agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sebzeler (http://www.agaclar.net/forum/sebzeler/)
-   -   Sebze üzerine sohbetler (http://www.agaclar.net/forum/sebzeler/1721.htm)

memet 22-08-2006 18:57

karabaşın etkisi belirgin şekilde ıhlamurdan fazladır.
ama güçlü etkisi olup bu işe yarayacak, aynı zamanda da yasak olmayacak bir bitki olabileceğini sanmıyorum.

arsakay 22-08-2006 19:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi backyard
ben kara üzümden şarap yapmıştım geçen sene
iki kilodan ancak 1 bardak çıktı
ve ortalama 3 ay bekledim

Bizim bir yarışmamız vardı.
Eeee neydi, neydi???

backyard 22-08-2006 19:14

valla daha kaç defa birinci seçilebilirim ki :rolleyes:

Todor 22-08-2006 19:33

Pasifloranın meyvesi nasıl bir etki yapıyor?
5 tane peşpeşe yesem, küçük yeşil adamlar tavanda kriket oynar mı acaba?

cemada 22-08-2006 21:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi faris
Ama ben rakı, bira vs. türünde sarhoşluk verebilecek, haşhaş, afyon gibi yasadışı olmayan bir madde sormuştum.

meğer avrupadaymışsın, biz seni türkiye de yaşıyor sanıyorduk:)

cemada 22-08-2006 21:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Todor
Pasifloranın meyvesi nasıl bir etki yapıyor?
5 tane peşpeşe yesem, küçük yeşil adamlar tavanda kriket oynar mı acaba?

pasiflora bildiğim kadarıyla bitkisel özlü sakinleştirici bir sıvı. yemek için içine ekmek doğramalısın.

hem kriket nasıl oynanır bilmeden, seyri keyif verecek mi bakalım?

faris 22-08-2006 22:26

Alıntı:

meğer avrupadaymışsın, biz seni türkiye de yaşıyor sanıyorduk:)
Valla bravo sayın cemada bey,
Şarlok Holms gibi bir çıkarımda bulundunuz. O mesajdan bu sonucu çıkarmak herkesin harcı değil :)

Todor 22-08-2006 22:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cemada
pasiflora bildiğim kadarıyla bitkisel özlü sakinleştirici bir sıvı. yemek için içine ekmek doğramalısın.

Pasiflora aynnı adlı sarmaşığın meyvesiymiş. Bende yeni öğrendim

Bu sayfada ayrıntılı bilgi var. Ama şurubuna ekmek doğramakta fena fikir diil tabii :)

memet 22-08-2006 23:09

eee..bizim komşunun bahçesinde var bundan..
kudret narıda gördüm bugün onda...

cemada 23-08-2006 00:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi faris
Valla bravo sayın cemada bey,
Şarlok Holms gibi bir çıkarımda bulundunuz. O mesajdan bu sonucu çıkarmak herkesin harcı değil :)

bugün kendimi fazla saf hissediyorum.

pretty woman, alakası yok ama şarkısı dilimden düşmüyor; beyaz kadillak bana mı gelse, beyaz gülleri ben mi alsam, kafam karıştı.
anlayışlı ol yani:)

cemada 23-08-2006 00:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Todor
Pasiflora aynnı adlı sarmaşığın meyvesiymiş. Bende yeni öğrendim
Ama şurubuna ekmek doğramakta fena fikir diil tabii :)

bazen ben de hata yapıyorum ne varmış yani, şimdi doğru uykuya marş marş!

faris 23-08-2006 09:42

www.sebzeler.org sitesinin değerli ve etkili yazarı sayın cemada bey başta olmak üzere, herkese en içten günaydın dileklerimi iletiyorum :)

cemada 23-08-2006 10:00

günaydın faris:)
bana sadece cemada dersen sevinirim. sıfatları da boşver.

faris 23-08-2006 10:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi backyard
ben kara üzümden şarap yapmıştım geçen sene
iki kilodan ancak 1 bardak çıktı
ve ortalama 3 ay bekledim
değdi mi?

O bir bardak şaraba, büyük bir şişe votka ilave edersem uğraştığıma değer belki :)

cemada 23-08-2006 10:22

faris, sebzeler konusunda motivasyona ihtiyacım var. bana yardım etmeni rica ediyorum. tetikle arkadaşım tetikle beni.

faris 23-08-2006 10:36

sayın deme, beyefendi deme, sıfatları boşver diyorsun :)
Nasıl olacak bu motivasyon işi?
Bence motivasyon sözcüğünün gerçek anlamı gaza getirmek, dolduruşa getirmektir.

Kolayca gaza gelen biri olduğunu mu ima ediyorsun? :)

cemada 23-08-2006 10:45

kolayca demeyelim de, gaz konusunda gönülüyüm daha şık duruyor.
sıfatlarla gaza gelmem zor. onların hepsinden istifa ettim çünkü. geri dönüp orama burama tekrar yapıştırmaya niyetim yok.

sebzeler konusunda masallara ihtiyacım var. masal dediysem, bizim anladığımız gibi... böyle bir çok var ama ben tarama yapıp, ayakları tepede duran masa misali bunların ayaklarını yere bastırmaya çalışıyorum:)

arsakay 23-08-2006 11:13

Alıntı:

faris, sebzeler konusunda motivasyona ihtiyacım var.

Ispanak seni güçlendirir, kabak kalyesi lezzetlidir,
patlıcan salatası harikadır,
Bak sen yemezsen ben yerim. :))))

cemada 23-08-2006 11:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi arsakay
Ispanak seni güçlendirir, kabak kalyesi lezzetlidir,
patlıcan salatası harikadır,
Bak sen yemezsen ben yerim. :))))

hmmm evet evet devam. gönüllü ama nazlıyımdır da.
örneğin arsakay, neden gelip sebzelere yazmıyorsun, motivasyonumun nasıl arttığına şahit olursun. bir yaz ben bin yazayım.
aslında faris i de kandırmak gerek; bir çorba tarifi verse, kant, freud, hegel ve marx tan başlar anlatmaya.

memet 23-08-2006 11:45

bu o mu Yaşam Derslerinde aşktan sözederken hani....

faris 23-08-2006 22:10

Alıntı:

kolayca demeyelim de, gaz konusunda gönülüyüm daha şık duruyor.
sıfatlarla gaza gelmem zor. onların hepsinden istifa ettim çünkü. geri dönüp orama burama tekrar yapıştırmaya niyetim yok.

sebzeler konusunda masallara ihtiyacım var. masal dediysem, bizim anladığımız gibi... böyle bir çok var ama ben tarama yapıp, ayakları tepede duran masa misali bunların ayaklarını yere bastırmaya çalışıyorum:)

Aslında iyi yazıyorsun cemada bey... pardon cemada :)

Hızlı bir tempoda ve aklına geldiği gibi, denetimsiz yazdığında çok ilgi çekici olabiliyor yazdıkların ama sonradan siliyorsun.

YD'de böyle yazıp sildiğin bazı mesajları yakaladım. Onlardaki imge zenginliğini hayranlıkla okurken biraz sonra silindiğini görüyorum. Bence o masal dediğin yazıları önce hızlı ve aklına geldiği gibi yazmalısın , sonra da kontrol edersin.

En çok sevdiğim yazıların sonradan sildiğin yazılar. Bilmeni istedim :)

cemada 23-08-2006 22:34

aslında bir tür teşhircilik denebilir bu duruma. o sildiğim yazılarımın çoğunu, herkes için değil özellikle bir kişi için yazıyorum -o anda kimse artık o kişi- okuduğundan emin olduğum anda da siliyorum. ha, ona özelden yaz o halde diyebilirsin. olmaz o zaman ama. çünkü bunun altında bir tür teşhir olma, yani birine yazdığım ama muhatap aldığımdan başka herkesin kime yazdığımı merak etme ve benim bundan büyük keyif aldığım duygusu var. artık psikolojide ne denir bilmiyorum, bilsem de umursamıyorum.
ikimizin arasına diğerlerini de sokuyorum yani. izleyici olarak. bir film sahnesi gibi. ikimiz oynuyoruz, diğerleri izliyor. neyse, benim hoşuma gidiyor. sen şimdi tuıtup buna güvensiz kişilik diyebilirsin. yani yazdığın oyuna destek olmaları için, hiç olmazsa gözleriyle katılmaları için diğerlerine ihtiyaç duyuyorsun diyebilirsin. ben de sana haklısın derim. bir tür tarz bu. ben böyle oynuyorum. kurallarım belli. klasik. şablon. her şey için aynı oyunu ama farklı versiyonlarını sür, oyna, rahatla, bitir.

neyse, bütün bunları neden yazdım söyleyeyim. zaten bu forumun ruhuna uygun olmalı yazdıklarımız. ama bu uygun kesinilkle. yarın için türlü yapıyorum. soğan bence en önemli unsuru türlünün. ilk defa farklı bir oranda ve doğrama biçimi deneyeceğim. şablonun dışına çıkacağım yani. ama kekiği mutlaka kullanacağım. neyse, bakalım türlümü beğenecekler mi? beğenirlerse bir daha yapmam. kendi tarzıma kendim alternatif getirmiş olurum ve böyle bir durumu kim sever?
yoruldum

aybala 23-08-2006 22:49

sebzeler.org moderatörlüğüne
sebzelerden yapılan yüz maskeleri
ve
kara lahana konuları açılmasını rica ediyorum
kendinizden yorulunca açar mısınız ya da yol gösterir misiniz nereye ekleyelim vs..?
;)

backyard 23-08-2006 22:52

ben de ısrarla bamya tarifini istiyorum
bilmediğimden değil orada dursun
ben yapmayım kıskanırsınız :)

backyard 23-08-2006 22:54

tamam itiraf ediyorum karnım acıktı

cemada 23-08-2006 22:55

elbette yaparız.

bu topik aslında küçük bir canlanmaya, motivasyona, ilgili kişileri kazanmak için onları ısıtmaya da yarıyor, küçük eleştirinize katılmakla beraber, bunu da göz ardı etmemenizi rica edeceğim:)

yüz maskeleri konusuna gelince: benim kullandığımda sebze var mı bilmiyorum. guarlain ürünü kullanıyorum.

kara lahana konusunda karadenizli olduğum için iyiyimdir. sarmasıyla mı başlayayım, çorbasıyla mı?

faris 23-08-2006 22:59

Alıntı:

neyse, bakalım türlümü beğenecekler mi? beğenirlerse bir daha yapmam. kendi tarzıma kendim alternatif getirmiş olurum ve böyle bir durumu kim sever?
Bak bu yukarıya rasgele alıntıladığım mesajındaki ilginç olan taraf ne biliyor musun?

Bir anlam seziliyor. Bir şey ifade ettiğine okuyucuyu inandırıyor ve okuyan kişi buna o andaki ruh haline göre gerçekten de bir anlam veriyor. Ama kelimeleri tek tek ele alıp üzerinde soğukkanlı bir inceleme yapıldığında, bu yukarıya alıntıladığım sözlerine bir anlam vermek neredeyse imkansız oluyor. Çok ilginç :)

faris 23-08-2006 23:04

Şimdi bakalım:
1- Başkaları beğenirse türlü neden bir daha yapılmıyor
2- Bir daha yapılmayan türlü nedeniyle kendi tarzına nasıl kendin alternatif getirmiş oluyorsun
3- Kendi tarzına kendinin alternatif getiriyor olmasını kimin sevdiğini neden soruyorsun?

Beni de kendine benzettin sonunda :)

cemada 23-08-2006 23:36

:)

Bamya ve karalahana sarması tarifi verdim. Gerçi sen bilir misin çorbasını ama, sarmayı yaparken saplarını atmadım sana bıraktım, onları da çorbaya doğrayıver:)

memet 23-08-2006 23:39

bende bamya tarif ettim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024