agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sebzeler (http://www.agaclar.net/forum/sebzeler/)
-   -   Malabar Ispanağı (Basella alba Red Stem) (http://www.agaclar.net/forum/sebzeler/10142.htm)

Orhan Özbilgiç 14-03-2013 14:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yeşilyayla (Mesaj 1119761)
Malabar ıspanağı tohumundan 4-5 adet gönderebilecek arkadaşa bende mevcut olan dayanıklı ve verimli börülce ile mor renkli bamya tohumu gönderebilirim.Göndermek isteyen arkadaşa adresimi özelden gönderebilirim.

Sayın yeşilyayla;
Maalesef bulabileceğinizi sanmıyorum. Yetiştiren birkaç kişiyiz çünkü.
Keşke bu mesajınızı 10 gün önce yazabilmiş olsaydınız. Zira o günlerde bahçemin ve her türlü tohumumun orada olduğu Samsun'daydım.
Size kendime ayırdığım tohumlardan getirirdim.:(

Gelecek yıla artık. Sağlık olsun.

yeşilyayla 14-03-2013 14:47

İlginiz için teşekkür ederim.Dediğiniz gibi önümüzdeki yıl düşüneceğim.

gozum37 12-04-2013 08:06

tadına baktınızmı
ben ilk defa deniyorum. fideledim. bir tane yaprağının tadına baktım farklı bir tadı var ama ıspanak gibi değil

yeşilyayla 15-04-2013 09:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gozum37 (Mesaj 1137428)
tadına baktınızmı
ben ilk defa deniyorum. fideledim. bir tane yaprağının tadına baktım farklı bir tadı var ama ıspanak gibi değil

Tadını bilmiyorum, ancak geç kalmadıysam yetiştirmek istiyorum.Malabar ıspanağı tohumunu paylaşmak isterseniz benim de size gönderebileceğim farklı türler vardır.Kabul ederseniz adresimi özelden bildiririm. teşekkürler.

yeşilyayla 15-04-2013 10:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yeşilyayla (Mesaj 1138882)
Tadını bilmiyorum, ancak geç kalmadıysam yetiştirmek istiyorum.Malabar ıspanağı tohumunu paylaşmak isterseniz benim de size gönderebileceğim farklı türler vardır.Kabul ederseniz adresimi özelden bildiririm. teşekkürler.

mesajınızı farkettim. elimde verimi yüksek börülce tohumu ve kaliteli böğürtlen fideleri mevcut isterseniz gönderebilirim.

egülnur 30-06-2013 12:00

1 Eklenti(ler)
Dileğim gerçekleşti. Ocak toplantısında sevgili Orhan Özbilgiç öğretmenimden aldığım tohumlar üreyip saksıdan taştı:)

limon_sever 03-07-2013 13:17

1 Eklenti(ler)
Malabar ıspanağı nihayet filizlenmiş.

Eklenti 423145

blackbird 22-07-2013 23:46

merhaba ben gönderebilirim şu an bu resmde gördüğünüz ıspanağım coştu be 3 kol en uzunu 3.5 metre şu an balkonumda, sanırım ekim gibi tomumlanıyr..ve börek yaptık tadı da çokkk güzel

blackbird 22-07-2013 23:51

1 Eklenti(ler)
tadı çok güzel bu ilk hali yeni halini yarın yüklerim

yarenimex 23-07-2013 11:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi blackbird (Mesaj 1182850)
merhaba ben gönderebilirim şu an bu resmde gördüğünüz ıspanağım coştu be 3 kol en uzunu 3.5 metre şu an balkonumda, sanırım ekim gibi tomumlanıyr..ve börek yaptık tadı da çokkk güzel

sayın Blackbird, gönlünüzden koptuğu kadarıyla bana da gönderebilir misiniz, uzun zamandır peşinde olduğum bir bitki.. İlginizi çekiyorsa ben de size gojibery tohumu gönderebilirim..

bahcedenn 28-07-2013 23:06

Sn. smnunal'ın göndermiş olduğu tohumları nisan ayında 6'lı bir viyole ekmiştim. Sadece 1 tanesi çimlenince onu da poşete alıp köydeki bahçeye nakletmiştim. Ama gelişimi acaba büyüsem mi büyümesem mi gibiydi.

Viyoldeki çimlenmeyen kalan 5 tohumlu toprağı da bile bile biber dikili olan saksının toprağına ekledim. Şu anda saksının en kenar kısmında 2 tane neredeyse biber boyunda olan Malabar Ispanağım var.

İlk mesajdan itibaren başlığı okudum ama net bir bilgiye rastlamadım. 1,5 - 2 karış boyundaki Malabar Ispanağını biber saksısından ayırmalı mıyım? Hassas mıdırlar? Yoksa huzurlarını hiç bozmayayım mı?

blackbird 04-08-2013 23:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yarenimex (Mesaj 1183015)
sayın Blackbird, gönlünüzden koptuğu kadarıyla bana da gönderebilir misiniz, uzun zamandır peşinde olduğum bir bitki.. İlginizi çekiyorsa ben de size gojibery tohumu gönderebilirim..

****** gönderirim..sağolun

blackbird 04-08-2013 23:37

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi blackbird (Mesaj 1182856)
tadı çok güzel bu ilk hali yeni halini yarın yüklerim

yeni resimleri

birnefestoprak 04-08-2013 23:45

Cok kolay buyuyorlar. Hatta bu sene ozellikle ekmedigim halde, topraga dusen tohumlar cimlenip yakindaki patlicana sarilmaya basladilar. Ben olsam, yine de koklerine yer saglamak icin biberden ayirirdim.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn (Mesaj 1184850)
Sn. smnunal'ın göndermiş olduğu tohumları nisan ayında 6'lı bir viyole ekmiştim. Sadece 1 tanesi çimlenince onu da poşete alıp köydeki bahçeye nakletmiştim. Ama gelişimi acaba büyüsem mi büyümesem mi gibiydi.

Viyoldeki çimlenmeyen kalan 5 tohumlu toprağı da bile bile biber dikili olan saksının toprağına ekledim. Şu anda saksının en kenar kısmında 2 tane neredeyse biber boyunda olan Malabar Ispanağım var.

İlk mesajdan itibaren başlığı okudum ama net bir bilgiye rastlamadım. 1,5 - 2 karış boyundaki Malabar Ispanağını biber saksısından ayırmalı mıyım? Hassas mıdırlar? Yoksa huzurlarını hiç bozmayayım mı?

limon_sever 04-08-2013 23:47

Benim malabar ıspanağı 68. mesajdaki gibi, daha hiç gerçek yaprak çıkarmadı.

bahcedenn 05-08-2013 00:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak (Mesaj 1187124)
Cok kolay buyuyorlar. Hatta bu sene ozellikle ekmedigim halde, topraga dusen tohumlar cimlenip yakindaki patlicana sarilmaya basladilar. Ben olsam, yine de koklerine yer saglamak icin biberden ayirirdim.

Şu anda durum biraz daha karışık Sn. birnefestoprak. Her ikisi de biberlere sarılmış vaziyette ve üzerlerinde ufacık çiçek yapısı belirmeye başlamış durumda. 1 hafta boyunca kimseden yorum gelmeyince ayırmaya cesaret edememiştim. Hala ayırmamı öneriyor musunuz?

birnefestoprak 05-08-2013 04:30

Daha once birkac kokte denemistim, yerinden cikardiklarimi baska tarafa aldigimda kolayca koklenmislerdi ama o fideler cok kucuktu. Cesitle ilgili fazla tecrubem yok ama gorebildigim kadariyla fazla ilgi istemeyen bir bitki.

Sizdekiler oldukca buyumus sanki. Belki ustlerdeki yapraklari ve sapini belli bir seviyeye kadar kesip onlari salatada kullanabilirsiniz. Budadiginiz bitkiyi de tekrar koklendirmeyi deneyebilirsiniz. Zaman gectikce tadi ispanak gibi acilasiyor mu bilmiyorum.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn (Mesaj 1187146)
Şu anda durum biraz daha karışık Sn. birnefestoprak. Her ikisi de biberlere sarılmış vaziyette ve üzerlerinde ufacık çiçek yapısı belirmeye başlamış durumda. 1 hafta boyunca kimseden yorum gelmeyince ayırmaya cesaret edememiştim. Hala ayırmamı öneriyor musunuz?

Nevin Marangoz 07-08-2013 02:12

Malabar ıspanağının tohumundan ben de istiyorum.Yetiştirenler tohumunu ne zaman gönderirlerse o zaman ekerim.Şimdiden gönderenlere teşekkürler....

copur 09 07-08-2013 15:17

Arkadaşlar ben de sıraya gireyim bari. Canımı çektirdiniz.

egülnur 07-08-2013 19:46

Benimkinde tohum çok ama henüz ıslaklar. Kuruyunca isteyenlere memnuniyetle iletirim.

smnunal 13-08-2013 09:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever (Mesaj 1187125)
Benim malabar ıspanağı 68. mesajdaki gibi, daha hiç gerçek yaprak çıkarmadı.

Sayın limon sever,

Malabar ıspanağınız yetersiz sulama nedeniyle gelişememiş suyunu bol veriniz kök bölgesi devamlı nemli olması bu bitki için önemli.

bahcedenn 23-10-2013 15:42

Bu bitkinin tohumları ne zaman olgunlaşıyor? Daha doğrusu üzerinde olgunlaşan tohumlar var. Ama sıkınca mor bir boya salıp patlıyorlar. Bir aydan fazladır bu haldeler. Kurumaya niyetleri yok gibi. Bu tohumları hasat edip normal ortamda mı kurutacağız? Yoksa üzerinde kurumalarını bekleyeyim mi? Tabi kururlarsa. :)

smnunal 23-10-2013 16:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn (Mesaj 1210804)
Bu bitkinin tohumları ne zaman olgunlaşıyor? Daha doğrusu üzerinde olgunlaşan tohumlar var. Ama sıkınca mor bir boya salıp patlıyorlar. Bir aydan fazladır bu haldeler. Kurumaya niyetleri yok gibi. Bu tohumları hasat edip normal ortamda mı kurutacağız? Yoksa üzerinde kurumalarını bekleyeyim mi? Tabi kururlarsa. :)

Sayın bahcedenn,

Tohumları toplayıp güneş gören bir yerde bekletirseniz daha çabuk kuruduklarını göreceksiniz.

Jezebel 23-11-2013 20:17

1 Eklenti(ler)
Mandevillanın saksısında çıktı:)

Eklenti 456203

Arsız şey;)

avşarkızı 27-12-2013 09:40

saksıda ıspanak konusunu okurken malabar ıspanağı kısmına rastladım rica etsem tohumundan elinde olan arkadaşım gönderebilirmi

YeşilSever 22-03-2014 21:13

Tohum paylaşmak isteyen olursa bende
istiyorum

copur 09 20-11-2014 13:49

2 Eklenti(ler)
Tohumları tohum kapsülleri sararınca mı toplanıyor? Yoksa ben mi geç kaldım. Soğuklar gelmeye başladı ama, tohumları yetişemeyecek mi? Ne dersiniz.

MeyveliTepe 20-11-2014 14:33

Siz de benim gibi geç kalmışsınız. Geç ekince tohumlar olgunlaşamadı. Muhteşem bir bitki.

bahcedenn 20-11-2014 19:20

1 Eklenti(ler)
Sizin resimdeki tohum kapsüllerinin iyice olgunlaşıp benim resimdeki gibi siyah bir renk alması gerekiyor. Ama bu vakitten sonra şansınız yok maalesef.

copur 09 22-11-2014 08:05

2 Eklenti(ler)
Teşekkürler Bahçedenn. Denemek için, yaklaşık 1 ay önce yan dallrından birini suya ıslatmıştım. Geçen gün kontrol edince köklendiğini gördüm. Üzerinde çiçekler vardı bakalım onlar tohum tutacakmı?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024