agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Seracılık (Örtüaltı Yetiştiriciliği)
(https)

Beğeni Düzeni57Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-11-2007, 07:57   #91
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Saksıyı neden toprağa sokuyorsunuz anlayamadım.
İçeriye almak daha iyi fikir değil mi?
-----------------
Polikarbon için gelen maili sizinle paylaşıyorum:
-----------------
Sayın, Kürşat bey polikarbon fiyatlarımız aşağıdadır değerli siparişlerinizi bekleriz.
8mm : 9.90€ / m2 + KDV
10mm: 11,25€ / m2 + KDV
Saygılarımızla
Mika Plastik Reklam Ürünleri Ltd.Şti.
Tamer AKDAĞ
0 282 650 30 01
0 282 650 30 02
0 532 402 83 95
www.mikaplastik.com.tr

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2007, 14:14   #92
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Peki bu polikarbonu kesmek, şekil vermek, yapıştırmak zor mu, yoksa kolayca evde müdahale edebileceğimiz esnekliği var mı?

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2007, 15:04   #93
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
Peki bu polikarbonu kesmek, şekil vermek, yapıştırmak zor mu, yoksa kolayca evde müdahale edebileceğimiz esnekliği var mı?
Alışveriş merkezi sepetevi üstündeki malzeme polikarbonat'tır.

Eklenen Resimler

celalsungur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2007, 15:47   #94
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Matkapla delip, ahşap gövdeye vidalayabilirim sanırım ama maket bıçağıyla düzgün kesebilir miyim onu anlayamadım.
Dekopaj testere ile kesilir mi acaba? Satan yer cevaplar tabi bunları da sizden ön bilgi alayım dedim

Eski 22-11-2007, 16:18   #95
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Alıntı:
Matkapla delip, ahşap gövdeye vidalayabilirim sanırım ama maket bıçağıyla düzgün kesebilir miyim onu anlayamadım.
Dekopaj testere ile kesilir mi acaba? Satan yer cevaplar tabi bunları da sizden ön bilgi alayım dedim
Teneke makasıyla çok kolay kesilir, hatırladığım kadarıyla 8 mm. olanlarını falçatayla, maket bıçağıyla bile kesiyorlardı. Sana gelen fiyatlar da çok uygun, biz alüminyum profilleri,aksesuarlar v.s. işçilik dahil m2'sini 50 euro'ya yaptırıyoruz. Bizim kullandıklarımız UV'ye dayanıklı 10 yıl garantili malzemeler ama düşey yüzlerde UV çatı kadar etkili olmaz.
Selamlar, kolay gelsin.

Eski 22-11-2007, 22:03   #96
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
[QUOTE=kürşad;176650]Saksıyı neden toprağa sokuyorsunuz anlayamadım.
İçeriye almak daha iyi fikir değil mi?

-----------------

Doğru çok haklısınız, ama:

- Bazı bitkilerin kışlaması gerekir...
- Ayrıca her ev, saksıları barındıracak kadar geniş değildir.

Polikarbon balkon için güzel bir çözüm olarak görünüyor...

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2007, 10:13   #97
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 12
Polikarbon panel

AVANTAJLAR

Işık Geçirgenliği
Polikarbonatın yüksek optik özellikleri nedeniyle Polyu levhalar mükemmel ışık geçirgenlik değerlerine sahiptir.

UV Işınlarına Karşı Koruma
Üretim esnasında uygulanan UV koruma katmanı 10 yıl garantilidir.

Isı İzolasyonu
Çift odacıklı yapısı sayesinde Polyu levhalar yüksek ısı izolasyonu değerlerine sahiptir.

Yangın Dayanımı
Polikarbonat kendi kendini söndürme özelliğine sahiptir ve alevin yayılmasına izin vermez. Polyu levhalar zehirli gaz açığa çıkarmaz ve yanma esnasında eriyip damlamaz.

Darbe Dayanımı
Sürekli araştırma ve geliştirme çalıştırmaları tüm Polyu ürünlerinin hava koşullarına, kazalar ve kasıtlı olarak verilebilecek zararlara karşı yüksek dayanımın garanti eder. Polyu polikarbonat levhalar camdan 200 kat fazla darbe dayanımına sahiptir.

Oyaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2007, 10:17   #98
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

http://www.kupreklam.com/polikarbonat_levha.asp

Yukarıdaki adreste 4 mm. levha m2 'si 3.89 Avro

Eski 24-11-2007, 10:07   #99
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Bu sabah ben de polikarbon satan bir yerle görüştüm.UV dayanımı var ancak ters yönde zorlandığında kırılabileceğini söyledi ki dokunduğunuz zaman anlayabiliyorsunuz.
Solid polikarbon var o kırılmıyor ama çok pahalıymış.

4mm'lik plaka sera için çok uygun, buradaki plaka 210*600cm ölçüsünde ve KDV dahil 130ytl. Rulo yapacaklar pikaba koymak için ama 8.kara nasıl çıkartacağım acaba Muhtemelen iple yukarıdan çekeceğim.

Eski 24-11-2007, 10:59   #100
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Alıntı:
4mm'lik plaka sera için çok uygun, buradaki plaka 210*600cm ölçüsünde ve KDV dahil 130ytl. Rulo yapacaklar pikaba koymak için ama 8.kara nasıl çıkartacağım acaba Muhtemelen iple yukarıdan çekeceğim.
Ölçüler belliyse, alacağınız yer o ölçülere göre kesip verebilir belki.

Eski 07-03-2008, 18:25   #101
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Ben seramı tamamladım

Ahşap iskeletini ben yapmak istiyordum ama hem zamansızlıktan, hem dışarıda çalışmak için o dönem soğuk olduğundan hem de milimetrik hassasiyette, dört dörtlük yapacağıma inanmadığımdan ustaya yaptırdım.

Name:  sera1.jpg
Views: 9942
Size:  40.4 KB

Sudan az etkilenmesi için katran kullandım, ağaç için para vermedim, babamda fazla vardı, ondan aldım.Usta işçilik ve ahşap yetmediği için kendinden kullandığı malzemeler karşılığında 100ytl aldı.
Daha önce balkon mobilyaları için aldığım suya karşı koruma sağlayan özel boyayla boyadım, bu da evde olduğundan para vermedim.

Her biri 3 kat viyol alacak, viyoller üzerinde de bitkilerin uzaması için 20 santimetre boşluk kalacak, 6 sıra raf planladım.İlk başta viyollere de ahşap çerçeve yapıp, çekmece gibi sera içerisine sürükleyip çıkartmayı planlamıştım ama usta sıkı geçme yaparak viyolleri çerçevesiz kullanabileceğimizi söyledi, ona uydum

Kesebilir miyim kesemez miyim diye kendime dert ettiğim polikarbon levha, Celal Bey'in söylediği gibi maket bıçağıyla bile kesildi.Ahşap iskelet üzerine açılan yuvaya polikarbon levhaları önce silikonla yapıştırdım, üzerinden de 30cm. kadar aralıklarla vidaladım.Daha sonra üstten bir kat silikon daha çektim.
6 metrelik polikarbon levha için 130ytl ödedim, yarısından biraz fazlasını kullandım.

Name:  sera3.jpg
Views: 9532
Size:  24.5 KB

Seranın ön yüzünü iki yana açılan iki kapak halinde düşünmüştüm, onun da levhalarını yapıştırdım.

Name:  sera2.jpg
Views: 6343
Size:  23.0 KB

En son olarak kapakların değeceği yerlere, praktiker'den aldığım sünger kapı bantlarından yapıştırdım, 3 ytl de bantlara verdim.
Eskiden yayla evlerinde, tuvalet kapılarında kullanılan kancalardan da kapaklara taktım, her biri takıldığı kapağı gövdeye sabitliyor, bir tanesi de iki kapağı birbirine bağlıyor ve sıkıştırıyor.

Sonunda sera hazır oldu, viyolleri iyice sulayıp raflara koyunca ne yazık ki suyun ağırlığı da binince viyolleri taşımadı, evdeki hesap çarşıya uymadı.
Bunu çözmek için, sert kafes teli aldım rafların genişliğinde kestirdim ve rafların üzerine serdim, şimdi viyolleri ne kadar ağır olursa olsun taşıyor ve alttan da hava alıyor.Yalnız bu çözüm viyollerin 10cm kadar yukarı kaymasına neden oldu.Planda viyollerin üstü raf hizasına gelirken, şimdi altları raf hizasına.En üst sıra üzerinde daha az bitki büyüme payı kaldı.

Name:  sera4.jpg
Views: 10291
Size:  40.4 KB

Sonuç olarak, aklımdaki kadar tatmin edici olmadıysa da soğuk dönemlerde iş görecek bir seram oldu evde.Viyolleri çıkartınca 6 adet 1mt. boyunda bitki de koymam mümkün oluyor.
Tatmin etmeyen yönüne gelince, ne yazık ki silikonlara ve banta rağmen, akşam soğuklarında gündüz sıcaklığını tam koruyamıyor gibi hissediyorum.Bir termometre edinip, soğuk bir gece en düşük dereceyi çlmem gerekecek sanırım.
Bir de her sabah saat 10'da tamamen açıp akşam üzeri saaat 4'de kapıyorum.İlk 2 gün bunu yapmayı ihmal ettim, bayağı yandı bitkiler, öğle sıcağında cehennem gibi oluyor

Sudenur beğendi.
Eski 08-03-2008, 00:38   #102
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Selamlar Msaygın , seranızı sevdim güzel olmuş . Yanlız hava şartları şu anda
seralar için tehlikeli , gece kapatıp mazallah bir unutursanız , bir saat içinde yeni çimlenmiş fideleriniz kuruyabilir . Ege de hava ısısı gece 8- 10 derece şu günlerde
bu yüzden ben gece hiç kapatmıyorum .Emekli olduğumdan bazen geç yatıp geç kalkıyorum , işte o günlerden bir sabah yeni çimlenen Krizantem ve Rudbecia fidelerimi kaybettim .Çimlenme kablarını dışarıya çıkardığımda buhar atıyordu .

Eski 08-03-2008, 06:51   #103
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Aynen dediğiniz gibi oluyor.Ben de sabah kalkınca içine hortumla su tutuyorum ama bu da sera ömrünü kısaltacak gibi.Yine de içinde tohumlar olduğundan geceleri açık bırakmaya cesaret edemem şimdilik.Akşam 8-9 gibi bile dıştan ellediğimde oldukça soğuk geliyor.
Bu sene salatalık tohumlarını ve çiçek tohumlarını, naylona sarmadan sadece bu seranın içine koydum, bakalım yeterli olacak mı?

Eski 18-03-2008, 13:23   #104
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Merhaba,
Pek alakası yok ama nereye yazacağımı da bilemedim.

http://www.geeks.com/details.asp?inv...SE-051&cpc=SCH

Bu linki balkonda mini sera yapmak ve fidelerimi gece-gündüz sıcaklık farkından korumak üzere bilgi ararken buldum. İlginç geldi yazayım dedim:

İyi günler

Tuba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2008, 17:24   #105
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2008
benimde seram var küçük

Eklenen Resimler

newyorker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2008, 19:01   #106
Ağaç Dostu

neconeco's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2008
Galeri: 19
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
İkea'dan böyle bir şeyler alıp, çevresini naylon benzeri şeylerle kapatmayı düşünüyorum. Yanyana 3 ya da 4 adet işimi görebilir.

Ne dersiniz?

Eklenti 3970

Eklenti 3971
selamlar bugun gördüm raflar ham vaziyette verniklemen lazım . saygılarımla

neconeco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2008, 10:56   #107
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-06-2007
Galeri: 35
Merhaba arkadaşlar. Umarım tecrübeli birilerinin dikkatini çekebilirim.

Balkonum kapalı tarzda (Camekanlı değil ) , gömme dolap gibi yani yanları duvar, ön kısmı da bel hizasına kadar duvar. ( Fotoğraf eklerim ) Bitkilerin kışı atlatması için pratik olarak balkonu nasıl seraya çevirebilirim bana akıl verebilir misiniz? ( Bu sayfa yeniden baştan sona okunacaktır )

Acaba korniş takıp kalın sera naylonunu perde gibi kullansam işe yarar mı ? Acemiyim kusura bakmayın...

Düzenleyen Baldaş : 19-08-2008 saat 16:01
Baldaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2008, 13:25   #108
Ağaç Dostu

Yanıt alamamamla ilgili tahminlerim

1- Allah akıl fikir vermiş kendi sorununu araştır kendin çöz. (Haklısınız çok tembelim )

2- Tatildeyiz bizi rahatsız etmeyiniz

3- Yazını okuduk ama bizim de bir fikrimiz yok bu konuda. Sen bir çözüm bul başarırsan bize de haber ver açtığın yoldan gideriz

4- Problemin o kadar basit ki cevap vermeye bile gerek duymuyoruz. Çok istiyorsan balkonu camekanla kapat. ( Kiracıyım ama ben )

5- Canım fotoğrafsız mesajlar bir de uzunsa okunmuyor bir fotoğraf ekleyiverseydin ya ( İyi fikir deneyelim ) Mümkünse hareketli resimcikler ekle dikkatimizi çeksin.

5- Hepsi birden

6- Hiçbiri

Düzenleyen Baldaş : 26-08-2008 saat 14:36
Eski 20-08-2008, 13:53   #109
Ağaç Dostu

Ayşe's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Aslında benim için üçüncü şık çok uygun. Bu konuda bilgim olmamakla birlikte, fikir çok hoşuma gitti.

Ben de kışın içeri alamadığım bitkilerim için, çözüm arayışları içerisindeyim.Fikriniz uygulanabilir gibi geliyor bana ve fikrinizin takipçisiyim.

Ayşe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2008, 14:43   #110
Ağaç Dostu

Tamam bir kişi de bir kişidir. Siz Akdeniz iklimindesiniz, ben Karadeniz iklimindeyim. İkimizin de kışları ılık bizimki biraz daha fazla olmakla beraber yağışlı geçiyor. Kemikleri donduran ayazlar olmuyor madem ki, iki kat olarak asacağım ve bir şekilde sabitleyeceğim ( malum arada kalan havanın ısı kaybını önlemesi olayı ) sera naylonuyla bir deneme yapmayı düşünüyorum.

Galiba bitkiler de bizim gibi ayaklarından üşüyebiliyormuş onun için saksı altlarına da strafor veya meyve kasası koymayı düşünüyorum. Tamam ev dışarıdan biraz gecekonduya benzeyecek gibi ama biraz estetiğe önem verirsem ( naylonun dışına duş perdesi mi taksam ne yapsam, abarttım galiba ) bu sorunu da aşarım gibi...

Teşekkürler arkadaşım zahmet edip okuduğunuz ve cevap yazdığınız için.

Eski 20-08-2008, 14:58   #111
Ağaç Dostu

Ayşe's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Rica ederim arkadaşım.Mutlaka faydası olacaktır helede dediğiniz gibi altlarına tahta yükselticiler koyarsanız ve korniş aralarını sık yaparak, hava akımını engellerseniz, basitçe ısı yalıtımı sağlamış olursunuz.

Ben daha önceki yıllarda, bazı bitkilerimi, balkona koyduğum büyükçe bir masanın üzerini naylonla örterek muhafaza ediyordum. Bu sene sizin yönteminizi denemeyi düşünüyorum.

Ayşe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2008, 15:50   #112
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Sayın Baldaş fotoğraf ekleyebilirsen fikir yürütebiliriz, olayı somutlaştırmak lazım.

Ben de senin gibi kiracıyım, aynı telaş beni de sardı.

İnternetten mini çok seralar buldum ama 600YTL'den 2.000.YTL'ye dek fiatlar çıkabiliyordu.

Bir de kiracı olunca ne gerek var diye düşünüyor insan.

Kaktüslerim ve sukulentlerimle ilgili kışı nerede geçirecekleri hakkında kara kara düşünürken, bir mucize oldu.

Pencerelerini pimapenle yenileyen arkadaşım çıkan camlı ahşapları bana verdi.

Dün eşimle beraberce 2-3 saatte minik bir sera yaptık.

Fotoları eklerim.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2008, 15:59   #113
Ağaç Dostu

Günüm's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
4 katlı mini sera

Ben bunu aldım..Isıtma sorununu da çözersem tohumlama için uygun olur sanırım.

Eklenen Resimler

Günüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2008, 16:49   #114
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Eski pencereden kaktüs serası

Bir de boyarsam daha iyi olacak.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
Eski 20-08-2008, 16:59   #115
Ağaç Dostu

Gülşen's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2008
Galeri: 30
Merhaba; tanıdık bir kuruyemişçi arkadaşınız varsa, doritos gibi abur cuburların standlarından isteyebilirsiniz. Firmalar reklam açısından sürekli yeniliyorlar. Eskileride nereye konacak diye depolarda bekletiliyor. Görünümüde Günüm'ün aldığına benziyor.Bende bir tane 4 katlı doritos standı var(metal, saksıları güvenle taşıyor, raf araları yaklaşık 40 cm) Masrafsız bir öneri

Sudenur beğendi.
Gülşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2008, 22:02   #116
Ağaç Dostu

Vaayy Türk insanı ne kadar yaratıcı. Yanlış anlamayın hayranlık ifadesi olarak böyle yazdım. İnanılmaz fikirler ortaya çıkmaya başladı.

Sayın Berduray havalandırma sorununu çözerseniz süper bir seranız olmuş olur da benim böyle imkanlarım yok ki... Bitkileriniz adına sevindim

Sayın Günüm sizin seranız da çok derli toplu görünüyor, benim bitkiler biraz iri yarı siz fide yetiştireceksiniz anladığım kadarıyla... Sizin bitkiler de paçayı kurtardı diyelim...

Sayın Gülşen burada bırakın stand bulmayı o dediklerinizin kendisini sağlam olarak bulmak bile mesele diyeyim anlayın ( tamam biraz abarttım ) Burada ancak saksı yapmak için bol bol balık kutusu bulabilirim. Ama bence sizin fikriniz de mükemmel bir fikir.

Resimler balkonun şimdiki hali kaplanmış halini de daha sonra yüklerim...

Eklenen Resimler

Eski 21-08-2008, 14:28   #117
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Havalandırma için özel bir şey yapmayacağım, sera pencereden olduğu için, ara ara pencere kanatlarını açıp havalandıracağım.Bu yüzden 2 kanadı sabitlemedim.

Kızlardan vaktim olursa evde kalan mavi boya vardı, onu da halledeceğim inşallah.

Eski 21-08-2008, 21:38   #118
Ağaç Dostu

Birlikte boyayabilirsiniz..

Eski 21-08-2008, 23:56   #119
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Henüz suluboya aşamasındayız, kıyamam ben onların körpe ciğerlerine, tiner, kimyasal ...

Allah korusun.

Eski 27-08-2008, 23:15   #120
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2008
Benim bir ağaç evim var ama tahta kısmını kaldırıp iskelet yapıp botanik bahçe yapmak istiyorum. acaba nasıl olur. Birde ısıtma sorunu var. Neler kullanabilirim??

Düzenleyen newyorker : 28-08-2008 saat 20:59
newyorker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024