agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-01-2012, 22:12   #1021
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oktay_ Mesajı Göster
evet sık suladım galiba farkında olmadan. ne güzel çabucak uzuyor diyordum bide

ilk sene hepsi açmadı sonraki sene saksıdan sökmez isem çiçek sayısı artar inşallah..
Bu Karaburun nergislerinin çiçek verimleri oldukça az..beni en çok üzen ve en çok kafa yorduğum konulardan biri bu..

Ama.. ne yaparsanız yapın..ister soğuklama yapın..ister farklı zamanlarda ekin..isterseniz farklı derinliklere ekin..sonuç pek değişmiyor..bu Karaburunlarda çiçek verimi üçte bir oranını pek fazla geçmiyor..

Bakın yeni bir araştırma buldum..Ege Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı'nda Prof.Dr. Ercan Özzambak danışmanlığında Nihal Acarsoy tarafından yapılan yüksek lisans tezi araştırması bu..

Bu yüksek lisans tezinin 50. sayfasının 4.3 sayılı maddesinde '' denemede toplam 150 saksı ve her saksıda 4 soğan kullanılmıştır. Toplam 600 soğandan 233 tanesinden çiçek elde edilmiştir. Bir başka deyişle soğanların % 38.67 si çiçeklenmiştir. Bitkilerin satılabilmesi için çiçeklenmesi gerekir. Soğanlar yaklaşık olarak aynı büyüklükte olmalarına rağmen o yıl hepsi çiçeklenmeyebilir ki, bu da çalışma sırasında görülmüştür Çevre şartları soğanın büyüme ve gelişmesinde etkilidir. Dolayısıyla bu durum gelecek yılın çiçeğini belirleyen önemli bir unsurdur '' denilmektedir.

Bazı soğanlı süs bitkilerinin saksı bitkisi olarak değerlendirilmesi üzerine araştırmalar [A research on evaluation of some bulbous ornamental plants as potted plants]

Oktay Bey..bakın sizin 15-16 kök soğanda 4-5 çiçek var..
Benim İstanbul'da site bahçesinde ekili 3 soğanım var..bu yıl sadece birinde çiçek var..ki, yaprakları koyu yeşil, çok gürbüz büyümesine rağmen..

Yani bu araştırmada da denildiği gibi Karaburunlar'da % 38 cıvarında çiçek verimi tesbiti doğru..

Düzenleyen pria : 21-01-2013 saat 10:08
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2012, 10:52   #1022
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2011
Merhaba Pria kardeşim,
sizin nergisler konusunda hepey bir tecrubeye sahip olduğunuza inanıyorum. O yüzden size bir iki sorum olacak. Karaburun soğanlarının çiçek verimi düşük olmasına rağmen, yine de bunun yetiştiricilinden vazgeçilmemesinin sebebi nedir ki acaba? İkinci bir sorumda diğer nergis çeşitlerinde yetiştiricilik yapma tercih sebebleri ve fiyat belirlemeleri nelere göre değişiyor? Çok teşekkürler.

(belki ikinci sorum biraz özel bir soru oldu ama iyi niyetle sorduğu mu ve benim de nergis yetiştiriciliği yapmak için henüz araştırma safhasında olduğumu belirtmek isterim.)

wellness Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2012, 14:39   #1023
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Nergis, belkide çiçekler içinde hakkında en çok yazı yazılan, ilgi çeken, kanser hastaları için bile ''hayata yeni bir başlangıç için umut'' simgesi olan ve dünyada birçok ülkede kurulmuş kanser derneklerinin kanserle mücadele ederken bağış toplamak için ''nergis günü'' (daffodil day) düzenledikleri, bazı ülkelerde adına dernekler kurulan ilginç, anlam yüklenen gizemli ve efsanevi bir çiçektir:

The American Cancer Society: Daffodil Days - Find an Event
Daffodil Day
Daffodil Day
Daffodil Day | Irish Cancer Society
Daffodil Days
American Daffodil Society

Çiçekler içinde benim tek favorimdir.Özellikle de kokulu ve katmerli olanları..

Düzenleyen pria : 13-01-2012 saat 11:34
Eski 08-01-2012, 16:35   #1024
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

İlginç bir nergis türü fotosu..
Tercüme edebildiğim kadarıyla ''..nadir bir nergis türü imiş..Adı narcissus litoralis (kıyı nergisi)..Atlantik okyanusu kıyılarında bahar aylarında yüksek gel-git çizgisinin üstünde çok kısa bir zaman görülürmüş..sahilden soğanı söküp evinizde bahçenize ekerseniz olmazmış..Büyümesi ve çiçek açması için aşırı tuzlu bir ortam gerekliymiş...

Pictures of the rare "Narcissus litoralis" (coastal daffodil))

Eklenen Resimler

Eski 08-01-2012, 17:46   #1025
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wellness Mesajı Göster
... Karaburun soğanlarının çiçek verimi düşük olmasına rağmen, yine de bunun yetiştiricilinden vazgeçilmemesinin sebebi nedir ki acaba? İkinci bir sorumda diğer nergis çeşitlerinde yetiştiricilik yapma tercih sebebleri ve fiyat belirlemeleri nelere göre değişiyor?
Sayın wellness..

Edindiğim bilgi ve izlenimlere göre nergis soğan fiyatlarının kriterleri şunlar:

-Genelde çiçek sapında katmersiz ve kokusuz tek çiçek veren nergisler en ucuzları..bunlar genelde görüntü için peyzaj amaçlı kullanılıyor..
-Çok yavru verebilen nergisler ucuz oluyor..
-Soğan irilikleri fiyatın yükselmesine neden oluyor..
-Her yıl çiçek verebilme özelliği fiyatı etkiliyor..
-Bir çiçek sapında ne kadar fazla tomurcuk varsa fiyatı etkiliyor..
-Ne kadar keskin, parfümsü kokular salgılıyorsa fiyat artıyor..
-Bazı kokulu nergisler ancak eğilip koklarsanız duyabilirsiniz kokularını, bazıları ise çevresine koku salgılar..fiyatı etkiler..
-Endemik, az bilinen, nadir, yeni keşfedilen türler çok pahalı..Mesela benim bugüne kadar ecnebi sitelerde tesbit ettiğim en pahalı nergis türü Narcissus Broussonetii türünde bir Morocco (Fas) nergisi:

http://www.teline.fr/var/teline/stor...ssonetii-8.jpg

Adet fiyatı 7.5 Euro..yani 18 lira..
Miniature Bulbs - species daffodil bulbs, collectable and rare alpine bulbs

Karaburun nergisi yetiştiriciliğinden vazgeçilmemesinin sebebi ise:

-Ülkemizde bulunan hemen hemen yegane katmerli kokulu nergis olması..
-Erkenci olması..Çoğunlukla yeni yıla yetiştirilmeye çalışılır..
-Kesme çiçek olarak rahatlıkla değerlendirilmesi..
-Baba mesleği olması..

Eski 08-01-2012, 19:13   #1026
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2011
Sevgili Pria kardeşim,
verdiğiniz bilgiler benim için çok faydalı oldu. Bu sebeble size çok teşekkür ederim. Ayrıca birde teklifte bulunayım. Fiyatı 7,5 $ olan o nergisten ortak siparişler bölümünde konu açıp bu nergisi isteyenler olarak ilgili yerden toplu getirttirmeyi denesek nasıl olur acaba? Bu konuda ne dersiniz? Ya da bu nergis türü melezleştirilip ilk defa piyasaya sürüldüğü içinde pahalı olabilir mi? Veya başka bir soru. Türkiye şartlarında yetiştirilmesi sorun olabilir mi?

wellness Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2012, 16:55   #1027
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bu yıl Double Daffodil Erlicheer türü katmerli-kokulu nergislerimi kasım başlarında daha büyük saksılara ektim..
50 santim çapında 50 santim derinliğindeki saksılarıın birinde geçen yıl sayın Romantik'ten satın aldığım hünnap, birinde davulga (kocayemiş-dağ çileği), diğerinde ise güz yemişi (Elaeagnus umbellata) ekmiştim..
Bir taraftan bu fidanlarım büyürken kasımda nergislerimi ekiyorum..Nergis yaprakları ve soğanları haziran sonunda kuruduktan sonra ise 15 kök kıl biber ekiyorum..Bütün yaz organik kahvaltılık biber alıyoruz..Her gün 4-5 tane kopardık bu yaz..
Böylelikle 3 saksı da dört mevsim boş durmuyor..
Ayrıca derin oldukları için nergisler oldukça keyifli bu yıl..

İlk iki fotoda Double Daffodil Erlicheer tür nergislerim, üçüncü ve dördüncü fotoda ise, 1 sümbül 3 muscari ve 6 adet te değişik bir nergis türü var..
Bu nergis türünü ihmal etmiştim..Sarı ve çok büyük katmerli çiçeği var..Köyde bahçede ekiliydi..yıllardan beri yavrularını ayırmamıştım..bu yıl söktüm..irili ufaklı 40 yavru vardı..En irilerinden İstanbul'a getirdim..İnşallah açarlar bu yıl..Açacak gibi duruyorlar..Bu türün adını tam tesbit edemedim ama en çok Double Campernelle türüne benziyor, yaprak rengi bile çok farklı dikkat ederseniz; mavimsi yeşil gibi..:

Daffodil Double Campernelle | Daffodil Bulbs for Sale | DAFFODIL DEPOT

Eklenen Resimler

Düzenleyen pria : 13-01-2012 saat 12:05
Eski 13-01-2012, 11:23   #1028
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

3 küçük saksıda 15 adet te yavru soğan ektim..Bunlar satışa konmayacak kadar küçük yavru soğanlardı..ama sanki 10 tanesi bu yıl ufak ta olsa çiçek verecek gibi duruyor..Çiçek verip vermeyeceklerini yaprakların en dibindeki şişkinlikten anlayabiliyorum..Bu nergis türünün en sevdiğim yönü de bul..makul bir iriliğe ulaşan her soğan çiçek veriyor..

Eklenen Resimler

Eski 13-01-2012, 12:27   #1029
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Adnan bey benim nergisler bu yıl 30 cm karın altında kaldı.Bakalım nasıl olacak.Çiçek açabilecek mi.Karaburunlar açamaz ama sizden aldıklarım 1 cm filizlenmişti öylece kaldı.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2012, 13:40   #1030
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Ahh Mevlüt Bey..
Ben de hep dua ediyorum..Çanakkale'de fidanlığıma şöyle güzel bir kar yağsa da 15-20 gün kalkmasa diye..
Tam olması gereken bir ortamda ektiniz benden aldığınız nergisleri..bunlar ne kadar soğuk, karlı bir ortam varsa çok daha gürbüzleşiyorlar..çiçekleri daha da semiriyor..
15 yıldan beri köye 4-5 kere kar yağdı..kar berekettir..toprağı suya doyurur..
İnşallah bu yıl kar görmek banada nasip olur Çanakkale'de..Ben bir ay kadar önce köydeyken benim nergislerin filizleri 10 santim civarındaydı..şimdi bugünlerde kar yağsa bile bozulmazlar..
...
Karaburun'lar şiddetli donlardan mutlaka etkilenir; hatta yaprakları bile kavrulabilir..
Ama benden satın aldığınız nergisler daha güzel olurlar bu yıl..
Kar..soğuk..tam onların istediği ortamlar..
Zaten bakın, onlarda tedbiri elden bırakmıyor..dediğinize göre 1 santim filiz uzatıp beklemeye geçmişler..
Onlar eksi 20-30'ların çiçekleri..(saksıya ekmemek şartıyla)

Yaz yazlığını kış kışlığını bilmeli..ama iklimler karıştı bazı yörelerde..kışın ortasında yaz gibi günler olursa bitki daha çok şaşırıyor..
Bu yüzden sizin içiniz rahat olsun.

Düzenleyen pria : 13-01-2012 saat 14:14
Eski 14-01-2012, 16:25   #1031
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2011
benim bir sorum olacaktı çiçek açmış 5 tane nergis koparrıp aldım halamdan acaba tutarlarmı

useful Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2012, 21:50   #1032
Ağaç Dostu

Öznur's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Galeri: 2
Benim de geçen sene Hocam100 den rica ettiğim Karaburunlar dondu maalesef Nergisler karışık dikmiştim saksılara, 1 ay kadar önceki donlarda gitmişler. Diğerleri filizlendiği halde birşey olmamış, bu şekilde ayırtettim Karaburunları. Yazık kaybettim inşallah bir dahaki sonbahara bulurum.

Eklenen Resimler

Öznur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2012, 22:02   #1033
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Saksılarda malesef korunması oluyorlar.Eğer bahçeye ekseydiniz bir şey olmazdı.En azından soğanlarınu kurtarırdınız.Yine de soğanlarını ekin belki kurtulurlar.

Eski 14-01-2012, 22:03   #1034
Ağaç Dostu

Öznur's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Galeri: 2
Ama kökleri içleri heryerleri donmuş çürük gibydiler ben de attım mecburen Hocam100.

Öznur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2012, 22:22   #1035
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

O zaman haklısınız.

Eski 15-01-2012, 09:09   #1036
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2011
çiçek açmış nergisler koparıp aldım halamdan caba tutarlarmı nasıl dikeyim yapraklarını keserekmi yoksa olduğu gibimi

useful Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2012, 13:06   #1037
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Red face

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi useful Mesajı Göster
ben buradaki hocalarma bir srum olacak ben koçtaş dan 1 ay önce nergis aldım ve diktim ancak şa ana kadar hiç yaprak vermedi kopardım baktim kökler oldukça yoğun bir şekilde çıkmış acaba normalmi bu gelişim
Sevgili useful..
Daha önce de kendi nergislerinizi saksısından ''koparıp'' çıkarmıştınız..
Şimdi de halanızın çiçek açmış nergislerinden ''koparıp'' almışsınız..
Bu ''koparma'' işinden vazgeçseniz iyi olur
Zamansız işler yapıyorsunuz..
Soğanlar filizdeyken, çiçekteyken bırakın böyle işleri..
''Koparırsanız'' yazın yapraklar kuruyken yapın..
Yoksa böyle zamansız kopara çıkara soğanlarınızı kaybedersiniz..

Ehh..madem halanızın nergis soğanlarından ''kopardınız''..pardon ''çıkardınız''..
Onları köklerini incitmeden ekin bir saksıya..belki kurtulurlar..

Eski 17-01-2012, 12:38   #1038
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 Mesajı Göster
Adnan bey benim nergisler bu yıl 30 cm karın altında kaldı.Bakalım nasıl olacak.Çiçek açabilecek mi.Karaburunlar açamaz ama sizden aldıklarım 1 cm filizlenmişti öylece kaldı.
Hocam..bu Karaburun'lar bence ılıman bölgelerin nergisi..
Bunları karasal iklim olan yerlerde ekmemek gerek..yani zeytinin rahatlıkla yetiştirilebildiği, ısının eksi 7' nin pek altına düşmeyeceği yerlerde, genellikle denize, göllere sahili olan yerlerde ekmek uygun olur kanaatindeyim...

Eski 17-01-2012, 19:41   #1039
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Adnan bey ben de sizle aynı düşünceyi paylaşıyorum.Bu yıl karaburunların kokusunu duyamayacağım.Çünkü bu gün -11 dışarısı.

Eski 17-01-2012, 20:47   #1040
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Ev kendinizin ise bahçenizin bir köşesine mini bir sera düşünebilirsiniz aslında..çok ta maliyetli bir iş değil..

Eski 18-01-2012, 15:30   #1041
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Arkadaşlar birşey diyeceğim benim camekan balkonum var 4 saksı lalem 1 saksıda ithal vanilya kokulu büyük çiçekli bir nergisim var hocam 100 bilir haila yapraklarını yavaş çıkartıyorlar 2 cm filanlar ama benim şimdiki sorum balkonun camlarını kapatınca ertesi gün saksıların su çıkan deliklerinden iğrenç bir sürü kapkara sinekler çıkıyor nefret ediyorum bu sinekler neyin nesidir bu sinekler neye değerse ölüyor birtek açelyaya ve sümbüllere dokunmuyorlar şimdiki hedefleri ise sıklamenlerim bu canlılar neyin nesidir zararı varmıdır nasıl kökü kurutulur kimyasal ilaç söyleyebilirsiniz ama doğayı kirlettiğinden pek onu sevmiyorum doğal yöntem varsa söylerseniz sevinirim birde camları kapatınca aşırı nem oluyor camlar sanki sürahiden su döker gibi sular akıyor bitkilere zararı olur mu ve birde bu canlılardan kurtulamazsam şuan istanbuldayım ve kar yağıyor saksıdaki soğanları dışarı alsam donarlarmı teşekkürler.

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2012, 18:33   #1042
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Nergis ve lale saksılarını İstanbul'da daima açık balkonda tutmanız iyi olur..
Şu an İstanbul eksi 1..birşey olmaz..lale ve nergisler donmaz..

Saksı toprağında sinekler (sirke sinekleri)

http://www.bitkivecicek.com/toprak-sinekleri

Eski 20-01-2012, 15:02   #1043
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2012
nergis

Merhaba,

Nergislerim acti, cok guzel gorunuyorlar. Fakat her sogan tek bir cicek mi aciyor (lale gibi), yoksa cicegi solduktan sonra tekrar ciceklenebiliyor mu?

Tesekkurler,

Eklenen Resimler

sayuri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2012, 12:03   #1044
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Evet..her soğan genelde tek çiçek açar ve yılda bir kez olur bu..Ama her soğan çiçek verecek diye birşey yok..açmayabilir de..bunda, soğanın kalitesi, türü, saklama koşulları ve büyüme ortamı etkilidir..
Bazı türlerde soğanlar içlerindeki yapışık yavrulardan da ayrıca çiçek verebilir..
Mesela yukarıdaki saksımda benim 16 soğanım ekili..baktım; soğanların birinde 5 çiçek geliyor gibi..
sanıyorum bu 16 kök soğan en az 30-40 çiçek sapı verecek gibime geliyor..

Methetmek gibi olmasın ama benim Double daffodil Erlicher türü nergisler kadar vergisi bol ve cömert bir nergis türü olduğunu sanmıyorum..

Kesme çiçek yetiştirmek için ideal bir tür..

Düzenleyen pria : 25-01-2012 saat 12:54
Eski 25-01-2012, 11:10   #1045
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Hava biraz lodosa dönünce soğanların gelişimi hızlanıverdi..Filizlerin dibinde şişkinlikler arttı..Hata bazı soğanlarım çiçek tomurcuklarını göstermeye başladı..Neyse ki yine kar geliyor..Gene pısarlar..

Eski 26-01-2012, 08:51   #1046
Ağaç Dostu

alacakaranlik's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 5
baharlık soğanları yılda zorlama diye tabir edilen bir yöntem ile 1 yıl içinde iki kere çiçek açtırılabiliyor. Zorlama: Bitkiler çiçeklerini döktükten 1.5 ay sonra topraktan çıkarılır ve 10 derece altında yaklaşık 6 hafta kadar bekletilip yeniden dikimleri yapılır. Böylece soğuklanma ihtiyacı giderilen soğanlar yeniden büyüme gösterir ve çiçek açarlar ( açacak olan çiçeğin büyüklüğü ve gösterisi bir önceki dönemde soğanın beslenme durumuna göre değişiklik gösterebiliyor )

alacakaranlik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2012, 20:36   #1047
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sayuri Mesajı Göster
Merhaba,

Nergislerim acti, cok guzel gorunuyorlar. Fakat her sogan tek bir cicek mi aciyor (lale gibi), yoksa cicegi solduktan sonra tekrar ciceklenebiliyor mu?

Tesekkurler,

sayın Sayuri soğan dolu saksınız çiçekleriyle enfes bir görünüm oluşturmuş. 2-3 sene içerisinde bendeki saksının da böyle olmasını umuyorum.. soğanların çoğalmasını bekliyorum..

oktay_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2012, 21:23   #1048
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sayuri Mesajı Göster
Merhaba,

Tesekkurler,
Sayın sayuri,

Siz bu nergis dolu saksıyı ya hazır ekili olarak satın aldınız ya da eğer kendiniz ektiyseniz bana göre hatalı ekmişsiniz..
Tahminime göre bu ufacık saksıda 30 kadar soğan var..bunlar iri soğan oldukları için ilk yıl tabi ki çoğundan çiçek almışsınız..ama bu daracık saksıda bu kadar az toprakta bu yıl bu soğanlar yavrularıyla birlikte 70-80 adet olur ama bu soğanları bu toprak besleyemez ve soğanların çoğunluğu küçük kalır ve seneye çoğunluğu çiçek veremez kanaatindeyim..her soğanın arası hiç olmazsa 10 santim olmalıdır..
İlk yıl güzel bir sonuç almışsınız ama seneye biraz zor gibime geliyor..

Eski 26-01-2012, 22:35   #1049
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Sn. pria sizin Feriha'ya gönderdiğiniz nergis soğanlarından ikisi benimdi. Birini dışarda balkonda tuttuk o çürüdü. Diğerini ise kapalı balkonda tutuyorum. Genelde 10 derece civarlarında. 30-35 cm derinliğinde bir saksıda ama pek güneş görmüyor. Gelişmesi normal mi sizce ve bu durumda çiçeklenme gerçekleşebilecek mi ne dersiniz?

Yer sorunum ve güneş görebilmesi için soğanı gelecek yıl daha küçük bir saksıya almak istiyorum. Sizce derinliği en az ne kadar olan bir saksıda verim alabilirim.

Eklenen Resimler

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2012, 23:15   #1050
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

nevsune hanım..

''Birini dışarda balkonda tuttuk o çürüdü'' diyorsunuz..Bu konuyu biraz açar mısınız?
Çürüme sebepleri nedir?
Çünkü benim nergislerde 15 yıldan beri hiçbir hastalık belirtisi görmedim ben..başka bir sebep olmalı..yaralanma, ezilme falan var mıydı mesela?

Ayrıca siz feriha hanıma bir sorun bakalım..ona 6 adet benim kendi nergislerimin dışında 1 adet te Karaburun nergisi göndermiş olabilirim hediye olarak..O da size denk gelmiş olabilir..Karaburun'larda hastalık ve çürüme olabiliyor..veya gece don olayından donmuş ve çürümüş olabilir..onlar soğuğa da dayanıksız..
...

Sorunuza gelince..tek nergisinizin sol tarafındaki filiz oldukça kalın ve dibi şişkin geliyor..O açar..yanındaki filiz de fena değil; o da küçük bir çiçek verebilir..

35 santim derinlikteki saksınız tek soğan için oldukça büyük..
Seneye tek soğanınızı 15X15 bir saksıya alsanız yeterli olur..

Saksınız kapalı balkonda direkt güneşi görmüyor olabilir ama güneşin yatay ışıklarından yararlanıyordur..Şöyle perdesiz, cam kenarında biraz daha soğuk bir yerde olması bile yararlı olur..Ankara için çok fazla uzamış sizin nergis..kapalı balkon ısısının +10 derece olması biraz şımartmış onu..

Ankara yarın gece 0 derece..cumartesi gece -3.. Saksınız dışarda olsa da olur..
Pazar günü -10' a düşüyor Ankara..Böyle soğuk günlerde de, dışarda olan saksınıza her ihtimale karşı geçici olarak beyaz bir poşet geçirseniz gene de don zararı falan olmaz..

Benden Double Daffodil Erlicheer türü nergis satın alanlar, eğer soğanları suyu geçirgen, süzek bir bahçe toprağına ektiyseler, - 25, 30'lara kadar hiçbir şey olmaz..

Ama saksıya ekenler için durum farklı.. eksi 10-15 derecelerde saksı toprağı donabileceği için nergislerin kökleri zarar görebilir..Bu yüzden çok şiddetli soğuklarda ya geçici olarak serin kapalı bir alana alsınlar, ya da saksılarına yukarıda yazdığım şekilde bir poşet geçirsinler..

Düzenleyen pria : 27-01-2012 saat 00:01

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024