agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sebzeler (http://www.agaclar.net/forum/sebzeler/)
-   -   Spagetti kabak (http://www.agaclar.net/forum/sebzeler/25741.htm)

uzman16 04-12-2011 19:04

Spagetti kabak

2 Eklenti(ler)
İki senedir bir bahçeye sahibim. Hafta sonları gidebildiğimden her yetiştirdiğim bitkinin gelişimini görmek için hafta sonlarını iple çekiyorum.

Elimden geldiğince tüm sebzeleri yetiştirmeye çalışıyorum. Geçen sene ilk senem olduğu için değişik çeşit azdı. Neler ektiğimi "Sebze bahçeme neler ektim?" başlığında yeri geldikçe paylaşıyorum.
Bu sene yer fıstığı, yer elması, patates, 1 metrelik kabak bunlardandı. Öğrenmek, üretmek çok güzel ve beni çok mutlu ediyor.

Bu başlığı açarken dileğim; bu sene ilk kez deneyimlediğim "SPAGETTİ KABAK" sizler tarafından tanınsın ve Türkiye'de pazarlarda diğer sebzeler arasında yer alsın. Bu sebze kadar tanımaktan keyif aldığım bir sebze henüz olmadı. Ben bu kabak tadı vermeyen kabağı çok sevdim.;)

Eklenti 258217

İnternetten tohumlarını aldığım bu kabağı bahçeme 3 kök ektim. Biri olmadı 2 kökten toplam 3 kabak alabildim.

Sizlerden de sebze yetiştirmeye ilgi duyanların edinmesini tavsiye edeceğim bu kabak 2. Dünya savaşı yıllarında Avrupa'da en çok tüketilen sebzeymiş. Serin ve karanlık bir yerde 6 ay kadar dayanabiliyormuş.

Eklenti 258221

Bulduğum linklere göz atın isterseniz.

Yemek tarifleri burada:
Spagetti kabak yemekleri

İsviçre'de yaşayan bir Türk hanım harika paylaşımlarda bulunmuş. Okumanızı tavsiye ederim.
Ayrıca Konya'da da yetiştiren bir beyle yapılan röportajın linkini de ekliyorum.

Doğayı Keşfederken: Sonbahar Kabaklari ve genel olarak kabakgiller'e bir bakis (Cucurbitaceae)
Makarnaya alternatif kt: Makarna kabak | MEMLEKET- Gnlk Yerli Gazete - Konya haber - Mevlana diyarnn haberleri
Bir tek aşk: Spagetti kabağına devam

cemo 04-12-2011 20:33

Bu kabağın tohumunu almalıyım bu kış. Çok farklı görünmekte. Anlatımından da ağzım sulandı buralarda:))
Bu arada bahçe fotoğraflarını da bekleriz sevgili uzman16.

uzman16 05-12-2011 06:04

yaz kış yetiştirildiği yazıyor. Eğer öyleyse şimdi ekip denemeli. Eğer yetiştirilebilirsa harika olur. :)

ehtepot 13-02-2012 12:37

ben de tohumlarını aldım ama her taraf kar olduğu için bahar aylarında ekmeyi planlıyorum.

MeyveliTepe 13-02-2012 13:02

Çok verimli bir çeşit. 4-5 kökten bir sürü kabak topladık. Bir kaç tanesini yedik. Çok farklı pişirme usulleri var. Makarna gibi yenebildiği gibi, salata, patates rendesi ve bu rende ile yapılabilir her şey gibi kullanılabiliyor. Tadı da güzel ama yine de tek başına çok fazla yenemiyor. Başka uygun yiyeceklerin yanında garnitür olarak iyi gidiyor.

Oldukça dayanıklı. Halen bodrumda diğer balkabaklarıyla bereber kuru bir yerde bekliyorlar. Henüz çürüyen ya da çürüyecekmiş gibi görünen yok.

Yetiştirme şekli, iklim ve toprak isteklerinin diğer kabak çeşitlerinden bir farkı yok. Bu sebeple yetiştireceklerin Mayısı beklemesi uygun olur.

Güzin Çakar 13-02-2012 21:01

3 Eklenti(ler)
Kesmeden, kabuğunda birkaç delik açarak mikrodalga'da pişirilebilir. Çıkardıktan sonra çekirdekleri temizlenir.
Eklenti 269026
Bir çatal ile lifleri çok kolay ayrılabiliyor.
Eklenti 269027
Görünüm spagetti gibi, tadı bana göre daha çok patates'e benziyor
Eklenti 269028
İsteğe göre ya sarımsaklı yoğurt ile, ya da z.yağ-limon ile hazırlanabilir.Patates ile uygun olan her şey bu kabağa da yakışıyor.(Son halinin fotoğraflarını oğlum çekmedi )

dünyam1 14-02-2012 00:05

tadı kabak gibimi acaba:D

Halil Önen 14-02-2012 00:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi uzman16 (Mesaj 884985)
..."SPAGETTİ KABAK" sizler tarafından tanınsın ve Türkiye'de pazarlarda diğer sebzeler arasında yer alsın. Bu sebze kadar tanımaktan keyif aldığım bir sebze henüz olmadı. Ben bu kabak tadı vermeyen kabağı çok sevdim.;)

Eklenti 258217

...
Bir tek aşk: Spagetti kabağına devam

Sn. Uzman 16,

beni kırmayıp Tohum Takas Etkinliğine paylaşılması için gönderdiğiniz_ ve hemen biten_ spagetti kabak tohumları için çok teşekkür ederim. Bir çok üyeye üçer beşer dağıttım, bir çoğunu karşılayamadım. Artık gelecek yıl elimiz bollaşır siz ve 'kabak tadı vermeyen kabağı' ;) güzel haberlerini duyarsınız.

Böyle baktığınız :) ve düşündüğünüz için çok teşekkür ederim.

Saygılar

uzman16 22-05-2012 21:16

Halil Bey mesajınızı yeni gördüm.
Tohumları paylaşmak benim için zevkti.
İnşallah bu sene ürün çok olur ve çok tohum paylaşabilirim

Benim tohumlardan 9-10 tanesi çimlendi. Sizinkiler ne durumda?
Bahçeye ektiklerim ve saksıda beklettiklerim var. Bu ara salyangozlar çok, umarım yemezler.

Bakalım yetiştiren arkadaşlar beğenecekler mi?.:confused:

limon_sever 22-05-2012 21:36

Bende tohum alanlardandım. Ama çimlenmediler. Geçen hafta tohumların içini açtım. İçleri çürümüştü. 3 dev kabak ekmiştim. 2 tanesi de aynı şekilde çürümüş. Neden çürüdü bilmiyorum. Onların haricinde yaklaşık 25 viyole karpuz, kavun, kabak, kavun çeşitleri ekmiştim. Onlarda fire vermedim.

uzman16 22-05-2012 22:08

Çok sulamaktan olabilir. Benim hemen olsun diye çok suladığım 3-4 tohum da çürüdü.

Tohum takasında sizden gelen iri siyah domateslerden 4 tanesi çimlendi. Biraz büyüyünce bahçeye aktaracağım.

bahcedenn 22-05-2012 22:35

Maalesef Sn. limon_sever'in başına gelenler benim de başıma geldi. Halil Bey'in gönderdiği 3 adet Spagetti Kabağı maalesef ben de çimlendiremedim. Diğer kabaklarımın çimlenmesinden sonra bir süre daha bekledim. Hala çimlenmeyince ben de Sn. limon_sever gibi içine bakayım dedim. Tam bir çürüme yok gibiydi fakat küf kokuyordu. Açıkçası çok ta hevesliydim bu Spagetti Kabak için. Artık önümüzdeki seneyi sabırsızlıkla bekleyeceğiz.

limon_sever 22-05-2012 23:15

Çok sulamadığımı söyleyebilirim. Ama bu seneki torftan çok memnun kalmadım. Su tutma özelliği güzel değildi.

bahcedenn 22-05-2012 23:24

Ben de sorunu viyole bağlamıştım. Toprakta zamanla eriyen organik viyol kullandım. Vakti geldiğinde hiç hırpalamadan doğrudan toprağa geçişini yapabilirim diye düşündüm ama kısmet olmadı :((

vehibe 23-05-2012 07:44

Tohum takas etkinliğinden edindiğim 3 spagetti kabak tohumu bende de çimlenmedi.:(
İki tanesinin içi boş gibiydi.

fazmit 23-05-2012 13:27

Arkadaşlar bu sene hem bal kabağı hem de uzun kabak tohumlarını üyelerimizden temin ettim.Şu an evdeki uzun saksılarda daha sonra bahçeme götüreceğim.Bu tür kabağı ilk defa gördüm verdiğiniz linkleri de okudum harika kabaklar ve tarifleri var.Bende bu tür kabaktan yetiştirmeyi düşünüyorum.Nerden tohumunu temin edebilirim ?

uzman16 23-05-2012 18:01

Arkadaşlar ben tohumları 26 Nisan'da toprakla (Saksıda torfla) buluşturmuştum.
Bugün sabah bir tanesi yeni çimlenmiş. Yani neredeyse 1 ay sürdü çimlenme süresi. Diğerleri de çimleneli bir hafta olmadı.
Çimlenmesi saksıda uzun sürdü. Ama bahçeye 3 hafta önce birkaç tane ekmiştim onlar 2 haftada çimlendiler. Yani çimlenme bahçede daha iyi gibi geldi bana.

Sn. Limonsever, bahçedenn ve vehibe,
Tohum takas etkinliğine katıldığınız ve tohumlar çimlenmediği için sizlere elimde kalan son tohumlardan göndermek isterim. Adreslerinizi lütfen özelden yazın.
(Lütfen başkaları şu an istemesin, yeni kabaklar yetişip tohumlar olmaya başlayınca bol bol yollarım.)

bahcedenn 06-06-2012 00:00

Sn. Uzman16 tohumlarınız bugün geldi. Çok teşekkür ederim. Sizin yaptığınız gibi doğrudan bahçeye ekimini yapacağım. Umarım bu sefer başarılı olabilirim.

gilan 06-06-2012 00:52

Spagetti kabak yenecek olgunluktayken tohumları oluşmuş oluyor mu yoksa tohuma mı bırakmak lazım?

Geçen gün bir tane aldım da, eğer içindeki tohumları olgunsa pişirmeden önce çıkarayım diyorum. :)

limon_sever 06-06-2012 11:19

Pazar gün tohumları ektim. Daha çimlenme belirtisi göremedim. Bekliyoruz.

uzman16 06-06-2012 22:30

Sevgili Gilan, Spagetti Kabağı Amerika'da mı aldın? Orada satılıyor demek. Yoksa Türkiye'de mi? Şu an nerede olduğunu bilemediğimden karışıklık olmasın diye soruyorum.

Ben olgunlaşması için bırakmadım. İçindekileri çıkardım, kuruttum. Hepsi bu. Bence sen de tohumlarını kurut. :)

gilan 06-06-2012 22:45

Amerika'da aldım. :)

İlk olarak bir restoranda garnitür olarak gelince gördüm, çok beğendim, ne olduğunu garsona sordum. :) Geçende de süpermarkette rastlayınca aldım, dolapta bekliyor.

Hani normal kabakta tohum almak için kabağı koparmayıp tohuma bırakmak gerekir ya, o yüzden sordum. Ama anlaşılan bunun tohumları olgunlaşmış oluyormuş. Eğer kesmeden fırına atarsam tohumlar pişer sanırım, bu durumda ikiye kesip tohumları alıp pişireyim diyorum. :)

Böyle böyle bayağı tohum biriktirebilirim. :)

bahcedenn 07-06-2012 00:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi uzman16 (Mesaj 980570)
Sn Bahçedenn, sorunuzu Sn. Limonsever yanıtlamış, teşekkürler.

Arkadaşlar isotları şimdi ekin. Denemiş olursunuz. Seneye yine tohum yollarım. Eşim yana yana yiyor ama çok seviyor. :)

Açıkçası ürün vermeye mevsim yetmezse diye ekmeyip seneye düşünmüştüm. Tavsiyeniz ile yarın ekiyorum o zaman.
Eşiniz kadar sevdiğim söylenemez ama kayınvalidem bayılır. Bari onu yakayım :)
Teşekkürler Sn. Uzman16.

yenibahçe 07-06-2012 17:17

Sayın Uzman16,
Benim de bu sene bir bahçem oldu. Henüz düzenlenmemiş durumda ama sebze bahçesi için bekleyemedim. Spagetti kabak başlığını görünce çok sevindim. Üç hafta önce, bir umut, toprakla buluşturmuştum internetten aldığım tohumları. Çimlenmişler. Bu sayfadan tohumlarının alınabileceğini öğrenince çok mutlu oldum.:)

limon_sever 17-07-2012 11:25

2 Eklenti(ler)
Sayın uzman16,

Göndermiş olduğunuz tohumlardan sadece bir tanesi çimlendi ve gelişti.

Eklenti 318876

Her şey çok güzel gidiyordu. Ama sıcakların bastırması ile gövdesi yarılmaya başladı.

Eklenti 318877

Sanırım spagetti kabak bahçemize uyum sağlayamadı :(

MeyveliTepe 17-07-2012 12:50

Bu yıl ekmedim. Geçen seneden hala 15-20 kabak sapasağlam duruyor :)

gilan 24-07-2012 01:10

Nasıl bir ortamda muhafaza ediyorsunuz Sn. MeyveliTepe?

MeyveliTepe 24-07-2012 09:14

Kuru ve karanlık bir yerdeki üzeri kalın mukavva kaplı raflarda.

uzman16 31-07-2012 19:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever (Mesaj 999130)
Sayın uzman16,

Göndermiş olduğunuz tohumlardan sadece bir tanesi çimlendi ve gelişti.

Eklenti 318876

Her şey çok güzel gidiyordu. Ama sıcakların bastırması ile gövdesi yarılmaya başladı.

Eklenti 318877

Sanırım spagetti kabak bahçemize uyum sağlayamadı :(

Kabak var mı üzerinde? Benim de sıcaktan olumsuz etkilenenler oldu. Sağlıklı gelişen bir kökte 2-3 tane kabak boyut olarak ayva büyüklüğüne ulaştı. Genelde ufacıkken sararıp dökülüyorlar. Umarım sizinki düzelir. Siz yerde uzattınız galiba. Ben ağaca sardırdım.

limon_sever 31-07-2012 19:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi uzman16 (Mesaj 1004572)
Kabak var mı üzerinde? Benim de sıcaktan olumsuz etkilenenler oldu. Sağlıklı gelişen bir kökte 2-3 tane kabak boyut olarak ayva büyüklüğüne ulaştı. Genelde ufacıkken sararıp dökülüyorlar. Umarım sizinki düzelir. Siz yerde uzattınız galiba. Ben ağaca sardırdım.

Fotoğraf çektiğimde tek koldan büyüyordu. Şimdi iki kol oluşturdu. O kollardan ikisinde de dişi çiçek oluşumu gördüm. Sanırım bir tanesi yarın çiçek açacak. Yara kendini iyileştirdi gibi ama tam kapanmadı. Benimki yerde sürünüyor. Bakalım meyve bağlayacak mı?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024