agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Sıcak Kompost
(https)

Beğeni Düzeni771Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-03-2009, 21:00   #301
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Okulda solucanı bölsek bile bir şekilde kendini tamamlar, bu onu öldürmez diye öğrenmiştik, ne kadar doğru bilemiyorum.

Ben yine bugün kazma, kova solucan avına çıktım.Ama bir- iki tanesini kızımın eve gitmek istemesi yüzünden acele ile ortadan böldüm, yine de hafızamdaki okul bilgisinin verdiği rahatlıkla kompost kabına koydum.

Bu konuda bilgisi olan var mı acaba?

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2009, 22:29   #302
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Berduray'ın solucanları

Sayın, Berduray bildiğin gibi solucan ikiye bölünse bile yaşamını sürdürür yanlız bir şartla topraktaki yaşam şartlarını ona sağlamanız kaydıyla bunlar nelerden ibaret derseniniz 1.ıslak nemli yumuşak bir toprak bu toprağın içinde onun gıdası olacak çeşitli organik çürüntüler.

Bu şartlarda toprağın içinde hareketini yaparak çürüntülere doğru ilerler,bu harekatin oluşumu kendini uzatarak incelir girdiği yerde kendini esneterek toplar bulunduğu yerde geniş kanallar açarak yoluna devamla toprak yiyerek beslenmeye hazım kolaylığı sağlamak içinde ufak çakıl taşılarını yutarak yaşamını sürdürür.

Bu kadar bilgi sorunuza cevap olduysa bana da ne mutlu diyerek satırlarıma son verirken iyi geceler rüyalarınızda da mutluluklar dilerim saygılar

lolla beğendi.
epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2009, 22:38   #303
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

İçime su serptiniz zaten zor buldum, bir de ölür mü diye endişelenmiştim. Teşekkürler. Bilmukabele...

Eski 11-03-2009, 22:41   #304
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Galeri: 6
Sn meyvelitepe,

- Kullandığınız havalandırma aparatının ucundaki zıpkın gibi açılan, eksene dik olan kanatları 10-15 tane olacak ve eksene dizilecek şekilde yaptırısanız daha iyi bir havalandırma elde edeceğinizi düşünüyorum
- Berduray'ın mesajındaki silindir şeklindeki kompost kabının ekseni boyunca bir burgu konulursa daha iyi bir havalanma elde edileceğini düşünüyorum. Yanma anında sıcaklıkla birlikte basınç da artacağına göre telden dahi yapılmış olsa dışardan ortama hava girişi mümkün değil gibi. Yanma ortamının basıncı hava basıncına eşit olana kadar giremiyor olmalı. Burgu döndürülerek havalandırılmalı. Yalnız günde çeyrek burgu hesabının yeterli olacağını da sanmıyorum. Yanma başladıktan sonra sıcaklık düşene kadar belki 10 15 dakika çevirme kolu çevrilmeli gibi.

seleste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2009, 22:49   #305
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Aklıma buharda haşlama aparatı geldi.
şurada

Eski 12-03-2009, 07:42   #306
Ağaç Dostu

Berduray'a rica

sn,berduray ne aparatından basediyorsunuz, verdiniz lınkte güler hanımın mutfak gereçlerinden başka birşey göremdim,açıklamlarında detaya geçmeden üstü körün geçiyorsunuz benim bilgi paylaşımlarımda gösterdiğim hassasiyeti sizde göremem benim konuyla alakamı sınılrlamış oluyor.

Lütfen biraz daha konuya yaklaşımınızda dikkatli olmanızı rica ediyorum iyigünler dileklerimle.

Eski 12-03-2009, 08:21   #307
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Sn.Berduray, açılıp kapananı söylüyorsunuz değil mi? Çok hoş bir tasarım. Bizim evde de var bir tane ve epey kurcalamıştım bu tasarım başka ne işlere yarar diye. Büyüğünden olsa epey işe yarar. Ürünün mekanik mühendisliğini de çok iyi yapmışlar bizim bodrumdaki atölyede yapabilmek pek kolay değil

Sn.Seleste, kanat sayısını arttırmak iyi fikir. Fakat kanatları açılır kapanır değil de sabit yaptıracağım. Bizim demirci açılır kapanır olanını yapamaz sanırım. Yapsa da kısa sürede oksitlenir. Alimiyum yaptırabilirim ama bu sefer de dayanmaz, kırılır.

Havalandırma konusunda benim anladığım doğal bir hava sirkülasyonu sağlamak yeterli gibi. Fermentasyon sırasında açığa çıkan gazlar, çıkan gaz miktarı kadar havanın alınmasını sağlar. Tabii havayı alacak bir yol bulunuyorsa. Bunun ötesinde bir pozitif basınç yaratmanın ne kadar yararı olur bilemiyorum. Neticede mikro-organizmaların sağladığı yavaş bir yanmadan söz ediyoruz. Bana, kompost malzemesinin dokusunda hava sirkülasyonu sağlayacak kadar gevşeklik olsun, malzeme dört yanından ve üstünden hava ile temas etsin yeterli gibi geliyor. Aslında, altını çizdiğim cümle de önemli bir ip ucu. Kompost kabına konan malzeme karışımı sıkı, iyice biribirine yapışık değil, gevşek olmalı. Malzeme parçaları arasında ince ve kılcal boşluklarda hava dolaşabilmeli.

lolla beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2009, 10:55   #308
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Thumbs down

[QUOTE=seleste;378000]Sn meyvelitepe,

- Kullandığınız havalandırma aparatının ucundaki zıpkın gibi açılan, eksene dik olan kanatları 10-15 tane olacak ve eksene dizilecek şekilde yaptırısanız daha iyi bir havalandırma elde edeceğinizi düşünüyorum

Sayın Seleste'nin mesajını okuyunca havalandırma aparatının ucuna monte edilirse daha iyi bir karıştırma, havalandırma yapar gibi bir fikir geldi aklıma.

Herhalde solucan haşlayacağımı düşünmediniz değil mi arkadaşlar?

Eski 12-03-2009, 16:46   #309
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Bugün 4 ayrı kaba oturak cins domates tohumu ektim. Kaplardan 2 sini tohum ıslatma dahil kompost çayı ile, diğer ikisini de normal şekilde ektim. Harç olarak torf,cocopeat ve koyun gübresi kullandım. Üstlerine tarihlerine varana kadar not yazdım. Aralarında nasıl bir fark oluşacak resimleyip göreceğiz artık.

Kompost çayını ise 1 litre yağmur suyuna 50cc katarak seyrelttim.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2009, 16:54   #310
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Merakla bekliyorum. Gelişmeleri resimle anlatırsınız değil mi?

Bu arada, sizin kompost çayında epey mikro organizma var. Şişelediğinizi söylediğinizin içine bir kesme şeker atmak bakterilerin beslenmesi ve çoğalması için olumlu olabilir. Birde sanırım karanlıkta saklamanız daha iyi olur.

lolla beğendi.
Eski 12-03-2009, 16:58   #311
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Tabii ki resimleyeceğim. Forumdaki en büyük eksikliği resim olarak görüyorum. Ne anlatılırsa, nasıl anlatılırsa anlatılsın, konuya yabancı iseniz resim kadar net anlama imkanı olmuyor. Şişe içine kesme şeker atmama gerek yok, zaten çay yapımının 2. gününde sıvı melas koymuştum. Ve aynen dediğiniz gibi hiç ışık almayan bir yerde bekliyor.

Bu arada ne yapıp edip, güzel bir fotoğraf makinesi almak lazım. Özellikle makro görüntüsü çok iyi olmalı. Ayrıca, bahçem için yaprak ve dal öğütme makinesine de ihtiyaç var. Onu da almak lazım, bunu da almak lazım. Bu gidişle sonumuz nasıl olacak bilemiyorum.

Düzenleyen Lonicera : 25-08-2009 saat 16:29 Neden: (..... ) yazım hatalarını düzeltme
Eski 12-03-2009, 19:07   #312
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Fotoğraf konusunda tamamen katılıyorum, yazdığım başlıklarda lütfen foto diyorum hep, bir resim 10 cümleye bedel.

O yüzden nasıl hayıflanıyorum o şahane kompostu yaparken neden fotoğraflamadınız diye, benim yapmaya çalıştıklarım, pis kokulu balçığa dönüştüğü için...

Ayrıca dal öğütme makinasının acil bir ihtiyaç olduğu( eşim öyle düşünmese de, kriz filan olduğu...)konusunda da katılıyorum. Fiatlara bakarsan 700-1000 arası göz attığım kadarıyla.

Balta, tahra dal kıymaktan epey kas yapacağım galiba böyle giderse...Bir de solucan arama kısmı varki, tarla, taş, çamur cebelleşiyorum.

Nereden bulaştım ben bu konuya...

(Şimdi yorgun, aç ve sinirliyim ya, yarına geçer, birşeyim kalmaz, kaldığım yerden devam ederim, dal küçültme çalışmalarına)

Eski 12-03-2009, 19:46   #313
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Dal öğütmek için benim kullandığım makine Bosch AXT Rapid 2200. Oldukça memnunum, performansı gayet iyi. Sorun da çıkartmıyor. 3-3.5 santim çapındaki dalları bile peynir gibi doğruyor. On-line satış sitelerinden 470 TL civarında bulunabilir.

Eski 12-03-2009, 20:09   #314
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Ya arkadaşlar, benim bahçem büyük olsa gözüm kapalı alırdım bu makinelerden birini. Ama dallları parçalamak için başka bir aparat uyduramazmıyız? Sn berduray'ın siniri geçse de beyin jimnastiğine başlasa.

Yanlış hatırlamıyorsam Sn epsody, matkap ucuna doğrayıcı bıçak gibi bir terim sarfetmiştiniz bir mesajınızda. Çok merak ettim doğrusu, işlevsel bir şey mi acaba?

Bu arada, gönderdiğiniz resimler mail adresime ulaşmış. Gerçekten çok güzel bir bahçe olmuş, çiçekleriniz , meyveleriniz ve hele o sebzeleriniz tam görsel şölen oluşturmuş.

Eski 12-03-2009, 20:38   #315
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Biz neden göremiyoruz resimleri haksızlık bu...

Ben atlamışım matkap ucuna doğrayıcı bıçak?

Mutfak robotlarındakilerden mi? Robot şimdilik bana lazım, alternatifi ne olabilir?

Hadi hep beraber beyin jimnastiği yapalım

Eski 12-03-2009, 21:20   #316
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

El rendesi veya el planyası iş görebilir. Bir marangozdan planya talaşı alabilirsiniz. Yakınlarda bir koru, bol ağaçlı bir park, orman vs. varsa kuru yaprak toplayabilirsiniz. Kuru yaprakları düz bir yere ince bir şekilde serip üstünden çim biçme makinası geçirirseniz çok güzel parçalayacaktır.

Bizim buralarda çok kestanelik var. Bu aralar kestane dipleri yarı kompostlaşmış kestane yaprağı dolu. Tek dikkat etmeniz gereken ağaç cinsi. Yapraklar asitik ise kompost da asitik olacaktır, ki bu kötü bir şey değil. Asitik toprak isteyen bitkilerde kullanırsınız.

Eski 12-03-2009, 21:54   #317
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Ben Bodrum'un beldesinde yaşadığım için malzeme bulma sorunum yok, bulduğum malzemeyi parçalayıp, küçültme sorunum var.

Evimin alt kısmı tarla, tarla içinde zeytin ve incir ağaçları, tarla bitimi dere dedikleri, normalde minicik bir su yatağı , kenarlarında hayıt, sakız mı menengeç mi ya da ikiside aynı şey mi ayırt edemediğim çalılıklar var.

Maya toprağım süper anlayacağınız...

Şanslıyım Allah'tan. Toprağı , solucanları oradan alıyorum ama taşıması var işte...

Bir de evsel atıkları değerlendirme derdindeyim, inanın çöp atmaya gittiğimde kutuda öylece atılmış meyve, sebze kabuklarını görünce gitti yine milli servet diye üzülüyorum.

Şu anda bütçem makina almaya elverişli değil, kol gücüne devam.

Bu gün geçen fırtınada yıkılan bir kaç zeytin dalının uç yapraklarını tahra ile salata yapar gibi doğradım, kompost kabına attım.

Elde zor oluyor tabi, oyalıyor hele tepende istekleri hiç bitmeyen bir kızın varsa.

O yüzden sürekli düşünüyorum zihni sinir proceleri üzerinde, kusura bakmayın, çok uzattım istemeden...

Eski 13-03-2009, 09:36   #318
Ağaç Dostu

Sn.Arkadaşlar önce günaydılar diyerek; yazılarıma tepeden inme başlamak istemiyorum Sayın berduray arkadaşım önce sizin yazılarınıza cevap hatta ve hatta diyerek sizinle çok örtüşen taraflarımızı vurgulamak açısından konulara buradan devam etmek istiyorum.

Önce sizin şu yazınızda çöp kutularına gittiğim de gördüğünüz manzaraya gitti yine milli servet sözünüzde ki atıklara olan yaklaşımınızdan kendimle dört dörtlük örtüşen düşücenin varlığı benim çevreci düşüncemde candan bir arkadaş bulmanın heyacanı vardı.

Arkadaşım solucan bulmaktaki telaşını anlamıyorum, tamam bir yerde solucanla kompost konusuna verdiğin değeri açıklıyorsun tamam bunu böyle kabul ederek size daha öncede bahcenizde bir köşede (dikim için ölü bölge) çukur açarak içine atacağınız ıslak ve nemli mutfak atıklarınız bu bölgede solucan populasyonun gelişmesini sağlıyacaktır. Yanlız bu atıkları sadece mutfaktan çıkanlardan bahsediyorum, ben matkap ucuna blandır bıçağına benzer bir aparat yaptım bununla parçaladıktan sonra çukura atıyordum sinek ve koku olmasın diyerek, topladığım otların kurusuyla örtüyordum.

Size teknikseyliğimin bir tarafından da bahsederek ben site içinde komşularımdan kullanmadıkları ocak,fırın buzdolabı,merdaneli çamaşır makinası gibi eşyalardan yararlanarak birşeyler yapmanın pratik kazanımları da bahçe işlerinde kullanıyorum.

Sizede şunu tavsiye edebilirim bulacağınız çalışan merdaneli bir çamaşır makinasından yararlanarak sadece mutfak atıklarınızı üğüterek kompost malzemenize katarak değerlendirme imkanı elde ederek uygulamalarınızı sürdürürsünüz.

Sayın berduray size birşey daha açıklıyarak sorunlarınıza çözüm getireceğimi umuyorum dal öğütme makinası benimde uzun zamandır almak için düşüncelerim var ama ekonomik durumlar vede memleketin içinde bulunduğu kırizın uzantıları bizide etkilediğinden
hep ertelemek zorunda kalıyorum.

Size önerim şu olacak sizin bahçenizin dışındada boş alanlar var zannediyorum budadığınız ağaçların ve çevreden toplıyacağınız dal parçalarını burada biriktirerek zamana bağlı olarak çürümelerini sağlayıp daha sonra altındaki çürüntüleri toprağı ile bahçenizin toprağına karıştırınız. Hatta anlatımlarınızda cevrenizdeki ağaç ve çalıların altında oluşan çürüntüleride alarak bahçe toprağına katarak toprağınızın organik verimliğini artırır hemde toprağınızı doğal yönde şartlandırıp faydalı toprak mikro organizmalarıyla toprağınızı aşılamış olursunuz size sunacaklarım bilgiler şimdilik bu kadar sırası geldiğin de size ve diğer arkadaşlarla paylaşmaktan kıvanç duyacağım.

Fotoğralar konusuna gelince lonicera arkadşımız yaptığın kompostu resimleyip görmek isteğinden ben ona göz insanı yanıltır olayları akıl gözüyle algılamasına yardım olsun diyerek yaptığım kompostla toprağımın yetiştirdiği bitkileri göstermek adına resimleri ulaştırdım.

Oda benim için ilk defa yaptığımdan istediğim gibi beceriklik gösteremedim zamamla kolayı öğreneceğiz, aklınıza başka birşey gelmesin burda amacımız bilgileri paylaşmak sırası geldiğinde de göndereceğimden emin olabilirsiniz.

Yazım uzun oldu ama bu konular ayrıntılı anlatılmazsa sizin konuyu güler hanımın mutfağına gütürmeye benzer sonradan da açıklamak zor olabilir, bu benzetmeme alınmayımız lütfen.
hoşça kalın demeden sağlık esenlik dileklerimle iyigünler.

Eski 13-03-2009, 21:51   #319
Ağaçsever

serazad's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2009
Arkadaşlar merhaba,

Öncelikle degerli bilgileriniz için teşekkürler, tarım sektörüne yeni başladım biraz el yoldamıyla devam ediyorum. Yıllardır kirada olan ailemin tarlalarını malesef kimyasal gübreye bogulmuş vaziyette teslim aldım, Şimdi tarlalarımı kurtarma operasyonu yapmayı düşünüyorum. Bu yıl ilk uygulamam, kimyasal gübreyi az attım ve bir bitki besleme uzmanı arkadaşımın önerdiği organik gübre takviyesi yaptım.

Şimdi ki hedefim en kısa zamanda mümkünse kimyasalı hiç kullanmamak,Çözümün kompost yapmakta olabileceğini düşünürken sizleri buldum. Bu arada solucanın hikmetini de ögrenmiş oldum, Günlerdir solucan teminini nerden yapabilirim diye araştırıyorum. Kendi tarlamda ve köyde çok az solucan kalmış , ne kadar verimli olur bilmiyorum ? Yurt dışında profesyonel firmaların satışı var ama ithalatının burokratik engelleri oldugu söylendi.

Dün elime kazmayı küreği aldım ve dere kenarında solucan avcılıgına soyundum, bir saatlik ugraş sonucu yaklaşık 30 adet solucan topladım , bir ahşap kasaya törf ve kompost malzemeyle deneme amaçlı bir yatak hazırladım, Köydeki çocukları organize etmeyi,solucan kabilemi genişletmeyi ve küçükte olsa üretim aşamasına geçmeyi düşünüyorum.

Gelişme ve deneyimlerimi sizlerle paylaşmaktan keyif alacagım.

Düzenleyen serazad : 15-03-2009 saat 12:09
serazad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2009, 22:27   #320
Ağaçsever

rohlfs's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2006
Galeri: 25
Sayın serazad,

ben de kimyasallara karşıyım, doğada her türlü zararlının çözümünün bulunduğuna inanıyorum. ****** bu konuda araştırmak ve mümkün olduğunca bilgilenmek çok önemli.

Bu arada yazınızda en hoş olan da solucan toplama girişiminiz. Ben çok ürperirim solucanlardan fakat bahçemde toprak ile uğraşırken onları bulduğumda seviniyorum artık.

Kolay gelsin size.

rohlfs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2009, 15:01   #321
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Umarım uzun bir süre orda kalır, polemiğe girmediği kalmamış, Amerika'yı keşfetmiş gibi davranıyor, bahsettiği konular 2 yıl önceden yazılmış zaten...

Bir insan bu kadar narsist, fikr-i sabit olabilir mi? Olabiliyormuş demek..

Sabrımın taştığı andır, nezaketi elden bırakmamak adına ne kadar çabalasamda nato mermer olayı...

Daha neler göreceğiz bakalım?

Eski 14-03-2009, 16:02   #322
Ağaç Dostu

Hepinize iyi akşamlar dileğiyle ; Arkadaşlar aranızdayım sayın berduray çabuk alınıyorsunuz ama ben sizin olaylara bakışınızdaki pratiğinize ayranım keşke yakın olsaydık da dertleşe bilseydik, sayın berduray açıklamalarınızı gözden geçirerek forumdaki olay çözüldü ilginize teşekkür ederim sabit fikirli diyorsunuz yanlıyorsunuz ben sadece fazla ısarcıyım biraz aşırılğımın sebebi de sizin gibi güzide insanlara yaptıklarımın sonuçlarından emin olduğum fikirlerin aktarama zorluğu yaşıyorum.
Polimikler olmasa net fikirler oluşmaz derler, suya sabuna dokunmadan yapalım diyorsunuz olmaz .

Sayın lonicera arkadaşım size özelden mesaj yazmıştım anlatamadım buradan yazıyorum solucanlarla kompost başlıklı açtığım kunulu forma göz atmanızı istiyeceğim

Eski 14-03-2009, 16:35   #323
Ağaç Dostu

Konuya yeni katılmış arkadaşlara önce hoş geldiniz,konuya çevreci bir yaklaşımla bakmanız konuyu tartışma da yeni boyutarlar kazandırabilir.

Evet arkadaşlar topraklarımızın kimyasalar gübreler kulanımıyla topraklarımızın organik içeriğinin tükenmesinden ortaya çıkan toksinleri bertafı ancak ve ancak topraklarımızın kaybettiği organik yapıyı kazanması organik atıkların betarafını sağlayıp geri verilmesi işlemi kompost yaparak sağlanabilir fakat bu işleme solucanlarıda dahil edersek solucanların minerilizasyon olayında daha da ileri giderek atıklara bulaşmış toksin niteliği taşıyan ağır metal kalıtılarınıda parçalıyarak bertarafını sağlamada çitayı biraz daha yukarlara kaldırırız.

Eski 14-03-2009, 17:09   #324
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

"Anlattıklarım kimin kafasına dank etti ki sizinkine de etsin" cümleniz olayı bitirmiştir.

Bu alınganlıktan daha öte birşey...

Bizim IQ'muz sizden daha düşük olduğu için sizi anlamakta güçlük çekiyoruz.

Eski 14-03-2009, 18:05   #325
Ağaç Dostu

Sayın berduray beni geçekten yanlış anladınız, o cümleyi müsadenizle tekrar açayım da aramızdaki polemiklerin oluşmasına meydan vermiyelim.

2007 lerde yazılıp okunmasına ramen konuya vakıf olması lazımken kişilerin solucanlar la kompost yapmanın bilinçlerini taşımadıklarıdan hala eski yötemleri konuya yeni girmiş kişlerle aynı kulvarlarda görmemden kaynaklanıyor.

"Ben sizin davranışlarınızın samimiyetiyle neler açıkladım ama siz hala dışarda solucan arıyorsunuz. siz hala dergide 2007 yazıldı diyorsunuz kimin kafasına nekadar dank etti siz dakdir edin"

Ben size anlatıklarımdan dolayı takdirlerinizi beklerken, siz konun 2007de yazılan konunun anlaşılmadan geçiştirilen kişilere yapılmış sözü, üstünüze alarak hakkımda ileri geri konuşuyosunuz doğrusu buna bir anlam vermek zor olsa diyerek Allah adamı kuru iftiradan korusun başka diyeceğim yok.

Böyle bir yanlış anlama kunusuna muhatap olduğumdan genede takdirinize sığınarak özür diliyorum bundan büylede sizinle konularda polemiğe girmemeğe çalışacağım. Saygılar

Eski 14-03-2009, 18:55   #326
Ağaçsever

rohlfs's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Konuya yeni katılmış arkadaşlara önce hoş geldiniz,konuya çevreci bir yaklaşımla bakmanız konuyu tartışma da yeni boyutarlar kazandırabilir.
Hoş bulduk Sn epsody,

Henüz Kompost yapımına başlamadık fakat zamanımız olunca başlayacağız. Öncelikle kompost için eşimin yapacağısan dığa ihtiyacımız var. Ne şekilde olacak hep beraber göreceğiz. Bittiği zaman fotoğraflarını ekleyeceğim.

Belki de iyi bir örnek olabilir kompost hazırlamaya özenenler için, kimbilir. Konuya katkıda bulunmak ben de isterim tabii.

rohlfs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2009, 20:53   #327
Ağaçsever

serazad's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2009
[QUOTE=berduray;377918]Okulda solucanı bölsek bile bir şekilde kendini tamamlar, bu onu öldürmez diye öğrenmiştik, ne kadar doğru bilemiyorum.

Ben yine bugün kazma, kova solucan avına çıktım.Ama bir- iki tanesini kızımın eve gitmek istemesi yüzünden acele ile ortadan böldüm, yine de hafızamdaki okul bilgisinin verdiği rahatlıkla kompost kabına koydum.

Bu konuda bilgisi olan var mı acaba?[/QUO

Sayın berduray,
Araştırmalarım sonucu üzülerek söylüyorum ikiye bölünmuş bir solucanın sadece baş kısmının yaşama şansı var, diğer kısmı 15 gün kadar yaşıyor ama beslenemediği için genellikle ölüyor diye bir bilgi edindim ve paylaşmak istedim...

serazad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2009, 20:54   #328
Ağaç Dostu

Bugün nette solucanlarla yapılan kompost sistemiyle ilgili araştırma yaptım.
Bu sistem, plastik mutfak sebzeliklerine benzer çekmeceli kompost kaplarıyla ev dışında bahçede ya da garajda yapılabiliyor. Bir kere kurulduktan sonra da sürekli olarak meyve sebze artıklarını komposta çevirebiliyor.

Sistem şöyle :
Kompost kabının dibine yırtılmış gazete kağıtları, ufalanmış yapraklar vb gibi nemli kahverengi malzeme ile bir yatak hazırlanıyor. Birer avuç kum ve toprak ile gübre ekleniyor. Bu yatak kabın üçte biri derinlikte. Üzerine solucanlar ekleniyor. Daha sonra sebze meyve artıkları konuluyor. En son gene kahverengi yatak yapılan malzeme ile kap örtülüyor. Tepside seviye azaldıkça yeni artıklar üstteki yatak kaldırılarak alttaki bölüme gömülmek suretiyle yapılıyor.

Düzenleyen seleste : 14-03-2009 saat 22:13 Neden: klavye hatası
Eski 14-03-2009, 21:01   #329
Ağaç Dostu

Bir solucan 24 saatte kendi ağırlığı kadar atık tüketebiliyormuş. Böylesi bir yatak içerisinde 1 ay içerisinde solucan nüfusunun iki katına çıkabileceği söylenmiş.

İdeal oranlar :

Kabın derinliği 20-30 cm olmalı
Her 1 kg sebze artığı için 2 kg solucan gerekli
Her 1 kg sebze artığı için 60 cm^2 tepsi yüzey alanı gerekli

Bu oranları şu linkten aldım ve birimleri metrik sisteme çevirdim: http://www.savvygardener.com/Feature...omposting.html

Bir ayakkabı kutusunda dahi denenebilir. Başlamak için en az yarım kilo solucan olmalı diye düşünüyorum.
Kompost kabı şu linkteki gibi :
http://images.google.com.tr/imgres?i...N%26start%3D40

Düzenleyen seleste : 14-03-2009 saat 22:14 Neden: klavye hatası
Eski 14-03-2009, 21:06   #330
Ağaç Dostu

Bu sistemin avantajı kompost süresinin 2 aya kadar kısalması ve evsel artıklardan biyolojik yollarla günlük olarak kurtulurken kompost da elde edilmesi. Worm composting ya da vermicomposting şeklinde Google'da aratabilirsiniz.

Düzenleyen seleste : 14-03-2009 saat 22:15

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024