agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni379Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-06-2014, 11:14   #931
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emir Özkan Mesajı Göster
anladım. Peki tüm fideleri ayrı ayrımı ekeceğim yoksa resimdeki gibi şişeye beşer mi koymalıyım?
Tum fıdelerı ayrı ayrı ekmen gereklı, yoksa fıdelerde gelısme olmaz.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2014, 19:18   #932
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2014
tohumdan direk toprağa diktiğim salatalıklar 2'şer adet yapraklı olarak çıktılar şimdi de zannedersem esas yaprakları çıkartıyorlar orta yerinden. beslediğim toprak biraz yavan.
hangi gübre salatalıklar için ne kadar kaç günde bir dökmem gerekir.

esas olarak domates biber salatalık ağırlıklı bir bahçem var toplam 25 metrekare filandır bun içine de uygulayabileceğim gübre ve yöntem söyler misiniz?

rakoçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2014, 12:18   #933
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-10-2011
benim salatalık bitkilerimin yaprakları güneş altın fotograftaki gibi solmuş görünüyor nedeni nedir sizce?
daha önceden gölgelik bir yerdeydi, güneş alan bir noktaya aldım

Milla beğendi.
seckinty Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2014, 15:52   #934
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-10-2011
Balkonda salatalik

Nacizane sadece izlemek icin diktigim salataligim.simdilik ciceklerinin hepsi meyveye donusmedi ama arada saklanan bir tane var.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
yesilgiresun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2014, 16:49   #935
Yeni Üye

Tugbaaa-'s Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2014
Merhabalar arkadaşlar..bende uzun zamandır hayalini kuruyordum balkon sebzeciliğin gecikmelerden dolayı daha dün başlayabildim..pazardan salatalık fidesi aldım(tek o kalmış) sanırım hastalık var yapraklarım bir kısmı sarı ve küf renginde..

Tugbaaa- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2014, 16:57   #936
Yeni Üye

Tugbaaa-'s Avatar

Bu da salatalık fidem

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
Eski 13-07-2014, 17:01   #937
Yeni Üye

Tugbaaa-'s Avatar

İlaçlama ve gübreleme yapmam gerekiyor sanırım

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
Eski 13-07-2014, 17:35   #938
Yeni Üye

Tugbaaa-'s Avatar

Balkonum

Eklenen Resimler

Eski 13-07-2014, 19:08   #939
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tugbaaa- Mesajı Göster
İlaçlama ve gübreleme yapmam gerekiyor sanırım
ilk olarak azot eksikliğini giderin. Hayvan gübresi var ise onunla takviye yapabilirsiniz.

Mantar hastalığının başlangıcı var, toprağı aşırı sulamayın yayılma kesilecektir.

Son olarak ilerleyen zamanlarda saksı değimi yapmanız gerekli, bu saksı yetersiz gelecektir.

bereketli hasat yapmanız dileğiyle

Eski 13-07-2014, 20:07   #940
Yeni Üye

Tugbaaa-'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
ilk olarak azot eksikliğini giderin. Hayvan gübresi var ise onunla takviye yapabilirsiniz.

Mantar hastalığının başlangıcı var, toprağı aşırı sulamayın yayılma kesilecektir.

Son olarak ilerleyen zamanlarda saksı değimi yapmanız gerekli, bu saksı yetersiz gelecektir.

bereketli hasat yapmanız dileğiyle

Çok teşekkür ederim yarın hemen gübre alayım..günde 2 kez suluyordum o zaman teke düşüreyim

Eski 15-07-2014, 12:23   #941
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2013
Bu da benim durgun suda salatalık denemem.

mehmetkircicek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2014, 22:02   #942
Ağaçsever

eylülbelde's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2012
Merhaba. Bir konuda size danışacaktım. Buraya mı yazmalıyım pek emin olamadım ama sayfanıza işgal ediyorsam şimdiden affola.
Saksıda salatalık yetiştiriyorum ve durumları fena gitmiyor gibi. Fakat salatalığın tam olarak olgunlaşıp olgunlaşmadığı hususunda arada kalıyorum. Bugün bir tane koparıp tadına baktım fakat süngerimsiydi biraz ve pek de tadı yoktu açıkçası. Çekirdekler pek iri değildi. Size fotoğrafını da göndereyim. Geç mi kopardım erken mi anlayamadım. Acaba bana net bir ipucu verecek olan nedir ?

Name:  Adsızk.jpg
Views: 1781
Size:  21.8 KB

Milla beğendi.
eylülbelde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2014, 07:49   #943
Ağaçsever

tWoFuNN's Avatar

Giriş Tarihi: 14-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eylülbelde Mesajı Göster
Merhaba. Bir konuda size danışacaktım. Buraya mı yazmalıyım pek emin olamadım ama sayfanıza işgal ediyorsam şimdiden affola.
Saksıda salatalık yetiştiriyorum ve durumları fena gitmiyor gibi. Fakat salatalığın tam olarak olgunlaşıp olgunlaşmadığı hususunda arada kalıyorum. Bugün bir tane koparıp tadına baktım fakat süngerimsiydi biraz ve pek de tadı yoktu açıkçası. Çekirdekler pek iri değildi. Size fotoğrafını da göndereyim. Geç mi kopardım erken mi anlayamadım. Acaba bana net bir ipucu verecek olan nedir ?

Eklenti 509227

Sayın eylülbelde,

Salatalıklarınızın hasat boyutu uygun görünüyor. Geçen sene serada salatalık yetiştirmiştim. Dediğiniz gibi yumuşama, süngerleşme bende de olmuştu. Daha sonra tarım kireci ve 20-20-20+ME gübresinden uyguladım. Bu sene çok şükür hepsi kıtır kıtır ve buram buram lezzet kokuyor. Tarım kireci ile hem kalsiyum hem de magnezyum ihtiyacını karşılıyor. 20-20-20+ME gübresi ile de hem azot,fosfor, potasyum ihtiyacı karşılanırken hem de demir, çinko, mangan ve bor ihtiyacı karşılanıyor. Size de tavsiye ederim. Kolaylıklar diliyorum.

Düzenleyen tWoFuNN : 16-07-2014 saat 07:51 Neden: Altıntılayı düzgün yapamadığım için düzenleme yapıyorum.
tWoFuNN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2014, 07:55   #944
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:

Eklenti 509227
Merhaba, sayfada ek bılgılerın olması her zaman ıyıdır. Sıkıntı yok yanı.

Hıyarların meyvelerı cok cabuk gelıstıgı ıcın erken hadat etmek avantajlıdır. Daha cok urun alırsınız ve bıtkı daha uzun sure verım yapar.

Olgunlasmasını anlamanın en kolay yolu meyvelerın sısmeye baslamasıdır. Dıger yol ıse hıyar burnundakı cıcektır. Cıcek kurumadan hasat edersenız daha tatlı olacaktır.

Ne zaman hıyarı koparırsanız o zaman bol sulama yapın. Bırde uzerınde cok meyve bırakmayın.

Ek olarak salata ısmı aslında hıyar olarak gecıyor, bazen yanlıs anlasıldıgı ıcın cogu kısı salatalık olarak soyluyor. Hıyar her zaman ıyıdır

Harf hataları ıcın kusura bakmayın, telefondan yazıyorum.

Eski 16-07-2014, 09:16   #945
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tWoFuNN Mesajı Göster
Sayın eylülbelde,

Salatalıklarınızın hasat boyutu uygun görünüyor. Geçen sene serada salatalık yetiştirmiştim. Dediğiniz gibi yumuşama, süngerleşme bende de olmuştu. Daha sonra tarım kireci ve 20-20-20+ME gübresinden uyguladım. Bu sene çok şükür hepsi kıtır kıtır ve buram buram lezzet kokuyor. Tarım kireci ile hem kalsiyum hem de magnezyum ihtiyacını karşılıyor. 20-20-20+ME gübresi ile de hem azot,fosfor, potasyum ihtiyacı karşılanırken hem de demir, çinko, mangan ve bor ihtiyacı karşılanıyor. Size de tavsiye ederim. Kolaylıklar diliyorum.
Topraklı tarımda mıkro elementler en fazla 3-4 uygulama olacak sekılde yapılır. Buda eksıklık gorulurse. Sız suan zararını gormezsınız ama ılerde toprak cok zayıflar ve ne kadar gubreleme yapsanız dahı ıse yaramaz.

Eski 16-07-2014, 17:13   #946
Ağaçsever

eylülbelde's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2012
Bilgilendirmeler için çok teşekkürler İsmail Kuzucu ve twofunn. Açıkçası şimdiye kadar herhangi bir ilaç uygulaması yapmadım hiçbir bitkide. Henüz sadece saksıda yetiştirdiğim için gübrelemeye de pek girmedim, bahçe toprağı oldukça bereketli, dinlenmiş bir toprak. Kafamda pek basmıyor teknik uygulamalara, bitkinin bir bildiği vardır diyorum. Yine de bir yöntem olarak kalacaktır aklımda verdiğiniz bilgi twofunn, çok teşekkürler.

Hıyar ucundaki çiçeklerin ipucu olabileceğini düşünmüştüm fakat erken koparmaya çekinmiştim İsmail Kuzucu. Dediğiniz gibi gövdedeki diğer meyvelerin de büyümesi yavaşlamıştı bu henüz koparmadığım hıyarlardan dolayı. Bu arada siz salatalık deyince şaşırdım, salatalık mı yazmışım diye. Aramızda hıyar derdik biz ona , gereksiz nezaketim yanlış kullanıma neden olmuş Kesinlikle hıyar daha iyidir. Bahçada yeşil hıyar, bahçede yeşil çınar değil. Hatırlatma için de ayrıca teşekkürler. Kolay gelsin sizlere..

eylülbelde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2014, 17:20   #947
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tWoFuNN Mesajı Göster
Sayın eylülbelde,

Sayın tWoFuNN; Konuya dalmak istemezdim ama içinde bulunduğum durum mecbur kıldı.

Bu'' Tarım Kireci,, dediğiniz ne menem şeyse beni uzun süredir meşgul ve illet etti.

İlgili sayfalarda da çok araştırdım kullananlar konuşup geçmiş ne nasıl kullanıldığı ne nereden bulunabileceği konusunda açıklayan bir bilgi yok. Bunu nereden bulabilirim?

Bunun yerine alçı tozu kullanmış açıklama falan yok.

Tebeşir tozundan da bahsediliyor nette, tebeşir tozunu kendim çok yuttum da domateslere gerekebileceğini şimdi öğrendim. Buna dair de bir kullanma talimatı falan yok.
Açıkçası benim domatesler elden çıkıyor imdat diyoruz diyoruz duyan yok. İlgili sayfalar deniyor ilgili sayfalarda da sorulan sorunların çoğu havada kalmış.

Bunları ne itham ne de sitem olarak almasın kimse ama kendi başarılarımızı sergileyip beğeni alıp başarı yollarını da kendimize saklamazsak bu site amacına ulaşır.

Neyse belki siz bir açıklama yaparsınız umarım. hayırla kalın.

asmalıtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2014, 18:43   #948
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Açıkçası şimdiye kadar herhangi bir ilaç uygulaması yapmadım hiçbir bitkide. Henüz sadece saksıda yetiştirdiğim için gübrelemeye de pek girmedim, bahçe toprağı oldukça bereketli, dinlenmiş bir toprak.
Bu her zaman iyidir. Gübreleme isteği olsa zaten anlardınız bitki ihtiyaç duyduğu zaman yapraklarıyla haber veriyor. Bereketli ürünler dilerim

Eski 16-07-2014, 18:51   #949
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asmalıtepe Mesajı Göster
Sayın tWoFuNN; Konuya dalmak istemezdim ama içinde bulunduğum durum mecbur kıldı.

Bu'' Tarım Kireci,, dediğiniz ne menem şeyse beni uzun süredir meşgul ve illet etti.

İlgili sayfalarda da çok araştırdım kullananlar konuşup geçmiş ne nasıl kullanıldığı ne nereden bulunabileceği konusunda açıklayan bir bilgi yok. Bunu nereden bulabilirim?

Tebeşir tozundan da bahsediliyor nette, tebeşir tozunu kendim çok yuttum da domateslere gerekebileceğini şimdi öğrendim. Buna dair de bir kullanma talimatı falan yok.
Açıkçası benim domatesler elden çıkıyor imdat diyoruz diyoruz duyan yok. İlgili sayfalar deniyor ilgili sayfalarda da sorulan sorunların çoğu havada kalmış.

Bunları ne itham ne de sitem olarak almasın kimse ama kendi başarılarımızı sergileyip beğeni alıp başarı yollarını da kendimize saklamazsak bu site amacına ulaşır.

Toprağınızda kalsiyum eksiği mi var, toprak PH'ınız çok mu düşük?

Domateslerinizde problem varsa ilgili domates başlığında sorarsanız yanıt alma olasılığınız artar.

asmalıtepe beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2014, 20:24   #950
Ağaçsever

tWoFuNN's Avatar

Giriş Tarihi: 14-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asmalıtepe Mesajı Göster

Sayın asmalıtepe,
Domateslerinizde ne gibi bir sorun olduğunu ilk önce belirtirseniz daha kolay çözüm bulacağımıza inanıyorum. Tarım kirecinin kullanımına gelince belirttiğim gibi geçen sene serada hıyar üretiminde ilk aldığım hıyarların kalitesi güzelken sonradan aldığım hıyarlarda süngerleşme ve cıvıma olmuştu. Bu yüzden bu sene tarım kireci kullanmaya karar verdim. Tarım kireci kalsiyum ve magnezyum deposudur. Öyle her yerde bulmak da zordur. Malum ülke topraklarımız kireçli ve pH yüksek. Ancak benim uyguladığım yer eski çeltik tarlası idi. Yani uzun süre suyun içerisinde kalan bir toprak. Tarım kirecini uyguladıktan sonra hıyarlarda bu yumuşama sorunu bir daha olmadı ve kıtır kıtır oldu. Eğer detaylı inceleme yaparsanız hıyar yetiştiriciliğinde kalsiyumlu gübre uygulaması da vardır. Kalsiyuma o kadar da mesafeli yaklaşmayın öncelikle. Kalsiyum nasıl ki bizlerin vücudu kemik iskeletinden oluşuyor ise bitkilerin hücre bütünlüğünü ve hücre gelişmesi, enzim salgılanmasında önemli rol oynar. Hayatta kireç kullanacağım aklıma gelmezdi. Bize okulda öğretilen topraklarımız kireçlidir, kalsiyumca zengindir. (Karadeniz hariç ) Ancak bu sene uyguladım. Herkesin domatesi bahardaki yağışlarda mantari hastalığa yakalandı, döllenmede problemleri olan çiftçiler oldu, meyve şekilleri düzensiz olan çiftçiler oldu. Çok şükür tarım kireci kullandıktan sonra ne hıyarlarda eğilip bükülme oldu, ne yumuşama oldu, ne domateslerde acı benek oldu, ne mantari hastalık oldu hiçbir sorunum olmadı. Topraksız tarımda çilek çalışmam oldu. Forumda katlı çilek diye aratırsanız çıkacaktır. İlk meyvelerini verdi ancak kimisi eğri büğrü. Daha sonra yeni çıkan küçük yaprakların uçları siyah siyah. Araştırma yaptım. Kalsiyum eksikliğindenmiş. Tarım kireci kullandım. Sorunlu yaprakları kopardım. Şimdi yemyeşil çıkıyor. Tarım kirecinin içerisinde ayrıca magnezyum da var. Biliyorsunuz ki magnezyum klorofilin yapıtaşını oluşturuyor. Klorofil ne demek peki ? Yeşil renk=Fotosentez=Daha fazla üretim Tarım kirecini internette araştırabilirsiniz. sahibinden.com'da da benim ilanım var. Ona da göz atabilirsiniz. Buraya satış adı altında konu açtım ama onaylanmadı henüz. Ayrıca ben domateslerime fide dönemindeyken %1 lik bordo bulamacı uyguluyorum. 1 ay sonra gene bordo bulamacı uyguluyorum. Çok şükür mantari bir hastalık yaşamadım 2 senedir.

asmalıtepe beğendi.
tWoFuNN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2014, 13:30   #951
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-11-2009
Galeri: 3
Kendinden çıkma 10-15 adet salatalık fidelerim var her gün topluyorum ama salatalıklar çok acı çıkıyor sebebi ne olabilir. yardımcı olursanız sevinirim.

athena -asena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2014, 01:56   #952
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi athena -asena Mesajı Göster
Kendinden çıkma 10-15 adet salatalık fidelerim var her gün topluyorum ama salatalıklar çok acı çıkıyor sebebi ne olabilir. yardımcı olursanız sevinirim.
Fotoğraf koyma imkanınız var mı? Beslenme ve hasat zamanına sorun yoksa cins kaynaklı bir problem olabilir.

Eski 18-07-2014, 05:06   #953
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Sulamayi ne siklikta yapiyorsunuz?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi athena -asena Mesajı Göster

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2014, 19:53   #954
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-11-2009
Galeri: 3
Daha hiç kendim sulamadım hafta da bir- iki gün yağmur yağıyor .

athena -asena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2014, 04:26   #955
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2014
Acil yardim lütfen. Saksida yetistirdigim salataliklrimda küllenme var. Nasil bir önlem alabilirm. Salatliklarin boylari 3 cm de kaliyor ne kuruyor nede büyüyor. Bitkiler küllenme ile mücadeleden salataliklari büyütemiyor. Simdiden tesekkürler.

akikem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2014, 10:40   #956
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-07-2014
Salatalık sarardı

Herkese merhaba ,
İlk büyüyen salatalığım bu boya kadar gelmişti ki
sararmaya başladı doğrumu yaptım bilmiyorum ama kopardım , sizce neden olabilir ? Şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
nevrat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2014, 10:43   #957
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-07-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevrat Mesajı Göster
Herkese merhaba ,
sararmaya başladı doğrumu yaptım bilmiyorum ama kopardım , sizce neden olabilir ? Şimdiden teşekkür ederim.
Yapraklarıda bu şekilde

Eklenen Resimler

nevrat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2014, 17:27   #958
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2014
salatalıklar çok güneşte kalıyor açık bir arazi de olduğundan yapraklarını salıyor tekrar gölge olunca yaprakları dikeliyor. acaba bu verimi düşürür mü gölge bir alanda kalması daha mı iyi olur.

rakoçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2014, 19:05   #959
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akikem Mesajı Göster
Acil yardim lütfen. Saksida yetistirdigim salataliklrimda küllenme var. Nasil bir önlem alabilirm. Salatliklarin boylari 3 cm de kaliyor ne kuruyor nede büyüyor. Bitkiler küllenme ile mücadeleden salataliklari büyütemiyor. Simdiden tesekkürler.
Bitkiyi sadece sabah erken saatlerde sulayın. Doğal ev yapımı ilaçlar

MeyveliTepe beğendi.
Eski 25-07-2014, 19:09   #960
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevrat Mesajı Göster
Herkese merhaba ,
Bitkide potasyum eksikliği var. Bunu yaprakların çevresinde yer alan sararmadan anlayabilirsiniz. Yapraktaki sarı benekler ise mantar hastalığının belirtsidir. Daha yeni başlamış. yayılmadan önlemini alın.

Ev yapımı ilaçlar

MeyveliTepe beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024