için soğanlarını yazın sökmem mümkün olmayacğından saksıdamı bırakmam gerecek,teşekkür ederim

loveflower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024