agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni41Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-08-2009, 08:06   #451
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Sabır + sevgi + inat + istek vb.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 08:08   #452
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Araştırma+bilgi

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 08:14   #453
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
(Tohum+toprak+iklim+Kaolin kili + el emeği +kompost + keçi gübresi + coco peat + EMA+Araştırma+bilgi) * (Sabır + sevgi + inat + istek)= 1140 gr pembe domates.

Kavun gibi dilimlemek gerekecek herhalde, emeğinize sağlık.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 08:25   #454
Ağaç Dostu

Lezzeti nasıl?

Gerçi siz black lerin lezzetini öne çıkararak, pembeleri küstürmüştünüz

Eski 13-08-2009, 08:25   #455
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Diğer sebzeler gibi domates yetiştirmede yükseltilmiş yastıkların çok etkili olduğunu söylemeliyim. Burada resmini koyduğum meyveler sadece örnek. Bitkiler bu büyüklüklerde veya buna yakın çok sayıda domatesle yüklendi. Bambu kafesler yükü taşımakta son limitine geldi.

Bundan çıkarsamam şudur. Domatese (aslında tüm sebzeler için geçerli) ne kadar büyük ve derin kök yaptırırsanız o kadar iyi oluyor. Yükseltilmiş yastıklar da bize kontrol edilebilir ve yönetilebilir olarak bu ortamı sağlıyor.

Gelecek yıl tek yastıkta tek kök domates denemesi yapacağım. Hedefim 5 metreye yakın boyda ve çok verimli bir bitki elde etmek. Bunun için devasa bir kök yaptırmam gerekecek. Şimdiden heyecanlanıyorum.

Eski 13-08-2009, 08:29   #456
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Lezzetleri de çok güzel. Haklısınız siyahlarla pembeyi kıyasladığımda siyahları daha iyi bulduğumu yazmıştım. O ilk kızaran pembeydi, tadı siyahın yüksek şeker oranına göre hafif ekşi gelmişti. Devam eden pembelerde öyle olmadı. Kesinlikle mükemmel lezzette bir çeşit. Siyahlar ile karşılaştırmak anlamlı değil. Tamamen kendilerine özgüler.

Eski 13-08-2009, 08:29   #457
Ağaç Dostu

Yükseltilmiş yastık benim bildiğim 30-40 cm. kadar , köklerin bu yastıkları geçip daha derine indikleri düşünülürse yastığın yanında alttaki toprağın da etkisi kaçınılmaz sanırım.

Eski 13-08-2009, 08:33   #458
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Kadife çiçekleri ve fesleğenleri de unutmamak gerekir. Ne toprakta ne de bitkilerde yaz başından buyana zararlıya ve tahribatına rastlamadım. Gözlemlediğim kadarıyla gelen börtü, böcek vb. bitkiye yerleşmeden terketti hep. Oysa neemazal bile kullanmadım.

Eski 13-08-2009, 08:38   #459
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Domates fidelerini yastığa dikerken derin çukur açıp, hemen hemen yastığın altındaki toprağa dikmiştim. 2-3 haftada da boğaz doldurmuştum. Bu yüzden köklerin yarısı yastık seviyesinin altında, yarısı da yastık seviyesinde olmalı.

Karışımdaki leonarditi atlamışız yukarıdaki listede (her adada 1kg kadar). Leonarditin yastıktaki harçtan çok, alttaki toprağa daha çok faydası olmuştur diye düşünüyorum.

Eski 13-08-2009, 08:39   #460
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Kadife çiçekleri ve fesleğenleri de unutmamak gerekir. Ne toprakta ne de bitkilerde yaz başından buyana zararlıya ve tahribatına rastlamadım. Gözlemlediğim kadarıyla gelen börtü, böcek vb. bitkiye yerleşmeden terketti hep. Oysa neemazal bile kullanmadım.

İşte asıl önemlisi de bu...

Ben bunu kadife çiçeği+fesleğenin yanında bitkinin gösterdiği dirence -bitkiye sağlanan pozitif koşullara bağlıyorum.

Seneye bir adayı kadifesiz ve fesleğensiz yapalım sanırım yine hiç bir ilaç kullanmaya gerek kalmayacak.

Yani bağışıklık sisteminiz yoksa ya da zayıfsa her türlü hastalığa yakalanırsınız, kuvvetli ise ayakta kalırsınız

Eski 13-08-2009, 13:42   #461
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Yani bağışıklık sisteminiz yoksa ya da zayıfsa her türlü hastalığa yakalanırsınız, kuvvetli ise ayakta kalırsınız
Bu görüşe katılmakla beraber bazı bitkilerde durumun farklı olduğunu sanıyorum. Mesela Bakla, Fasulye, Mısır, Enginar gibi bitkilerde gözlemlerime göre bitlenmenin önüne geçmek zor. Bitki gençken sorun olmazken, ilk ürünleri verdikten sonra tepelerinde bitlenmeler başlıyor. İlaca karşı olduğumdan, elle mücadele yapabildiğim kadar yapıp, sonunda bitkiyi sökmek veya kesmek zorunda kalıyorum.

Seneye, keyfim ve kuvvetim olursa, Sn.Meyvelitepenin yükseltilmiş yastıklarından denemek istiyorum. Çerçeve için kullanacağım materyallerin araştırmasındayım. Belki sonbaharda hazırlıkları yapabilirim.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 14:06   #462
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Bu görüşe katılmakla beraber bazı bitkilerde durumun farklı olduğunu sanıyorum. Mesela Bakla, Fasulye, Mısır, Enginar gibi bitkilerde gözlemlerime göre bitlenmenin önüne geçmek zor. .
Sanırım MeyveliTepe nin yastık uygulamasında mısır,fasulye gibi bitkiler de vardı...Bu bitkiler için ilaç kullanıp kullanmadığını ya da son durumun ne olduğunu belirtirse durum netleşir.

Eski 13-08-2009, 14:26   #463
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Yastıklarda olan bitkiler, domates, fasulye, mısır, ayçiçeği, biber, patlıcan, salatalık, sarımsak ve kabak. Aralarda çiçek olarak da, kadife, fesleğen ve petunyalar var. Kabakları verime geçmesine rağmen çok yer işgal ettiği için sonradan söktüm. Gelecek yıl aynı sebeple yastıklara mısır ve ayçiçeği ekmeyeceğim.

İlginçtir ama, bunların hiç birinde zararlı hasarı olmadı. Kaolin dışında da hiç bir şey püskürtmedim. Fazladan patlıcan sırığı gibi yeni bir kavrama ihtiyaç oldu.

Eski 13-08-2009, 14:34   #464
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Sn. Meyvelitepe, konu geçtiği için burada soruyorum ama Fasulyeleri baharda ekince yaz sonuna kadar bitki sebze vermeye devam ediyor mu? Ben 2-3 hafta bol ürün topladıktan sonra, hem bitlendikleri için hem de yere yattıkları için (sırık tür değillerdi) sökmek zorunda kaldım. Aceleci davrandım sanırım.

Eski 13-08-2009, 14:56   #465
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Yastıklardaki fasulyeler haziran son haftada verime geçtiler. Geçen haftaya kadar kesintisiz devam etti. Sonra durup ikinci döl için tomurcuk oluşturmaya başladılar. Bahçede henüz birinci verime başlamakta başka bir grup fasulye olduğu için yastıklardakileri içim kan ağlaya ağlaya söküp, 10 gün kadar önce viyollere ektiğim yeni fidelerle değiştirdim. Niyetim, eylül başına kadar şimdi verime geçenleri toplayıp, eylülden havalar soğuyuncaya kadar da yastıklara yeni diktiğim fidelerden toplamak.

"İkinci döl" adı verilen dönem, ilk bir aylık verimden sonra bitkinin 8-10 günlük beklemeye girip, kısmen eski sarmaşıklardan, kısmen de yeni kollar uzaratak bir kaç hafta sürecek yeni bir verim dönemine girmesi olarak tarifleniyor. Eylül ayını düşünerek yastıklardaki fasulyelerin ikinci verime girmelerine engel olmuş oldum böylece.

İlk verimlerinde, iki yastıktaki toplam 20 kök fasulyeden, takriben 30-40 kilo kadar fasulye topladım. Fasulyelerde, dolu hasarını saymazsak yapraklarda normal yaşlanma dışında bir bozulma olmadı. Bitlenme ise hiç olmadı. Yastık dışındaki sebze bölümlerinde bulunan fasulyelerde ara ara bitlenme oluyor. O da tüm bitkilerde değil, bir bitkide az miktarda. Onlarda fıs fıs ile bitli kısma neemazal uygulaması yapıyorum. Kısa sürede yok oluyorlar.

Fasulyeden açılmışken, Fasulye adalarına yaptığım 1.80'lik kafesler yeterli gelmedi. Sarmaşıklar tepede toplanıp üst üste yığılmaya başladı. Yeni fideler büyürken kafesleri yastıkların üzerine doğru sundurma gibi ek bambu çubuklarla uzatıp, 180 cm yükseklikte yatay bir asma kafesi yapmaya çalışacağım ki, böylelikle daha geniş bir alana yayılabilsinler.

Eski 13-08-2009, 17:57   #466
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
Sn. MeyveliTepe, bahsettiğiniz kadife çiçeği aşağı'da resmini eklediğim çiçek mi?

Eğer o ise, ben farkında olmadan iyi bir şey yapmışım demektir. Ben bu çiçeği 2 yıl önce köyde halam'da görmüştüm (o isminin kadife çiçeği olduğunu söylemişti) ve 2 tohum alıp geçen yıl bahçeme ekmiştim. Sadece bir kök olmuştu ama tohumları öyle bir dağılmış'ki, bu yıl, bahçemin her yerinde kendiliğinden 30-35 kadar, bu çiçek'ten çıktı. Domateslerin arasını çapalarken, bu çiçekler fazla diye, yarısından çoğunu çapalamıştım!. İyi'ki ötekileri bırakmışım.

Biberlerimi ayrı yerde ekmiştim, onlara yaprak biti sardı ama domateslere hiç bir ilaç kullanmadığım halde, herhangi bir asalak gelmedi. Gerçi benim bahçede hiç fesleğen yok. Sadece bu çiçek korumuş olabilir'mi bilmiyorum.

Bu resimi, haziran 20 civarı çekmiştim. Şimdi oldukça uzun ve kadife yerleri büyük.

Eklenen Resimler

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 20:20   #467
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Yok bu Kadife Çiçeği değil. Horoz İbiğinin (Celosia) bir türüne benziyor, eğer oysa çok arsızdır.
Name:  celosia.jpg
Views: 3254
Size:  43.1 KB

Kadife çiçeği;
Name:  image0211.jpg
Views: 7486
Size:  49.5 KB
keskin-tuhaf bir kokusu oluyor, hem albenili renkleriyle hem de kokusuyla böceklerin ilgisini üzerine çekmesi sebebiyle organik tarımda yer alıyor. (diye biliyorum)

Eski 13-08-2009, 21:11   #468
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Kadife çiçeğinin bir türünün kök ur nematodunu uzaklaştırıcı etkisi var. Yabancı dilim olsaydı tercüme eder ayrıntılı bilgi edinirdim ama...

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 22:49   #469
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Name:  kadifeler.jpg
Views: 2049
Size:  66.6 KB
French Marigold denen türü (tam olarak yukarıda resmini koyduğunuz ve bu resimde de olan en bildik çeşit), köklerinden salgıladığı bir enzim ile nematodları engelliyor. Aynı zamanda da çiçekleri ile arıları çağırıyor.

Eski 14-08-2009, 07:37   #470
Ağaç Dostu

İşte bunu bilmiyordum.

Yani köklerinden salgılanan enzim ile nematodları engellediğini...

Kadı lokması-manas gibi toprak altı zararlılarına karşı da etkili mi?

Kök ur nematodu derken kök kanserinden mi söz ediyoruz?

Eski 14-08-2009, 10:31   #471
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Konu biraz pembe domates dışına çıkıyor ama yeri geldiği için affınıza sığınarak pembe domatesi de fazlasıyla ilgilendiren bu duruma biraz açıklık getirmek istiyorum.

Kadife çiçeklerinin etkileriyle ilgili internet kaynaklarında çok fazla bilgi var. Bunlardan sadece birinin, küçük bir bölümünden alıntı yapacağım.

"...
Marigold (Tagetes species) is one of the most highly studied crops for its ability to suppress nematodes with antagonistic phytochemical exudates, namely the polythienyls. Research also demonstrates that rhizobacteria living in association with marigold roots are suppressive to root lesion and other nematodes. These multiple effect nematode-control properties can benefit other crops when marigolds are grown in rotation.
...
Kaynak"

"...
Kadife çiçekleri
polythienyl denilen foto-kimyasal salgılarıyla nematodları baskılama kaabiliyetleri için üzerlerinde en çok araştırma yapılmış bitkilerdendir. Araştırmalar aynı zamanda, kadife çiçeği köklerinin topraktaki kök bölgesi mikro organizmalarıyla iş birliği yaparak kök lezyonları ve diğer nematodları baskıladığını da göstermektedir. Nematodları kontrol etmedeki bu çoklu etki özelliği ile rotasyonla büyütülen kadife çiçekleri diğer bitkilere de yardımcı olabilir.
... "

Kök ur nematodu kök kanserine yol açmaktadır. Bu anlamda önleyici olması bakımından kadife çiçeklerinin kök kanserlerini önleyici özelliği vardır.

Kadı lokmaları nematodlara göre biraz iri kalacağı için bir etkisi olup olmadığını söylemek kolay değil. Ancak etkisi olmadığı da söylenemez.

Böyle bir araştırmaya rastlamamış olmakla birlikte bu sonbahar sebze adalarındaki bitkileri söktüğümde toprakta kadı lokması bulup bulamama durumu, kadife çiçeğinin kadı lokmalarına karşı uzaklaştırıcı olma olasılığı konusunda bize bir şeyler anlatabilir. Bahçede, özellikle gübreli karışımlarda kadı lokmasına rastlıyorum. Hatta, çuvaldaki patates rüyamı da mahvettiler. Fakat bu güne kadar kadife çiçeklerinin yoğun olduğu sebze adalarında kadı lokmasına rastlamadım.

Düzenleyen MeyveliTepe : 14-08-2009 saat 12:57
Eski 14-08-2009, 10:46   #472
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sayın MeyveliTepe, kadife çiçeklerini sebze adalarının etrafına mı ektiniz, her bir sebze sırasına mı?

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2009, 11:01   #473
Ağaç Dostu

Hımm marigold favori çiçeğim oldu.

http://www.seedman.com/marigold.htm

Keşke çok yıllık türü de olsaydı derken

Tagetes lemmonii

http://www.h2ouse.org/gardensoft/pla...x?PlantID=1652

türünün çok yıllık olduğunu öğrendim.

http://davesgarden.com/guides/pf/go/82279/

Eski 14-08-2009, 12:37   #474
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
Sayın MeyveliTepe, kadife çiçeklerini sebze adalarının etrafına mı ektiniz, her bir sebze sırasına mı?
Kadife çiçekleri sebze adalarında bulunan sebzeleri çepeçevre sarıyor. Öyle ki, adalardaki toprağa yayılmış olan domates kılcal kökleriyle kadifelerin köklerinin tamamen iç içe girdiğini tesbit ettim.

Eski 14-08-2009, 12:42   #475
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Kullanılacak kadifeler tercihan "french marigold" ya da "african marigold" olmalı. Diğer çeşitler bu etkiyi yapmıyor.

Bu döküman oldukça açıklayıcı.

Tagetes lemmonii sanırım bunlardan biri değil.

Eski 19-08-2009, 10:45   #476
Yeni Üye

nimbus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2009
Yalova'da pembe domates bulma şansınız var. Eğer yolunuz düşerse. Bana elden ulaştırılan pembeler kısacık yola bile dayanamamışlardı, o yüzden söylüyorum.

nimbus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2009, 14:53   #477
Ağaç Dostu

adero's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
ya çok moda oldu herhalde bu pembeler
ben dün bir süper markette gördüm ve ucuzda sayılır
onlardan tohum alabilirmiyim acaba

adero Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2009, 15:12   #478
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Alabilirsiniz.

Eski 27-08-2009, 21:06   #479
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Dometeslerin pembelenmesi konusunda boşa telaş etmişiz Zamanı gelmişki günlük hasatlara başladık.

Salatası kapışıldı, kararımız seneye yalnız pembe dometes yetiştirmek.

Name:  084.jpg
Views: 2313
Size:  40.1 KB

Maviş beğendi.
k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2009, 17:46   #480
Ağaç Dostu

meh12's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 9
Arkadaşlar bu pembe dometesler çok hoş oluyor. Tadı biraz ekşimsi ama çok iyiler

Düzenleyen meh12 : 02-04-2010 saat 17:22
meh12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024