agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni185Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-12-2007, 17:08   #451
sdk
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Sümbülümü bende cam vazoya koymuştum çok güzel köklendi.Bugün sabah baktığımda yeşil ucunu gördüm,artık ışıklı bir yere koymam gerekir galiba ama benim sorunum aynı zamanda nergisde ekmiştim hiçbir hareket yok dibinide eşelemek istemiyorum.Aldığım yerdeki satıcı nergisi balkona koy demişti bu yüzden olabilirmi?
yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

sdk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2007, 17:38   #452
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
M.Saygın, 5 YTL'den başlıyor 10 YTL'ye kadar çıkıyor. Praktiker'de çok çeşit vardı. Koçtaş'a bakmadım hiç.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2007, 21:00   #453
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Teşekkürler limon, oldukça pahalıymış.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2007, 22:06   #454
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Sayın Msaygın bu fiyat poşet fiyatı .İçerisinde soğanların cinsine göre 5-10 adet var. Bauhaus da ise 30-50 li paketler var. Daha ucuza geliyor onlar. Ama bu soğanları ithal ediyor olmamız acı tabii.

Hasan Lalezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2007, 12:05   #455
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Hah, şimdi oldu Yoksa soğan başına 5-10ytl gibi düşünmüştüm, yüreğim ağzıma gelmişti

Eski 04-12-2007, 19:19   #456
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Benim açıklamam eksik olmuş Bir pakette 10 soğan olan her çeşit soğanlı çiçek türleri 5 YTL- 10 YTL arası. Büyük paketlere de bakmıştım ama o an çok pahalı gelmişti, hatırlayamıyorum fiyatını.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2007, 17:24   #457
Ağaçsever

DivanE's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Bu yumrulu bitkileri nasıl koruyacağım ? :(

Merhabalar.
Arkaşalar dün abim almanyadan geldi.
Eli boş belmemiş sağolsun aşı makası istemiştim. bulamamış yerine Bir kaç poşet yumrulu bitki soğanı getirmiş uzun süredir almanyaya gitmediğim için poşetlerin üstündeki yazıları okuyamıyorum ve yumrulu bitkiler konusunda hiç bilgim yok acaba bu bitkileri bahara kadar nasıl korumalıyım ve baharın nasıl yetiştirmem gerekiyor ?
konyada yaşıyorum.
birinci bitki

ikinci bitki

üçüncü bitki

dördüncü bitki

beşinci bitki

altıncı bitki

yedinci bitki

sekizinci bitki

dokuzuncu bitki

Şimdiden yardımcı olacak arkadaşlara çok teşekürler

DivanE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2007, 18:52   #458
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Bana göre 5-9. paketlerdeki laler şimdi ekilmiş olmalıydılar. Ancak konunun uzmanları halen ekilebilir mi bilgi verirler sanırım.

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2007, 20:23   #459
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Galeri: 341
Ben geçen yıl lalelerimi saksılara şubat ayında dikmiştim. İstanbul B.Şehir Belediyesi de aynı tarihlerde dikim yapmıştı. Hiç sorun yaşamdan büyüdüler ve çok güzel çiçeklendiler. Soğanların türünden olabilir mi onu bilemiyorum.

Sayın DivanE, bence poşetin arka tarafında dikim zamanını şekillerle gösteren bir bölüm olmalı. Genellikle 12 ay sıralanır, bazı ayların altında kürek resimi, bazılarında da çiçek resmi olur.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2007, 20:33   #460
Ağaçsever

DivanE's Avatar

Evet fakat aklımı kurcalayan Almanya'nın iklimi ile Konya'nın iklimi bayağı farklı o yüzden Konya, Ankara gibi iklim şartlarında ne zaman dikim yapılmalı olarak sorumu değiştireyim o zaman birde üstteki lale olmayan bitkiler hakkında bilgisi olan var mı acaba?

Düzenleyen Ophrys : 05-12-2007 saat 20:38 Neden: İmla hataları
DivanE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2007, 21:24   #461
Ağaçsever

Ashba's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Ah.. içim gitti O black hero sık rastlanan bir tür değil hele de ülkemizde... Aman diyim, dikkat edin. 2 senedir raflarda denk gelemiyorum onlara bauhaus da
İthalatını yapan firma tek sanırsam

Ashba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2007, 21:24   #462
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Yıldız çiçeği ve yumrulu begonya başlıklarına bakabilirsiniz.

Eski 06-12-2007, 10:36   #463
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Sayın Divan E. 1 ve 3 nolu resimler ters lale sanırım. Yurdumuzda sadece Artvin de yetişiyor ve dünyaya ihraç ediliyor. Aslında sahip çıkmamız gereken bir değer bence. Çünkü gelen maillerden birinde korunma altına alınması gerektiği, ticari kaygı ile neslinin tükenme ihtimali olduğunu okumuştum. Almanya'dan satın alınmış olması da zaten bu acınası durumumuzu gözler önüne sermiyor mu?

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2007, 10:39   #464
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

''Sadece Hakkari'de doğada kendiliğinden yetişen ters lale ile tanıştınız mı?, Yakında onu tüm dünya tanıyacak ve nesli Türkiye'de tükenecek '' şeklindeydi gelen mail.
Belki Artvin'den üyemiz varsa bize daha detaylı bilgi verebilir. Saygılar,

Eski 06-12-2007, 10:44   #465
sdk
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sdk Mesajı Göster
Sümbülümü bende cam vazoya koymuştum çok güzel köklendi.Bugün sabah baktığımda yeşil ucunu gördüm,artık ışıklı bir yere koymam gerekir galiba ama benim sorunum aynı zamanda nergisde ekmiştim hiçbir hareket yok dibinide eşelemek istemiyorum.Aldığım yerdeki satıcı nergisi balkona koy demişti bu yüzden olabilirmi?
yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler
Bu konuyla ilgili verebilirmisiniz?Yardımcı olursanız sevinirim

sdk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2007, 11:02   #466
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Koyu yeşil Mesajı Göster
''Sadece Hakkari'de doğada kendiliğinden yetişen ters lale ile tanıştınız mı?, Yakında onu tüm dünya tanıyacak ve nesli Türkiye'de tükenecek '' şeklindeydi gelen mail.
Belki Artvin'den üyemiz varsa bize daha detaylı bilgi verebilir. Saygılar,
O ters-lale ile yani fritalaria'larla biz yeni tanışıyor olabiliriz ancak avrupa onu çoktan tanıdı üretti kultive etti vede gördüğünüz gibi değişik renklerini değişik boy ve büyüklükde üretip ticari satışına başladı bile. Adeta bizim lalemiz misali. artık kimse Türkiyeden flitaria veya lale vs. ihraç edemiyor, gerek de yok, bir dizi metodla çok fazla miktarlarda üretiyorlar.
Bizim ise endemik olarak doğadan toplamayıp üretiğimiz tek resmi ihraç izinli tür lilium candidum ancak o da şimdilerde lilium adı ile o kadar değiş türleri üretildi ki... soğanları ithal ediyoruz bir kez açtırıp soğanı atıp yenizini dışardan satın alıyoruz yine çiçek açan soğanı dinlendirip seneye de açmasını bekleyenimiz yok.

tüketim toplumu olduk bu konuda...

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2007, 12:00   #467
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Bilgilendirmeniz ve düzeltmeniz için teşekkürler, demek bana gelen mail yanlış bilgiler de içeriyormuş Yine de ters laleye sahip çıkamamış olamamız üzücü. Hatta adını yeni duyuyor olamamız.

Eski 07-12-2007, 18:24   #468
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Galeri: 373
Arkadaşlar, 14 Aralık'tan itibaren Bim'lerde Asya Lale çiçek soğanları (Lale, Sümbül, Çiğdem, Nergis, Süsen ve Üzüm Sümbülü) 3,50 ytl olacakmış ve bu kampanya 1 hafta sürüyormuş, haber vereyim dedim.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2007, 21:14   #469
Ağaçsever

Ashba's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe Mesajı Göster
Arkadaşlar, 14 Aralık'tan itibaren Bim'lerde Asya Lale çiçek soğanları (Lale, Sümbül, Çiğdem, Nergis, Süsen ve Üzüm Sümbülü) 3,50 ytl olacakmış ve bu kampanya 1 hafta sürüyormuş, haber vereyim dedim.
PENELOPHEEEEE!! DİLE BENDEN NE DİLERSEN!!

Oh yahu! Şimdi düşünüyodum soğan dikme mevsimi hepten geçmeden İstanbul'a yeniden gitmeli diye... Bu kadar rahatlatabilirdin beni yani

Ashba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2007, 22:50   #470
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Ben de alarm kurdum bekliyorum Adana'daki Bim'lere gelir mi bilmem ya, gidip bakacağım.

Eski 10-12-2007, 07:34   #471
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Galeri: 373
Sabah erken saatte gitmekte fayda var zira bizim gibi meraklılar zaten sınırlı sayıda olacak olan soğanları erkenden bitireceklerdir.

Sayın M.Saygın, sizin için sordum, Bütün bimlerde olacakmış.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2007, 08:26   #472
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Karaburun nergiz ve sümbül soğanı bulabilirseniz bu soğanları alın, marketkerde satılan nergiz soğanlarının çoğu kokmayan türden...yine sümbüller de asla yerliler gibi kokmuyor.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2007, 09:31   #473
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2005
Galeri: 255
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DivanE Mesajı Göster
Merhabalar.
Arkaşalar dün abim almanyadan geldi.
Eli boş belmemiş sağolsun aşı makası istemiştim. bulamamış yerine Bir kaç poşet yumrulu bitki soğanı getirmiş uzun süredir almanyaya gitmediğim için poşetlerin üstündeki yazıları okuyamıyorum ve yumrulu bitkiler konusunda hiç bilgim yok acaba bu bitkileri bahara kadar nasıl korumalıyım ve baharın nasıl yetiştirmem gerekiyor ?
konyada yaşıyorum.

Sayın DivanE,
aslında arkadaşlar size pekçeok bilgi vermişler amam bende birşeyler yazmak istedim.
Herşeyden önce henüz don başlamadı ise her örneğin altına yazacağım zamanlarda ekim yapabilirsiniz....
Korumanız gerekenleri serin, kuru ve karanlık bir yerde tutmanız yeterli olur. Naylon içindelerse kesekağıdına almanız , **** bir sepetle açığa bırakmanız daha uygundur...

birinci bitki Bu ters lale, ağlayan gelin **** kral tacı olrak anılan, doğu anadolu ve iran dağlık bölgelerinde yetişir. Don yoksa hemen ekmenizi öneririm,(mümkün oldukça derine, 20 cm kadar) ekerken orta deliğini hafif yan çevirerek ekmeniz önemli, böylece içine su girip bozulmasını engellemiş olursunuz....

ikinci bitki [B]Yıldız çiçeği, ekmek için baharı beklemelisiniz, kurumaması için bu dönemde sığ bir kasaya torf koyup içine gömerseniz daha sağlıklı olur, bahar geldiğinde, toprak yumuşayınca hafif yanlamasına, 10 cm derine ekmeniz yeterlidir....[/B]

üçüncü bitki [B]yine ters lale, sarısı....[/B]

dördüncü bitki Begonya, baharda aynen yıldız gibi... ancak bunu saksıda yetiştirmeniz de mümkün...

beşinci bitki Bundan sonrakilerin tümü lale ama oldukça ilginç türleri. Don yoksa hemen ekin derim. Kenid büyüklüklerinin 3 misli derine ekin, sizin oralar soğuk zira....Tümünü güler güle büyütün.....

altıncı bitki

yedinci bitki

sekizinci bitki

dokuzuncu bitki

Şimdiden yardımcı olacak arkadaşlara çok teşekürler
Arkadaşlarda size bilgi vermişler, bir iki tanede ben yukarıda ralara serpiştirdim...Umarım yardımcı olmuştur... Selamlarımla.....

aysemelike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2007, 09:39   #474
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
O ters-lale ile yani fritalaria'larla biz yeni tanışıyor olabiliriz ancak avrupa onu çoktan tanıdı üretti kultive etti vede gördüğünüz gibi değişik renklerini değişik boy ve büyüklükde üretip ticari satışına başladı bile. Adeta bizim lalemiz misali. artık kimse Türkiyeden flitaria veya lale vs. ihraç edemiyor, gerek de yok, bir dizi metodla çok fazla miktarlarda üretiyorlar.
Bizim ise endemik olarak doğadan toplamayıp üretiğimiz tek resmi ihraç izinli tür lilium candidum ancak o da şimdilerde lilium adı ile o kadar değiş türleri üretildi ki... soğanları ithal ediyoruz bir kez açtırıp soğanı atıp yenizini dışardan satın alıyoruz yine çiçek açan soğanı dinlendirip seneye de açmasını bekleyenimiz yok.

Sevgili praecox,

Aslında ters lale artık ihraç yasağı olan ve kontrollü çıkışına izin verilen bir tür. Elazığ üniversitesi, van ve sanırın urfada da üretimine başlandı ve en kesin bildiğim Elazığ üniversitesi bu konuda yurtdışı satıştan ciddi bir gelir de elde ediyor.
Soğanlı bitkiler kültüre olsalarda ve senelerle birlikte öz haline dönselerde toprakda bırakılarak üremeleri ve doğal bir bahar örtüsü oluşturmaları sağlanabilir. Sanırım bahçelerdeki kullanımı estetik amaçlı olduğu için kaygınız yerinde oluyor.
Yazdığınız sıkıntıları tüketim toplumu olmaktan çok bilinçsiz satıcı olduğumuz için yaşıyoruz. Doğadan insafsızca sökmüşüz ve kontrol eden bile olmamış, şimdi yeni yeni uyanıyoruz... Sadece ters lale değil, sahlep orkidesi, safran çiğdemi ve daha bir çokları tehdit altında....Bu konuda bilinçli çalışan ziraat fakülteleri var ve bence umut ollarda....
Selamlarımla...
Melike

Eski 10-12-2007, 09:40   #475
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster

Sevgili praecox,

Aslında ters lale artık ihraç yasağı olan ve kontrollü çıkışına izin verilen bir tür. Elazığ üniversitesi, van ve sanırım urfada da üretimine başlandı ve en kesin bildiğim Elazığ üniversitesi bu konuda yurtdışı satıştan ciddi bir gelir de elde ediyor.
Soğanlı bitkiler kültüre olsalarda ve senelerle birlikte öz haline dönselerde toprakda bırakılarak üremeleri ve doğal bir bahar örtüsü oluşturmaları sağlanabilir. Sanırım bahçelerdeki kullanımı estetik amaçlı olduğu için kaygınız yerinde oluyor.
Yazdığınız sıkıntıları tüketim toplumu olmaktan çok bilinçsiz satıcı olduğumuz için yaşıyoruz. Doğadan insafsızca sökmüşüz ve kontrol eden bile olmamış, şimdi yeni yeni uyanıyoruz... Sadece ters lale değil, sahlep orkidesi, safran çiğdemi ve daha bir çokları tehdit altında....Bu konuda bilinçli çalışan ziraat fakülteleri var ve bence umut ollarda....
Selamlarımla...
Melike

Eski 10-12-2007, 09:43   #476
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Alıntı:
Sevgili arkadaşlar,

Bu dönem alacağınız soğanlarda aman dikkat edin, dogun ve ele gelir olsunlar ve üzerlerinde yara, bere ve küf olmasın.....
Don yoksa hemen ekin, birde çiçeklenmelerini paketin üzerindeki tarihden biraz daha geç bekleyin.....
Selamlar..
Melike

Eski 10-12-2007, 10:59   #477
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Alıntı:
Sayın M.Saygın, sizin için sordum, Bütün bimlerde olacakmış.
Teşekkür ederim, çok düşüncelisiniz

Eski 10-12-2007, 11:12   #478
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Parkta yürüyüş yaparken sökülmüş, sağa sola atılmış soğanlar gördüm.

Hepsi de filizlenmişti. Ölmesinler diye alıp saksıya diktim. Lale soğanı olup olmadığından emin değilim. Lale soğanından daha küçük gibiler. Ya da filizlendikleri için küçülmüşler. Çok fazla yağmur altında kaldıkları için biraz çürümüşler sanki.

Yaşatmak için yapabileceğim özel ve yoğun bir bakım var mı?

Eski 10-12-2007, 13:53   #479
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
aysemelike Hanım 487 nolu mesajımdaki vazoda bulunan sümbüle suyuna sıvı gübre vereyim mi?Yoksa sadece su yeterli mi?

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2007, 16:03   #480
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
Parkta yürüyüş yaparken sökülmüş, sağa sola atılmış soğanlar gördüm.

Hepsi de filizlenmişti. Ölmesinler diye alıp saksıya diktim. Lale soğanı olup olmadığından emin değilim. Lale soğanından daha küçük gibiler. Ya da filizlendikleri için küçülmüşler. Çok fazla yağmur altında kaldıkları için biraz çürümüşler sanki.

Yaşatmak için yapabileceğim özel ve yoğun bir bakım var mı?
Belki geçen yıldan kalan lale soğanlarının yavruları olabilirler, yenileri ekilirken kenara atılmışlardır
Kumla karışık torfa ekip, besleyici sıvı gübrelerden vererek serin bir yerde korursanız belki büyütebilir ve seneye çiçek bile alabilirsiniz..... Yazın yapraklar geçince kuytuda kuru halde bırakın, sonbahara sulşamaya başlayın...

Deneyin derim...

Selamlarımla..
Melike

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024