agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Sıcak Kompost
(https)

Beğeni Düzeni771Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-10-2006, 15:16   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2006
O zaman ormanlarda dökülen yapraklar, dallar, insanların attığı çöpler, vs. çürürken zarar mı veriyor? **** ben bahçeme çukur açıp bunları çürütmeye kalktığımda etrafındaki bitkilerden ne kadar uzak olacak. **** ilk soru fitotoksite nedir, nasıl bir zarar verir olsun.

brs_murat beğendi.
murare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2006, 17:20   #32
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murare
O zaman ormanlarda dökülen yapraklar, dallar, insanların attığı çöpler, vs. çürürken zarar mı veriyor? **** ben bahçeme çukur açıp bunları çürütmeye kalktığımda etrafındaki bitkilerden ne kadar uzak olacak. **** ilk soru fitotoksite nedir, nasıl bir zarar verir olsun.
Fitotoksite bitkiye toksik olan yani bitkiyi zehirleyen demektir. Zararı da tanımından belli.

Kompost kabını veya çukurunu bahçenizin zaten uzakça bir köşesinde kurmalısınız. Gidip en nadide bitkilerinizin dibinde bu işi yapmamalı veya kompost yığınına bitki dikmemelisiniz. Zaten eğer kompostu hatalı kurarsanız bu koku ile kendini size gösterir yani uzakta ve hakim rüzgar yönü tersinde olması iyi olur.

Bitkiniz, atıklarınız onun alabileceği formdayken bunlardan yararlanabilir. İlla sen onları olduğu gibi al diyemezsiniz. Hayvan gübresini de yanıp olgunlaşınca, fitotoksitesi kalmayınca bitkilerinize veriyorsunuz. Böyle düşünün.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2006, 18:47   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-09-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner
Kahverengi malzeme (Karbon sağlayanlar)

Dal parçaları,
Ağaç kabukları,
Testere tozu, talaş,
Çam ibreleri,
Kuru yapraklar,
Gazete kağıdı,
Saman, sap. vs.
Çam ibrelerinin ayrışması, içerisinde bulundurduğu bol miktarda reçine sebebi ile diğer organik maddelere göre çok daha uzun sürüyor diye biliyorum. Hatta kendi gözlemlerime göre de aynı şeyi söyleyebilirim. Çam ormanlarındaki humus örtüsü/çürümemiş materyal örtüsü oranı diğer ormanlara göre daha az oluyor.

Bu ibreler ile ilgili söylemek istediğim başka bir şey de, çamların amensalizm yapan bitkiler olduklarını biliyorum. Yani özsularında farklı canlıları etkileyebilecek, gelişimlerine ket vurabilecek maddeler bulunduran veya habitatlarında üstün duruma geçmelerinde kendilerine avantaj sağlayacak silahları bulunması denebilir. Bu durumda bu ibreleri ham madde olarak barındıran toprağı bitkilerimiz için saksıda kullanmak ne kadar güvenilir olur? Hatta bonsai yapanlar için çok daha büyük bir sorun oluşturabilir çünkü bitki zaten yeterince stres altındadır.
Saygılar.

kürekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2006, 18:55   #34
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Çam çürüntülü topraklar özellikle bahçe bitkisi yetiştiriciliğinde çok kullandığımız ve harçlara kattığımız topraklardır. Kompostun da zaten tamamı tek maddeden yapılmamakta. Bir karışımdır. Kuru ibreler de bunun bir parçasıdır.

Eski 26-10-2006, 19:59   #35
Ağaç Dostu

o zaman şöyle düşünebiliriz. Belki de toprağa az miktarda karıştıkları için pestisid ya da insektisid olarak iş görüyor olabilirler mi?

Eski 26-10-2006, 20:02   #36
Ağaç Dostu

ormanbotanigi's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2005
Galeri: 21
İbrelerin toprak yapısına etkileri şunlardır;

*Ladin, sarıçam ve karaçam gibi türlerin ibreleri asit ürünler meydana gelmesine neden olurki bu da toprak reaksiyonun kuvvetle etkiler. Yani bu topraklar asidik özellik gösteriri. Diğer yandan sedir gibi türlerin ibreleri daha fazla kalsiyum içerdiği için toprak aşırı asidik değildir.

*Kalsiyum oranı düşüktür. (Sedir ve göknar ormanlarındaki topraklar hariç)

*Karaçam ve kızılçam gibi türlerin ibreleri güç ayrışır dolayısıyla ham humus oluşumuna neden olurlar. Ham humusun altındaki mineral toprak organik madde bakımından fakirdir.

Sonuç olarak toprak eğer yeterince ayrışmış yani ham humus formunda değilse ve renginde koyuya yakın ise organik miktarında herhangi bir eksiklik olmayacaktır. Diğer yandan saksıda yetiştirilen türler genelde asidik ortamları sevdiklerinden bu dediğim şartlar sağlandığı sürece kullanımında herhangi bir mahsur yoktur. (Kalsiyum eksikliği gübre takviyesiyle giderilebilir)

SAHIRE ve Angel Aki beğendi.
ormanbotanigi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2006, 20:05   #37
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ormanbotanigi
İbrelerin toprak yapısına etkileri şunlardır;

*Ladin, sarıçam ve karaçam gibi türlerin ibreleri asit ürünler meydana gelmesine neden olurki bu da toprak reaksiyonun kuvvetle etkiler. Yani bu topraklar asidik özellik gösteriri. Diğer yandan sedir gibi türlerin ibreleri daha fazla kalsiyum içerdiği için toprak aşırı asidik değildir.

*Kalsiyum oranı düşüktür. (Sedir ve göknar ormanlarındaki topraklar hariç)

*Karaçam ve kızılçam gibi türlerin ibreleri güç ayrışır dolayısıyla ham humus oluşumuna neden olurlar. Ham humusun altındaki mineral toprak organik madde bakımından fakirdir.

Sonuç olarak toprak eğer yeterince ayrışmış yani ham humus formunda değilse ve renginde koyuya yakın ise organik miktarında herhangi bir eksiklik olmayacaktır. Diğer yandan saksıda yetiştirilen türler genelde asidik ortamları sevdiklerinden bu dediğim şartlar sağlandığı sürece kullanımında herhangi bir mahsur yoktur. (Kalsiyum eksikliği gübre takviyesiyle giderilebilir)
Teşekkürler

Yine de çok da yanlış yorumlama yapmamışım ama değil mi

Eski 26-10-2006, 20:11   #38
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rower
o zaman şöyle düşünebiliriz. Belki de toprağa az miktarda karıştıkları için pestisid ya da insektisid olarak iş görüyor olabilirler mi?
Bu çok iddialı bir düşünce olur. Bunu reddetmek veya onaylamak için yapılmış bilimsel deneme sonucu gerek. Kuru çam ibrelerinin pestisit veya insektisit özelliğini şimdiye kadar hiç duymadım, böyle bir yayın veya araştırma da okumadım.

Eski 26-10-2006, 20:20   #39
Ağaç Dostu

ormanbotanigi's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2005
Galeri: 21
Aksine böcekler tarafından en çok zarar gören türler çamgiller üyeleridir. İçerisinde böcekleri öldürücek veya uzaklaştıracak herhangi bir kimyasal madde bulunmamaktadır.

SAHIRE ve Angel Aki beğendi.
ormanbotanigi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2006, 20:25   #40
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Teşekkürler

Rower aslına oldukça yanlış varsayımlarda bulunmuşsun

Eski 26-10-2006, 21:07   #41
Ağaç Dostu

Alıntı:
Karaçam ve kızılçam gibi türlerin ibreleri güç ayrışır dolayısıyla ham humus oluşumuna neden olurlar. Ham humusun altındaki mineral toprak organik madde bakımından fakirdir.
Alıntı:
Çam ibrelerinin ayrışması, içerisinde bulundurduğu bol miktarda reçine sebebi ile diğer organik maddelere göre çok daha uzun sürüyor diye biliyorum. Hatta kendi gözlemlerime göre de aynı şeyi söyleyebilirim. Çam ormanlarındaki humus örtüsü/çürümemiş materyal örtüsü oranı diğer ormanlara göre daha az oluyor.
Alıntı:
Ladin, sarıçam ve karaçam gibi türlerin ibreleri asit ürünler meydana gelmesine neden olurki bu da toprak reaksiyonun kuvvetle etkiler. Yani bu topraklar asidik özellik gösteriri
Alıntı:
Bu ibreler ile ilgili söylemek istediğim başka bir şey de, çamların amensalizm yapan bitkiler olduklarını biliyorum.
Biyokimya bilgim şu an için çok iyi değil ama büyük ihtimalle asit ürünlerin meydana gelmesi içeriğindeki reçineden kaynaklı.Burada kasttettiğim şey çam ağaçlarının diğer bitkilerden üstün olmasında rol oynayan, içeriklerinin, ayrışma sonucunda toprağa geçmesi ve toprağın yapısını değiştirerek dolaylı olarak avantaj sağlaması idi

Alıntı:
Yani özsularında farklı canlıları etkileyebilecek, gelişimlerine ket vurabilecek maddeler bulunduran veya habitatlarında üstün duruma geçmelerinde kendilerine avantaj sağlayacak silahları bulunması denebilir.
Burada ise amensalizmin tüm canlılar için genel bir açıklamasını yapmak istedim.

Alıntı:
o zaman şöyle düşünebiliriz. Belki de toprağa az miktarda karıştıkları için pestisit ya da insektisit olarak iş görüyor olabilirler mi?
Bu da sadece bir hipotez idi

Şimdi tekrar sormak istiyorum
Alıntı:
Sizlere ve bilgilerinize saygım sonsuz fakat ileride bir bilim insanı olacaksam bilgilerimi mantık çerçevesi içersinde sonuna kadar savunmam gerekiyor öyle değil mi

Saygılar.

Eski 26-10-2006, 21:29   #42
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Elbette, ancak savunacağın bilgilerinin tam olmasına da dikkat etmelisin. Bu konu açıldığından beri enteresan fikirler öne sürüyorsun Konuya tam vakıf olmayanlar ve senin gibi bu konuda eğitim alıyor olmayanlar tarafından da yanlış anlaşılmaya müsait varsayımların var. Örneğin sadece amensalizm anlatmak istedim diyorsun ama,
"Hatta bonsai yapanlar için çok daha büyük bir sorun oluşturabilir çünkü bitki zaten yeterince stres altındadır." gibi çıkarımlarda bulunuyorsun, bu yüzden varsayımların oldukça yanlış dedim.

Teorik bilgilerini geliştirdikçe, pratiğe döktükçe varsayımların, çıkarımların da güçlenecek. Meraklı ve araştırmacı olduğun için ileride çok başarılı olacağına inanıyorum.Ki daha üstelik sadece 2 sene okudun, 3. sınıf yeni başladı. Bitirdiğinde çok iyi olacaksın

Eski 26-10-2006, 21:40   #43
Ağaç Dostu

Övgüleriniz için çok teşekkürler Yüzüm gerçekten şu yandaki yeşil kafaya benzedi

Haklısınız. Doğru olanı bulmak için fazla sesli (yazılı) düşünüyorum sanırım kendi kendime öne birşeyler sürüp sonra yanlış olduğunu anlayıp sonra aynı konuya farklı bir düşünce ile yaklaşıp iyice çorba yapıyorum ortalığı ehehe. Sizler benim meramımı anlıyorsunuz fakat işin içinde olmayanlar -sizin de dediğiniz gibi- yanlış yönlenebilirler.

O zaman buradan da şu çıkıyor söylediklerim bir bilen tarafından onaylanmadan bana aldırmayın

Eski 26-10-2006, 22:27   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-09-2006
Alıntı:
Övgüleriniz için çok teşekkürler Yüzüm gerçekten şu yandaki yeşil kafaya benzedi

Haklısınız. Doğru olanı bulmak için fazla sesli (yazılı) düşünüyorum sanırım kendi kendime öne birşeyler sürüp sonra yanlış olduğunu anlayıp sonra aynı konuya farklı bir düşünce ile yaklaşıp iyice çorba yapıyorum ortalığı ehehe. Sizler benim meramımı anlıyorsunuz fakat işin içinde olmayanlar -sizin de dediğiniz gibi- yanlış yönlenebilirler.

O zaman buradan da şu çıkıyor söylediklerim bir bilen tarafından onaylanmadan bana aldırmayın
Son sayfadaki mesajları yüzeysel okudum. Önemsemediğimden değil tersine önemli bulduğumdan. Gerek duydukça döner okurum diye düşündüm.

Yazılanlar beni "aşar". Pes diyorum

tiya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2006, 22:41   #46
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
DAHA İYİ BİR ÇEVRE İÇİN PLASTİKLERİ GERİ KAZANALIM
Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK

Google belleğindeki linki veriyorum...

Yazının olması gereken çalışmayan linki ise bu: http://www.cevreorman.gov.tr/belgeler2/plastik.doc

Sitede görünen bu dosyayı site haritasında hangi bölümün altında bulacağımı kestiremedim. cevreorman.gov.tr/siteharitası

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2006, 22:42   #47
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bunlar kompostlanabilecek evsel atıkların toplanmasında kullanılan kağıt torbalar. Kraft kağıt komposta karışabildiği için içeriği ile birlikte parçalayıcıya atılıyor. Naylon poşette toplanan atıkların bir de bu kaptan uzaklaştırılması gerekiyor.

Kompostun hava alması önemli. Gerekirse yığının orta yerine delikli bir boru konur ( büyük yığınlarda).Hava alması için kompost yığını yaparken kesinlikle sıkıştırılmaz. Kompost yığınının ortasında ısı yükselmeye başlar (kızışma). En orta nokta ise hava almazsa soğuk kalır, yanma tamamlanmaz. Nem çok önemli, kompost kuru kalırsa mutlaka nemlendirilir ama ıslak tutulmaz.

Hazır kompost kutularında da delikler vardır. Zaten tabanında drenaj kanalı veya deliği bulunur ki içindeki sızıntıyı tahliye etsin.

Eski 26-10-2006, 22:52   #48
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Solucanlar kompostlama süresini yarı yarıya azaltırlarmış. Kompost yığınına toprak solucanları veya özel kompost kurtçukları atabilirmişiz...
www.donusum.org sitesi kapanmış görünüyor...

Bellekteki bilgi

Eski 26-10-2006, 23:19   #49
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Evet kompostlama sürecini gerçekleştiren solucanlar var .Bu kompostlara vermikompost deniyor. Solucanlar kompostu yiyiyor ve dışkılıyor, bu da materyali zenginleştiriyor, daha hızlı ayrışma sağlıyor.Bunlar özel solucanlar, kompostun içinde oluşan sıcaklığına dayanabiliyor. Bu solucanlar kırmızı solucanlar (Eisenia fetida)

Sechkyn2 ve ebbertan beğendi.

Düzenleyen Mine Pakkaner : 28-10-2006 saat 00:09
Eski 27-10-2006, 09:42   #50
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2006
Yukarıdaki yazıları anlamam biraz zaman aldı, kendi aranızda anlaşıyorsunuzda.. Neyse kompostun yapılışını öğrendik ama dediğim gibi bunu müsait olanlar yapar. Biz yine eğer oluyorsa ki oluyormuş sanırım suyunu kullanalım. Ama posasını toprağa koymamın zararı olup olmayacağına bir cevap alamadım. Birde buna cevap verirseniz sevinirim.

murare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2006, 11:49   #51
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Biz yine eğer oluyorsa ki oluyormuş sanırım suyunu kullanalım. Ama posasını toprağa koymamın zararı olup olmayacağına bir cevap alamadım.
Mine cevaplamıştı... (#32 )

Alıntı:
Bitkiniz, atıklarınız onun alabileceği formdayken bunlardan yararlanabilir. İlla sen onları olduğu gibi al diyemezsiniz.

Yani, çürüme işlemi saksıda iken gerçekleşirse bitkinize zarar verir. Bunu ayrı bir ortamda yapmalı, sonra bitkilerinizde kullanmalısınız...

beyazzambak34 beğendi.
Eski 29-10-2006, 22:30   #52
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2006
Galeri: 1
Kompost için kendim bir şeyler yaptım fakat çok zahmetli oldu. HAzır kompost kutuları aldım şimdi rahatım. Hem temiz görünüyor hem de çürüme için mükemmel tasarlanmışlar. Çokta pahalı değil, (bence) 20.ytl/adet

Eklenen Resimler

orion1988 ve ebbertan beğendi.
Ateş Öztan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2006, 23:17   #53
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Ateş Bey,

Birer doldurma, boşaltma ve mamul fotoğrafı da isteriz zaman içinde

Eski 29-10-2006, 23:25   #54
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Bugün bir tanesinden 3 çuval kadar kompost aldım. İstanbul'da yağmur beklediğimiz için şimdiden stok yapmaya çalıştım. Bilseydim çekerdim.
Bugünlerde bol bol yaprak dolduruyoruz. En kısa zamanda resim koyacağım.

Her seferinde, attığım onca şeyin ipek gibi kompost olması, beni hala etkilemektedir.

verdoque beğendi.
Eski 29-10-2006, 23:49   #55
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Elinizdeki kutuyu tamamen doldurduğunuzda kompost süreci ne oluyor? Kutu ebatlarını da yazarsanız seviniriz.

Eski 30-10-2006, 01:48   #56
Ağaç Dostu

bahcıvan's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Bir poşet içine yaprak, kurumuş çiçek, vakit bulamadığım için pişiremediğim 1 kilo taze fasulye, yine 1 kilo kadar rahmetli şeftali, suyunu sıktığım narlar ve çekirdekleri, salatalık, domates kabuğu, çekirdekleriyle birlikte hünnaplar, hindistan cevizi kabukları ve o anda elime bitki niyetine ne geçtiyse.
Hepsini poşete koydum, su döktüm. Toprakta karıştırdım. Şu anda balkonda. 1-2 güne kadar balkonda sıkı bir temizlik yapıp koyacağım son yeşilliklerden sonra ağzını bağlıycam. Bende kendi kompostumu yapabilmek istiyorum. Nisanda açıcam bakalım neler olucak? Torbaya birde boru sokucam, altınada bir delik açıcam.Yapmam gereken başka birşey varmı mine hanım? Teşekkürler

Ergde beğendi.

Düzenleyen Mine Pakkaner : 30-10-2006 saat 13:57
bahcıvan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2006, 05:33   #57
Lioness
Guest

Kompost hazırlama

Biz kompostu geçen sene yaz sonundan itibaren aşağıda resmini gördüğünüz çamaşır sepetinde topladık. Sepetin için nylon vb hiç bir şey koymadık.Bu plastik sepet yaz kış üstü açık olan terasımızda duruyor ve içine sebze, meyva artıkları vb şeyleri atıyoruz.
Geçen sene takr. 100 l kompost elde ettik ve ilkbaharda saksı ve kutuları hazırlarken bunu toprağa karıştırdık. Şimdi yeniden toplamaya başladık.
Hernekadar içine birşeyler atarken görüntüsü mide bulandırıyorsa da, koku vs yapmadı. Yeri olanlara tavsiye ederim. Biz iyi netice aldık.
Selamlarımla

Eklenen Resimler

Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2006, 10:58   #58
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Bu işlem sırasında çıkan gaz, bir tüpte depolanıp evde en azından yemek pişirmede kullanılamaz mı?

Köylerde hayvan dışkısı ve bitkilerden yapılan bio gaz ın(ısıtma-pişirme ve otolarda kullanılıyor) daha basit hali.....

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2006, 13:57   #59
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcıvan
Bir poşet içine yaprak, kurumuş çiçek, vakit bulamadığım için pişiremediğim 1 kilo taze fasulye, yine 1 kilo kadar rahmetli şeftali, suyunu sıktığım narlar ve çekirdekleri, salatalık, domates kabuğu, çekirdekleriyle birlikte hünnaplar, hindistan cevizi kabukları ve o anda elime bitki niyetine ne geçtiyse.
Hepsini poşete koydum, su döktüm. Toprakta karıştırdım. Şu anda balkonda. 1-2 güne kadar balkonda sıkı bir temizlik yapıp koyacağım son yeşilliklerden sonra ağzını bağlıycam. Bende kendi kompostumu yapabilmek istiyorum. Nisanda açıcam bakalım neler olucak? Torbaya birde boru sokucam, altınada bir delik açıcam.Yapmam gereken başka birşey varmı mine hanım? Teşekkürler
Siz de bu işi torbada değil de delikli çamaşır veya çöp sepetinde yapsanız Karışımınıza biraz daha kahverengi malzeme katınız.

Eski 30-10-2006, 14:26   #60
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Kompost için şunu öğrendim; nem, ısı, hava(oksijen) gerekiyor.
Bu üçü koku oluşmasını önlüyor.
Çamaşır sepeti niçin uygun? Onda da, çamaşırların tamamen kapalı kutu da olması koku yapıyor. Hava delikleri olan sepet bunu önlüyor.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024