agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni379Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-06-2013, 12:20   #841
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-06-2013
merhaba arkadaslar 2 adet salatalıgım var boylar 1 mt buldu fakat anlamadıgım bısey var cıcek acıyorlar ama dokulup kalıyorlar neden boyle olur yapraklarda ne bocek var ne bıse yardımcı olurmusunuz

bonsaist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2013, 14:24   #842
Ağaçsever

Merhaba arkadaslar penceremın onğnde uzun saksıların icinde 2 adet sırık salatalık bulunmakta salatalıkların boyu 1mt buldu cok guzel cücek aciyorlar fakat ne oluyo ne bitiyo dökülüyorlar cok canımı sıkmaya basladı bu iş sabah saat 11 kadar guzsel gunes alıyorlar karanlık bir yerde degil yapraklarında bocekte yok sulamasınıda haftada 2 kere yapmaktayım yardımcı olursanız sevinirim..bi hevesle başladım yarım kalsın istemiyorum...

Eski 25-06-2013, 15:44   #843
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
çok su vermeyiniz

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2013, 16:15   #844
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
çok su vermeyiniz
tesekkur ederım formdada arastırdım az sulayın dıye ne kadar bı zaman dılımınde yapmam gerekıyor acaba

Eski 25-06-2013, 16:44   #845
Ağaç Dostu

Gazi Barış's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2012
Galeri: 1
Saksılar küçük de geliyor olabilir, besleyemeyecekse döker. Çiçek tutsa bile küçük güdük bir salatalık yapar.

Gazi Barış Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2013, 14:18   #846
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2009
Sayın bonsaist, "uzun saksıların icinde 2 adet sırık salatalık bulunmakta" diye yazmışsınız.
bir saksıda mı iki adet salatalık ekili. Saksının ebadı ne kadar. Bunlar da çok önemli.
Ben de saksılarda salatalık yetiştiririm.(5 litre ve 10 litre pet şişelerde).
Saksıların toprağı yere benzemiyor, güneşi görünce hemen kuruyor.
Sulama arası kısa mı, uzun mu, toprağını kontrol etmelisin.

kursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2013, 09:41   #847
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-07-2013
Merhabalar, ektiğim salatalıklar çiçek açıyor ama döllenmiyor sanırım sadece çiçek kalıyor. Bu yalancı çiçek midir, ne yapmalıyım, söküp yenisini mi dikmeliyim? Lütfen yardımcı olun ramazan ayında en çok tükettiğim sebze salatalık, ne yapacağımı şaşırdım, kimisi fazla sulama diyor

beklence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2013, 10:14   #848
Yeni Üye

merhabalar, yetiştirdiğiniz koşulları(saksıda ,bahçede ,güneş alma durumu, sulama sıklığı) ayrıntılı yazarsanız daha iyi yardımcı olunabilir.

caner88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2013, 17:23   #849
Yeni Üye

hideline's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2013
Arkadaşlar salatalıklarda hangi çiçek erkektir hangisi dişidir aşağıdaki videoda görebilirsiniz. Ayrıca dişi ile erkek çiçeğin polenlerinin döllendiğinden emin olmak istiyorsanız gösterilen metodu uygulayabilirsiniz.

Hand Pollinating Cucumbers: Male and Female Flower Identification - YouTube

nova35 beğendi.
hideline Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2013, 16:40   #850
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-04-2013
merhabalar balkonumda büyük bir saksıda tek salatalık yetiştiriyorum tohumdan yetiştirdim cok güzel boy attı üzerinde bircok cicegi var ama1-2 tane cicek sanırım dişi meyva tutcak gibi oluyor altından kürdan inceliginde salatalıga benzer birsey cıkıyor ama sonra cicek düşüyor. gayet güzel görünüyor bitki öyle büyük öyle cok cicekli ki ama ney yanlıs yapıyorum bilmiyorum ilk kez yetiştiriyorum balkonum cok güzel güneş alıyor sebep ne olabilir bilgilendirirseniz sevinirim tesekkürler...

nova35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2013, 16:47   #851
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nova35 Mesajı Göster
merhabalar balkonumda büyük bir saksıda tek salatalık yetiştiriyorum tohumdan yetiştirdim cok güzel boy attı üzerinde bircok cicegi var ama1-2 tane cicek sanırım dişi meyva tutcak gibi oluyor altından kürdan inceliginde salatalıga benzer birsey cıkıyor ama sonra cicek düşüyor. gayet güzel görünüyor bitki öyle büyük öyle cok cicekli ki ama ney yanlıs yapıyorum bilmiyorum ilk kez yetiştiriyorum balkonum cok güzel güneş alıyor sebep ne olabilir bilgilendirirseniz sevinirim tesekkürler...
aynı dert bendede var arkadasım 1 mt uzunlugunda salatyalık 70 cm uzunludunda saksıda 2 adet yedı sekız adette bıber var salatalıklar cıcek acıyor fakat ne kısmetse dokuluyor daha anca 2 adet salatalık tutmaya yuz tuttu cıcekken fazla sulamamak gerekıyormus bende arastırıyorum bulursak soylerım sanada :-)

Eski 02-07-2013, 16:52   #852
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kursun Mesajı Göster
Sayın bonsaist, "uzun saksıların icinde 2 adet sırık salatalık bulunmakta" diye yazmışsınız.
bir saksıda mı iki adet salatalık ekili. Saksının ebadı ne kadar. Bunlar da çok önemli.
Ben de saksılarda salatalık yetiştiririm.(5 litre ve 10 litre pet şişelerde).
Saksıların toprağı yere benzemiyor, güneşi görünce hemen kuruyor.
Sulama arası kısa mı, uzun mu, toprağını kontrol etmelisin.
saksının ebatı 72 cm uzunlugunda saksı cam cenarlarına konulan stardart saksılar cıcek acıyor fakat tutmuyor kuruyorlar daha yenı 6 7 cm bı salatalık var 1 tanede 1 cm salatalık var o kadar cıcek acıyor tutmuyor anlamıyorum bırde erkek dısı diye biseyler varmıs acaba döllememi yapmam gerekıyo boylar 1 mt gecti cicek acıyor diye fazla sulamıyorum haftada bir ne yapmam gerek daha :-(
saksıda 8 adette biber var bunkarın etkısı olurmu

Eski 02-07-2013, 17:39   #853
Ağaçsever

biberde var bende biberlerde de cicek yok domates var onlarda da cicek cok ama domates olmuyor cicekler kuruyor hepsinin sadece boyu var maalesef

Eski 03-07-2013, 02:37   #854
Yeni Üye

CELL-34's Avatar

Giriş Tarihi: 03-07-2013
Merhaba arkadaşlar,
Bende bu yıl balkonda sebze yetiştirmeye çalışıyorum ama sanırım acemi olduğumda, hiç doğru dürüst meyve alamadım. Salatalıklarım 2 aydır ancak 30-40 cm uzadı. Meyvelerin çoğuda kurudu. Neden olabilir...

CELL-34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2013, 08:59   #855
Ağaçsever

bahsettigim salatalıklarım bunlar arkadaslar disi cicegim fazla yok sanırım dun itibariyle 3 adet salatalık oldu bırı buyuk digerleri 1 cm kadar yorumlarınızı beklıyorum

Eski 03-07-2013, 09:17   #856
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaist Mesajı Göster

bahsettigim salatalıklarım bunlar arkadaslar disi cicegim fazla yok sanırım dun itibariyle 3 adet salatalık oldu bırı buyuk digerleri 1 cm kadar yorumlarınızı beklıyorum
O kadar küçük saksıda o kadar bitki çok fazla. Her bitki için bir saksı ve derin olması gerekir ki iyi gelişsinler. Ama bundan sonra haftada bir iyi bir besin verirseniz gelişimleri güzel olur.

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2013, 10:42   #857
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
O kadar küçük saksıda o kadar bitki çok fazla. Her bitki için bir saksı ve derin olması gerekir ki iyi gelişsinler. Ama bundan sonra haftada bir iyi bir besin verirseniz gelişimleri güzel olur.
iyi bir besin derken ne yapmam gerekiyo yardımcı olursanız sevinirim
dediginizde haklısınız acemi oldugum ıcın yavas yavas ogrenecegim

Eski 03-07-2013, 11:01   #858
Ağaçsever

bendeki salatalık aynı bu boyda aynı bu sekilde siz sanırım almıssınız 1 2 tane de olsa salatalık bende o da cıkmadı benim saksım bundan cok cok büyük nerede yanlıs yapıyoruz anlamıyorum besin derken ne verebiliriz?

Eski 03-07-2013, 11:25   #859
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nova35 Mesajı Göster
bendeki salatalık aynı bu boyda aynı bu sekilde siz sanırım almıssınız 1 2 tane de olsa salatalık bende o da cıkmadı benim saksım bundan cok cok büyük nerede yanlıs yapıyoruz anlamıyorum besin derken ne verebiliriz?
haftada 1 kere suluyorum gübre varsa gübrele eline tahta al koklerıne zarar vermeyecek sekılde capala arkadasın cevaplamasını beklıyorum bende besın ne kullanmalıyız diye

Eski 03-07-2013, 12:57   #860
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaist Mesajı Göster
iyi bir besin derken ne yapmam gerekiyo yardımcı olursanız sevinirim
dediginizde haklısınız acemi oldugum ıcın yavas yavas ogrenecegim
Enzim (Enzyme) hazırlayabilirsiniz. Ayrıca gübreyi sulandırıp bir gün beklettikten sonra o suyla sebzelerinizi sulayabilirsiniz. (Akvaryum hava motoru varsa içine koyup 2 gün çalıştırırsanız yararlı mikroorganizmalarda çoğalabilir. Bunun için içine bir miktar örneğin 5 litre suya 1 kürek gübre, yarım çay bardağı pekmez koyup çalıştırabilirsiniz. 2 gün sonunda bu suyu tekrar suyla karıştırıp sebzelerinize verebilirsiniz.)

Safranlı ve nova35 beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2013, 21:01   #861
Yeni Üye

benim salatalıklarımda yamuk yumuk oluyor.neden olabilir acaba? yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

Eski 04-07-2013, 04:33   #862
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Bazen asiri sicaktan meyvelerde deformasyon soz konusu olabiliyor. Saksi balkonda mi duruyor?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caner88 Mesajı Göster
benim salatalıklarımda yamuk yumuk oluyor.neden olabilir acaba? yardımcı olursanız sevinirim.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2013, 10:07   #863
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Bazen asiri sicaktan meyvelerde deformasyon soz konusu olabiliyor. Saksi balkonda mi duruyor?
evet balkonda duruyor. normal bir durum mu o zaman? cevabınız için teşekkürler.

Eski 07-07-2013, 23:39   #864
Ağaçsever

eylülbelde's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2012
Genişçe saksılara ektiğim salatalıkların sırık mı yoksa yerde yetişen cinsten mi olduğunu karıştırdığım/hatırlamadığım için kale filesi şeklinde bir ağ yapmıştım sarılmaları için. Saksının içinde uzadıkça yana/aşağı devrildikleri için ipe sarılırlar dedim. Tabi sırık salatalık muamelesi yapmış oldum biraz kendilerine

Bu durum bir sorun yaratır mı acaba? Şu anda çiçek açmış durumda salatalıklar. Meyveye dönüp ağırlaştıktan sonra gövde taşımakta sıkıntı yaşayabilir mi? İçlerinde tarla salatalık cinsi vardı mesela. Yerde yetişiyor bu tür. Sıkıntı olur mu ağa dolanmaları?

eylülbelde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2013, 17:02   #865
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-05-2009
salatalıklarımın yapraklarına beyaz küçük sinekçikler dadandı nasıl baş edebilirim

botanikerdi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2013, 17:25   #866
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rapator Mesajı Göster
Merhabalar...İklimsiz arkadaşımın yolladığı dikenli salatalıkları ekmiştim...Salatalıklar büyümeye başladı (Salatalık saksının önündekiler kavun, bakalım olacaklar mı ...Buyrun fotoğraflar;

o dikenli salatalık cinsi köy hıyarıdır onun tohumluhu tupturuncu oluyo ve tohumluklar 500 grama yakın oluyo fakat yenmiyo çünkü tadı hiç yok(tohumlukların)

olcim beğendi.
Bilge Kerem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2013, 17:30   #867
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Opteron Mesajı Göster
bu fideyi 3 hafta önce verdiler fakat ne oldugunu onlarda bilmiyorlardı. belki salatalık belkide kabak olabilir dediler şimdi biraz büyüdü resmine bakıp anlaşılabilirmi acaba
bu bir köy salatalığı fidesi

Eski 12-09-2013, 17:40   #868
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nesecik Mesajı Göster
Salatalık çekirdeğinden salatalık fidesi elde edebilirmiyim?
evet

Eski 12-09-2013, 21:27   #869
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bilge Kerem Mesajı Göster
o dikenli salatalık cinsi köy hıyarıdır onun tohumluhu tupturuncu oluyo ve tohumluklar 500 grama yakın oluyo fakat yenmiyo çünkü tadı hiç yok(tohumlukların)
Sayın Bilge Kerem ve Rapator; Resimde görülen salatalık kornişon salatalıktır. Bizim burada bir bölgede uzun yıllardır yetiştirilmektedir. Yemek için değil turşu yapmak için kullanılır. 0 numara, 1 numara, 2 numara gibi büyüklüğüne göre eleklerden geçirilerek satılır. Siz de onları fazla büyümeden toplarsanız hemen yenisinin çıktığını söylüyorlar. Koparmadığınız zaman da çok çabuk büyümekteler. Benim bildiğim sürekli toplanmakta ve ürün almaktalar.

olcim beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2013, 08:51   #870
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-09-2013
Salatalik fidesi sopaya sarilmasi

Merhaba,

Pazar gunu ektigim tohumlar bugun (Cuma) 10 cm.e kadar ulasti. Saksinin disina cikip yere egilmeye basladi.

Dikey uzamalari icin sopalar baglamam gerektigini ogrendim forumdan.

Ancak bunu nasil yapabilirim bilmiyorum. Zarar da vermek istemiyorum.

Biraz (tercihen resimli) aciklama gonderebilir misiniz ?

Evin icinde sehpanin uzerinde gunes gorebilecek bir yerde yetistiriyorum.

Simdiden tesekkurler,

Koray

koraye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024