agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni16203Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-10-2011, 11:22   #571
Ağaçsever

BGDR's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2011
Arkadaşlar frezyaların ekim zamanı başlamıştır (eylül ekim ve kasım ayları) merak edenler ve ellerinde soğanları bulunanlar değerlendirebilirler. benim frezyalarımı görmek isteyenlerde Buradan BGDR / Balkon - agaclar.net bakabilirler

BGDR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2011, 12:01   #572
Ağaçsever

BGDR's Avatar

Bu arada almayı düşünen arkadaşlar varsa ilanlar bölümünde bir firmanın makul fiyatlarla satış ilanı var bakmanızı tavsiye ederim

http://www.agaclar.net/forum/sogan-y...atis/25433.htm

Eski 23-10-2011, 12:02   #573
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 169
9 ekim tarihinde diktiğim frezya soğanları tam bir hafta sonra toprağı deldi.

Resimdeki hale geldiler şu an.Fakat diktiğim günden sonra yaklaşık 10 gün sürekli hava kapalıydı.Filizlerin renkleri bana biraz açık gibi geliyor.

Name:  frezya.jpg
Views: 3770
Size:  52.2 KB

Ben bu forumu, internette frezya soğanı ararken bulup üye olmuştum ve uzun bir süre frezya soğanı arayıp durmuştum.Nihayet soğanlara kavuştum,dilerim çiçeklerini görmek de nasip olur.

ardabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2011, 12:13   #574
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Çok güzeller.. Havanın sıcak olması gerekmiyor sanırım..
Bendekilerin boyu bir karışı geçti...

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2011, 18:55   #575
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ardabora Mesajı Göster
9 ekim tarihinde diktiğim frezya soğanları tam bir hafta sonra toprağı deldi.

Resimdeki hale geldiler şu an.Fakat diktiğim günden sonra yaklaşık 10 gün sürekli hava kapalıydı.Filizlerin renkleri bana biraz açık gibi geliyor.

Eklenti 252287

Ben bu forumu, internette frezya soğanı ararken bulup üye olmuştum ve uzun bir süre frezya soğanı arayıp durmuştum.Nihayet soğanlara kavuştum,dilerim çiçeklerini görmek de nasip olur.
Suyu biraz kesin-azaltın, kökler oksijen alsın, yeşillenirler. ancak marifet kış donlarından korumaktır. Ayrıca boylanacaklar dolayısıyla 30-50 cm çubuklar a bağlayıp yapraklarını dik tutmanız gerekecek

Dumlupınar beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2011, 15:20   #576
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Teşekkürler kgursan, mesajınızdan sonra sulamayı kestim.

Bir haftada oldukça iyi bir gelişim gösterdiler...Dilerim yaşatmayı beceririm,çiçeklerini görmeyi çok istiyorum.

Eklenen Resimler

Eski 09-11-2011, 11:36   #577
Ağaçsever

BGDR's Avatar

Geçen yıl ektigim; elimdeki 5 frezyayı yazın söktüğümde irili ufaklı 26 tane olduklarını gördüm ve bu sene hepsini ektim sonuç 26/26 bakalım bu yaz sonunda 100 ü görebilecekmiyim ve acaba 26 taneden kac tanesi çiçek açacak...

Eski 09-11-2011, 22:23   #578
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BGDR Mesajı Göster
Geçen yıl ektigim; elimdeki 5 frezyayı yazın söktüğümde irili ufaklı 26 tane olduklarını gördüm ve bu sene hepsini ektim sonuç 26/26 bakalım bu yaz sonunda 100 ü görebilecekmiyim ve acaba 26 taneden kac tanesi çiçek açacak...
kışın donmazlarsa hepsi çiçek açacak.

Dumlupınar beğendi.
Eski 13-11-2011, 11:22   #579
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Frezyalarımın yaprak rengi koyulaştı ve boyları uzadı,gelişimleri iyi gidiyor sanırım,bir problem yok gibi görünüyor.

Dün İstanbul'da hava çok soğuk ve rüzgarlıydı. Akşam içeri aldım küçük hanımları Birazdan yine dışarı çıkaracağım, gece yine içeri...

Eklenen Resimler

Eski 13-11-2011, 11:55   #580
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Sayın Ardabora, ilgiyle takip ediyorum frezyalarınızın gelişimlerini... Hiç sormayın içeri-dışarı telaşı bizim balkonda da sürüyor. Bazen bir elimde de derece.. BAzen fotograf makinası... Çevre apartmanlar deli diye izliyorlardır....

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2011, 13:08   #581
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Deli delinin halinden anlar da dediğiniz gibi bitkilere kendini kaptırmamış kişiler (ki bazen üzülüyorum onlara, onların bize üzüldüklerinden daha fazla) bizi anlamakta zorluk çekiyorlar.

"Aman beni deli sanmasınlar" diye endişelendiğim günler çok geride kaldı.

Frezyaların resimlerini yüklüyorum sürekli,dilerim bir aksilik çıkmaz da çiçeklerini de görürüz hep birlikte..

Eski 14-11-2011, 15:57   #582
Ağaç Dostu.

Sn Deliler!! Frezyalarınız güzel görünüyor. Tebrikler. ileride yatmamaları için yanlarına 50-60 cm uzunlukta çubuk veya kamışlar ile destek yapın ve yukarı çıktıkça bu çubuklara gevşekçe bağlayın. Veya daha pratik: Saksının kenarına 4 adet çubuk dikin ve bu çubukların arasına pamuk ipi ile AĞ yapın frezya yaprakları bu ağın arasından yükselsin. 10-15 cm aralıklarla 2-3 kat ağ bitkilerinizin dik büyümesini sağlar . Hadi kolay gelsin.

Dumlupınar beğendi.
Eski 25-11-2011, 14:20   #583
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Sn.kgursan, teşekkür ederim bilgiler için.

Dediğiniz gibi yapraklar uzadıkça sağa sola yatmaya başladılar. Keşke daha uygun bir saksıya dikseydim,pişman oldum. Yine de söylediğinizi yapmaya çalışacağım.

Bu hafta, geceleri çok soğuk ve rüzgarlı olduğu için frezyaları içeri aldım. Odanın ısısı 19-20 derece...sabahları işe giderken dışarı çıkardım,akşam 18:00 gibi yine içeri aldım.

Fakat yapraklarında buruşma başladı sanki. Resimde göründüğü gibi şu an. Toprağını kontrol ederek suladım, toprak üstü rüzgar nedeniyle kuru gibi görünse de parmağımla kontrol ettiğimde nemli olduğunu anlıyorum.

Neden bu hale geldiler acaba? Gece odanın ısısı onlara fazla mı geldi?

Eklenen Resimler

Eski 25-11-2011, 17:46   #584
Ağaç Dostu.

resimde bir olumsuzluk (buruşma b) göremedim . İyi görünüyor. Bundan sonra içeride sabit tutarsanız Ocak sonu çiçeklerini görürsünüz. Işıklı bir yer yeter.

Dumlupınar beğendi.
Eski 13-12-2011, 09:05   #585
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2011
ben birşey soracağım ferzyaları ben çok seviyorum ama bir türlü fırsat bulup alamadım ki bu yıl almayı düşünüyorum ancak bir sorunum var burada istanbul gibi semt pazarlarında frezya soğanı satılmıyor ancak alışveriş merkezleri var buralarda yapı marketleri var (koçtaş,tekzen)buralara gittim ancak bu soğanlar yoktu acaba şu anda dikim zamanı değil de ondan mı gelmedi aramızda koçtaş **** tekzenden bu soğanları alan varmı???

useful Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2011, 15:56   #586
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Soğan, Yumru, Rizom Satış - agaclar.net
bölümümüzden Mutlu Bey ile irtibata geçebilirsiniz, sanırım halen frezya soğanları var...

Andora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2011, 17:22   #587
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi useful Mesajı Göster
ben birşey soracağım ferzyaları ben çok seviyorum ama bir türlü fırsat bulup alamadım ki bu yıl almayı düşünüyorum ancak bir sorunum var burada istanbul gibi semt pazarlarında frezya soğanı satılmıyor ancak alışveriş merkezleri var buralarda yapı marketleri var (koçtaş,tekzen)buralara gittim ancak bu soğanlar yoktu acaba şu anda dikim zamanı değil de ondan mı gelmedi aramızda koçtaş **** tekzenden bu soğanları alan varmı???
Sn useful, Frezya soğan dikim mevsimi Ağustos- Kasım arasıdır. Çünki soğanı muhafaza etmek zordur, bu mevsimde soğanlar sürgün vermiş (cücüklenmiş) durumdadır. Bundan sonra köklenip köklenmeyeceği belirsizdir.

Sizce uyar ise özelden Kargo adresinizi gönderin dikilmeden kalan frezya soğanlarından istediğiniz kadar adet ücretsiz ama KARGO su Size ait olmak üzere göndereyim. deneyin olursa olur.

Diğer bir yol bazen ilkbaharda satış açılıyor onları takip edin veya sn Mutlu kutlu da varsa ondan temin edin kolay gelsin.

Dumlupınar beğendi.
Eski 14-12-2011, 07:40   #588
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Sn useful, Frezya soğan dikim mevsimi Ağustos- Kasım arasıdır. Çünki soğanı muhafaza etmek zordur, bu mevsimde soğanlar sürgün vermiş (cücüklenmiş) durumdadır. Bundan sonra köklenip köklenmeyeceği belirsizdir.

Sizce uyar ise özelden Kargo adresinizi gönderin dikilmeden kalan frezya soğanlarından istediğiniz kadar adet ücretsiz ama KARGO su Size ait olmak üzere göndereyim. deneyin olursa olur.

Diğer bir yol bazen ilkbaharda satış açılıyor onları takip edin veya sn Mutlu kutlu da varsa ondan temin edin kolay gelsin.
çok isterdim ama şu anda memleketimde değilim ünüversite okuyorum o yüzden yazın ancak alabilirim soğanları ilginize çok teşekkür ederim

Eski 14-12-2011, 08:58   #589
Ağaç Dostu

Gül-bahar's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2011
Sn kgursan,
Ciddi bir Bitkisever olan ben, useful'un alamadığı frezya soğanlarına talibim.Yalova'da bulunma avantajımı da kullanarak kargosu bana ait olmak üzere gönderebilirseniz inanın çook mutlu edersiniz.Şimdiden teşekkürlerimi bildiriyor, işlerinizde kolaylıklar diliyorum.Adresim:Yalova Milli Eğitim Md. Şehit Ömer Faydalı cad. No:190 YALOVA

Gül-bahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2011, 14:15   #590
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Sn Deliler!! Frezyalarınız güzel görünüyor. Tebrikler. ileride yatmamaları için yanlarına 50-60 cm uzunlukta çubuk veya kamışlar ile destek yapın ve yukarı çıktıkça bu çubuklara gevşekçe bağlayın. Veya daha pratik: Saksının kenarına 4 adet çubuk dikin ve bu çubukların arasına pamuk ipi ile AĞ yapın frezya yaprakları bu ağın arasından yükselsin. 10-15 cm aralıklarla 2-3 kat ağ bitkilerinizin dik büyümesini sağlar . Hadi kolay gelsin.
Sn.kgursan,

mesajınızdan sonra şu şekil birşey yaptım,evdeki imkanlarla..Biraz acemi işi oldu ama "idare eder" diye düşündüm. Frezyanın yaprakları tahminimden fazla uzadı, yine de çubuklar işimizi hala görüyor şimdilik.

Dediğiniz gibi içerideler şu an. Gündüz 15, gece 18-19 derecede duruyorlar. Herhangi bir bozulmadı olmadı. Yeterince ışık almaları için cam kenarında duruyorlar.

Ha gayret, ocağa ne kaldı ki?

Eklenen Resimler

Eski 19-12-2011, 17:40   #591
Ağaç Dostu.

Görüntü çok hoş değil ama fonksiyon tamam. Şubat 15 de çiçekleri koklarsınız inşallah.

Dumlupınar beğendi.
Eski 19-12-2011, 18:59   #592
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Doğru söylüyorsunuz, görüntü pek iç açıcı değil ama napalım...

Şu tarz düzenekler hazırlanmış frezyalar için.

Name:  FREZYA SAKSI1.jpg
Views: 2734
Size:  70.4 KB

Name:  FREZYA SAKSI2.jpg
Views: 1735
Size:  51.1 KB

Name:  FREZYA SAKSI3.jpg
Views: 1572
Size:  52.6 KB

Name:  FREZYA SAKSI4.jpg
Views: 1582
Size:  35.5 KB

Bu da glayöl için,daha çok bahçeye uygun.

Name:  glayöl.jpg
Views: 2199
Size:  57.7 KB

Eski 19-12-2011, 19:56   #593
Ağaç Dostu

[QUOTE=kgursan;887591]Sn useful, Frezya soğan dikim mevsimi Ağustos- Kasım arasıdır. Çünki soğanı muhafaza etmek zordur,
dedinizya memleketime gittim okldan fırsat bulup orada bir çiçekçiye sordum frazya soğanı ne zamn gelir diye bana mart ayında gelecek dedi

Eski 19-12-2011, 23:00   #594
Yeni Üye

susamuru's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi useful Mesajı Göster
Merhaba useful ,Ben 2hafta önce Eminönü'nden ferzya soğanları aldım ve diktim.Eğer imkanın olursa oraya bakabilirsin.

susamuru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2011, 09:10   #595
Ağaç Dostu

Gül-bahar's Avatar

Dün işyerine yaptığı ziyaret ve hediye soğanlar için sn.Kgursan'a hem benden hem de arkadaşlarımdan teşekkürleri burdan da aktarmayı borç biliyorum. Konusunda uzman, almadan vermeyi seven bir bukadar da mutevazı bir kişiyi tanıdığım için kendimi şanslı buluyorum. İyi ki varsınız.

Eski 29-12-2011, 12:53   #596
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Frezyayı az önce dışarı çıkardım,hava çok soğuk değil. Ve bunu gördüm.

Tek bir yaprakta şu şekil bir oluşum var.

Sebebi nedir?

Eklenen Resimler

Eski 03-01-2012, 16:52   #597
Ağaç Dostu.

Sn ardabora., Bu sorun bende de var çözemedim. İhtimal soğanı soğan akarı denilen bir zararlı ile bulaşmış olması, veya bir mantari hastalık olabilir. SPORTAK diye bir ilaç öneriyorlar ama ben kullanmadım derdinize çare olur mu bilemiyorum. kolay gelsin.

Soğan akarı görsellerini google den bakabilirsiniz.

Dumlupınar beğendi.
Eski 03-01-2012, 17:34   #598
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Teşekkür ederim.
Bu oluşum diğer yapraklarda yok şimdilik.Bu yaprağı da kestim.

Bu arada gelişimleri durdu gibi,yapraklar ne uzuyor ne büyüyor.
İçeride durmalarının bir etkisi olabilir mi? Ne de olsa ev içinde,dışarda kaldıklarından daha az ışık alıyorlar.

Fakat bu günlerde hava çok soğuk,geceleri de don oluyor.
Ne önerirsiniz?

Eski 05-01-2012, 09:47   #599
Ağaç Dostu

Gül-bahar's Avatar

Çok istediğim frezyalarımı ekeli yaklaşık 3 hafta oldu. Sanırım soğanları yavruluyor bu yüzden de dik ektiğim halde yana eğiliyorlar! Kamil bey görüşlerinizi almam lazım, durumları, gelişimleri nasıl normal mi? Değilse ne yapmalıyım?

Bunlar da diğer hediye güzelleriniz. Hepsi sabah güneşi alıyor. Bu cici kızlarımın da renklerini, sümbüllerin kokularını merakla bekliyorum. Çürümesinler diye topraklarını kurumadan sulamıyorum.

Eski 05-01-2012, 23:04   #600
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ardabora Mesajı Göster
Teşekkür ederim.
Bu oluşum diğer yapraklarda yok şimdilik.Bu yaprağı da kestim.

Bu arada gelişimleri durdu gibi,yapraklar ne uzuyor ne büyüyor.
İçeride durmalarının bir etkisi olabilir mi? Ne de olsa ev içinde,dışarda kaldıklarından daha az ışık alıyorlar.

Fakat bu günlerde hava çok soğuk,geceleri de don oluyor.
Ne önerirsiniz?
Don olan zamanda dışarıda kalmasın. akşamları içeri, sabah dışarı. Yağmurlu havada sorun yok don olmaz, dışarıda kalabilir. Açık, parlak yıldızlı havalar gece don yapar 20 Nisana kadar don olur. Don dan koruyun. Çiçekler donmaya çok duyarlıdır. Dikkatli olun.

Dumlupınar beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024