agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-01-2012, 01:04   #1051
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2010
nergislere bayılıyorum

maysan80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2012, 09:01   #1052
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
nevsune hanım..

''Birini dışarda balkonda tuttuk o çürüdü'' diyorsunuz..Bu konuyu biraz açar mısınız?
Çürüme sebepleri nedir?
Sn. pria, gelen 2 soğanı Kasım ayında havalar 15 dereceye inene dek serin bir yerde sizin gönderdiğiniz pakette tuttum. Sonra birini annemin balkonunda büyük bir saksıya dikip anneme de fazla sulamamasını söyledim. Toprağa da kum ilavesi yaptım çürümesin diye. Gidip geldikçe suyunu kontrol ediyordum öyle çürütecek bir ıslaklık yoktu. Ankara'da havalar -10 olacağı zaman soğanın üstünü delikli bir pet şişeyle kapattım. O arada benim kapalı balkonda duran soğanım filizlenmeye başlamıştı. Anneminkinde hala hiç bir hareket olmadığını görünce geçen gün soğanına baktım yumuşamış ve sanırım çürümüştü. Nedenini çözemedim gerçekten.

Bir de işin komiği bendeki ilk filizlendiği sıralarda sizin büyük saksı ister yazılarınızı okuyunca saksı değişimi yapmış ama kökler öyle derine gitmiş ki istemeden köklerin bir kısmının kopmasına ve zarar görmesine neden olmuştum. Kendime çok kızmıştım da, olan da olmuştu. Bu yıl için kendi soğanımdan artık umudumu kesmiştim. Ellemeyeyim bari soğanı sağlam kalsın gelecek yıla belki açar diye düşünüyordum. Filizlerin büyüdüğünü görünce çok sevindim.

Yani yaşamın özeti belki de Kimi canlı çok güçlü oluyor, başına ne gelirse gelsin ayakta kalmayı başarıyor. Kimi zaman da ne kadar özenilirse özenilsin, olmuyor.

Alıntı:
35 santim derinlikteki saksınız tek soğan için oldukça büyük..
Seneye tek soğanınızı 15X15 bir saksıya alsanız yeterli olur..

Saksınız kapalı balkonda direkt güneşi görmüyor olabilir ama güneşin yatay ışıklarından yararlanıyordur..Şöyle perdesiz, cam kenarında biraz daha soğuk bir yerde olması bile yararlı olur..Ankara için çok fazla uzamış sizin nergis..kapalı balkon ısısının +10 derece olması biraz şımartmış onu..
Aslında ilk saksısı doğruymuş ben büyük saksı kavramında bir hata yapmışım belli ki Şimdiki saksı oldukça büyük olduğu için kıpırdatamıyorum yerinden ama gelecek yıla doğru saksıyla doğru yerde tutmaya niyetliyim.

Makro çekimde görüntüler bazen yanıltıcı olabiliyor filizler 5 cm civarında. Gündüzleri de camları açıp hava girmesini sağlıyorum. Umarım sizin o güzel çiçeklerinizi ben de görürüm

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2012, 10:11   #1053
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
Anneminkinde hala hiç bir hareket olmadığını görünce geçen gün soğanına baktım yumuşamış ve sanırım çürümüştü. Nedenini çözemedim gerçekten.
Bu yıl soğan gönderdiğim 40 kadar kişiden sadece İstan'bul/Maltepe'deki bir bayana gönderdiğim 20 soğanın sadece 2'sinin çürüdüğünü duydum..20 soğandan en iri 2 adeti kargo esnasında ezilmiş ve yumuşamış..
Çünkü, kargo esnasında paketleri rastgele atıyorlar, üzerine ağır birşey atılabiliyor..
Sizin soğanın başına da böyle birşey gelmiş olabilir..veya hastalıklı bir toprağa ekilmiş olabilir..
Siz o soğanı kasımda saksıya ekerken soğanda bir yumuşama veya diğer soğana göre farklı bir durumu var mıydı nevsune hanım?

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2012, 10:40   #1054
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Biri daha sertti ve yanında bir yavru şişkinliği vardı, diğeri ise o kadar sağlıklı görünmemişti gözüme. Yazdığınız gibi o kadar sert ve canlı değildi. Ayıptır söylemesi iyisini kendime seçmiştim.

İyi bir torf, kum ve saksıdaki toprakla karıştırıp kullandık. O saksıda sümbülden tutun da lale, muskari bir yığın soğan var. Onlarda şimdilik bir sorun görünmüyor. Şu kar kıyamet biraz azalsın, gittiğimde soğanı söküp görüntülerim isterseniz.

Aslında sizlik bir durum yok, lütfen üzülmeyin. Nasılsa benimki çoğalacaktır

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2012, 10:57   #1055
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
isterseniz.

Aslında sizlik bir durum yok, lütfen üzülmeyin. Nasılsa benimki çoğalacaktır
Sökmeden önce şöyle üstten toprağı bir eşeleyip, köklenme falan olup olmadığını da bir kontrol edin derim..

Bir de Feriha hanıma bir sorun..Bu soğan eşantiyon olarak torbaya koyduğum Karaburun nergisi soğanı olabilir..Ben de şikayetçiyim onlardan..
Her yıl bazı soğanlarda çürüme oluyor..ve fazla soğuğa-suya-gübreye karşı çok duyarlı..

Ben üzülüyorum..çünkü 15 yıldan beri benim nergisleri sökerim, kasıma kadar bekletirim..daha, durduğu yerde çürüyen bir tek soğan görmedim..
Hatta sökerken bazen elimde olmayarak çepinle bazı soğanları yaralarım, bunları sizlere göndermem, kendime ekerim..ama ben bunlarda bile çürüme görmedim..

Eski 27-01-2012, 11:59   #1056
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

İstanbul'da bugün kar altında nergisler:

Eklenen Resimler

Eski 27-01-2012, 20:29   #1057
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-10-2010
Nergis

Nergis lerim açtı şahane kokulu. gidip gelip kokluyorum

Eklenen Resimler

esracer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2012, 22:40   #1058
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Esra hanım arkadakiler amarilisleriniz mi.Tek tek saksıya ekmişsiniz.Güzel olmuşlar.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2012, 23:09   #1059
Ağaç Dostu

evet belladonna ve bir kaç çeşit daha var

Eski 29-01-2012, 19:45   #1060
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-01-2012
Arkadaşlar merhaba. Beni çiçek hastalığı sardı

Birkaç ay önce nergisleri dikmiştim.Soğukta ayazda yeşillenmesi gerektiğini söylemişlerdi ve 1-2 cm çıkana kadar bekledim ve bir de içeride deneyeyim diye içeri aldım ve çok müthiş hızla büyümeye başladılar. Sonra çiçeği verecek olan bölgeler kurumaya başladı, tam da açacakken. Çok canım sıkıldı. Var mıdır bir fikriniz.

Sıcak ortamda duruyorlar, kurumaya kalmadan suluyorum.

merghat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2012, 17:01   #1061
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Çiçek açmaya fırsat bulamadan çiçek sapının kuruması ilginç geldi bana..
Sanırım aşırı sulamadan dolayı soğanlarda ve köklerinde bir çürüme-bozulma var..
Zaten yaprakların rengi de pek iyi değil; kurşuni gibi, koyu yeşil değil..küf hastalığına yakalanma ihtimali var..

Keşke dışarda kendi doğal ortamında büyümesine izin verseydiniz..ve dışarda çiçek sapı verdiğinde, sadece çok soğuklarda içeri alsaydınız geçici olarak..

İçerde, 14-15 dereceden fazla ısıda çok şımarır bunlar..Erkenci tür müdür bilmiyorum ama, belkide zamanından önce açmasına sebep oldunuz..

Sulama konusunda en büyük hata, saksı toprağının hemen üstünü azıcık kuru gördüğünüzde su şişesine sarılmaktır..oysa toprağın derinlikleri ıslaktır..

Çiçekseverlerin ikinci büyük hatası da; kar falan yağdığında kendileri biraz üşümeye başladıklarında çiçeklerinin de üşüyüp donacağını sanarak saksılarını hemen içeri almalarıdır..oysa, çiçeklerin sıcağa da soğuğa da ihtiyacı vardır..mesela, İstanbul'da hiçbir nergis türünün donma ihtimali yoktur bence..çünkü ısı düşsse düşse en fazla eksi 5-7'lere düşer..hava bu kadar soğusa bile, saksınızı yine içeri almayıp, üstüne geçici olarak bir beyaz poşet geçirseniz, onları olası don tehlikesinden kurtarırsınız..

Saksıları sulamanın en garantili yolu saksı altlığından sulamaktır..altlığa koyduğunuz sudan ihtiyacı kadarını alır toprak..

Bence, artık olan olmuş..havalar biraz iyileşince dışarı, güneşli bir yere çıkarın ve 8-10 gün hiç su vermeyin..
Hiç olmazsa soğanları kurtarmaya bakın..

Düzenleyen pria : 19-02-2012 saat 22:21
Eski 30-01-2012, 17:04   #1062
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esracer Mesajı Göster
Nergis lerim açtı şahane kokulu. gidip gelip kokluyorum
Sayın escarer..
Kokulu nergisleriniz gerçekten güzel ama..dikkatlica baktım..hemen hemen 20 soğandan 4-5 çiçek vermişler..çok az..
ve çok sık ekmişsiniz..

Eski 30-01-2012, 18:26   #1063
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın escarer..
Kokulu nergisleriniz gerçekten güzel ama..dikkatlica baktım..hemen hemen 20 soğandan 4-5 çiçek vermişler..çok az..
ve çok sık ekmişsiniz..
geçen sene ekmiştim 20 soğan yoktu. 7.8 soğan vardı. bu sene yavrulayıp yandan çıkmışlar. yavrularla birlikte çokmuş gibi görünüyor. geçen sene çiçek açmadılar. aynı saksıda dinlenmeye bıraktım. artık bu sene soğanları dinlenme döneminde ayıracağım.

Eski 30-01-2012, 20:52   #1064
Yeni Üye

pria,

Fotoğraflarda yapraklar sarımtırak çıkmış olsa da koyu yeşiller, oldukça sağlıklı gözüküyorlar sadec birkaçının uçlarında 1 cm kadar kuruluk var. Tavsiyenize uyup sulamayı bir süre keseceğim inşallah kurtarırız.

Eski 30-01-2012, 21:59   #1065
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merghat Mesajı Göster
pria,

Fotoğraflarda yapraklar sarımtırak çıkmış olsa da koyu yeşiller, oldukça sağlıklı gözüküyorlar sadec birkaçının uçlarında 1 cm kadar kuruluk var. Tavsiyenize uyup sulamayı bir süre keseceğim inşallah kurtarırız.
bence ısıtma olmayan bir odada durmalı. konuyla ilgisi olan hocalarımız daha iyi bilir.

Eski 30-01-2012, 22:05   #1066
Ağaç Dostu

Unhappy Nergis

Son bir resim daha eklemeden geçemedim. çok narin çok kibar çok zarif bir çiçek

Eklenen Resimler

Eski 31-01-2012, 09:22   #1067
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Alıntı:
Arkadaşlar merhaba. Beni çiçek hastalığı sardı

Birkaç ay önce nergisleri dikmiştim.Soğukta ayazda yeşillenmesi gerektiğini söylemişlerdi ve 1-2 cm çıkana kadar bekledim ve bir de içeride deneyeyim diye içeri aldım ve çok müthiş hızla büyümeye başladılar. Sonra çiçeği verecek olan bölgeler kurumaya başladı, tam da açacakken. Çok canım sıkıldı. Var mıdır bir fikriniz.

Sıcak ortamda duruyorlar, kurumaya kalmadan suluyorum.

Bu duurm çiçeğin sterese girmesinden kaynaklanmıştır.Ya tam çiçek oluşamadı ya da soğuktan tomurcuk zarar gördü içeri alınınca kurudu.Bu durum lalelerin erken içeri alınması ya da tamamen içeride büyütülmesinde de oluşabiliyor.

Eski 31-01-2012, 10:00   #1068
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Birkaç ay önce nergisleri dikmiştim.Soğukta ayazda yeşillenmesi gerektiğini söylemişlerdi ve 1-2 cm çıkana kadar bekledim ve bir de içeride deneyeyim diye içeri aldım ve çok müthiş hızla büyümeye başladılar.
Hocam baksana ne diyor..Dışarda 1-2 santim filiz çıkarana kadar beklemiş..sonra da içeri almış..içeri aldıktan sonra hızla büyümüş..
Yani asıl büyüme içerde olmuş..
Soğuktan donma, kavrulma falan yok bu işte..
Ne olduysa içerde olmuş..
Bence fazla sulama..aşırı nem..köklerde çürüme..

Eski 31-01-2012, 12:35   #1069
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esracer Mesajı Göster
Son bir resim daha eklemeden geçemedim. çok narin çok kibar çok zarif bir çiçek
Gerçekten çok zarif. Ve çok erken açmış.

Benim Sayın Mutlu Kutlu'dan aldığım nergislerim yeni uç vermeye başladı.

Name:  nergis.JPG
Views: 2013
Size:  37.5 KB

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2012, 13:42   #1070
Ağaç Dostu

nergis

Teşekkürler sayın sdurul. bunlarda diğer nergislerim içeri almadım daha. önceki mesajlarda karaburun nergisleri erkenci yazıyordu sanırım bu nergisler karaburun değil bilemiyorum. nergisler ısıtmalı odada durmaları sakıncalı değilmi? çabuk büyüyüp cılız olmazlarmı? sayın merghat üye nergisi nin sıcak odada durduğunu söylemiş. bence çiçeğinin kuruması açamaması sıcak odada durmasıda diye düşünüyorum. yanılıyormuyum? fark etmezmi.

Eklenen Resimler

Eski 31-01-2012, 15:34   #1071
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Adnan bey bence soğuklama olmamış o yüzden böyle olmuş.Lalelerde aynı durum oluyor o yüzden kıyas yaptım.

Eski 01-02-2012, 12:39   #1072
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sayın escarer..nergisleri ektiğiniz saksılar hoşuma gitti..aynen benim saksılar gibi derin ve büyük..böyle saksılara rahatlıkla 10-15 soğan ekilebiliyor..gelişmeleri bile farklı oluyor böyle saksılarda..
sizin fotoğraflardanda anlaşılıyor ki; çok keyifli büyüyorlar..son fotodaki tomurcuklu olanlar harika..

Eski 01-02-2012, 15:56   #1073
Ağaç Dostu

Teşekkürler doğru bir şey yaptığıma sevindim. araştırmalarıma göre.

Eski 01-02-2012, 16:06   #1074
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sayın escarer..bakın, bu oldukça büyük nergis dolu saksılarınızı yazın boş bırakmayın..her saksıya kahvaltılık kılbiber ekebilir ve yazın hergün 3-5 tane körpecik organik biber koparabilirsiniz..mayıs sonunda sulamayı bırakın..haziran sonunda nergis yaprakları iyice kuruyunca soğanları sökün ve her saksının tam kenarlarına 3 adet biber dikin derim..tabi, biraz koyun gübresi takviyesi yaparsanız iyi olur..

Ben böyle yapıyorum..

Eski 01-02-2012, 18:20   #1075
Ağaç Dostu

iyi fikir teşekkürler seneye sebze düşüncelerim var

Eski 01-02-2012, 18:44   #1076
Yeni Üye

Ben soğanları dikerken yavrularını ayırıp ikiye böldüm, 3 soğandan 6 dikim yaptım bundan olmuş olabilir mi?

Eski 05-02-2012, 19:04   #1077
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 169
Bütün bahçe buz tutunca nergisimi içeri aldım. 2 günde tomurcuklar patladı.

5 soğandan, sulaya sulaya ikisini çürüttüm, çürüyenlerden birinin boyu kısa kaldı ama üzerinde tomurcuk var. Diğer 3 soğandan biri çiçeklendi,diğer ikisi de bugün yarın patlar...

Kokusunu tarif etmeme gerek yok sanırım.

Eklenen Resimler

pria ve sarigoz beğendi.
ardabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2012, 22:48   #1078
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bir nergis öyküsü:

Dedemin nergisleri : beyaz atlı press

Eski 06-02-2012, 11:25   #1079
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ardabora Mesajı Göster
Bütün bahçe buz tutunca nergisimi içeri aldım...
5 soğandan, sulaya sulaya ikisini çürüttüm,
Saksıda nergis ekenler için en sık rastladığımız olumsuz durum, bu sulama işi oluyor nedense..
Sanırım, insanlar saksı toprağının üstünü biraz kuru görünce hemen su şisesine sarılıyor..oysa iyi bir sulama en az bir hafta yeterlidir nergisler için..
Şöyle bir saksı toprağını birkaç santim parmağınızla karıştırsanız alttaki toprağın ıslak olduğunu görürsünüz..

Bazı insanlar saksı toprağının üstten sulanmasının iyi olduğunu söylüyor ama ben acemi insanların saksılarını saksı altlığından sulamalarını tavsiye ediyorum..

Üstten suladığınızda eğer suyu fazla kaçırırsanız, su topraktaki faydalı besinleri yıkayarak altta çıkıp gider..

Ama saksı altlığına doldurduğunuz suyu, toprak ihtiyacı olduğu kadarıyla sünger gibi emer..ve en alttan alınan bu su kılcal sistemlerle saksının yukarılarına doğru taşınır..
Saksı altlığına yarım saat aralıklarla su doldurursunuz..eğer artık koyduğunuz suyu toprak ememiyorsa, emilemiyen suyu saksı altlığından boşaltırsınız ve böylelikle sulama işi tamamlamış olur..saksı kenarlarında boşluk varsa biraz toprağı sıkıştırırsınız, eğer çok isterseniz hafiften bir de üstten sulama yaparsınız..

Bir önemli husus daha var..bitkiler çiçeklenme döneminde oldukça fazla suya ihtiyaç duyar..çiçek sapı büyümeye başlayınca saksınızı susuz bırakmayın..ama çiçek goncası açmaya başlayınca da suyu azaltın derim ben..

Ayrıca..Karaburun nergisleri benim nergislerin aksine, hem fazla suya hemde fazla gübreye karşı çok hassas..

Sayın ardabora..keşke saksınızı hiç içeri almasaydınız..İstanbul ikliminde ben Karaburun nergislerinin donabileceğine inanmıyorum..Benim site bahçesinde geçen yıldan kalma 3 adet var..son kardan önce biri açmıştı..çiçeğin üstüne kar yağdı..hatta kara gömüldü..buna rağmen ne çiçeği ne de yaprakları o soğuk havalardan etkilenmedi..

Saksınıza bir poşet geçirip, kar görmeyen bir köşede bekletseydiniz daha iyi olurdu..

polemos beğendi.
Eski 06-02-2012, 17:55   #1080
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 169
Bu bilgiler çok iyi geldi, sağolun... İşi erbabından dinlemek lazım gerçekten.

Ben bu tür nergisi ilk kez yetiştirdiğim için panik oldum sanırım.

Bir çok bitkim dondu yağan kar ve don yüzünden. Donanlar çok yıllık, bu yıla kadar hiç sorun yaşamadığım, yerde ekili olan bitkilerdi. Bu nergis saksısı diğer tüm soğanlılarla birlikte (frezyalar hariç),dış ortamda, naylon örtü altındaydı ama naylon örtü tomurcuklara değiyordu. Açıkçası korktum tomurcuklara zarar verecek diye perşembe akşamı içeri aldım,şehir dışına çıktım. Pazar akşamüstü geldiğimizde tomurcuklar patlamıştı

Sulama konusunda da çok haklısınız, aynen dediğiniz gibi tamamen acemilik...Gerçi benim kış aylarında bahçeme zaman ayırmam çok zor oluyor. Kuzeyden sürekli soğuk rüzgar yiyiyoruz ve sabahın köründe evden çıkıp da zifiri karanlkta eve dönen biri olarak bazı çiçekleri yetiştirmek için gerekli vakti ayarlamak ve değerlendirme yapmak çok zor oluyor benim için.

Soğanlı bahar bitkilerinin çiçeklerini görebilmek ve kokularını duyabilmek adına çoğunu saksılara dikiyorum ve içeri alıp erken çiçeklenmelerine sebep oluyorum.

ardabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024