agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni2751Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-02-2013, 20:53   #1021
Ağaçsever

Asilem's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2010
Benim bir küçük bir de büyük saksıda sümbüllerim var. Küçük saksıdaki tek başına, büyük saksıda iki soğan ve bir yavru var, henüz birkaç cm çıktılar topraktan. Ama küçük saksıdaki sümbül hemen çıktı uzadı ve bugün gördüm çiçek açmış. Acelesi var galiba

Asilem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2013, 10:56   #1022
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Merhaba arkadaslar benim sumbullerim ithal olanlardan 3-4 yasinda varlar ama bir aorynlari var soganlari kuculdu ve sabit kaldi buyumuyorlar ama cicek aciyorlar bir sdalda 5-6 cicek bu cicek sayisini ve soganin genisligini nasil arttirabilirim hepsi ayni saksida saksi capi 15 cm birde kus gubresi var bende onu kullanimmi ?

adneser beğendi.
Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2013, 19:41   #1023
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bat-uhan Mesajı Göster
Merhaba arkadaslar benim sumbullerim ithal olanlardan 3-4 yasinda varlar ama bir aorynlari var soganlari kuculdu ve sabit kaldi buyumuyorlar ama cicek aciyorlar bir sdalda 5-6 cicek bu cicek sayisini ve soganin genisligini nasil arttirabilirim hepsi ayni saksida saksi capi 15 cm birde kus gubresi var bende onu kullanimmi ?
Sn. Bat-uhan., Soğanlı bitkilerde soğan büymesi ve soğanı büyütmek ayrı bir iştir. Sonuçda soğan dedğimiz şey; Yaprakların (veya kök,gövde vb) büyüme mevsiminde (sümbül için Ocak ayı-Temmuz ayı arası) yaprakların bol güneş ile yaptığı foto sentez ürünü besinlerin büyümenin sonuna doğru (Ölüme doğru) toprak altında biriktirmesi ile oluşmuş şişkinliklerdir.

Soğanın irileşmesi içten dışarıya doğru genişlemesiyle olur. Bunun için de tarlada bol güneş işığı, gevşek toprak ve DÜZENLİ sulama ve gübreleme ile bitkiyi 6-7 ay yaşatmak ile olur. Aynı zamanda soğanın irileşmesi için çiçek açmaları engellenir veya açmadan çiçekleri koparılır ki besinler çiçeğe gitmesin diye.

Bu şartları evlerde, saksılarda vermek mümkün değildir. o nedenle evlerde soğan parçalanıri yavruya döner kalabalık olur, çok ama zayıf çiçekler verir ve soğan da irileşemez.
kolay gelsin.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2013, 20:49   #1024
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Demekki hic sansimiz yok aslinda boylede guzeller ama iyice kuculup yok olnalarindan korkuyorum insallah boyle olmaz .

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2013, 13:57   #1025
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-01-2013
arkadaşlar;benim daha önce resimlerini yüklediğim sümbülümün 2. çiçeği belli oldu.ayrıca yavrusu da çiçek oluşturuyor.resimlerini yüklüyorum.açıkçası soğanın güçsüz kalacağından korkuyorum.ne yapmam gerekir sizce?bir de kuruyan çiçeklerin alt kısımlarında şişme mevcut.sizce onlar tohum kesesi mi oluşturuyor.yoksa sıradan bir oluşum mu?(resimler net olmadığı için özür dilerim.)

Eklenen Resimler

akgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2013, 13:04   #1026
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Bahçedeki sümbüller filiz vermeye başladı.Havalar güzel olunca geçen seneye göre 1-1,5 ay erken başladı.Fakat tomurcuklarda bir sorun var.Sanki birşey yemiş gibi.Ya da erken çiçeklenmeden olabilir mi?

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.

Düzenleyen çiçeksever : 14-02-2013 saat 14:40 Neden: Resim Ekleme
çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2013, 23:37   #1027
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-07-2010
Galeri: 12
Sümbüller kendilerini gösterdiler.

Name:  030.jpg
Views: 934
Size:  71.3 KB

Name:  032.jpg
Views: 963
Size:  77.6 KB

Muskarinler

Name:  028.jpg
Views: 952
Size:  57.8 KB

adneser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2013, 14:09   #1028
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Yok mu ustalardan cevap verecek.

Eski 15-02-2013, 14:25   #1029
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiçeksever Mesajı Göster
Yok mu ustalardan cevap verecek.
arkadaşım büyük ihtimalle saylangoz yemiştir.terafına biraz odun küllü serpersen veya zirai ilaç satan bir firmadan saylangozla mücadele için zirai ilaç alabilirsin muhtemellen sorun kalmayacaktır.

kalabak peyzaj Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2013, 14:52   #1030
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2012
arkadaşlar benim de bir sorum olacak bir kaç tane saksıda sümbülüm var bu sene aldıklarımdan biri ve geçen seneden soğanını alıp tekrar diktiğim sümbülün tomurcuğu büyümeden içinde çürüyüp kaldı sebebi ne olabilir ne yapmam lazım ve soğanına zarar verir mi acaba

yasminn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2013, 09:56   #1031
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2012
Tomurcuktaki bir sümbülün dışarıda durması açmasını engeller mi acaba?

polemos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2013, 13:44   #1032
Ağaç Dostu

Sn yasminn

Söküp alın çürüyen kısımları temizleyin, eğer sağlam kalan kısmı varsa tekrar dikin.

Eski 16-02-2013, 15:58   #1033
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2013
arkadaşlar sümbülüm yavruladı.yavrularını nasıl ayırabileceğim hakkında ayrıntılı bilgi verebilirseniz çok sevinirim.şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

Adil ve YeniGine beğendi.
akgül45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2013, 18:36   #1034
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yasminn Mesajı Göster
arkadaşlar benim de bir sorum olacak bir kaç tane saksıda sümbülüm var bu sene aldıklarımdan biri ve geçen seneden soğanını alıp tekrar diktiğim sümbülün tomurcuğu büyümeden içinde çürüyüp kaldı sebebi ne olabilir ne yapmam lazım ve soğanına zarar verir mi acaba
Çürük kısım soğana geçmiş ise iflah olmaz, atın uğraşmayın. Çiçek çürümesi genellikle botrytis den olur. havasız-sıcak ve nem sebeb olur. İçinde çürüme ise muhtemelen dikmiş olduğunuz soğan çürüktür veya yaralanmış ve çürümüştür. uğraşmayın atın derim.
kolay gelsin

Eski 16-02-2013, 18:37   #1035
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi polemos Mesajı Göster
Tomurcuktaki bir sümbülün dışarıda durması açmasını engeller mi acaba?
Engellemez, biraz geç açar ama daha sağlam- sağlıklı olur.

Eski 16-02-2013, 18:39   #1036
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akgül45 Mesajı Göster
arkadaşlar sümbülüm yavruladı.yavrularını nasıl ayırabileceğim hakkında ayrıntılı bilgi verebilirseniz çok sevinirim.şimdiden teşekkürler.
Haziran ayı sonuna kadar bakım-beslemeye devam edin, Haziran ortasında soğanı söküp ayırın. Serin yerde muhafaza edip Ekim ayında tekrar dikin.

Eski 16-02-2013, 18:52   #1037
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2013
Talking

teşekkür ederim.

akgül45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2013, 20:12   #1038
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-01-2013
arkadaşlar sümbüllerimin son durumunu sizlerle paylaşmak istedim.yanından çıkan 2 yavru ve asıl soğan çiçek hazırlığında.asıl soğanın 2. çiçeği ve soğanın güçsüz kalmasından korkuyorum.sizce ne yapmalı?

Eklenen Resimler

akgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2013, 00:05   #1039
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Haziran ayı sonuna kadar bakım-beslemeye devam edin, Haziran ortasında soğanı söküp ayırın. Serin yerde muhafaza edip Ekim ayında tekrar dikin.
Sayın kgursan; 'Haziran ayı sonuna kadar bakım - beslemeye devam edin' demişsiniz, sağolun.. Bu konu hakkında link verebilirmisiniz acaba? Ne yapacağız, nasıl yapacağız diye sorup sizi zahmete sokmayayım.
Geçen sene topraktan çıkartıp ekim ayında tekrar diktiğim sümbül soğanlarım bu sene çok cansız ve sap bile oluşturmadan kendi içinde çiçeklenmeye çalıştı zira. Kendimce demek ki soğanı iyi besleyemedim diye düşünüyorum.
Yaprakları tamamen solduktan sonra çıkartmış idim soğanları topraktan.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2013, 18:45   #1040
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sayın kgursan; 'Haziran ayı sonuna kadar bakım - beslemeye devam edin' demişsiniz, sağolun.. Bu konu hakkında link verebilirmisiniz acaba? Ne yapacağız, nasıl yapacağız diye sorup sizi zahmete sokmayayım.
Geçen sene topraktan çıkartıp ekim ayında tekrar diktiğim sümbül soğanlarım bu sene çok cansız ve sap bile oluşturmadan kendi içinde çiçeklenmeye çalıştı zira. Kendimce demek ki soğanı iyi besleyemedim diye düşünüyorum.
Yaprakları tamamen solduktan sonra çıkartmış idim soğanları topraktan.
Sn yenigine., 1023 No lu mesajı incelerseniz,Batu-hana a vermiş olduğum cevapta sizin sorularınızın da cevabı var.soğanların saksı içinde gelişmeleri sınırlı olduğu için soğan irileşmesi zor olur.

Bu konularda Link bulma şansınız-şansımız maalesef yok. ben bilmiyorum, benim bilgilerim eski kitaplardan (yerli yok, ama yabancı) geliyor, biraz da deneyimlerimden faydalanıyorum.

kolay gelsin.

Not. Soracaklarınızı çekinmeden sorabilirsiniz, bu arada belki, bazı arkadaşlar da faydalanmış olurlar.

adneser ve YeniGine beğendi.
Eski 17-02-2013, 18:48   #1041
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akgül Mesajı Göster
arkadaşlar sümbüllerimin son durumunu sizlerle paylaşmak istedim.yanından çıkan 2 yavru ve asıl soğan çiçek hazırlığında.asıl soğanın 2. çiçeği ve soğanın güçsüz kalmasından korkuyorum.sizce ne yapmalı?
Sn akgül., korkacak birşey yok. Tabi yapacak birşey de yok. o yavru dur, bol güneş alırsa iyi gelişir, ışık az olursa zayıf gelişir. Çoook hafif de gübre koklatırsanız arada sırada başka birşey yapmanız gerekmez.

YeniGine beğendi.
Eski 17-02-2013, 21:06   #1042
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Kamil bey soğanlı türlerde gübre olarak ne tür gübre önerirsiniz sümbül , lale, nergis, ters lale, ve çiğdem.Bu bitkilerde gübreleme nasıl olmalı ekerken hengi gübre ile başlamalı şubat ayında çıkmaya başlarken ve çiçekten önce bize ayrıntılı yazabilirseniz sevinirm.

armeria ve YeniGine beğendi.
hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2013, 09:26   #1043
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2012
cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim çürüme sadece çiçek sapında bende soğanın zarar görmesinden korkuyorum ama yaprakları çok sağlıklı görünüyor büyümeye de devam ediyor söksem bile yaprakların arasından çürüğe ulaşmam çok zor. bir de geçen seneden olanın yanında birsürü yavru oluştu sanırım 10 a yakın yerden küçük küçük yeşillendi dağıldı saksıda soğanı ölürse çok üzülürüm hadi bu sene açtıramadım bari seneye açsınlar

yasminn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2013, 10:08   #1044
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yasminn Mesajı Göster
cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim çürüme sadece çiçek sapında bende soğanın zarar görmesinden korkuyorum ama yaprakları çok sağlıklı görünüyor büyümeye de devam ediyor söksem bile yaprakların arasından çürüğe ulaşmam çok zor. bir de geçen seneden olanın yanında birsürü yavru oluştu sanırım 10 a yakın yerden küçük küçük yeşillendi dağıldı saksıda soğanı ölürse çok üzülürüm hadi bu sene açtıramadım bari seneye açsınlar

Sayın Yasminn
Mesajlarınıza fotoğraf eklerseniz yardım edecek olan üyelere daha faydalı olur, daha açıklayıcı bilgiler verilir.
Saygı ve selamlar

Eski 19-02-2013, 18:44   #1045
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 Mesajı Göster
Kamil bey soğanlı türlerde gübre olarak ne tür gübre önerirsiniz sümbül , lale, nergis, ters lale, ve çiğdem.Bu bitkilerde gübreleme nasıl olmalı ekerken hengi gübre ile başlamalı şubat ayında çıkmaya başlarken ve çiçekten önce bize ayrıntılı yazabilirseniz sevinirm.
Sn hocam100., Soğanlı türlerde bir gübreleme çalışması yapmadım, genel bilgi olarak: Dikerken yavaş erir gübreler (osmocote vb.) kullanılması uygun olur. Gelilme aşamalarında genellikle Potasyum ağırlıklı kompoze gübreler ile CaNO3 (kalsiyum nitrat) Gladiol vb. de önerilmektedir.

Miktarlar (dozajı) çok düşük olmalıdır. pratik olarak gelilme aşamasında (yapraklar çıktıktan sonra) birkaç defa, m2 ye 20 Gr. civarında gübre vermek yeterli olabilir.

Şu anda pek çok tür gübre çeşidi var. Kolay eriyen damlama gübreleri kullanmanızı öneririm. Bunların suda eritilip sulama şeklinde verilmesi daha uygun gibi görünüyor. 5 Litrelik bir su bidonuna 5-10 gram kompoze damlama gübresi eritip sulama şeklinde verilebilir.

Ben damlama sisteminden, 1-1,5 kg. gübreyi 1-2 ton su ile (30 dakikada) 200 m2 alana, veriyorum. Bir zarar görmedim.

Eski 19-02-2013, 19:34   #1046
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-01-2011
Geçen yıldan kalma sümbüllerim açmaya başladılar ama renkleri yeterince canlı değil?Sebebi ne olabilir acaba?Henüz sıvı besin vermedim bu yıl ,geçen yıl çiçekleri geçince vermiştim.

Name:  SAM_2612.jpg
Views: 912
Size:  44.2 KB

Bu arada aşağıdaki renk sümbülün(koyu pembe) kokusu bir harika!Sümbülseverlere duyurulur

Name:  SAM_2611.jpg
Views: 1006
Size:  34.6 KB

armeria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2013, 23:50   #1047
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sayın kgursan; ben bu gübre olaylarından hiçbirşey anlayamıyorum. Bir tek bildiğim gübre büyükbaş hayvan gübresi ve Çiçek Coşturan diye bildiğim sıvı gübre. Benim de soğanlılarım yeşillendiler hatta sümbüller daha önce de bahsettiğim gibi hiç çiçek sapı bile yok, kimisi üstten kırılmış, çürümüş gibiler. Yani hiç neşeleri yok. Demek ki geçen sene ben onları iyi besleyemedim. Peki bu dönem bahsettiğim Çiçek Coşturan sıvı suya katılan gübre ile sulasam bir işe yarar mı?
Ya da anlamadığım için marka ismi ile gübre tavsiye edebilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2013, 13:42   #1048
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Bir de böyle toz olup sulandırılarak verilen var.

Eklenen Resimler

YeniGine beğendi.
Eski 20-02-2013, 18:27   #1049
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sayın kgursan; ben bu gübre olaylarından hiçbirşey anlayamıyorum. Bir tek bildiğim gübre büyükbaş hayvan gübresi ve Çiçek Coşturan diye bildiğim sıvı gübre. Benim de soğanlılarım yeşillendiler hatta sümbüller daha önce de bahsettiğim gibi hiç çiçek sapı bile yok, kimisi üstten kırılmış, çürümüş gibiler. Yani hiç neşeleri yok. Demek ki geçen sene ben onları iyi besleyemedim. Peki bu dönem bahsettiğim Çiçek Coşturan sıvı suya katılan gübre ile sulasam bir işe yarar mı?
Ya da anlamadığım için marka ismi ile gübre tavsiye edebilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.
Arkadaşlar., soğanlılarda çiçek açma ile -Gübreleme arasında bir bağ (ilişki) yok. Gübre bitkiyi geliştirir, gelişmiş bitki soğanı besler. Ama soğanın içinde çiçek oluşumu Dinlenme ve DEPOLAMA sıcaklık ve nemi ile ilgilidir. Soğanlıların çoğu sökülme anında çiçek oluşturmaya başlamıştır, daha sonraki kurutma-depolama esnasındaki sıcaklıklar sökülmüş soğanın içindeki çiçeği olgunlaştırır ve geliştirir. Daha sonra siz o soğanı sonbaharda diktiğiniz zaman köklenir ve içindeki çiçeği çıkarır. Bu sırada yapacağınız gübreleme vs. ancak gelecek yılın çiçeklerine sınırlı şekilde etki edebilir. Asıl etki depolama sıcaklıklarından olur.

Bu arada yaşlanmış soğanlar parçalanır ve birden çok çiçek tomurcuğu oluşturur dolayısıyla çok ama zayıf çiçekler gelir. Burada kök gelişiminin sınırlanması (saksı) ve ışık şiddeti ve süresinin yetersizliği ve vegetasyon süresinin (yeşil kalma süresi) kısalması gibi durumlar soğanın gelişmesini etkiler.

Eski 20-02-2013, 18:35   #1050
Ağaç Dostu.

Bu arada gübre olarak pek çok marka var. hepsi birbirine yakındır. Azot.fosfor ve potasyum kaynağı ve diğer mikro elementler için Damlama gübreleri uygun olur. Dikim esnasında yavaş eriyen (çözünen) gübreler de kullanılabilir. Çiçek coşturan da bir çeşit suda eritilmiş gübre ve belki bazı amino asit karışımı bir gübredir. Toz gübreleri suda eritip verirseniz sıvı gübre olmuş olur. Soğanlılarda AZOT kaynağı olarak genellikle Nitrat lı gübreler tercih edilir.

Gübreleme çok geniş bir konu olması nedeniyle burada bütün gübreleme sorunlarını-sorularını çözmemiz mümkün değildir.

adneser, armeria ve YeniGine beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024