agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni2699Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-04-2018, 21:13   #1381
Ağaç Dostu

manolya's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2008
1364 no’lu mesajdaki laleler kışı neredeyse su içinde geçirdiler ama çürümeden bahara çıktılar çok şükür

Eklenen Resimler

manolya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2018, 09:33   #1382
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Verilen bilgiler için teşekkürler

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2018, 07:04   #1383
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-04-2016
Bu sene başında Hollanda’dan -buzdolabında beklemekte olan- lale soğanları almıştım. Bir süre sonra kutuyu açtığımda, soğanların bazılarının yüzeyinde belli belirsiz turkuaz rengi lekeler farkettim. (Güya sağlık sertifikaları da vardı soğanların). Küf olduklarını anladım ancak nedense (üşendiğimden) müdahale etmedim. (Tahminimce buzdolabı içerisinde hava sirkülasyonu olmamasından ve kapağın açılıp kapandığında, içeride nem yapmasından kaynaklı bir sorundu bu).

Kış günlerinde saksılara diktiğim lalelerden yalnızca bir tanesi açtı. Geri kalanlardan kimisinin yaprakları çıktı ve çiçeklenemeden, kısa sürede soldu. Bazısı da saksı içerisinde küflenmişti.

Tüm yapraklar kuruyunca, soğanları söktüm ve sağlıklı olduğunu düşündüklerimi ayırdım, hastalıklıları ise imha ettim. Elimde bir fungusit olmamasından dolayı, söktüğüm ve çoğunluğunun kabuklarını soyduğum soğanlara uygun bir ilaçlama yapamadım. Onları bakır sülfat ile hazırladığım derişik bir çözeltide beklettim ve kısa süre seyreltik bir çözeltide duruladıktan sonra, aralarında mesafe bırakacak şekilde bir tepsiye dizerek güneş görmeyen, yarı aydınlık bir yere aldım. Bir süre sonra, iki adet soğanın kendinden geçercesine büzüştüğünü görünce, hemen onları da ortamdan uzaklaştırdım. (Tabii aylar öncesinde cereyan etmişti bu olaylar).

İlk lale deneyimim başarısız olarak sonuçlanmıştı özet olarak. Gerçi amacım hediye olarak dağıttıklarımdan geriye kalanların boşa gitmemesiydi. -_-
Evet, laleler ile gönül ilişkim -şimdilik- bu düzeyde olsa da, baştan sona nerelerde yanlış yapmış olabileceğimi bilmek, kendimi geliştirmem açısından güzel bir fırsat teşkil edebilir diye düşünerek bu yazıyı yazdım.

Son olarak; başkalarına verdiğim lalelerde hiçbir sorun çıkmamış. Acaba onlara ayıp olmasın diye, iyi durumda olmadığını düşündüğüm soğanları kendime mi ayırmıştım? Öyleyse pek de başarısız sayılmam...

MaynaVira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2018, 09:35   #1384
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MaynaVira Mesajı Göster
Bu sene başında Hollanda’dan -buzdolabında beklemekte olan- lale soğanları almıştım. Bir süre sonra kutuyu açtığımda, soğanların bazılarının yüzeyinde belli belirsiz turkuaz rengi lekeler farkettim. (Güya sağlık sertifikaları da vardı soğanların). Küf olduklarını anladım ancak nedense (üşendiğimden) müdahale etmedim. (Tahminimce buzdolabı içerisinde hava sirkülasyonu olmamasından ve kapağın açılıp kapandığında, içeride nem yapmasından kaynaklı bir sorundu bu).

Kış günlerinde saksılara diktiğim lalelerden yalnızca bir tanesi açtı. Geri kalanlardan kimisinin yaprakları çıktı ve çiçeklenemeden, kısa sürede soldu. Bazısı da saksı içerisinde küflenmişti.

Tüm yapraklar kuruyunca, soğanları söktüm ve sağlıklı olduğunu düşündüklerimi ayırdım, hastalıklıları ise imha ettim. Elimde bir fungusit olmamasından dolayı, söktüğüm ve çoğunluğunun kabuklarını soyduğum soğanlara uygun bir ilaçlama yapamadım. Onları bakır sülfat ile hazırladığım derişik bir çözeltide beklettim ve kısa süre seyreltik bir çözeltide duruladıktan sonra, aralarında mesafe bırakacak şekilde bir tepsiye dizerek güneş görmeyen, yarı aydınlık bir yere aldım. Bir süre sonra, iki adet soğanın kendinden geçercesine büzüştüğünü görünce, hemen onları da ortamdan uzaklaştırdım. (Tabii aylar öncesinde cereyan etmişti bu olaylar).

İlk lale deneyimim başarısız olarak sonuçlanmıştı özet olarak. Gerçi amacım hediye olarak dağıttıklarımdan geriye kalanların boşa gitmemesiydi. -_-
Evet, laleler ile gönül ilişkim -şimdilik- bu düzeyde olsa da, baştan sona nerelerde yanlış yapmış olabileceğimi bilmek, kendimi geliştirmem açısından güzel bir fırsat teşkil edebilir diye düşünerek bu yazıyı yazdım.

Son olarak; başkalarına verdiğim lalelerde hiçbir sorun çıkmamış. Acaba onlara ayıp olmasın diye, iyi durumda olmadığını düşündüğüm soğanları kendime mi ayırmıştım? Öyleyse pek de başarısız sayılmam...
buzdolabında soğan saklanmıyor. diğer yeşilliklerden çıkan gaz soğanları çürütür.
ayrıca hollandadan aldığınız soğanlar muhtemelen zaten soğuklanmış soğanlardır. buzdolabında bekletmenize gerek yoktu.

saksıda lale olmaz. hele o saksılara hazır poşet topraklardan koyduysanız hiç olmaz.
sakladığınız soğanlar muhtemelen gelecek sene de açmazlar. böylesine sağlıksız bir döngüde verim alacağınızı sanmam.

fazla uzatmadan yapacağınız şey şudur.
elinizdeki soğanları çöpe atmak yerine bahçe varsa bahçeye dikin. yoksa doğanın ayak basılmadık bir yerine dikebilirsiniz. ziyan olmasın..
sonra bi cuma akşamı saksıda lale yetiştirmeye tevbe edin

yani hiç birşey doğa kadar verimli olmuyor. bazı bitkiler doğaya çok düşkün olurlar. onları yapay koşullara alıştıramazsnız. lale de bunlardan bir tanesi. saksıda lale imkansız değil ama çok zor. ve hataya asla yer yok. sulaması besini toprağını yapısı havası vs....

dağıttığınız soğanlarda bu sene problem çıkmayabilir. ama sizin yaptığınız gibi saksıya dikmişlerse gelecek sezon yüksek bir ihtimal problem yaşayacaklar.

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2018, 23:36   #1385
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-04-2016
Görüşleriniz için teşekkür ederim Sn. Batı Rüzgarı.
Soğanları aldığımda “dikime hazır” olarak satılıyorlardı. Yani buzdolabında bekleten, oradaki satıcılar... Tamamen ticari kaygılarla yapılan bir iş elbette. Bahçede dikebilecek yerim var ancak bitki düşmanı ya da en azından benim diktiklerime karşı alerjisi olan birileri mevcut. Bir sonraki denememi yine saksıda yapmayı düşünüyorum. Elimde solucan gübresi var, inorganik gübrelerle sulama suyu yardımıyla da besin takviyesi yapılabileceği kanaatindeyim. En azından denemiş olurum, kaybedilecek pek bir şey yok gibi zira. Ek olarak, pimpirikli birisi olduğumu söylemeliyim. Acaba yurt dışından getirdiğim hastalığı buralara bulaştırır mıyım gibisinden subjektif düşüncelerim, daha doğrusu soru işaretlerim var.

MaynaVira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2018, 05:50   #1386
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
Alıntı:
Görüşleriniz için teşekkür ederim Sn. Batı Rüzgarı.
Soğanları aldığımda “dikime hazır” olarak satılıyorlardı. Yani buzdolabında bekleten, oradaki satıcılar... Tamamen ticari kaygılarla yapılan bir iş elbette. Bahçede dikebilecek yerim var ancak bitki düşmanı ya da en azından benim diktiklerime karşı alerjisi olan birileri mevcut. Bir sonraki denememi yine saksıda yapmayı düşünüyorum. Elimde solucan gübresi var, inorganik gübrelerle sulama suyu yardımıyla da besin takviyesi yapılabileceği kanaatindeyim. En azından denemiş olurum, kaybedilecek pek bir şey yok gibi zira. Ek olarak, pimpirikli birisi olduğumu söylemeliyim. Acaba yurt dışından getirdiğim hastalığı buralara bulaştırır mıyım gibisinden subjektif düşüncelerim, daha doğrusu soru işaretlerim var.
bulunduğunuz koşullar için üzüldüm.yapacak bişey yok.hiç bulaşmayın ve üstüne gitmeyin. çünkü böyle tip insanlarla lafla sözle veya başka birşeyle başedemezsiniz.

saksıda lale için o zaman şunları önerebilirim. büyük bir saksıyı balkona koyun. ne kadar büyük olursa o kadar iyi olur. sonra sonbaharda yeni aldığınız lale soğanlarını dikin. bahara yüksek bir ihtimal açarlar. ama sonraki seneler daha iyi mi olur çiçek açmaz hale mi gelir veya yok mu olurlar o biraz sizin deneyimleriniz ve uygulamalarınız ile alakalı.

veya her sene lale soğanı alıp dikecekseniz. biraz masraflı ve israf olacaktır ama lale yetiştirmenin ne yazık ki en kesin yolu bu.bu şekilde sığ saksılara da dikebilirsiniz sıkıntı olmaz.belediyeler bile laleleri her sene yeniden ekiyor bildiğim kadarıyla...ama bence kesinlikle ısraf. gerçi işin ticari boyutu zaten ısrafı destekliyor ya iki ucu boyalı değnek.. yapcak bişey yok.

yurt dışından aldığınız soğanlar eğer kayıtlı bir resmi üretici ise hastalık taşıma ihtimalleri yok.hele hollanda gibi çiçeğin merkezi bir yerde sertifikasız üretici olduğunu hiç sanmam.burada da hollandadan gelen bir çok çeşit lale soğanları var.

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2018, 22:54   #1387
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Alıntı:

Merhabalar, söylemeden edemeyeceğim... Rahatsız olacaklar için şimdiden özür dilerim. Takıntılı bir insan olduğum için çok araştırma yaparım ve ortalama bir buzdolabı rafında bulunan dışkı bakterisi klozetin üzerinde bulunandan 20 kat fazlaymış... Aslında buzdolabı steril bir ortam değil ne yazık ki Sayın MaynaVira Bu arada Sayın Batı Rüzgarı haklı meyve ve sebzelerden çıkan etan (aslında çoğu başka bitkiler için faydalı iken hızlı gelişmesini ve çiçek açtırmaya teşfik eder) gazı soğanların çiçek taslaklarını iöten çürütüyr ve genelde o soğandan daha sonra pek hayır beklenmiyor. Geçmiş olsun ama bence pes etmeyin.

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2018, 22:07   #1388
Ağaçsever

Elif çiçek's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2018
Merhaba bende ekmek istiyorum bu sene Antalya da ne zaman dikimi yapılır lalenin bilgisi olan yazabilir mi?

Elif çiçek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2018, 23:47   #1389
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elif çiçek Mesajı Göster
Merhaba bende ekmek istiyorum bu sene Antalya da ne zaman dikimi yapılır lalenin bilgisi olan yazabilir mi?
kasımda dikilir kış soğuklarını alması gerek

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2018, 17:55   #1390
Ağaçsever

Elif çiçek's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
kasımda dikilir kış soğuklarını alması gerek
Peki nerden satın alabilirim. Sitelere hiç güvenmiyorum istanbul da eminönü nde çok imiş nasıl temin edebilirim

Elif çiçek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2018, 19:29   #1391
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
satış sayfasında hocam100 veya başkasından alabilirsiniz

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2019, 12:38   #1392
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2014
Canım kızımız ve damadımız gittikleri Amsterdam seyahatinden Ağustos ayında bana hediye lale soğanları getirmişlerdi.
Soğanları 22 Kasım'da dikmişim.Bugün itibari ile gelişimlerini sizlerlede paylaşıyorum...

Eklenen Resimler

abk, Milla, Melisa16 ve 4 kişi beğendi.
Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2019, 09:22   #1393
Ağaç Dostu

Melisa16's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2014
Sezonun ilk açan lalesiyle siftah bizden bereket Allah'tan olsun

Eklenen Resimler

Melisa16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2019, 12:00   #1394
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Amsterdam’dan İzmir’e... Laleler açıyor.Diğer saksıda çiçek sapları henüz görünmüyor.Beklemedeyiz.

Eklenen Resimler

Eski 24-03-2019, 11:58   #1395
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Laleler artık tamamen açtı.Tam bir güzellik...

Diğer saksıya diktiğim soğanlarda 1 hafta içinde çiçeklenirler.

Eklenen Resimler

Eski 26-03-2019, 10:00   #1396
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Geçtiğimiz yıl, Nisan sonu - Mayıs başı gibi lalelerin geçmeye başladığı günlerde İstanbul'a gitmiştim. İstanbul'un 3 ayrı ilçesinde gördüğüm durum şu: çiçekleri geçince lale soğanları çöpe gidiyor ne yazık ki Ayasofya Camii yakınında bankların kenarındaki ve Beşiktaş Yıldız Korusu'ndaki laleler belediye işçileri tarafından sökülüp kocaman poşetlere doldurulup atılmak üzere toplanıyordu. Üsküdar'daki laleler daha da şanssızdı. Meydanı genişletme - yol çalışması sebebiyle dozerler/iş makinaları tarafından toprak altında kalmış, çoğu da ezilmişti

Belediye işçilerine alıp alamayacağımı sordum. "Çöpe gidecek, al istediğin kadar" yanıtını alınca hazineye konmuş gibi hissettim Eve epey fazla lale soğanı ile döndüm.

Bazıları halen yeşil yapraklıydı, bazıları ise sadece soğan şeklindeydi. Yapraklıları saksıya diktim. Soğanların bir kısmını da güneş almayan yerde bir karton kutuya koydum. Bir kısmını da kuru kum - kuru toprak karışımı dolu yoğurt kabına koydum (kum oranı epey fazla). Bu noktada soğanlılar konusunda çok tecrübem olmadıgı için de forumdan deneyimli büyüğümüz Sn Pria'dan da bilgi almıştım, sağolsun (danıştıgım başka üyelerimiz varsa unuttuğum affola).

Sonuç: lale soğanlarının bir kısmı çürüdü, öldü, bir kısmı sağlam kaldı. Kalanları arada çıkarıp kontrol ettim, bazıları kök yapmaya başlayacak gibime geldi (kök öncesi çıkıntılar oluşmuştu). Hepsini 1-2 ay önce tekrar diktim saksılara. Ve onları kapalı balkonda unuttum, aferin bana

Neyse, yakın zamanda açık balkona çıkardım, direkt güneş ışığı da alabiliyorlar. Dikim sırasında yavru soğanlar filizlenmişti bile. Şimdi bu dikilenler içinden de büyük ihtimalle kayıplar olacak. Büyük ihtimalle çoğu bu bahar çiçek açmayacak, yavrular zaten kesin açmayacak.

Ancak gene de büyük olanlar da uyanmaya başladı ve görünce mutlu oldum.

Sulama sıklığını nasıl yapacağımdan emin değilim şu an, artık göz kararı gidiyorum. İnşallah bir kaç tanesinin olsun çiçeğini görebilirim.

Yaklaşık 1 ay sonra, Nisan sonu- Mayıs başı gibi İstanbul'a yolunuz düşerse veya zaten orada yaşıyorsanız lale soğanlarını es geçmeyin. Çöpe atılmasındansa çiçeksever insanların evinde olsunlar.

Eklenen Resimler

Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2019, 14:24   #1397
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Lale'lerin ciçekleri geçmeden son kez fotoğraflarını paylaşıyorum.

Eklenen Resimler

Eski 28-03-2019, 14:25   #1398
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Devamı

Eklenen Resimler

Eski 10-04-2019, 08:33   #1399
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Çiçek yetiştirirken her zaman her şey yolunda gitmeyebilir.

2.saksıdaki 10 lale soğanından sadece 1 tanesi zar zor çiçek açabildi.
Tomurcuklar açamadan kurudu.Hiç olmazsa rengini görebildik.Artık çok güzel turuncu çiçeklerini kısmetse seneye görürüz.

Eklenen Resimler

Eski 26-04-2019, 17:11   #1400
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Burhaniye'de diktiğim lale soğanlarından açan son çiçek...

Eklenen Resimler

Eski 26-04-2019, 19:20   #1401
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dumlupınar Mesajı Göster
Burhaniye'de diktiğim lale soğanlarından açan son çiçek...
Çok güzel çok asil...

Dumlupınar, hmd ve nevgül beğendi.
Selma_321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2019, 17:22   #1402
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2019
İyi günler benim lale soğanlarım vardı aralık ayında dikmişti m yaprak çıkardı ama birden sarardı söndü sorun ne olabilir

Dumlupınar beğendi.
Hilales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2019, 14:39   #1403
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hilales Mesajı Göster
İyi günler benim lale soğanlarım vardı aralık ayında dikmişti m yaprak çıkardı ama birden sarardı söndü sorun ne olabilir
Merhaba,tahminime göre soğanlar çürümüştür.İzmir'de laleler Mart sonu ile Nisan ayının ilk haftasında çiçek açıyor.

Bu yıl Kasım ayı sonunda lale soğanlarından tekrar dikmek isterseniz,su tutmayan yapıdaki kumlu süzek bahçe topraklarını tercih edin.

Toprak yerine torfta kullanabilirsiniz.Ancak bazı torflar aşırı su tutarak soğanların çürümelerine neden olabiliyor.Torf kullanılacağı zaman derin saksılar yerine daha çabuk kuruyan sığ saksıları tercih etmek gerekir.Selamlar...

salihcan beğendi.
Eski 30-04-2019, 21:13   #1404
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Bugün ailece Konya'nın İsmil ilçesindeki Asya Lale'nin tarlalarını gezmeye gittik.

Muhteşem güzellikteki laleleri elimden geldiğince görüntülemeye çalıştım.Sıra çektiğim fotoğrafları sizlerle paylaşmaya geldi.

Düzenleyen Dumlupınar : 30-04-2019 saat 21:17 Neden: İmla hatası
Eski 30-04-2019, 21:47   #1405
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Sarı lale tarlası ile başlıyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Dumlupınar : 30-04-2019 saat 23:29 Neden: İmla hatası
Eski 01-05-2019, 03:01   #1406
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Lale'lerin yakın plan çekimleri...

Eklenen Resimler

Eski 01-05-2019, 03:02   #1407
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Devamı...

Eklenen Resimler

Eski 01-05-2019, 13:01   #1408
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Karışık renkli lale tarlası...

Lale'lerin güzelliklerini fotoğraflarla paylaşabilmek öyle çok kolay değil.Hele rüzgarlı bir havada birde amatör olarak fotoğraf çekmek biraz sıkıntılı olabiliyor.

Çok büyük bir alanda yüzbinlerce lale arasında hangi birinin nasıl fotoğrafını çekeceğimi şaşırdım kaldım.

Kesinlikle tarlaların gezilip görülmesi,emeği geçen herkese binlerce kere teşekkür etmek gerekiyor.

Ülkemizde böyle muhteşem lalelerin Konya'mızın ovalarında,Asya Lale firması tarafından yetiştirildiğini yakından görebilmek beni çok mutlu etti.

Son olarak şunu söyleyebilirim.Ben ve ailem için rüya gibi bir gündü...

Eklenen Resimler

Düzenleyen Dumlupınar : 01-05-2019 saat 13:06 Neden: İlave bilgi...
Eski 01-05-2019, 13:04   #1409
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Lalelere devam🌷

Eklenen Resimler

Eski 01-05-2019, 13:28   #1410
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Lale tarlalarında çok sayıda fotoğraf çektim.Hepsini yavaş yavaş paylaşıyorum.

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024