agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni47Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-03-2016, 12:37   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Geçen yıl köy pazarından aldığım şeker havucunu çok beğenmiştik. 2 tanesini saksıya koydum. Filizlenmeye başladı. Bakalım tohum oluşturacak mı? Ve hatta o tohumdan aynı özellikte havuç alabilecek miyiz?
Sayın Lonicera,

Aynı şeyi ben de merak ettim ve biraz araştırdım. Üç şey öğrendim: birincisi havuçlar çapraz döllemeye ihtiyaç duyuyorlar tohum vermek için. İkincisi ise çapraz döllemeden dolayı oluşan tohumlar çok büyük değişkenlik gösteriyor. Üçüncüsü ise eğer havucunuz hibrit türlerden biri ise oluşan tohumlar steril olma olasılığı yüksek oluyor.

Genelde marketlerde satılan havuçlar hibrit oluyor. Ancak bu her yerde aynımıdır bilemiyorum. Eğer hibrit türler ise oluşturulacak tohumlar steril olacaktır. Ancak "heirloom" dediğimiz açık dölleme ile elde edilen bir havuç ise sorun olmayacaktır. Bunu nasıl anlarız: eğer havuçlar çoğunlukla benzer şekillerde ve renkte ise muhtemelen hibrit türdür. Ancak, eğer havuçlar aynı hasattan gelipte farklı boy, kalınlık ve renk tonları göstermekte ise "heirloom" türü açık dölleme ile elde edilmiş havuçlardır.

Eğer açık dölleme ile edilmiş havuç ise, aynı cinsden iki havucu çaprazladığınız için de yine çok varyasyon olacağını sanmıyorum. Bu nedenlerden ötürü denemeniz son derece faydalı olacaktır (en azından bilgi olması yönünde). Deneyimlerinizi umarım burdan paylaşırsınız.

Lonicera beğendi.
hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2016, 12:44   #62
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sn hobiciakvarist, hiç şüpheniz olmasın sonuçları mutlak paylaşacağım. Yeter ki canımız sağ olsun. Tohum elde edebilirsem etkinlikte paylaşmayı da düşünüyorum. Artık sonuçlarını hep beraber görürüz o zaman

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2016, 07:08   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Benim elimde hibrit olmadığından neredeyse emin olduğum mor bir havuç türü var. Ancak ne yazıkki önceden düşünemedim ve sadece 1 tane almıştım yurt dışında iken "farmer's market" den. Şimdi pişmanım ama ne yarar?

Bu arada balkondumdaki saksıda kendi kendine çıkmakta olan havuç yapraklarına benzeyen bir "ot" var. Ne olduğunu bilmiyorum. Havuçgillerden çok zehirli olan bir bitki olduğunu da bildiğimden ("hemlock") ellemektende çekiniyorum. Ne yapsam bilemedim.

Lonicera beğendi.
hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2016, 08:35   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Ben evvelki yıl tek bir havuç türü dikmiştim ama tohum verdi. Denemek lazım.

Lonicera beğendi.
kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2019, 20:15   #65
Ağaç Dostu

hulya10's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2008
Galeri: 18
Merhaba arkadaşlar,
Ben geçen yıl mart ayında bahçeye havuç tohumu attım. Ağustos, eylül gibi serçe parmağım kadar minik ama çok lezzetli havuçlar oldular. Bu eylül yine attım tohum. Onlar daha iyi geliştiler. Sanırım soğuk hava gelişimini olumlu etkiledi. Şimdi yeniden diktim. Ama şunu eklemek istiyorum, seyrelttiklerimi yeniden diktiğimde gelişme göstermedi. O nedenle şaşırtmanın olmadığını düşünüyorum. Herkese kolay gelsin.

Eklenen Resimler

bahtiyar02 ve lolla beğendi.
hulya10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2019, 20:55   #66
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hulya10 Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,
Ben geçen yıl mart ayında bahçeye havuç tohumu attım. Ağustos, eylül gibi serçe parmağım kadar minik ama çok lezzetli havuçlar oldular. Bu eylül yine attım tohum. Onlar daha iyi geliştiler. Sanırım soğuk hava gelişimini olumlu etkiledi. Şimdi yeniden diktim. Ama şunu eklemek istiyorum, seyrelttiklerimi yeniden diktiğimde gelişme göstermedi. O nedenle şaşırtmanın olmadığını düşünüyorum. Herkese kolay gelsin.
Sevgili hulya10;
Her yıl tohum ekmenize gerek kalmadan belli bir yer ayarlayıp 5-6 adet tohumluk olarak bırakırsanız oluşan tohumlar toprağa dökülür heryıl aynı yerden ürün alabilirsiniz. Burda dikkat edilmesi gereken tohumluklar oluşmaya başlayınca toprak çapalanmalık ki tohumlar toprakla iyice buluşsun.
Saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024