agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-04-2007, 12:53   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-04-2007
Erken sökülen laleler

Dün belediyenin çiçekleri solmuş lale soğanlarını söktüğünü gördüm.Çalışan işçilerden öğrendiğim kadarıyla bu soğanlar atılıyormuş.Bunun üzerine bir poşet dolusu lale soğanı aldım.
Bu soğanların yaprakları yeşil, solmaları için güneşe mi bırakmalıyım?
Bu konuda bana yol gösterecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

flyactivediver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2007, 12:58   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Yanılıyor olmayasınız?

Belediye bunları saklayıp, ertesi yıl yeniden diktiğini söylemiyor muydu?
Hangi ilçede oldu bu?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2007, 13:05   #3
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2005
Galeri: 24
Bildiğime göre, hatta test ettiğime göre erken sökülen lale soğanları ölüyor.
Nasıl ki olgunlaşan soğan yıl boyunca dayanır taze soğan çabuk bozulur, onun gibi.
Soğanları tekrar toprağa dikip olgunlaşmasını bekleyebilirsiniz.

eskimo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2007, 15:36   #4
Ağaçsever

İstanbul'da laleler sökülüyor.
Eskimo lale soğanları zamansız sökülünce bozuluyor dedin.O zaman Malina, belediyeler nasıl bozulmadan bunları seneye saklayabiliyorlar.Üstelik sökülen soğanları renklerine göre ayırmıyorlar.

Eskimo dediğin gibi toprağa dikip olgunlaşmalarını bekleyeceğim.İnşallah bozulmazlar.

Eski 26-04-2007, 19:10   #5
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Park ve Bahçeler Müdürü İhsan Şimşek'e, İstanbul’un neden kendi lalesini üretmediğini, geçen yılki soğanlara ne olduğunu sordum. İşte cevabı: "Lale üretimi geniş arazi gerektiriyor. Bir milyon lale soğanınız varsa, bunu dikiyorsunuz. Tomurcuk aşamasında çiçekleri kesilirse, bitki gücünü soğana veriyor. Her lalenin dibinde üç soğan çıkıyor. İkinci yıl üç milyon laleyi yüzlerce hektarlık araziye dikip, çiçek tomurcuğunu kesip bekliyorsunuz. Ertesi mevsim dokuz milyon laleniz oluyor. Bu iş için özel toprak, gübre ve binlerce personel gerekiyor. Kendimiz üretince çok pahalıya mal olacaktı. Yerli üreticiyi desteklemeyi daha uygun buluyoruz. Gelecek yıllarda kuracağımız botanik bahçesinde, sadece İstanbul Lalesi adlı özel türe özel bir lale çiftliği kuracağız.

Geçen yıl ektiğimiz lalelerden 1 milyonunu kurtarıp seralarda kuruttuk. Soğanları topraktan çıkardığımızda renkler birbirine karıştı. Bu laleleri, istediğimiz etkiyi yaratacak peyzajlar içinde değerlendirme olanağı kalmadı. Onları geçen kış kamu kurumlarına, daha çok da okullara dağıttık. Şimdi bu kurumların bahçesinde gördüğünüz yüzbinlerce lale, geçen yıldan kaldı."
Hürriyet

Eski 26-04-2007, 19:22   #6
agaclar.net

malina's Avatar

Anlamadığım bir şey oldu...

Alıntı:
Geçen yıl ektiğimiz lalelerden 1 milyonunu kurtarıp seralarda kuruttuk. Soğanları topraktan çıkardığımızda renkler birbirine karıştı. Bu laleleri, istediğimiz etkiyi yaratacak peyzajlar içinde değerlendirme olanağı kalmadı.
Bunlar yapıldıktan sonra olmayacağı anlaşılmış gibi değil mi?

Yoksa şöyle söylenmesi gerekmez miydi?

Alıntı:
Geçen yıl ektiğimiz lalelerden 1 milyonunu kurtarıp seralarda kuruttuk. Soğanları topraktan çıkardığımızda renkler birbirine karışacaktı. Bu laleleri, istediğimiz etkiyi yaratacak peyzajlar içinde değerlendirme olanağı olmayacaktı. Bu nedenle geçen yıl ektiğimiz lalelerin soğanlarını kurutmadık. (Ya da kuruttuk ama biz kullanmadık dağıttık)
Belediyenin resmi sitesine baktım. Park ve Bahçeler Müdürü İhsan Şimşek'in mesleğini de tam anlayamadım.
http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Kurumsal/YonetimSemasi/

Eski 26-04-2007, 20:11   #7
Ağaç Dostu

arb73's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Belediyenin resmi sitesine baktım. Park ve Bahçeler Müdürü İhsan Şimşek'in mesleğini de tam anlayamadım.
http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Kurumsal/YonetimSemasi/
Mühendislik okumuş ama...? Ne mühendisi ben de anlayamadım.

arb73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2007, 17:21   #8
Ağaçsever

Dün Bakırköy sahil yolundan eve giderken toplanan soğan poşetlerinin çöp arabasına atıldığını gördüm

Ben,çevremde ki arkadaşlarıma toplayabildiğim kadarını dağıttım.

Eski 15-05-2007, 09:18   #9
Ağaçsever

didegok's Avatar

Giriş Tarihi: 26-07-2006
arkadaşlar merhaba. bizim burada da lale soğanları saklanmayıp atılıyordu. ancak bu konu çok gündeme geldi ve belediye bu yıl lale soğanlarını çiçekleri geçmesine ve sapları sararmasına rağmen hala sökmedi. soğanların güçlenmesi ve ertesi yıl daha iyi verim alınması için çiçeklenme dönemi sonrasında soğanların bir süre daha toprakta bırakılması ve güzelce sulanması gerekir. böylece bitkinin tüm gücü soğanlarına gider. lale soğanlarının nasıl saklanacağı konusuna gelince; sökülen lale soğanları kuru toprak ve kum karışımı içerinde karanlık bir yerde saklanmalıdır. uygun koşullarda saklandığı taktirde tüm soğanlı bitkiler evladiyeliktir. her yıl soğanlarından soğan üreyerek, yani artarak açarlar.

didegok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2007, 10:52   #10
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Topraktan hiç çıkarmasak çürür mü soğanlar? Ben yaseminimin dibine ekmiştim soğanları. Çiçekleri yeni döküldü ama yaprakları yemyeşil halen. Sökmesem olmuyor mu?

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2007, 13:49   #11
Ağaçsever

didegok's Avatar

Giriş Tarihi: 26-07-2006
merhaba limon. soğanları sökmek için acele etme zaten, madem çiçekler yeni dökülmüş. bu arada topraktan çıkarmazsan da olur ancak soğanlı bitkiler toprakta daima derine doğru giderler. bu sebeple en azından 2-3 yılda bir topraktan çıkartılması uygun olur. bunun yanı sıra eğer toprak alanınız genişse en uygunu yine de soğanları çıkartarak (ki sizinkiler için henüz erken çünkü hala yeşillermiş) çıkartma işlemi sonrası bi miktar toprak ve kum karışımıyla bahçenizin bir köşesinde öylece karışım arasında açıkta da saklayabilirsiniz.

didegok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2007, 14:57   #12
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Ben de lalelerin söküldüğünü gördüm. Yerine karanfile benzeyen turuncu bir çiçek var (adını hatırlayamadım) ondan dikiyorlardı...

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2007, 15:24   #13
Çiçeksever

cyucel's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2006
Demek ki belediyede çalışan bir dayısı amcası varmış. Mesleğin ne önemi var aaa sizde yanii.

cyucel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2007, 16:22   #14
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Teşekkür ederim Didem Hanım.

Eski 15-05-2007, 16:23   #15
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aybala Mesajı Göster
Ben de lalelerin söküldüğünü gördüm. Yerine karanfile benzeyen turuncu bir çiçek var (adını hatırlayamadım) ondan dikiyorlardı...
Kadife çiçeğidir sanırım. Nedense en sevmediğim çiçektir.

Eski 15-05-2007, 22:34   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-06-2005
Galeri: 175
Kadife çok güzel bir çiçektir. Yıldız da halamların bahçesinde eniştem
her sene yetiştirirdi ve top oynarken falan kırarsak ödümüz kopardı.

Erguvan Muhibbi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2007, 22:36   #17
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Bu soğanların tekrar kulanıldığına bende pek inanamıyordum zaten. Zira çok gelişigüzel söküyorlar rekler karışıyor birbirine. Soğanından rengini anlayabilecek yetenekli arkadaşlar çalıştırmıyorsa belediye , her sene bu soğanları tekrar satın alıyor demektir. Bende Canna ların Ankara'da sökülüp mavi torbalara doldurulduğuna şahit oldum. Ama ben bunların tekrar seralara gittiğini düşünmüştüm. Ama bir iki gün o mavi çöp torbalarında durdu. Belki çürüdü belkide çöp kamyonu almaya geldi onları. Bu yüzden biz Hollanda'dan soğan alıyoruz ve bu anlayışlada bu alım daha uzun yıllar devam edecek gibi görünüyor.

Hasan Lalezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2008, 17:00   #18
Ağaçsever

Geçen sene çöpe atılmaktan kurtardığım 500 kadar soğanı(lale-sümbül-nergiz)saksılara,apartmanın bahçesine ve bahçemize diktim.Çiçek açarlarsa fotoğraflarını çekip
sizlerle paylaşacağım.

Eski 11-02-2008, 15:35   #19
Ağaçsever

Saksılara diktiğim sümbül ve laleler çiçek açtı.Geçen sene ki gibi büyük değiller ama kokularında bir fark yok

Resimlerini çektim en kısa zamanda yükleyeceğim.

Eski 21-04-2008, 23:30   #20
Ağaç Dostu

Mehmet Eskizara's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2006
Galeri: 15
Arkadaşlar merhabalar , bende lalelerimi her sene sökmüyorum , soğanlarının
irileşip ,kuvvetlenmesi için çiçekler solduktan sonrada sulamaya devam ediyorum ve birkaç senede bir söküp iki ayrı derinlikte yeniden renklerine
göre dikiyorum. Böylece bahçem de daha uzun süre açmış laleler görmem
mümkün oluyor . Bu yöntemi sizlerede tavsiye ederim . Kolay gelsin .

Mehmet Eskizara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2008, 00:08   #21
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-11-2006
Arkadaşlar, özellikle son bir haftadır belediye tarafından dikilen lale soğanları sökülmeye başlandı... Hemen hepsi siyah çöp poşetlerine konup yeni çiçekler için toprak hazırlanmaya başladı. Eğer Bakırköy, Ataköy taraflarına gelebiliyorsanız, lale soğanlarını alabileceğinizi düşünüyorum..

cetvel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2008, 02:06   #22
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Sayın cetvel,
Ataköy, Bakırköy civarına ben gelebilirim ama lale soğanlarını nereden ve nasıl alacağız?

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2008, 13:37   #23
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eeylems1977 Mesajı Göster
Sayın cetvel,
Ataköy, Bakırköy civarına ben gelebilirim ama lale soğanlarını nereden ve nasıl alacağız?
Ben az önce neredeyse bir torba (migros poşeti) soğanı bellenmiş toprağın altından çıkardım; abartısız binlerce lale soğanı da yolun sağlı sollu yan taraflarındaki toprakta öylece duruyor... Bir o kadar soğanda çöp poşetleriyle bilinmeze doğru yola çıktı bile...

Bu taraflara gelecekseniz eğer özel mesajdan yazarsanız yardımcı olmaya çalışayım.

Eski 08-05-2008, 00:53   #24
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Bakırköy,Zeytinburnu istikametine doğru tüm sahil yolu laleler ile doluydu sayın cetvelin duyurusu üzerine gittim ve bende bir poşet dolusu topladım milyonlarca lale soğanı şimdilik toprağın altında duruyor.Yeni çiçek kasaları vardı.Sanırım bugün, yarın yeni çiçekleri dikerken lale soğanlarını atarlar.Lale soğanı toplamak isteyenler koşsunlar.Benim topladığım lale soğanlarının yaprakları solmuştu hatta kurumuştu.Bu soğanları nasıl korumalıyım?Zamanından erken sökülen lale soğanı sayılırmı?Olgunlaşmaları için toprağa gömmelimiyim?

Eski 08-05-2008, 11:01   #25
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Bildiğim kadarıyla belediye o lale soğanlarını seneye tekrar dikecek . Çöpe atmıyorlar , eğer almamıza birşey demiyorlarsa neden almayalım .

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2008, 23:49   #26
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BENBEN1967 Mesajı Göster
Bildiğim kadarıyla belediye o lale soğanlarını seneye tekrar dikecek . Çöpe atmıyorlar , eğer almamıza birşey demiyorlarsa neden almayalım .
Malesef, her sene olduğu gibi bu sene de bütün lale soğanları çöpe gidiyor. Sebebini de daha önce açıklamışlardı.

Toprak üstünde soğan kalmadı denecek kadar azaldı... Bugün neredeyse hiç yoktu, toprak altında ise hala var... Almak isteyenler epey zorlanacaklar.

Eski 09-05-2008, 01:27   #27
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Sayın cetvel,
Bu gece Ataköy galleria civarına çapa ile gittim ve bir poşet daha topladım.Anayolun kenarında bizden 50-100 m ilerde bir bey daha lale soğanı topluyordu yoksa o sizmiydiniz?
Toprağın içi lale soğanı dolu azıcık karıştırınca bir sürü çıkıyor.Belediyenin tekrar kullanacağına inanmıyorum.Zaten kullanmıyorlarda.
Lale soğanları genelde 3 lob a ayrılmış vaziyette ama içlerinde fıstık gibi küçük soğancıklarda var atmaya kıyamıyorum bunları nasıl değerlendirmeliyim

Eski 10-05-2008, 01:42   #28
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eeylems1977 Mesajı Göster
Sayın cetvel,
Bu gece Ataköy galleria civarına çapa ile gittim ve bir poşet daha topladım.Anayolun kenarında bizden 50-100 m ilerde bir bey daha lale soğanı topluyordu yoksa o sizmiydiniz?
Toprağın içi lale soğanı dolu azıcık karıştırınca bir sürü çıkıyor.Belediyenin tekrar kullanacağına inanmıyorum.Zaten kullanmıyorlarda.
Lale soğanları genelde 3 lob a ayrılmış vaziyette ama içlerinde fıstık gibi küçük soğancıklarda var atmaya kıyamıyorum bunları nasıl değerlendirmeliyim
Son 10 gündür hergün akşam üzeri 19:00-20:00 saatleri arasında bölgeye rutin ziyaret yapıyorum; yalnız bu sene çok daha fazla insan lale soğanlarını topladığı için, bölgedeki insan sirkülasyonu oldukça fazla. Bu sebeple ben miyim, bilmiyorum doğrusu ama eğer uzun saçlı ve siyah polar giymiş birisini görürseniz, işte o benim.

Ben en ufak lale soğanını bile ziyan etmemek için azami dikkat gösteriyorum, hatta toprak bellenirken, belin ikiye böldüğü soğanları dikkatlice inceleyip çok zarar görmemiş olanları dahi topluyorum.

Eylem hanım, topladığınız soğanları poşette fazla tutmayın lütfen, soğanların üstündeki toprakları elinizle temizledikten sonra havadar bir yerde neminin kuruması için bekletin. Ben iki gündür bir poşete yeterli ilgiyi gösterememiştim, soğanların kabuklarının nemli olması sebebiyle hemen küflenmeye benzer bir durum belirmiş. Aman dikkatli olun lütfen...

Bu sene bahçemdeki soğanları daha yeni çıkardım, fakat hala toprakta bıraktığım (çünkü yaprakları hala yeşil) iki parti soğanım var (siyah ve sarı). Renklerini karıştırmamak için gerçekten de o kadar itina gösteriyorum ki, annem bile şaşırıyor. Kırmızı, beyaz ve sarı soğanlardan 20şer, siyah soğanlardan 10 tane dikmiştim. Bölünmeleri münasebetiyle sayıları epey artmış oldu. Renk renk ayırıp saklamaya başladığım soğanlar, gelecek sene bahçemde renk cümbüşü yaşatacak bize...

Eski 10-05-2008, 14:13   #29
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 169
İstinye'den Yeniköy'e dönerken hafif bir viraj var,orada siyaha yakın koyu mor ve toz pembe laleler tüm bahar boyunca müthiş bir renk kombinasyonuyla beni büyüledi.

Nasıl yapsam da o lalelerden ele geçirsem diye düşündüm durdum,çünkü Koçtaş'ta siyah lale diye satılan soğanlar pahallıydı.

İki hafta kadar önce nöbete giderken,eşimle bir baktık ki sabahın köründe belediye işçileri lale soğanlarını söküyorlar,ben nöbete gittim.Eşim bir saat kadar sonra mesaj attı, "yaklaşık 30 tane,koyu mor ve pembe lale soğanı aldım işçilerden."

Yanlarında durup,soğanları ne yaptıklarını sormuş,işçiler de atacaklarını söylemişler,eşim de istemiş, vermişler. Daha sonraki günler de Mecidiyeköy'den soğan getirdi. Etraftaki soğanların söküldüğünü gören insanlar isteyince,gelene geçene vermeye başlamışlar...

Zaten belediyelere o vergisi bu vergisi şeklinde bir sürü para ödeniyor, çöpe atacaklarına çevredeki insanlara dağıtmaları daha mantıklı...

Düzenleyen ardabora : 10-05-2008 saat 14:14 Neden: imla hatası:)
ardabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2008, 15:29   #30
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Sayın cetvel,
Topladığım lale soğanlarının dıştaki kabuklarını,topraklarını temizleyip ayırdım ve büyükçe bir tepside kurumalarını bekliyorum.Genelde kırmızı kabuklu çok az beyaz kabuklu soğan var.Renkleri birbirine karıştı.Sanırım seneye açmalarını bekleyip renklerine göre ancak ayırabilirim.Peki soğanlar kuruyunca nerede saklıyacağım?
Web de bir sayfada Osmanlı İmp. zamanında laleler açık artırma ile satılırmış herbir laleyi beze sarıp korurlarmış.Şimdi ise laleler Hollanda'dan geliyor.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024