agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni379Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-06-2009, 02:42   #241
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2009
Sevgili arkadaşlar bu sene ilk denemesini yaptığım balkonda salatalık yetiştiriciliğinin sonuna gelecek gibiyim...Tohumdan yetiştirdiğim fideciklerimin tamamında alt yapraklardan başlayıp yayılan beyazlaşmalar söz konusu,mildiyö mü,virüsmü anlayamadım...fotoğrafdaki en sağlıklı 2 fidem ama onların da en alt yaprak kenarlarında beyazlaşmalar başladı,çok geç kalmadan yardım edin lütfen...

Eklenen Resimler

bpınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2009, 17:24   #242
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Salatalık çekirdeğinden salatalık fidesi elde edebilirmiyim?

nesecik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2009, 21:02   #243
Ağaçsever

drneuro's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2009
salatalığım

yaklaşık 1 ay önce diktiğim sırık salatalığım..boyu 40 cm civarında.üzerinde şu anda 13 tane salatalık var..

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
drneuro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2009, 21:06   #244
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nesecik Mesajı Göster
Salatalık çekirdeğinden salatalık fidesi elde edebilirmiyim?
Elbette sevgili nesecik, bir salatalık tohumundan en güzel fideyi elde edersiniz sonra minik minik meyveler verir ve sonrasında kocaman bir salatalık bitkisi elde edersiniz.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2009, 12:04   #245
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bpınar Mesajı Göster
Sevgili arkadaşlar bu sene ilk denemesini yaptığım balkonda salatalık yetiştiriciliğinin sonuna gelecek gibiyim...Tohumdan yetiştirdiğim fideciklerimin tamamında alt yapraklardan başlayıp yayılan beyazlaşmalar söz konusu,mildiyö mü,virüsmü anlayamadım...fotoğrafdaki en sağlıklı 2 fidem ama onların da en alt yaprak kenarlarında beyazlaşmalar başladı,çok geç kalmadan yardım edin lütfen...
Sizin balkonda epeyce bi yamukmuş,duvarda falanmı oturuyorsunuz
Fotoğrafları yüklerken kontrol ederseniz,yatay olarak izlemiş olmayız.

Bende de salatalık fideleri var.Ama sizinkilerin bitkisi çok farklı.
Altlarda hiç yaprak yok.Sanki az güneş almışta boyları uzamış gibi duruyorlar.Benim fideler yaklaşık 40cm boyunda ve ortalama 10-15 arası yaprak var.
Saksı boyutu küçük gelmiş olabilir.
Sulama esnasında yaprakları ıslatıyor,sonrada ıslak yapraklar güneş görüyorsa yapraklar kuruyabilir.

ugurtelefon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2009, 12:14   #246
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Bence de Sn. bpınar'ın salatalıkları yeterince güneş görmüyor. Oyüzden yaprak araları baya uzamış. Hıyarda fazla nemli havalarda yalancı mildiyö, nemin az olduğu havalarda külleme olma olasılığı yüksek. Balkonda olduğuna göre sabahları üzerine çiğ düşmüyordur. Büyük ihtimalle külleme vardır, resimler net değil daha yakın çekim lütfen.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2009, 12:20   #247
Moderatör

h_dogan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ciceksever70 Mesajı Göster
Tursuluk salatalik diye saksilara ektigim tohumlardan bunlar cikti. Diger salatalik fidelerimden farkli bir görünümde oldugu icin süpheye düstüm sizlere sorayim dedim. Bunlar da salatalik mi yoksa yabani ot mu? Ama her ektigim yerde de ayni yabani otun cikmasi garip geldi.
Bunlar hıyarın akrabası bile değil nasıl bir tohum vermişseler size ya da sizin tohumlar çimlenmemiş yerlerine sadece saksılara ektiğiniz toprakla gelen yabancı otlar çıkmış. Ektiğiniz tohumlardan kaldıyda fotoğrafını ekler misiniz?

Düzenleyen h_dogan : 20-06-2009 saat 14:09 Neden: imla
Eski 13-06-2009, 12:53   #248
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ciceksever70 Mesajı Göster
Tursuluk salatalik diye saksilara ektigim tohumlardan bunlar cikti. Diger salatalik fidelerimden farkli bir görünümde oldugu icin süpheye düstüm sizlere sorayim dedim. Bunlar da salatalik mi yoksa yabani ot mu? Ama her ektigim yerde de ayni yabani otun cikmasi garip geldi.
Kesinlikle yabani ot,maalesef

Salatalık tohumlarını,1-2 gün ıslak bez içinde gölge bir yerde bekletin.Pet bardakların içine torf kullanarak dikin.Bu havada en fazla 4-5gün içinde çimlenir.Boyları 7-10cm olduğunda dikim yapın.Eğer saksı içine dikim yaparsanız,fide başına en az 10Lt saksı kullanın.Henüz salatalık için geç kalmış sayılmazsınız.

ugurtelefon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2009, 14:46   #249
Ağaç Dostu

gravel's Avatar

Giriş Tarihi: 28-07-2008
Merhaba,
1-2 ay önce pazardan aldığım salatalık fidesini büyükçe bir saksıya diktim. Baya bi gelişti. 2-3 kocaman salatalık da verdi. Afiyetle yedik. Gene üzerinde bir tomar çiçek var. 1-2 de ufacık salatalık büyüyecek olan ama yapraklarında bir terslik seziyorum. Hafiften bir sararma ve lekelenme başladı. Resimleri aşağıda. Fazla sulama yapmıyorum. Toprağını da fazla susuz bırakmıyorum. Sabah güneşi alıyor, 12-1'e kadar. Yakıcı öğlen güneşine maruz değil. Yapraklarında herhangi bir böcek-parazit görmedim. Acaba besin elementlerinde bir eksiklik mi var? Deneyimli arkadaşlar yardımcı olabilirse çok memnun olurum.

Eklenen Resimler

gravel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2009, 19:55   #250
Ağaç Dostu

Birol Ketenci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Bu da benim salatalıklarımdan. Yaklaşık 60 cm kadar boya ulaştılar. Topraklarında (üstten 25cm lik kısım) neredeyse bire bir oranda yanmış koyun gübresi var, iki tanesinin U şeklinde kıvrılması normal mi yoksa eksik birşeyler mi var? Name:  forum00001.jpg
Views: 3904
Size:  61.4 KB

Birol Ketenci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2009, 20:49   #251
Ağaç Dostu

gravel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pdabirol Mesajı Göster
Bu da benim salatalıklarımdan. Yaklaşık 60 cm kadar boya ulaştılar. Topraklarında (üstten 25cm lik kısım) neredeyse bire bir oranda yanmış koyun gübresi var, iki tanesinin U şeklinde kıvrılması normal mi yoksa eksik birşeyler mi var? Eklenti 86423
Maşallah çok sağlıklı görünüyor. Büyürken toprağa (toslayanlar) temas edenler kıvrılıyor genelde. Bir terslik olduğunu sanmıyorum ama tabi uzmanlar ne der bilemem.

Eski 17-06-2009, 19:58   #252
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Tepe alımı da yaptım ama nafile. Çok aşırı sıcak olduğu için erkek çiçeklenme sürekli artışta. Tutan tek tük hıyar da kuruyup düşüyor. Fakat acur çok dayanıklı çıktı. Kısmetse seneye sadece acur ve F1 hıyar tohumu ekeceğim. En azından bu kadar sorun yaşatmazlar bana.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2009, 23:33   #253
Ağaç Dostu

Şenol abiyi bulun size açık olan B5A larından versin salatalıklardan memnun kalırsınız o zaman

Eski 17-06-2009, 23:57   #254
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Selahattin hocam mesajınız bana ise ben zaten B5A' yı sezon başından beri kullanıyorum. İlk çileklerimde denemiştim. Yok mesaj bana değilse olsun yine de yazdım gitti

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2009, 07:44   #255
Ağaç Dostu

Normalde sıcak stresi ortadan kalkar ama farklı bir neden olmalı sizinkisi, olmadı toprağınızın üzerinde bir kaç bitkinin dibine aşırı ısınmayı engellemek için malçlama yapın.

Eski 18-06-2009, 10:49   #256
Ağaç Dostu

akcan67's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2009
Sayın Selehattin hocam
Salatalılardan ilk ürünü dün aldım.Fakat salatalıklar benim beklediğim gibi çıtır çıtır değil.Sanki biraz elastiki bir yapısı var.Pazardan alıpda bir kaç gün beklemiş gibi.Nedenini söyleyebilrmisiniz.

akcan67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2009, 13:14   #257
Ağaç Dostu

Çok güzel bir soru . Ne kullandığınızı bilmeden,
hangi ortamda yetiştiğini bilmeden hele hele bitkiyi ve salatalığı görmeden kesinlikle bir şeyler söyleyemeyeceğim bir durum!

Eski 18-06-2009, 13:28   #258
Ağaç Dostu

akcan67's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2009
akcan67

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Çok güzel bir soru . Ne kullandığınızı bilmeden,
hangi ortamda yetiştiğini bilmeden hele hele bitkiyi ve salatalığı görmeden kesinlikle bir şeyler söyleyemeyeceğim bir durum!
Amatör serada yetiştiriyorum.Damlama ile suluyorum.Mikrobiyal gübre kullanıyorum.Bitkilerimde ki boy yaklasık 80 cm civarında.Resim çekme şansım şu anda yok ama bitkinin genel görüntü itabiri ile ilgili bir sorun yok.Unutmadan şunu da belirteyim.İlk açan çiçekler meyve oluşumuna başlarken sarardığını (meyveciklerin ) belirtmekte fayda var sanıyorum.SAYGILARIMLA

akcan67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2009, 13:35   #259
Moderatör

h_dogan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gravel Mesajı Göster
Merhaba,
1-2 ay önce pazardan aldığım salatalık fidesini büyükçe bir saksıya diktim. Baya bi gelişti. 2-3 kocaman salatalık da verdi. Afiyetle yedik. Gene üzerinde bir tomar çiçek var. 1-2 de ufacık salatalık büyüyecek olan ama yapraklarında bir terslik seziyorum. Hafiften bir sararma ve lekelenme başladı. Resimleri aşağıda. Fazla sulama yapmıyorum. Toprağını da fazla susuz bırakmıyorum. Sabah güneşi alıyor, 12-1'e kadar. Yakıcı öğlen güneşine maruz değil. Yapraklarında herhangi bir böcek-parazit görmedim. Acaba besin elementlerinde bir eksiklik mi var? Deneyimli arkadaşlar yardımcı olabilirse çok memnun olurum.
Yalancı mildiyö bayağı ilerlemiş acil ilaçlama yapmanız lazım.

Eski 18-06-2009, 14:44   #260
Yeni Üye

Sayın ugurtelefon ve h dogan ;
cevaplarınız için çok teşekkürler.Sağlık problemlerim yüzünden birkaçgün nete giremedim.Bu arada salatalık fidelerim git gide ölüyor...
Sayın ugurtelefon gerçektende çok yamuk çıkmış resim,bakmamıştım ekledikten sonra,zaten orasıda balkon değildi,pencere önü
yeni resim ekleyemiyorum,salatalıklarım murat f1 cinsiydi,praktikerden aldım,biranda boylandılar fakat şimdi bütün yapraklar aşağıdan yukarıya doğru beyazlıyor,beyazlaşan yerler kuruyup parçalanıyo,yapraklar delik deşik oldu,damarlar belirgin...Çıldıracam, gitti 20 adet fidecik...

Eski 18-06-2009, 15:43   #261
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2009
sayın bpınar

bu siteye yeni üye oldum. çok zamandır siteyi takip ediyorum.. salatalıklarınızda kırmızı örümcek zararı var. kırmızı örümcek olan yerler belli bir zaman sonra beyazlaşır ve kurur.

muhammed1985 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2009, 18:05   #262
Yeni Üye

Muhammet bey cevabınız için teşekkür ederim.
Yaprakların altını ve üstünü inceledim fakat herhangi bir zararlıyada rastlayamadım,yapraklar beyaz parşömen gibi oldular...

Eski 18-06-2009, 20:09   #263
Ağaç Dostu

gravel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Yalancı mildiyö bayağı ilerlemiş acil ilaçlama yapmanız lazım.
Cevabınız için çok teşekkürler.

Eski 20-06-2009, 14:12   #264
Moderatör

h_dogan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bpınar Mesajı Göster
Muhammet bey cevabınız için teşekkür ederim.
Yaprakların altını ve üstünü inceledim fakat herhangi bir zararlıyada rastlayamadım,yapraklar beyaz parşömen gibi oldular...
Benim tahminim külleme ama yakından çekilmiş fotoğraf eklerseniz daha net cevap verebiliriz.

Eski 20-06-2009, 18:05   #265
Ağaç Dostu

ayferaksit's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2009
tutacak mı acaba?

salatalık ilki dökülmüştü bakalım bu büyüyebilecek mi

Eklenen Resimler

ayferaksit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2009, 23:34   #266
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-02-2009
Galeri: 9
Herkese merhaba, geçen hafta nerdeyse ağalamaklı 6 kök salatalık fidanımı sökmek zorunda kaldım. Muhteşem bir çiçeklenme ve ardından onlarca meyve dökmüşlerdi ki yalancı mildiyo hastalığı olduğunu sonradan öğrendiğim yapraklarda kuruma ve sararma ile başlayan olay iletim dokularında büzülmeler ve sarınıcı uçların kuruması ve en sonunda meyvelerin içi boşalarak ezik lastik gibi bir hal alması ile bitti. O kadar hızlı bir süreçti ki neredeyse bir kaç gün içinde hepsi, telef oldular. Bu belirtileri özellikle yapraklarda farkettiğiniz anda ilaçlama yapın arkadaşlar.

Benim için bu kayıp ızdırap verici oldu dilerim kimse yaşamaz

fizikçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2009, 18:57   #267
Ağaç Dostu

ayferaksit's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2009
salatalık büyüyor

Çok çabuk büyüyor

Eklenen Resimler

ayferaksit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2009, 02:36   #268
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-06-2009
Salatalık fidelerim, dikildiği gün gibi duruyorlar. Yaklaşık 15 gün olmuşlardır. Ne bir hastalık belirtisi var; ne de bir kuruma söz konusu... Tek bir yaprak bile atmadı. Düzensiz sulama veya herhangi bir hastalık olsa, fideleri kaybetme sorunu ortaya çıkması gerekir diye düşünüyorum. Yoksa yanılıyor muyum?

umas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2009, 10:19   #269
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-02-2009
Galeri: 9
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi umas Mesajı Göster
Salatalık fidelerim, dikildiği gün gibi duruyorlar. Yaklaşık 15 gün olmuşlardır. Ne bir hastalık belirtisi var; ne de bir kuruma söz konusu... Tek bir yaprak bile atmadı.
Yetersiz güneş alıyor olabilirler mi acaba ? Benim tohumdan yetiştirdiğim fidanlarım sabah güneşini öğlene kadar alıyorlardı. Çok hızlı bir büyüme göstermişlerdi. Bunun dışında toprağındaki besin eksikliği de etkili olabilir.

fizikçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2009, 15:38   #270
Ağaçsever

drneuro's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayferaksit Mesajı Göster
Çok çabuk büyüyor
sayın ayferaksit salatalığınızın yapraklarında sorun var sanırım..

drneuro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024