View Single Post
Eski 29-05-2007, 20:02   #5
hassoman
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yasarulutas Mesajı Göster
Bunlarda harika. Hollanda da bir kök salep(ORKİDE) sökmek suç. Cezası para. 3 kökten fazla sökmüşsen hapis. Ya bizde?
Sevgi çiçeği-Yanar Döner Çiçeği'nin (Centaurea tchihatcheffi) ENDEMİK olduğunu sayın Müjgan sayesinde öğrendim.
Ama bu çiçeği ben Ankara'da hoyratça demetlenmiş vaziyette ayak üstü satılırken çok gördüm.

Sayın yasarulutas, sanıım bizde de benzer cezalar var. Ama beri yanda da vahim bir denetim ve uygulama zaafiyeti var..

Dikim zamanı olmamasına rağmen daha geçen hafta Sıhhıye'de SSK Genel Müdürlüğünün tam önünde bir işporta tezgahının üzeri silme iri çiçek soğanları doluydu. Hemen ilgilendim. Soğanlar uç vermişti. Doğulu bir vatandaşımız bunların 'Muş Lalesi' olduğunu, çok ucuza sattığını söyledi. (Daha önce de pek çok yerde aynı şekilde Muş lalesi diye satılırken çok görmüşümdür). 'Bunları nerden aldın?' diye sorduğumda kayıtsızca 'Nerden olacak dağdan söktüm' dedi. Üç gün sonra aynı adamı aynı yerde gördüm. Kimi arayacağımı, kimi şikayette bulunacağımı kestiremedim. Vilayetten biri Belediye'ye şikayet edin dedi. Belediye sadece İşportacılıktan ceza yazabileceklerini söyledi. Ama bizi görünce kaçıyorlar demeyi ihmal etmedi. Yani sonuç alamadım...
Bahar da sökülmüş soğanlarıyla birlikte çiğdemler satılır...
Kaldırımlarda kafeslerde saka kuşları satılır...
Endemik çiçekler demet demet satılır...
Of of of!...
Hadi şimdi çaresizlik içinde 'biz adam olmayız' deme de gel.

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön