agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sert Çekirdekli Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/sert-cekirdekli-meyveler/)
-   -   Kayısı (http://www.agaclar.net/forum/sert-cekirdekli-meyveler/1547.htm)

Sonul 12-01-2010 17:31

Zerdali
Ziraat mühendisi arkadaşlardan yanıtlamasını istiyorum lütfen.
Sanırım zerdali kayası çekirdeğinden çıkan bir ağaç türü. Zerdali meyvesini çok severim. Kırsal pazarlarda özellikle zerdali ararım. İki adet zerdali ağacım var. 5-6 yaşlarında birisini bizim bahçeye, diğerini okul bahçesine diktim. Bu yıla kadar hiç çiçek açmadılar ve ürün vermediler. Bahçemdeki ise gölgede kaldığı için yaprağını oldukça geç çıkarıyor. Acaba zerdalilerde ürün vermeyen erkek ağaç oluyor mu?

kgursan 14-01-2010 00:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sonul (Mesaj 562146)
Zerdali
Ziraat mühendisi arkadaşlardan yanıtlamasını istiyorum lütfen.
Sanırım zerdali kayası çekirdeğinden çıkan bir ağaç türü. Zerdali meyvesini çok severim. Kırsal pazarlarda özellikle zerdali ararım. İki adet zerdali ağacım var. 5-6 yaşlarında birisini bizim bahçeye, diğerini okul bahçesine diktim. Bu yıla kadar hiç çiçek açmadılar ve ürün vermediler. Bahçemdeki ise gölgede kaldığı için yaprağını oldukça geç çıkarıyor. Acaba zerdalilerde ürün vermeyen erkek ağaç oluyor mu?

Sn Sonul., Kayısının çekirdekten çıkanı (aşısız) Zerdali, denir. Genellikle çekirdekleri acıdır. Kayısı ve zerdalilerin çiçek açması için senede birkaç yüz saat SOĞUK yemesi (Soğuklama ihtiyacı) vardır. Soğuklama ihtiyacı giderilmeyen ağaçlar çiçek açmazlar.

Genellikle ürün vermeyen erkek ağaç kayısı da olmaz.

Sonul 15-01-2010 15:24

Teşekkürler Kgursan;
Ben Antalya'da yaşıyorum. Buranın önemli bir semtinin adı da "Zerdalilik", yani bu bölgede daha önce zerdali yetişiyormuş. Cinsleri mi farklı yoksa eskiden daha mı soğuktu anlayamadım. Ben de zerdalimi yaylaya taşıyacağım. Teşekkürler...

kgursan 02-02-2010 23:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sonul (Mesaj 564430)
Teşekkürler Kgursan;
Ben Antalya'da yaşıyorum. Buranın önemli bir semtinin adı da "Zerdalilik", yani bu bölgede daha önce zerdali yetişiyormuş. Cinsleri mi farklı yoksa eskiden daha mı soğuktu anlayamadım. Ben de zerdalimi yaylaya taşıyacağım. Teşekkürler...

Bazı çeşitler (sizin deyiminizle cins ler) çok az soğuklama istiyordur. Bunlar Akdenize uyum sağlayabilir. Ama kaliteli çeşitler genellikle çok soğuk ister.

ihsankaya45 17-02-2010 14:24

Roxana cinsi kayısı kendini döllermi hangi kayısı döller ? Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

çaça 23-02-2010 10:13

Bu kayısı armillaria kök hastalığına yakalanmış.

OSMAN45 23-02-2010 23:57

Kayısı

Sayın Çaça,
Bu hastalığın ilacı, çaresi nedir. Bulaşıcımı, diğer ağaçlarıma bulaşırmı. Cevap yazarsanız minnettar kalırım.
Her şey gönlünüzce olsun.

çaça 24-02-2010 12:56

Sn. Osman45,
Plastik bir kovada, 10 litre suda 300-400 gr. göztaşını eriterek ağacın taç izdüşümüne(1,5 m2 alana) dökersen sanırım faydalı olur. herzaman yapabilirsin. selamlar.

ibra42 30-04-2010 16:25

Kayısı ağacı dal

Merhaba ben bahçe ile uğraşmayı çok seviyorum :D gelelim sadede bahçeye geçen sene ektiğim kayısı ağacını bahar gelmeden budadım, şimdi yaprakları oldu, dalın biri çok cansız öbür dala yaslanıyor o dalı kessem mi kesmesemmi bu zamanlar kesince ağacın hiç kayısı vermediğini duydumda
isterseniz fotoğraf ta koya bilirim

unutmadan bu dalda biraz yeşil yeşik küçük böcekler vardı az ilaçla ilaçladım ..
ama ilaçlamadan öncede aynıydı.
Lütfen yardım edin.

peaceseller 07-05-2010 13:28

Merhaba,

Ankara'daki evimin bahçesine Nisan ayı ortasında kayısı ve vişne fidanı diktim. Vişne uyandı fakat kayısıda hiçbir hareket yok, gözler hala kapalı duruyor. Bu normal midir? Ne zaman açmaya başlar? Ya da bir eksiği mi var?

denizakvaryumu 07-05-2010 13:37

Muhtemelen canlı değil, Ankara'da kayısılar çoktan çağla oldu :)

Budama makasıyla üstten kontrol amacıyla biraz kesin, yeşilse bekleyin.

peaceseller 08-05-2010 22:02

Sn. denizakvaryumu, teşekkürler. Kesip baktım hala yeşil. Acaba suyunu mu yetersiz verdim? Dikimden sonra (1 ay oldu) 5-6 kez sulamıştım.

nariçi 08-05-2010 22:19

Meyve tutması çok az oluşan çağlalarda sararıp dökülüyor.

Alonesmaug 19-05-2010 20:25

1 Eklenti(ler)
Balkondaki kayısım artık balkona sığmıyo yazdan sonra bahçeye dikmeliyim.Tahmin ediyorum 1 ya da 1 buçuk yaşında. Acaba ne zaman meyve verir ?

nihat_kb 21-05-2010 11:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Alonesmaug (Mesaj 641675)
Balkondaki kayısım artık balkona sığmıyo yazdan sonra bahçeye dikmeliyim.Tahmin ediyorum 1 ya da 1 buçuk yaşında. Acaba ne zaman meyve verir ?

Adam akıılı meyve vermesi bi 3-4 yıl daha sürer heralde , ama dalları cılız kalmış , bahçeye taşıdıktan sonra seneye, alttaki dalları biraz alın da ağacın diiğer dalları kuvvetlensin, kolay gelsin :)

Alonesmaug 21-05-2010 13:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nihat_kb (Mesaj 642731)
Adam akıılı meyve vermesi bi 3-4 yıl daha sürer heralde , ama dalları cılız kalmış , bahçeye taşıdıktan sonra seneye, alttaki dalları biraz alın da ağacın diiğer dalları kuvvetlensin, kolay gelsin :)

Teşekkür ederim.Yeri kısıtlı olduğu için dalları cılız kaldı evet ama sonbaharda bahçeye taşıyacağım.

blood 21-05-2010 16:53

1 Eklenti(ler)
merhaba arkadaşlar,
ben acemiyim biraz .bizim bahcede bi kayısı ağacı var yapraklarını böcekler kemirmiş ve sararmaya başlamış .ayrıca meyve de vermiyor .hasta mı acaba.ne yapmalıyım bilgilendirirseniz sevinirim. hepinize şimdiden teşekkürler.....

sans43 30-05-2010 22:16

3 Eklenti(ler)
Bu senede kayısımda bol meyve var. Tahminim 10-15 güne kadar olgunlaşacaklar.

boragursoy 12-06-2010 19:29

kayısı ağacı

1 Eklenti(ler)
kayısı ağacım çok güzel kayısı veriyor anca tatsız sebebini bilen arkadaşlar varsa yardımcı olursa sevinirim

OSMAN45 23-06-2010 16:17

Tatsız

Sayın boragursoy,

Kayısı ağacınız birkaç senelik olmasına rağmen çok iyi verim vermiş maaşallah. Tadının eksik olduğunu söylüyorsunuz ama aynı zamanda küçükler. Bu küçücük ağaç okadar meyveyi tam olarak besleyemez. Bu konunun ilk topiğini okuyup seyreltme ve destekleme yaptığınızda kayısılarınız umduğunuzdan iyi olacaklar.

Her şey gönlünüzce olsun.

aliok1 28-06-2010 15:01

Bu kayısının cinsi nedir acaba?

4 Eklenti(ler)
Arkadaşlar,bu günlerde pazarlarda çok güzel,tatlı ve albenili iri bir kayısı çeşidi var.Yanakları belirgin şikilde çıkıntılı yuvarlak olmayıp uzunlamasına bir yapısı var.Ayrıca çokta iri .Pazarda en pahalı bu kayısı çeşidi var.Çekirdeği ete yapışık değil.Acaba ığdır kayısısı olabilirmi? Iğdır diye bir cins varmı?Bu kayısının cinsi hakkında yardımlarınızı bekliyorum.

Eklenti 156266

Eklenti 156267

Eklenti 156268

Eklenti 156269

yasarugur 01-07-2010 08:32

1 Eklenti(ler)
Arkadaşlar ,Iğdır Şalağı cinsi kayısıyı geçen gün manavda gördüm,fotoğrafı ilişikte.Çok ince kabuklu ve harika bir aroması var.Satıcının dediğine göre Isparta ve Çivril taraflarında da yetiştirilmeğe başlanmış.

kemalcuce 07-07-2010 02:44

Arkadaşlar , Tubay hanımı yakalamışken onun bilgilerinden faydalanalım derim . hem malatyalı , hem kaysıcı, bundan iyisi şamda kayısı zaten. Tubay hanım affınıza mağruren samsunlu ve bozkoyun 79 arkadaşlarıma bildiğim kadarını aktarayım hatam varsa siz düzeltirsiniz. Kaysı tubayın dediği gibi hataydada yetişmeye başladı ama , nedense kalite malatyayı tutmuyor, çünkü hataydan getirdim ben , hiç bi işe yaramıyor. Samsunda yetişir bence kaysı neden derseniz , kaysı dona duyarlı bir ağaç , samsundada ılıman iklim soğuk pek vurmuyor olabilir. Sayın tbozkoyun79 ticari değeri en yüksek kaysıyı soruyorsanız Abragoz , gabaşi(alyanak yapar) ve ığdır(iri olur). Şekerparede iyidir ama reçellik olarak kullanıldığı için sürümü çok fazla değildir. Sofralık olarak tekrar bir eleme daha yapacaksanız Abragoz derim ben , neden derseniz, hem sert , hem tatlı , hem iri ,çok kaliteli bir cins, tavsiye ederim.

Şahin05 arkadaşın dediklerine ilaveten

Apricos a(ığdır şalağı) ek olarak Ticari değeri fazla olan gecci kayısı çeşitleri
bebeko(ihracat yoksa iç piyasa değeri düşük olur diğer belirttiğim gecci çeşitlerde bu sıkıntı nadir yaşanır)
al kaysı+++++
vitolla+++++
mogador(erkencidir ama belirtmeden geçemedim)
italyan tokalı(bazı bölgelerde al yanak-al kayısı diyorlar isim farklılığı )++++
ziraat şekerparesi(Şekerparele çeşitleri arasında en iyisi)+++++

denizakvaryumu 07-07-2010 07:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kemalcuce (Mesaj 668921)
Sofralık olarak tekrar bir eleme daha yapacaksanız Abragoz derim ben , neden derseniz, hem sert , hem tatlı , hem iri ,çok kaliteli bir cins, tavsiye ederim.

Kemal Bey,
sitenize baktım bu abragoz denilen çeşit yok sanırım?

kemalcuce 07-07-2010 11:19

Tahminimce abragoz halk dilindeki adı bakanlıkta adı apricos çok benziyor:)

aliok1 07-07-2010 12:57

3 Eklenti(ler)
Köyde 3 yaşındaki kayısı ağacının çiçekli ve meyveli hali .Cinsini bilmiyorum,mayısın sonlarına doğru 350 rakımda meyveler olgunlaştı.Cinsi konusunda belki kemal bey bir fikir verebilir.
Eklenti 158431
Eklenti 158432
Eklenti 158433

çaça 09-07-2010 10:47

Arkadaşlar, Hatay'ın Sakıt kayısısını duyan veya tadan varmı? Bana göre en kaliteli sofralık kayısı çeşididir. tatlı ve albenisi de mükemmeldir, kırmızı yanak yapar. elimde resimleri yok bulursam yükleyeceğim.

Samsunlu55 09-07-2010 11:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kemalcuce (Mesaj 668921)
Samsunda yetişir bence kaysı neden derseniz , kaysı dona duyarlı bir ağaç , samsundada ılıman iklim soğuk pek vurmuyor olabilir.

Kemal bey aslına bakarsak kayısıya soğuk vurması demek fındığa da soğuk vurması demek. Karasal iklimde kış çok sert olur sonra direkt sona erer, karadenizde ise tam yaz geldi dersiniz bakmışsınız kar yağıyor (2004 Nisanında gündüz sıcaklık 25 derece iken akşamı diz boyu kar yağdı, tadacak ceviz alamadık). Örneğin ilk haberde belirtilen kar yağışı sonrası benim arazimde kar 1 hafta kalkmadı, her gece ateş yaktık.

"Ankara'dan Samsun'a yük taşıyan kamyon şoförleri, Çorum'a kadar yağmur yağışının etkili olduğunu, Çorum'dan sonra da Samsun'a kadar kar yağışının etkisini gösterdiğini söylediler."

http://www.haberexen.com/news_detail.php?id=20802
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/14400897.asp

Komşu bahçede akrabam birkaç sene önce denemek için ektiği kayısılardan memnun kaldı, seneye 50 fidan daha düşünüyor.

hizals 08-10-2010 15:42

Sn aliok

Roxana çeşidine benziyor meyveler. Tadı ekşimsi ve meyve eti çok sert mi acaba?

tbozkoyun79 15-11-2010 12:07

ıgdır ve apricos aynı cinsmidir ?

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kemalcuce (Mesaj 669001)
Tahminimce abragoz halk dilindeki adı bakanlıkta adı apricos çok benziyor:)

Kemal Bey Tekrar Merhaba;
Öncelikle güzel yorumlarınız için çok teşekkürler,Samsun 55 arkadaşım ıgdır şalak ile apricos farklı demişti.Bu iki kayısı arasındaki fark nedir?İyi bayramlar..TARIK

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024