agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Türkiye Florası > Türkiye Florası > İç Anadolu Bölgesi
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler
  • 2 Gönderen Müjgan
  • 1 Gönderen Müjgan
  • 1 Gönderen hassoman
  • 1 Gönderen mavi24
  • 1 Gönderen Derya Özen
  • 3 Gönderen Derya Özen

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-03-2007, 21:57   #1
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2004
Galeri: 30
Centaurea tchihatcheffi, Sevgi çiçeği, ENDEMİK

Yanar Döner Çiçeği (Centaurea tchihatcheffi)

Tek çenekli çiçekleri konu edinip işlerken, bir istisna yapıp, güncel hale gelen çift çenekli Yanar döner çiçeği ya da diğer isimleri ile gelin düğmesi, türbe ya da kırmızı peygamber çiçeği olarak da bilinen sevgi çiçeğini de burada anlatmak istedik.

Dünyada yalnızca Ankara'da Gölbaşı ilçesi Hacı Hasan Köyü yakınında yetişmektedir. Nesli, tarım ilaçları yüzünden yokolma tehlikesi ile karşı karşıya kalınca Bern Sözleşmesi kapsamında koruma altına alınmıştır.

Name:  yanardön.jpg
Views: 3498
Size:  39.7 KB
fotoğraf: http://www.treknature.com/gallery/Middle_East/Turkey/photo97825.htm

Sistematik hiyeraşisi:

Kingdom : Plantae
Subkingdom : Tracheobionta
Division : Magnoliophyta Cronquist, Takht. & Zimmerm. ex Reveal
Class : Magnoliopsida Brongn.
Subclass : Asteridae Takht.
Order : Asterales Lindl.
Family : Asteraceae Martynov
Genus : Centaurea Linnaeus

Compositae (Asteraceae) yani Papatyagiller familyasından ve çift çenekli bir bitkidir.

Müjgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2007, 18:05   #2
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Name:  yanardöner.jpg
Views: 3625
Size:  109.5 KB
fotoğraf:

aleydi ve Başarılı beğendi.
Eski 26-03-2007, 20:30   #3
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Name:  800px-Centaurea_tchihatcheffii_yanardoner_sevgi_05668.jpg
Views: 2820
Size:  38.5 KB

Fotoğraf: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b2/Centaurea_tchihatcheffii_yanardoner_sevgi_05668.jp g/800px-Centaurea_tchihatcheffii_yanardoner_sevgi_05668.jp g

aleydi beğendi.
Eski 11-05-2007, 20:25   #4
Ağaç Dostu

yasarulutas's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2006
Galeri: 677
Bunlarda harika. Hollanda da bir kök salep(ORKİDE) sökmek suç. Cezası para. 3 kökten fazla sökmüşsen hapis. Ya bizde?

yasarulutas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2007, 21:02   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yasarulutas Mesajı Göster
Bunlarda harika. Hollanda da bir kök salep(ORKİDE) sökmek suç. Cezası para. 3 kökten fazla sökmüşsen hapis. Ya bizde?
Sevgi çiçeği-Yanar Döner Çiçeği'nin (Centaurea tchihatcheffi) ENDEMİK olduğunu sayın Müjgan sayesinde öğrendim.
Ama bu çiçeği ben Ankara'da hoyratça demetlenmiş vaziyette ayak üstü satılırken çok gördüm.

Sayın yasarulutas, sanıım bizde de benzer cezalar var. Ama beri yanda da vahim bir denetim ve uygulama zaafiyeti var..

Dikim zamanı olmamasına rağmen daha geçen hafta Sıhhıye'de SSK Genel Müdürlüğünün tam önünde bir işporta tezgahının üzeri silme iri çiçek soğanları doluydu. Hemen ilgilendim. Soğanlar uç vermişti. Doğulu bir vatandaşımız bunların 'Muş Lalesi' olduğunu, çok ucuza sattığını söyledi. (Daha önce de pek çok yerde aynı şekilde Muş lalesi diye satılırken çok görmüşümdür). 'Bunları nerden aldın?' diye sorduğumda kayıtsızca 'Nerden olacak dağdan söktüm' dedi. Üç gün sonra aynı adamı aynı yerde gördüm. Kimi arayacağımı, kimi şikayette bulunacağımı kestiremedim. Vilayetten biri Belediye'ye şikayet edin dedi. Belediye sadece İşportacılıktan ceza yazabileceklerini söyledi. Ama bizi görünce kaçıyorlar demeyi ihmal etmedi. Yani sonuç alamadım...
Bahar da sökülmüş soğanlarıyla birlikte çiğdemler satılır...
Kaldırımlarda kafeslerde saka kuşları satılır...
Endemik çiçekler demet demet satılır...
Of of of!...
Hadi şimdi çaresizlik içinde 'biz adam olmayız' deme de gel.

aleydi beğendi.
hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2007, 15:59   #6
Ağaç Dostu

yasarulutas's Avatar

Türkiye de Orman kanunları çok ağırdır. Ama uygulayan nerde. Bizim memlekette adamcağız, zamanında ruhsat alarak evine getirdiği çam odununu başka bir köye taşıyacak olsada; araç yakalansa adamcağızın aracını satıyorlar. Ama iş nebat a gelince aynı duyarlılık yok. orman bakanlığı uyuyor. Onların ilgilenmesi lazım. Orman Muhafaza memurları şehirlerde ne iş yapar, büro işlerimi? Ayrıca orman Koruma Muhafızlarının yetkisi yüksektir. Orman Bakanı GÖREVE çağıralım o zaman. Tama çiçekler güzel ama kültürü yapılsın, özel alanlarda yetiştirilerek satılsın. Nasıl lale soğanlı satılıyorsa bu işten de birileri yasal olan şekilde çalışarak para yesin, gayrı meşru olmasın. Çabaların için teşekkürler.

Eski 31-05-2007, 21:48   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yasarulutas Mesajı Göster
Türkiye de Orman kanunları çok ağırdır. Ama uygulayan nerde. Bizim memlekette adamcağız, zamanında ruhsat alarak evine getirdiği çam odununu başka bir köye taşıyacak olsada; araç yakalansa adamcağızın aracını satıyorlar. Ama iş nebat a gelince aynı duyarlılık yok. orman bakanlığı uyuyor. Onların ilgilenmesi lazım. Orman Muhafaza memurları şehirlerde ne iş yapar, büro işlerimi? Ayrıca orman Koruma Muhafızlarının yetkisi yüksektir. Orman Bakanı GÖREVE çağıralım o zaman. Tama çiçekler güzel ama kültürü yapılsın, özel alanlarda yetiştirilerek satılsın. Nasıl lale soğanlı satılıyorsa bu işten de birileri yasal olan şekilde çalışarak para yesin, gayrı meşru olmasın. Çabaların için teşekkürler.
1983 yıllarında olsa gerek, Diyarbakır'da görevliydim. Orada rastladığım sırt çantalı dağ ayakkabılı, saffari yelekli kadınlı, erkekli Alman gruba bir iki hafta sonra Hakkari'de karşılaşmıştım.Dağlarda, ovalarda dolaşıyorlardı. Sonra dönüşte aynı ekiple havaalanında karşılaştım. İnanın, ellerindeki çuvallarda aleni kurumuş, türlü çeşit otlar vardı. Küçük çuvalların ağzı kapalıydı... O an işin önemini kavrayamamış olduğumu ititraf etmeliyim. (Hoş etmiş olsam ne olacaktı ki?) Sonra düşündüğümde bu kişilerin botanikçi olduklarına karar vermiştim. Ne oldu o otlara bilmem artık..

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2007, 22:35   #8
Ağaç Dostu

yasarulutas's Avatar

O otlara ne olacak! Ülkemizden daha neler kaçıracak bu adamlar daha bilmiyorum. Turist (Eskilerin deyimi ile GAVUR) parası yiyecik diye ülkeyi başka ülkeye taşıtıyoruz. Amaç ise sadece para.

Eski 21-09-2007, 13:56   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-09-2007
konyanın karapınar diye bir ilçesi var.
Eğer yanlış bilmiyorsam bu çiçek türünün olduğu ender yerlerden, ayrıca inanılmaz krater ve kreter etrafında yetişen ilginç çiçeklerin olduğu bir yer..

http://rihtimforum.com/index.php?topic=808.0

umarım doğru yere eklemişimdir konumu

selis beğendi.
mavi24 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2014, 10:36   #10
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2006
Galeri: 158
Şuan Gölbaşında yaşıyorum. Haymana yolu üzerinde bu çiçekten yetişiyor. Yan komşumuz bahçesine dikmişti, bir kaç kökte ben alıp diktim, fotoğrafladım da, fakat bir türlü siteye yükleyemedim nedendir acaba?

Derya Özen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2014, 10:49   #11
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Sevgi çiçeği

Nihayet fotoğrafı da yükleye bildim

Eklenen Resimler

evdeçiçek beğendi.
Eski 07-05-2014, 14:45   #12
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Bahçemden :)

Harika görünüyorlar.

Eklenen Resimler

feriha, Muda ve evdeçiçek beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024