agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sebzeler (http://www.agaclar.net/forum/sebzeler/)
-   -   Malabar Ispanağı (Basella alba Red Stem) (http://www.agaclar.net/forum/sebzeler/10142.htm)

cagatayyucel 04-09-2008 13:42

Malabar Ispanağı (Basella alba Red Stem)

2 Eklenti(ler)
Daha önce bu sitede satışı yapılan bir tür ama hakkında fazla bilgi olmadığını düşünüyorum. Bu başlık ile Malabar Ispanağı hakkında daha fazla bilgi sahibi olacağız.
Birkaç gün önce "şimdi brokoli ekme zamanı" adlı başlıkta bu konu konuşulmuştu, ayrıca bir başlık açılması ihtiyacı hasıl oldu.

cagatayyucel 04-09-2008 13:45

bu bitkiden 100- 150 metrekare yere ektim. neredeyse hepsi çıktı biraz fazla oldu benim için sonra, çeşitli şekillerde yemeğini yaptık.
1- burada toğga adında yoğurtlu bir yemeğimiz var, yogurt dövme ve malabar ıspanağı çok güzel oldu.
2- salatalara roka doğrar gibi doğradık aslında buda güzel oldu ama yaprakları biraz salyanalıyor, bamya sevmeyenler bu şeklini pek beğenmedi
3- bildiğimiz ıspanak gibi yemeğini yaptık kokusu tamamen ıspanak gibi tadı da ıspanak ve soğukluk arası bir tatta. çok sulanıyor çünkü yaprakları çok etli. çocuklar da çok beğendiler
4- cacık olarak da güzel oldu
5- bordo renkli sapları yoğurtla karışınca yoğurda rengini veriyor.
6- aslında turşusu da fena olmadı, ama diğer turşular daha lezzetli
şimdilik bunları denedik
sonuç itibariyle seneye bir kere daha ekmeyi ve tüketmeyi düşündüğüm bir sebze.

muhikan 04-09-2008 14:04

Madem bizi bilgilerinizle aydınlatacaksınız, üretim şekli, ekim zamanı, bakım koşulları, verimlilik süresi, gibi hususları da aydınlatırsanız sevinirim. Ayrıca o şekilde asılı mı duruyor yoksa bildiğimiz ıspanak gibi yerde mi oluyor?

cagatayyucel 04-09-2008 14:14

benim bildiğim fazla bir şey yok, sadece deneyimlerimi aktarmak isterim.

Tohumlar ocaklara 5-6 tane olarak ekiliyor ve 2-3 haftada çimleniyorlar, her ocağa bir tane çubuk dikmek lazım çünkü bu bitki sarmaşık şeklinde büyüyor, aslında biraz sağlam bir çubuk dikmek lazım çünkü bitki ağırlaşıyor.
bu ıspanak baharda ekiliyor ben biraz geciktim ve haziranda ektim buna rağmen gelişimlerini tamamlıyorlar. diğer ıspanak gibi kışın yetiştirilmiyor.
ben hiç gübre atmadım, çimlenme döneminde 3 kere, daha sonrada 3 kere salma sulama yaptım. Bitkiler çılgınca büyüyorlar sanki her yerden bu bitkiler fışkırıyor gibi buldukları her şeye sarılıyorlar. benim ektiklerim biraz otlandı otlarını temizleyemedim, yanlarında bulunan küçük otlara dahi sarılıyorlar.

Yapraklarını kırarak topluyorum, kopardığım yerden tekrar sürgün veriyor. gevrek bir bitki

Gülşen 04-09-2008 16:32

Ne güzel Cagatayyucel; bu ıspanak çeşidini bütün bölgelere yaymalıyız. Çok yıkayıp,toprak arındırma derdi de yok :)

cagatayyucel 04-09-2008 16:37

evet sırık üzerinde yetiştiği için normal ıspanaktan daha temiz oluyor.

cagatayyucel 08-09-2008 15:18

3 Eklenti(ler)
malabar ıspanaklarımdan fotograflar

Sebahattin Sargın 08-09-2008 15:25

Çok ilginç ve bir o kadarda güzel gözüken bir sebze, paylaşım için çok teşekkür ederiz. Bu bitkinin tohumlarına nerelerden ulaşabiliriz acaba?

eylems 08-09-2008 16:13

Sayın Çağatay Yücel, Kastamonu'da bahçemizi yeniden canlandırmaya çalışan Annem'e sizin tanıttığınız ıspanaktan söz ettin. Ben elçiyim elçiye zeval olmaz Annem denemek için tohumu istiyor.;);)

cagatayyucel 17-09-2008 07:53

sayın eylems tohumları baharda ekeceksiniz hatta mayıs ayında ekin.

eylems 29-09-2008 02:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cagatayyucel (Mesaj 287167)
sayın eylems tohumları baharda ekeceksiniz hatta mayıs ayında ekin.

Bu bilgiyi paylaştığınız iyi oldu. Çünkü soğuk havalarda ekmeyi düşünüyordum. Teşekkür ederim.

limon 06-07-2009 22:30

Çağatay Bey, gönderdiğiniz tohumları Mayıs başlarında ekmiştim. Çabuk çimlenmişti ancak üçüncü yapraklarını çıkarmaları çok uzun sürdü. Havaların ısınmasıyla büyümeleri hızlanmaya başladı.

Çok teşekkür ederim.

Balıkcı 06-07-2009 23:45

Benim, bohçadan çıkan tohumlar da çimlendi ve şimdi 3-4 yaprak oldular.:p
İnşallah bundan sonra daha hızlı büyürler.
Teşekkürler Çağatayyücel.

umas 26-07-2009 23:00

Bu arada bu bitki tek yıllık mı?
Kışın ne yapacağız?
Dondan etkileniyor mu?
Yapraklarını döküp ne biliim marttan sonra tekrar canlanıyor mu?
Amma soru sordum ben de :)

limon 27-07-2009 11:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cagatayyucel (Mesaj 281348)
diğer ıspanak gibi kışın yetiştirilmiyor.

Yapraklarını kırarak topluyorum, kopardığım yerden tekrar sürgün veriyor. gevrek bir bitki

Bizler de ilk kez deniyoruz. Çağatay Bey, kışın yetişmediğini yazmış. Deneyip göreceğiz bakalım ne kadar dayanacak.

limon 31-08-2009 21:33

Çok dayanıklı bir bitkiye benziyor, bence güzel büyüyüp, bolca tohum vereceklerdir. Rica ederim.

Sn.Balıkçı, hiç tadına baktınız mı? Ben yarın denemeyi düşünüyorum.

Kudret 31-08-2009 22:17

Mart ayında Çağatay beyin verdiği tohumlardan 5-6 tane seraya ekmiştim. Çok hızlı bir gelişim gösterdiler. Kollarının uzanabildiği heryere sarıldılar. Bu sene bahçemde hastalık gelmeyen tek bitki sanırım malabar ıspanağı oldu.

Çiçeklenince çok hoş görünüyor. Börek içinde tadına baktık fena sayılmaz.:)

Oğuzhan 02-09-2009 00:09

Görüntü olarak hoş bir bitki ve tadıda fena değil.Salatası güzel oluyor.
Saksıda mutlu bir bitki ve çok dirençli .

habibe 02-09-2009 14:18

7 nolu mesajda ki fotoğrafına baktım da, sanki selluka ile akraba gibi.. Çok benzettim. :)

umas 03-09-2009 14:44

sayın cagatayyucel;
bitki hakkında daha detaylı bilgilere nasıl ulaşacağız, bilemiyorum.
Bir çok soru var soracak, ama kim cevaplayacak!
Kışın ne yapacağız bu bitkiyi?
Tek yıllık mı?
Sayın limon'un gönderdiği fideler, çok hızlı büyüyor, ama yakında soğuklar başlayacak. Bu zamana kadar tohum alabilir miyim bilmiyorum.
Donlara karşı tepkisi nedir? Diğer ıspanak türlerinden farklı olarak, kışa dayanıklı değilse, mesela, kapalı ve sıcak bir yerde yetiştirebileceğiz mi?
İşin kötüsü, elimde tohum yok. Sadece sayın limon'un gönderdiği iki küçük fide var. Yani deneyelim görelim deme şansım yok.

caucasus 29-09-2009 10:02

Malabar ıspanağım geldi, çok teşekkür ederim. 3 adet küçük saksi de dikililer, bunları birer saksiye ayırayım mı ?
Tekrardan teşekkürler.

idris şenol 29-09-2009 10:12

vitamin deyeri olarak yer ıspanağana göre nasıl
lezzet konusunda farkı varmı
doku olarak aynımı!!!!!! teşekkür ederim

caucasus 29-09-2009 10:17

Sayın, İdris Şenol konu hakkın da bilgisi olanlar yazacaklardır

Orkun Kırcı 29-09-2009 12:53

Benim tohum bohçamdan çıkanlardan ikisi yeşerdi. Şuanda boyları 1.5 metreye yakın. Diğer bir sonraki haftasonu ilk hasatımı yapıp tadına bakmayı düşünüyorum :))

limon 29-09-2009 16:21

Caucasus, kalıp gibi çıkarıp büyük saksıya veya yere geçirin. Kökleri tek tek ayırmayın. Saksıya dikerseniz hava soğuduğunda kapalı yere alabilirsiniz. Ve sarılacağı uzunca bir desteğe ihtiyacı var. Siz desteği yerleştirin kendisi hızla sarılıyor.

Benim bahçede dikili olanlardan birisi kökünden kopmuş. Diğerinin üzerinde çok çiçek var ama tohum bağlar mı bilmiyorum. Bağlarsa haberdar ederim.

Bu sebze hakkında çok ayrıntılı bilgimiz yok. Çağatay Bey'de ilk kez yetiştirdiğini ve tek yıllık olduğunu yazmıştı.

caucasus 01-10-2009 23:35

Sayın limon, öncelikle çok teşekkür ederim benim balkonum olmadığı için mecburen şimdilik evin için de bakıyorum.

Ev de bakmam bir sorun olur mu ?

İlk fırsatta köye göndermeyi düşünüyorum malum bahçe olmayınca köy de değerlendirmek daha uygun olacaktır.

Kışın içeri almak gerekli mi ? yoksa dışarda olmasının bir sakıncası var mı ?

Nette bilgi ararken bu bitkinin 5 yıllık bir bitki olduğunu gördüm, bu da ek bir bilgi olsun :)

limon 02-10-2009 12:31

Ev içinde bakılıp bakılmayacağını sizin deneyimleriniz sonucunda öğreneceğiz :)

Yalnız çiçekleri açtığında çok beğeneceğinizden eminim, süs bitkisinden pek farkı yok hem yapraklarının hem de çiçeklerinin.

caucasus 08-10-2009 19:19

Yazdığınız gibi büyük saksinin içerisine aktardım.

Ev içerisin de bakılabilir mi ? ben denemek istemiyorum yazık olmasın ıspanaklarıma :)

Bir aksilik olmazsa bu hafta sonu köy'e yollayacağım en azından doğal ortam da daha güzel büyüyecektir. Şu an çiçekleri tomurcuk verdiler bakalım nasıl açacaklar.

Volare 25-10-2009 16:33

Geçen çarşamba Hisarönüne tarım ilacı almaya gitmiştim , dükkanın karşısında sarmaşıkla örülü bir evin kapısını gördüm . Site işin resim çektim .
Minik eflatun çiçekler , böğürtlen karası meyveler çok hoş görünüyordu .
Yenebildiğini öğrenince çok mutlu oldum . Göz hakkı olarak 3-5 tohum almıştım .

Oğuzhan 25-10-2009 16:52

Ev içinde oluyor.Yetiştirebilirsiniz. :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024