agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni185Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-12-2007, 13:35   #571
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aysemelike Mesajı Göster
Sevgili arkadaşlar,

Bugün sipariş için olan yoğun yazışmalarınızı gördüm. Bir önerim olacak....

Bu yıl artık oldukça geç oldu, özellikle soğuk bölgede yaşayanlar için ekim dönemi geçti.

Naçizane tavsiyem gelecek sonbaharı bekleyelim.
Söz vermek istemem ama ben kendilerinin eski bir müşterisiyim ve kuvvetle muhtemmel ki sizlere en azından 5-6 tür lale soğanı siparişi verebileceğimizi söyleyebilirim.
Kabul edecek olursanız, bu konuyu burada kapatalım ve en merakliniz lütfen bana eylül başında hatırlatsın, listemizi yapıp, soğanlarımızı agaclar .net olarak alalım, dikelim.....

Haberlerinizi bekliyorum...

Selamlar...
Haklısınız, BİM'di, AsyaLale'ydi derken, heyecanlandık hepimiz.En iyisi, sizin önerdiğiniz gibi gelecek sene, doğru zamanda yapalım bu işi.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2007, 15:10   #572
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2005
Galeri: 255
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asyalale Mesajı Göster
Sizler için sitemizi yeniledik.Çiçek soğanları üretimi ve satışı yapan,Türkiye'nin en büyük çiçek soğanı üretim çiftliğine sahip şirketimiz www.asyalale.com sitesini sizler için tekrar düzenledi.

Üretimini ve satışını yaptığımız çiçek soğanları için öğrenmek istediğiniz sorularınız,önerileriniz ve görüşleriniz için lütfen mail atınız.
asyalaleden Korkut bey 28 agustosdan beri siteye birşey yazmamış ama bizi takip ediyor olabilir.....
Nisan ayında geçen yıl konya da bir lale şenliği düzenlediler, belki bu yıl bir grup oluşturup katılabiliriz....
Mart ayında belli olunca kendisi ile yazışır ve gideriz ne dersiniz????? Üretim yerlerini ve tarlalarında açmış laleleri görebiliriz......

aysemelike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2007, 16:41   #573
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-05-2007
Alıntı:
Sevgili arkadaşlar,

Bu yıl artık oldukça geç oldu, özellikle soğuk bölgede yaşayanlar için ekim dönemi geçti.

Söz vermek istemem ama ben kendilerinin eski bir müşterisiyim ve kuvvetle muhtemmel ki sizlere en azından 5-6 tür lale soğanı siparişi verebileceğimizi söyleyebilirim.
Kabul edecek olursanız, bu konuyu burada kapatalım ve en merakliniz lütfen bana eylül başında hatırlatsın, listemizi yapıp, soğanlarımızı agaclar .net olarak alalım, dikelim.....

Selamlar...

Öneriniz cok mantıklı,yaz soganları için;freesia,ranunculus,lilium,hemerrocallis,starg eze,liatris,kniphoia. bunların hepsi bana gönderdikleri katologda var şimdiden baglantı kurmaya çalışsak olmazmı

S.İnceçayır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2007, 17:47   #574
Ağaç Dostu

günsu's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2007
Alıntı:
Sevgili arkadaşlar,

Selamlar...
******* güzel bir fikirHem belki ozamana isteyenler çoğalır

günsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2007, 08:06   #575
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Yaz soğanları konusunda bir şey söyleyemeyeceğim,ben hiç almadım. Katalogda satışa başlama zamanı yazıyordur,genelde marttan sonra oluyor gibi geliyor bana ama başladı ise sorulabilir tabii.....

Eski 19-12-2007, 08:09   #576
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-05-2007
Evet kataloga göre yaz soganları satışı martta başlıyormuş..

S.İnceçayır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2007, 08:37   #577
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Ekli nergis ile herkesin öncelikle bayramını ve yeni yılını kutluyorum...

Martta yaz soğanları eylülde de kış soğanları için organize oluyoruz demektir... Bana hatırlatırsanız çok sevinirim...

Herkese selamlar.....

Eklenen Resimler

Eski 19-12-2007, 09:54   #578
-

Giriş Tarihi: 02-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi günsu Mesajı Göster
******* güzel bir fikirHem belki ozamana isteyenler çoğalır
soğanlı bitkilerin dikimi için henüz geç kalmadınız.ay sonuna kadar dikebilirsiniz.nisan ve mayıs ayındada çiçeklenmelerini görebilirsiniz.Şimdiden bayramınızı kutluyorum

bahçevan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2007, 10:02   #579
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
Ben geçen yıl lalelerimi saksılara şubat ayında dikmiştim. İstanbul B.Şehir Belediyesi de aynı tarihlerde dikim yapmıştı. Hiç sorun yaşamdan büyüdüler ve çok güzel çiçeklendiler. Soğanların türünden olabilir mi onu bilemiyorum.
Bu mesajımı tekrar hatırlatıyorum.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2007, 10:08   #580
-

asya lale büyük şehirlerin siparişini ancak yetiştirebiliyor.

Eski 19-12-2007, 10:14   #581
-

B.Şehirin saksılara dikmiş oldukları lale soğanları kasım ve aralık ayında dikildiğinden şubat ayında sahalara dikilmesi sizi yanıtmasın.

Eski 19-12-2007, 10:18   #582
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Büyük kasalarda gelen lalelerin kasa üzerinde resimleri var. Hepsi de marketten aldığımız gibi kuru ve kesinlikle toprakla buluşmamış.
Dikilecek bölümde yaptıkları renk düzenlemelerine göre kasa üzerindeki fotograflara bakarak dikim yapıyorlar. Yani en azından geçen yıl şubat ayında böyle yaptılar. Yani soğanlar saksılara dikilmiş değildi.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2007, 10:35   #583
-

Alıntı:
Büyük kasalarda gelen lalelerin kasa üzerinde resimleri var. Hepsi de marketten aldığımız gibi kuru ve kesinlikle toprakla buluşmamış.
Dikilecek bölümde yaptıkları renk düzenlemelerine göre kasa üzerindeki fotograflara bakarak dikim yapıyorlar. Yani en azından geçen yıl şubat ayında böyle yaptılar. Yani soğanlar saksılara dikilmiş değildi.
şubatta lale soğanlarının dikimi öncede belirttiğim gibi saksılara dikildiktensonra sahalara dikilenler olması gerekir.Öbür türlü lale soganları toprakta en az 4 - 5 ay kalması gerekiyor

Eski 20-12-2007, 11:18   #584
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Alıntı:
Sevgili zenfree,

Mesajını ben de görmüştüm.
Belediye şubatta ekmiştir ama ya soğanlar soğutulmuştur **** saksılarda bekletilmiştir. Bir olasılık da İstanbulda don olmadığı için geç ekmek sorun yaratmaz ama biz toplu soğan alacaksak yozgattakinden ankaraya tüm üyeleri düşünmek zorundayız.
İstanbuldakiler şimdi bile ekerler ama daha doğudakiler **** yüksek rakımdakiler havaların çok soğuması nedeni ile soğanlar köklenemeden don görecekleri için ekemezler...
Umarım kaygılarınızı giderecek bir cevap olmuştur.
Selamlarımla..

Eski 22-12-2007, 00:15   #585
Ağaçsever

Ashba's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Yerel Satıcı

4-5 gün önce kendi fidanlığında üretim-satış yapan çiçekçinin kasalarla lale filizleri çıkardığını gördüm. kendisiyle zaten hukukumuz vardı, çiçek yumruları dahi belirmiş laleleri bu mevsimde görüncede hevesle atıldım. Diyaloğu direk yazıyorum
-Ooo.. Bunlar lale yahu!
--Öleee öle (gururla sırıtır)
-Abi ben lale soğanlarımı dikmek için toprak almaya geldim, sen çiçeklenmeye hazır lale satıyosun?
--Bu sene karlı oldu, turfanda bunla. Hehe!
-Abi, nası oldu ya? (hayretle çiçekleri mıncıklarım)
--Güzel oldu güzee.. Kapalı yerde yaptım. Çiçekleri de uzun sürüyor bunların.
-İyide ben forumda falan dışarıda durmalı diye okudum. Benim bütün saksılar dışarıda.
--Aa! Ölür onlar don'da. İçeri a.
-Çürümesin?
--Yok yok! Sen içeri aa, bi aya böööle oluverirle! Hehe!
-Sen ordan versene bana iki kırmızı

Düzeltme: Lalelar açtı, camımın önünde duruyorlar içeride... Bu manzarayı çok özlemişim...

Ashba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2007, 12:22   #586
-

lale soganları kasım ve aralıkta dikilir nisan ve mayısta çiçeklenme olur bu söylediklerim Türkiye için geçerlidir.bunun dışında turfanda diye bir şey söz konusu değil.Erken çiçeklenme ile çiçeklerin uzun ömürlü olması diye birsöz söylenmesini sadece insanı gülümsetir.Laleler çiçeklenmelerini takip eden hava sıcaklıgını göz önüne alırsak kışın nekadar soğuklanma isteği çok olmuşsa çiçeklenme okadar uzun sürer.Bu mesajı okuyan okumayanlara lütfen iletsin.Teşekkürler.

Eski 23-12-2007, 17:40   #587
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahçevan Mesajı Göster
lale soganları kasım ve aralıkta dikilir nisan ve mayısta çiçeklenme olur bu söylediklerim Türkiye için geçerlidir.bunun dışında turfanda diye bir şey söz konusu değil.Erken çiçeklenme ile çiçeklerin uzun ömürlü olması diye birsöz söylenmesini sadece insanı gülümsetir.Laleler çiçeklenmelerini takip eden hava sıcaklıgını göz önüne alırsak kışın nekadar soğuklanma isteği çok olmuşsa çiçeklenme okadar uzun sürer.Bu mesajı okuyan okumayanlara lütfen iletsin.Teşekkürler.
Sayın bahçevan,

Eminim meraklıları iletilmeye gerek duymadan mesajınızı okuyacaklardır.
Sanırım turfandadan kastedilen soğuklanmış soğanların erken sıcağa alınarak çiçeklenmeye teşvik edilenlenleri ile igilidir.
Ben şahsen nisan ve mayısdan önce saksılarımda salonda laleler açtırıyorum. Aynı şeyi sümbüller ile de yapıyorum. Tabii laleler bahçedekiler gibi büyük gösterişli çiçeklenmeseler de çok hoş bir görüntü verebiliyorlar yine de... Genelde kısa boylu ve erken çiçeklenen türleri tercih ediyorum...
Çiçek ömrü hakkında bilimsel birşey söyleyemeyeceğim ama en azından bahçemdeki lalelerden edindiğim tecrübe ile çiçek ömrünün hava sıcaklığına ve rüzgara bağlı olduğunu söyleyebilirim...
Selamlarımla...

Eski 23-12-2007, 17:47   #588
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

soğanlı bitkilere ait kitaplar

Sevgili arkadaşlar,

sizlere iki kitap adı vermek istiyorum, elde etmesi çok zor değil ve sanırım hoşunuza gidecekler....

1- doğal hayatı koruma derneği tarafından basılmış ve satılan bir kitap "Soğanlı Bitkiler" bu kitabı doğal hayatı koruma derneği web sayfasından isteyebilirsiniz....

2- Şanlıurfa belediyesi tarafından bastırılmış olan "Şanlıurfa'nın Nadide Çiçekleri (Geofitler)" Bu kitabı istemek için şu adrese yazmanız yeterli
Yrd. Doç.Dr. Hasan Akan hakan@harran.edu.tr
Harran Üniversitesi Biyoloji Bölümü - Şanlıurfa
Tel: 0 414 3440020/1240

Eski 23-12-2007, 21:32   #589
Ağaçsever

Ashba's Avatar

Teşekkürler Melike Hanım. Ayrıca çiçekenme sürelerinse bir kısalma gördünüz mü salonunuzda? Bahçevan'ın bahsettiği isteği konusunda kafam karıştı da...

Eski 24-12-2007, 08:27   #590
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ashba Mesajı Göster
Teşekkürler Melike Hanım. Ayrıca çiçekenme sürelerinse bir kısalma gördünüz mü salonunuzda? Bahçevan'ın bahsettiği isteği konusunda kafam karıştı da...
Sevgili ashba,
bahcevanın bahsettiği şu, soğanların soğukda kalma süreleri çiçeklerin hem büyüklüğünü hemde ömrünü etkiler.
Benim salondakilerin ömrü oda sıcaklığının fazla olması nedeni ile bahçedekiler göre kısa. Bu sümbüller için de geçerli...
Çiçekçiden lale alındığında hatta sümbül, nergis alındığında da oda sıcaklığı ömürleri kısadır. Ben vazoya koyduklarımı akşamları soğuk pencere **** balkon kapısı önüne korum bu çiçek ömrünü uzatmada epey etkili bir yöntemdir. Aynı şekilde siklamenlerinize de serin pencere önlerine alırsanız çiçek ömürleri uzun olur....

Eski 24-12-2007, 23:01   #591
-

Alıntı:
Sevgili ashba,
bahcevanın bahsettiği şu, soğanların soğukda kalma süreleri çiçeklerin hem büyüklüğünü hemde ömrünü etkiler.
Benim salondakilerin ömrü oda sıcaklığının fazla olması nedeni ile bahçedekiler göre kısa. Bu sümbüller için de geçerli...
Çiçekçiden lale alındığında hatta sümbül, nergis alındığında da oda sıcaklığı ömürleri kısadır. Ben vazoya koyduklarımı akşamları soğuk pencere **** balkon kapısı önüne korum bu çiçek ömrünü uzatmada epey etkili bir yöntemdir. Aynı şekilde siklamenlerinize de serin pencere önlerine alırsanız çiçek ömürleri uzun olur....
*** aysemelike soğanların dikim anından itibaren toprak alında kaldıkları süre içersinde olgunlaşmalarını gerektirecek zaman dilimindeki soğukluk istekleridir.bu süre içersinde sıcak ortamın verdiği hızlı gelişim çeçeklenmelerini erkene alır ve tepe tacını oluşturan çiçek bölümünü daha az sürede görmemize neden olur. bir içeri bir dışarı almakla süreyi uzatamazsınız.Sklemenlerde orman altı diğer ifade ile yarı gölge bitkisidir.sıcak ortamda çiçeklenme kısa daha gösterişli olur.yarı gölge ve agaç altı yerlerde o güzelliği daha uzun süredede görme imkanına sahıp olursunuz.sevgi ve saygılarımla

Eski 24-12-2007, 23:07   #592
-

Alıntı:
syn ashba kafanıza takılan tüm mesleki soruları cevaplandırmaktan mutluluk duyacağımı belirtmek isterim.saygılar

Eski 25-12-2007, 10:07   #593
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Alıntı:
*** aysemelike soğanların dikim anından itibaren toprak alında kaldıkları süre içersinde olgunlaşmalarını gerektirecek zaman dilimindeki soğukluk istekleridir.bu süre içersinde sıcak ortamın verdiği hızlı gelişim çeçeklenmelerini erkene alır ve tepe tacını oluşturan çiçek bölümünü daha az sürede görmemize neden olur. bir içeri bir dışarı almakla süreyi uzatamazsınız.Sklemenlerde orman altı diğer ifade ile yarı gölge bitkisidir.sıcak ortamda çiçeklenme kısa daha gösterişli olur.yarı gölge ve agaç altı yerlerde o güzelliği daha uzun süredede görme imkanına sahıp olursunuz.sevgi ve saygılarımla
Sanırım bir yanlış anlamaya neden oldum, bahsettiğim çiçek ömrü uzunluğu iç ortama aldığımız, orada baktığımız ve zaten ömrü kısalmış olan çiçekleri nasıl daha uzun süre yaşatabileceğimizdi, Bunlar benim deneyip yaşadıklarımdan söyleyebildiklerim. Gündüz salonu süsleyen bir sklemeni gece soğuğa aldığınızda emin olun sürekli salonda durana göre çiçek ömrü daha uzun oluyor...**** vazodaki laleleri akşam serin yere alınca iki-üç gün daha fazla tadını çıkarabiliyoruz...
yoksa dediklerinizin doğruluğuna aynen katılıyorum... Bahçedeki sıklamenlerim devamlı çiçekteler!
Selamlarımla

Eski 25-12-2007, 14:31   #594
sdk
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Hepinizin yetiştirdiği çiçeklere ekim ayından itibaren imrenerek bakıyorum ve sizleri kutluyorum.Yazdığım 2-3 mesaja cevap bulamayınca uzun zamandır uğramaz olmuştum(mutlaka yoğunluktan **** başka konular arasında kaynamasından kaynaklanmışıtır).Bugün bimde alışveriş yaparken lale soğanları görünce aldım.Buraya uğrayıp nasıl yetiştirebilirim diye göz atarken,uzun süredir bim ile ilgili mesajlar olduğunu farkettim.İsteyen arkadaşlar olursa izmir çankaya bim mağazasınsa halen 25-30 paket soğan bulunmakta.İsteyen olursa yardımcı olabilirim.İşyerime çok yakın, hatta bugün okudukça imrenip çiğdem soğanı almaya gidicem.
Saygılar,sevgiler...

sdk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2007, 18:37   #595
Ağaçsever

Ashba's Avatar

Alıntı:
syn ashba kafanıza takılan tüm mesleki soruları cevaplandırmaktan mutluluk duyacağımı belirtmek isterim.saygılar
Yanlış anlaşılma olmasın, Melike Hanım daha çok çevirim içi olduğundan sözlerinizle ilgili sorumu ona yönelttim. Söz konusu Allah'ın çiçeğiyken insan kırmak hak mıdır... Diyeceğim o ki sürç-i lisan ettiysem affola

Bu arada sayın sdk, çok şanslı olduğunuzu belirteyim ben 7 bim mağazası dolaştım yetişemedim. Hemde 15-17 Aralıkta...

Eski 25-12-2007, 19:47   #596
-

Alıntı:
Yanlış anlaşılma olmasın, Melike Hanım daha çok çevirim içi olduğundan sözlerinizle ilgili sorumu ona yönelttim. Söz konusu Allah'ın çiçeğiyken insan kırmak hak mıdır... Diyeceğim o ki sürç-i lisan ettiysem affola

Bu arada sayın sdk, çok şanslı olduğunuzu belirteyim ben 7 bim mağazası dolaştım yetişemedim. Hemde 15-17 Aralıkta...
selam Ashba asıl sizleri kırdıysam ben özür dilerim..Burada olmamın tek nedeni bilgilerimi sizlerle paylaşmak.Peyzaj konusunda ve diğer mesleki konularda bugünüm dünden daha iyi olmalı prensibini işletiyorum.bilgilerimide paylaşmaktan mutlu olurum

Eski 27-12-2007, 12:30   #597
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Galeri: 1
Yavrulu lale soganları

Arkadaşlar bu lale soganlarını yavrularında ayırıpmı ekeyim!! Soganlar hakkında pek bilgim yok.
Saygılar.

Eklenen Resimler

sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2007, 18:13   #598
Ağaçsever

Ashba's Avatar

Ayırmanız için daha erken, bırakın bu sene böyle gelişsinler önümüzdeki sezon ayırırsınız.

Eski 27-12-2007, 19:42   #599
-

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinaninci1 Mesajı Göster
Arkadaşlar bu lale soganlarını yavrularında ayırıpmı ekeyim!! Soganlar hakkında pek bilgim yok.
Saygılar.
soğanların ayılmasında fayda var.ayrı ayrı gelişimini sağlarkolay gelsin

Eski 27-12-2007, 21:29   #600
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-10-2006
Merhabalar,
Bu sonbaharda soğanlı çiçeklere merak saldım.
Resimde 3 hafta önce diktiğim amarylisler var.
Odada duruyor.Gelişimlerini zaman zaman göndereceğim.
Umarım güzel çiçek açarlar.

Eklenen Resimler

tayffun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024