agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni81Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-03-2013, 11:14   #1
Ağaç Dostu

FKY100's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2012
Bezelye

Ben Tohum takas etkinliğinden aldığım tohumları şubat'ın ikinci yarısında toprağa ektim.

3-4 gün sonraki halinin resmi

Eklenen Resimler

tener, sevoş, Milla ve 1 kişi beğendi.
FKY100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2013, 15:43   #2
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Hangi cesitten ektiniz?

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2013, 16:14   #3
Ağaç Dostu

sevoş's Avatar

Giriş Tarihi: 30-12-2012
sayın FKY1OO hangisi bezelye sağdakimi soldakimi.

saleri beğendi.
sevoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2013, 07:42   #4
Ağaç Dostu

FKY100's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevoş Mesajı Göster
sayın FKY1OO hangisi bezelye sağdakimi soldakimi.

Sayın Sevoş;

Soldaki bezelyelerim, sağdaki canımın içi.... küçük oğlum... Birde bunun 14 yaşında olanı var....

FKY100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2013, 19:50   #5
Ağaç Dostu

hanımeli's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2013
ben geçen hafta pazardan aldığım arakalarımı bugün ayıklarken içlerinde filizlenenler olduğunu gördüm,kızım için eğlenceli olur diye onları aırdım ve akşam oluncada bir kabın içine koyduğum perlite ektik beraber umarım filizlenirler.

hanımeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 22:39   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-12-2012
merhaba ,iç bezelye almıştık taze olarak
birkaç gün buzdolabında unuttuk pişirmeyince çimlenmişler
bende bir ikisini çıkar mı acaba diyerek ektim, şimdi ufacık filizlendiler

tohum olmadan , taze çekirdekten filizlenme olabildiğini de ilk kez görmüş oldum

fakat ektiğim kapta, taze soğan ve buğday çimi de var

bezelyelerimi nasıl bir kaba aktarmam gerekiyor? yine ekmeyi düşünüyorum

fidelerin boyu ne kadar olur?eğer taze fasulye gibi uzuyorsa koyacak yer bulamam

istanbul99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2014, 13:34   #7
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
1 adet bezelye tohumunu öylece toprağa ekmiştim. Sabah bir baktım bizim bezelye filizlenmiş.

02.04.2014
Name:  bezelye.jpg
Views: 3229
Size:  43.7 KB

06.04.2014
Name:  bezelye_yetistiriciligi.jpg
Views: 3163
Size:  47.1 KB

10.04.2014
Name:  bezelye_yetistirme.jpg
Views: 3063
Size:  37.3 KB

16.04.2014
Name:  bezelye_fidesi.jpg
Views: 3868
Size:  40.6 KB

30.04.2014
Name:  bezelye_fide.jpg
Views: 3148
Size:  43.9 KB

Düzenleyen limon_sever : 30-04-2014 saat 10:15
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2014, 18:59   #8
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Bezelye çiçek açtı...

21.05.2014
Name:  bezelye_cicegi.jpg
Views: 3125
Size:  45.9 KB

27.05.2014
Sanırım tek dalda tek meyve veren bir cins. Bezelye çiçeği meyveye dönmüş...
Name:  bezelye_meyve_cicek.jpg
Views: 3041
Size:  37.1 KB

30.05.2014
2 meyve ve 2 çiçek var.
Name:  bezelye_meyve.jpg
Views: 2952
Size:  68.6 KB

14.06.2014
Kapsüllerdeki taneler irileşmiş.
Name:  bezelye.jpg
Views: 3659
Size:  38.2 KB

19.06.2014
Bizimkilerin bezelyeden haberi yoktu. Ahududuları koparırken farketmişler ve koparmışlar. Hazin son, tohumluk olacaklardı ama yemeklik oldular.
Name:  bezelye_taneleri.jpg
Views: 2996
Size:  40.8 KB

Düzenleyen limon_sever : 19-06-2014 saat 20:30
Eski 21-05-2014, 22:28   #9
Ağaç Dostu

Lazuti's Avatar

Giriş Tarihi: 20-01-2013
Ben bezelyeyi kasımın sonunda ekmiştim.Geçtiğimiz hafta sonu hastalık vurunca söktüm.Yeterince toplamıştım

limon_sever beğendi.
Lazuti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 17:17   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2014
merhabalar ben de bezelye ekmek istiyorum sizce ne kadar sürede yetişir ve ne kadar kök salıyor daha doğrusu nasıl bir saksı kullanmalıyım

mertgg27 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2014, 20:03   #11
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mertgg27 Mesajı Göster
merhabalar ben de bezelye ekmek istiyorum sizce ne kadar sürede yetişir ve ne kadar kök salıyor daha doğrusu nasıl bir saksı kullanmalıyım
1 haftada çimleniyor. Gelişimini yukarıda arasıra paylaşıyorum. 40-50 cm derinliğinde bir saksı yeter sanırım. Genişlik size kalmış.

mertgg27 ve mazda_ozan beğendi.
Eski 29-05-2014, 15:35   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2014
Yardiminiz icin tesekkur ederim

mertgg27 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2015, 21:51   #13
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
1,5 ayda çiçeklenen şirinliği kadar kibar da bir sebzeymiş meğer bezelye. Bu güne kadar niçin hiç ekmemişim şaşırıyorum...

Name:  Bezelye.jpg
Views: 2650
Size:  52.1 KB

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2016, 12:14   #14
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Bezelyenin meyvesi 1 ayda olgunlaştı

Name:  Bezelye-Meyvesi.jpg
Views: 2632
Size:  51.7 KB

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2016, 10:56   #15
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
7 mart ta ekilen benekli gokovalar.

Eklenen Resimler

nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2017, 03:37   #16
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Tam tavındayken işlenip fısır-fısır olmuş toprağa, kalın oklavayla açılan yuvalara, 4 cm derine ekilen bezelye tohumları

23 Mart 2014
Name:  DSCN9852 bezelye ekimi 23 mart 2014.jpg
Views: 2331
Size:  66.5 KB

Üçgen şeklinde dikim, bitkilerin birbirine destek olmasını sağlıyor.

13 Nisan 2014
Name:  DSCN0201 bezelye 13 nisan 2014.jpg
Views: 2272
Size:  67.8 KB

20-30 cm arayla üst-üste gerdirilen iplere sülükleriyle tutunup, hem dikey hem de yatay gelişimini sürdüren bitkiler Mayıs sonu gibi çiçeklenip, gündönümünden itibaren meyvelerini olgunlaştırmaya başlamıştı.

22 Haziran 2014
Name:  DSCN1264 bezelye 22 haziran 2014.jpg
Views: 2787
Size:  64.5 KB

Taneler iyice şişince bekletmeden birazının çiğ olarak tüketimi mutlaka denenmesi gereken bir lezzet...

junior, oz26, nkutsay ve 9 kişi beğendi.
heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2017, 07:58   #17
Ağaçsever

havlayanPapatya's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2017
bizim bezelyeler de yavaştan olgunlaşıyor
Name:  P_20170514_072835.jpg
Views: 2146
Size:  56.2 KB

Resulgur beğendi.
havlayanPapatya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2018, 15:55   #18
Ağaç Dostu

Kerem Örenç's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2017
Bezelye Tarımı

İklim İsteği

Bezelye iklim isteği bakımından kaprisli bir bitkidir. Bezelye serin iklim sebzesidir. Donma noktasına yakın düşük sıcaklıklara dayanan bir sebze türüdür. Havaların serin ve nemli olduğu koşullarda çok iyi gelişme göstermesine karşın sıcak ve kuru havalardan hoşlanmaz. Yetiştirilme dönemi süresince sıcaklığın donma noktasının üzerinde olması arzu edilir. Çimlenme döneminde topraktaki yüksek rutubet tohumun çürümesine neden olur.

Toprak sıcaklığı 7-8°C olduğunda tohum ekimi yapılır. Bezelye tohumu 2°C?de çimlensede, çimlenme çok yavaş olur. Gelişme döneminde yüksek sıcaklık ve uzun güneşlenmeden hoşlanmaz. Bu dönemde rutubet ve serin ortam ister. Gelişme döneminde meydana gelen yüksek sıcaklık ve kuraklık bitkinin tüm gücünü generatif faza harcamasına neden olur. Bitki bodur kalır ve meyveler normal iriliklerini alamaz. Çabuk ve zoraki olgunlaşma nedeniyle verim ve kalitede çok büyük kayıplar oluşur. Gelişme döneminde toprak yüzeyine yatan bitkilerde mantari hastalıklar büyük zararlara yol açar, ürünün pazarlanamaz hale gelmesine neden olurlar.

Bezelye belli bir sıcaklık toplamından sonra generatif döneme geçer, aksi takdirde vegetatif kalır. Bezelye tohumlarının çimlenmesi için en uygun sıcaklıklar 15-18°C?ler arasındaki sıcaklıklardır. Çimlenme ve çiçeklenme arasındaki dönemde günlük ortalama sıcaklığın 15-18°C?ler arasında, çiçeklenme ile olgunluk arasındaki dönemde de sıcaklığın 18-21°C?ler arasında olması istenir. Sıcaklığın yüksek olması durumunda çiçeklenme süresi kısalır. Çiçeklenme ile olgunluk arasındaki dönemde sıcaklığın 10°C? ye düşmesi durumunda ise danenin olgunlaşması gerçekleşmez. Aynı dönemde sıcaklığın 26 °C?nin üzerine çıkmasıda arzu edilmez.

Bezelyenin yüksek sıcaklığa en duyarlı olduğu dönem çiçeklenmeden hemen sonraki devredir. Yağışın yetişme dönemi boyunca düzenli ve yavaş olması danenin yüksek kalitede olmasını sağlar.
Danelerin olgunlaşması devresinde sıcaklığın 30°C üzerine çıkması halinde, tohumlar canlılıklarını kaybeder. Haşlanma dediğimiz olay oluşur.
Işık yoğunluğu da gelişme ve verim üzerine etkili olur. 15.000 Lux?lük aydınlatmada bitki normal geliştiği halde daha düşük yoğunlukta ise çiçek salkımlarındaki çiçek sayısı azalır. Işık yoğunluğu artarsa buna bağlı olarak çiçek sayısı artar.

Toprak İsteği

Toprak isteği bakımından seçicidir. Serin ve yağışlı dönemde yetiştirildiği için alüviyal ve su tutma kapasitesi yüksek topraklarda çok iyi gelişir. Ağır topraklardan hoşlanmaz. Çimlenme döneminde ıslak ve çok rutubetli topraklarda tohum iyi çimlenmez. Toprak ıslaklığı gelişmeyi olumsuz yönde etkiler. Gövdenin ve meyvelerin ıslak toprakla temasını önlemek için gerekli önlemler alınmalıdır.

Erkencilik için kumlu-tınlı topraklar daha uygundur. Erkenciliğin önemli olmadığı hallerde yüksek verim ve iyi nitelikli ürün alabilmek için iyi draje edilmiş killi-tınlı topraklar tercih edilmelidir. Düşük pH?lı topraklarda azot ve fosfor alınımının azalması nedeniyle dane verimi de azalmaktadır. Bu nedenle toprak pH?sının 6.5-7 civarında olması istenir.

Yetiştirilme Şekli

1.Toprak hazırlığı
2.Çapalama
3.Herek verme
4.Sulama
5.Gübreleme
6.Olgunluk hasat ve depolama
7.Verim

Toprak Hazırlığı ve Ekimi

İlkbahar üretimlerinde topraktaki azot bakterilerini ve mikroorganizmaların faaliyetlerini kolaylaştırmak için toprak sonbaharda 20-25 cm derinlikte bir iki defa sürülerek havalandırılır. Ekim sonbaharda yapılacak ise tarla anız bozumunu takip eden sürümden sonra, ekim öncesinde tekrar sürülmelidir. Toprağın çok iyi işlenmesi gereklidir. Büyük işletmelerde hasat makine ile yapıldığından tarla yüzeyinin çok düzgün olması gerekir. Hem sonbahar hemde ilkbahar ekimlerinde işlenen toprak tırmıkla düzeltilerek ekime hazır hale getirilir.

Tohum ekimi bölgenin iklim şartlarına bağlıdır. Kasım ayında Mayıs ayına kadar tohum ekimi yapılabilir. Ülkemizde tohum ekimi genellikle Şubat ve Mart aylarında yapılmaktadır. 30 Kasım?a kadar sonbahar çeşitleri, Şubat ayından 15Mart?a kadar erkenci çeşitler, Nisan başına kadar yarı erkenci ve geçci çeşitler, 15 Nisan?dan sonra sıcağa dayanıklı çeşitlerin ekimi yapılmaktadır.
Ekim şekli ve ekim aralıkları çeşit özelliğine, işletme büyüklüğüne ve değerlendirilme şekline göre değişiklik gösterir.

Hasadın elle yapıldığı işletmelerde tohum ekimi önceden hazırlanmış masuralara (karık), makinalı hasadın uygulandığı işletmelerde ise düze yapılır. Ekimin mutlaka toprak tavında iken yapılması gerekir. Tohumların ekim derinliği ortalama 3-5 cm olmalıdır.
Yetiştirme döneminde düzenli yağış alan veya yağmurlama sulama imkanı olan tarlalara düze ekim daha uygundur. Yetiştirilecek bezelye sırık çeşidi ise masuralara ekim yapılmalıdır. Yer çeşitleri düz tarlaya mibzerle ekilmelidir. Düze ekimlerde sıra arası 30-40 cm sıra üzeri 5-10 cm olacak şekilde tohum ekimi yapılmalıdır. Sırık çeşitleri ise sıra arası 50-80 cm sıra üzeri ise 15-25 cm olmalıdır. Sırık çeşitler masuraların boyun noktalarına ocakvari olarak ekilir. Bu nedenle her ocağa 4-5 adet tohum atılır. Dekara atılacak tohum miktarı ekim sıklığı ve tohumun büyüklüğüne bağlı olarak değişir. Ortalama olarak dekara yaklaşık 10-12 kg arasında tohum ekilir. Ortalama olarak m 2?de 30-40 adet çimlenebilecek tohum bulunmalıdır.

Çapalama

Tohumların çimlenerek bitkilerin toprak yüzüne çıkıp gelişmeye başladığı ilk hafta içinde büyümeleri çok yavaştır. Yabancı otlar bitkilerin 4-5 yapraklı olduğu dönemlerde gelişmeye çok zarar verirler. Bu dönemde toprağı havalandırmak, varsa kaymak tabakasını kırmak, yabancı otları almak ve gerekiyorsa seyreltme yapmak amacı ile birinci çapa yapılır. İlk çapa çok yüzeysel yapılmalı ve köklere zarar verilmemelidir. Birinci çapadan yaklaşık 20gün sonra bitkiler 25-30 cm boylandıkları ve yabancı otların fazlalaştığı dönemde ikinci çapa yapılır. Bu çapa ile bitkilerin boğazları doldurulur. Genellikle ikinci çapa zamanı çiçeklenmeden önceki dönemdir. Bezelyelere iki çapa yeterlidir. Ancak kaymak tabakası ve yabancı otların oluşması halinde üçüncü bir çapa yapılabilir.

Herek Verme

Sırık bezelyelerde ikinci çapa ile birlikte herek verme işlemi de yapılır. Kafes tellerle, zikzaklı gergin iplerle, kargı veya sırıklarla bitkilere herek verilir. Herekler bitkilerin rüzgardan ve toprakta bulunan nemden zarar görmemesini sağlar. Bitkiler hereklere büyüme uçlarındaki sülüklerle çok sağlam olarak tutturulur. Böylece rüzgar ve toprak rutubetinden bitkinin gövdesi, ve meyveleri olumsuz yönde etkilenmez. Ayrıca bezelye bitkileri kafes telleri üzerinde de yetiştirilebilir. Bunun için bir metre genişliğindeki ve 3-4 m?de bir dikilen kazıklara kafes telleri meyilli şekilde duvar gibi çekilir. Bezelye bitkileri bu kafes telleri üzerinde çok iyi gelişir. Düzenli hasat yapılarak kaliteli düzgün meyveler elde edilir. Özellikle bu yöntem küçük aile işletmelerinde sofralık, taze bezelye üretiminde kullanılır.

Sulama

Sonbaharda yapılan bezelye yetiştiriciliğinde, bitkinin gelişme dönemi genellikle yağışlı döneme rastladığı için sulamaya hemen hemen hiç ihtiyaç duyulmaz. İlkbaharda yapılan ekimlerde iyi bir gelişme sağlayabilmek için hava ve toprak şartlarına bağlı olarak düzenli aralıklarla sulama yapılmalıdır. Çiçeklenmeden önceki dönemde ve meyve tutumundan sonraki dönemde olmak üzere en az iki defa sulama yapılır. Çok nadir hallerde havalar çok kurak giderse üçüncü bir sulama yapılabilir. Sulama karık usulü veya yağmurlama şeklinde yapılır.

Gübreleme

Bezelye kendinden önce yetiştirilmiş olan bitkiye verilmiş olan gübrelerle çoğu kez yetinmektedir. Bezelyeye çiftlik gübresi vermekten kaçınılmalıdır. Çiftlik gübresi vegatatif kısımların aşırı gelişmesini sağlar ve bakla, dane veriminin azalmasına neden olur. Ancak toprağın fiziksel yapısını düzeltmek için verilmesi gerekiyorsa, bezelyeden önce yetiştirilen çapa bitkilerine verilmelidir. Bezelye, potasyum ve fosfor eksikliğine karşı çok hassastır. Topraktaki fosfordan çok iyi faydalanır. Ekim öncesi toprak işleme sırasında dekara 3-4 kg saf azot, 8-10 kg fosfor ve 20kg potasyum verilmelidir. Hafifi bünyeli topraklarda veya hasadın elle yapıldığı yetiştiricilikte toprağa verilen gübre miktarı arttırılmalıdır.

Olgunluk, Hasat ve Depolama

Bezelyede hasat olgunluğuna gelmiş baklalar en geç iki-üç gün içinde hasat edilmelidir. Özellikle kuru ve sıcak havalarda daneler çok çabuk olgunlaşır. Hasat zamanında yapılmaz geç kalınırsaA daneler unlu bir durum alır ve konservelik kalitesi çok düşer. Bu nedenle konservelik bezelyelerin hasat olgunluğu tendrometre denilen alet yardımı ile belirlenir. Tendrometre danelerin muayyen bir basınca karşı dayanma gücünü gösteren ve ibresi uzmanların istediği rakamı gösterdiği anda bezelyelerin hasadını karar verdirmeyi sağlayan bir alettir. Bezelye tarlaları uzmanlar tarafından düzemli olarak kontrol edilerek hasat olgunluğuna gelmiş baklaların oranı %70?in üstüne ulaştığı, tendrometre değerinin de 90-95?i gösterdiği dönemde hasada karar verilir. Hasadın kısa sürede zaman geçirilmeden yapılması gerekir. Konservelik bezelyeler genellikle geniş alanlarda yetiştirilir. Bunların hasadı yukarıda açıklandığı gibi hasat olgunluğuna geldiğinde bir defada makine ile yapılır. Tarlada hasat olgunluğuna gelmiş bezelye bitkileri biçilerek veya sökülerek konserve fabrikalarına getirilir, özel makineler ile danelenir ve boylara ayrılır.

Bezelyenin sap, yaprak ve daneleri ayrılan boş baklaları ve gövde parçaları ayıklama makinesinin diğer kısmından atılır. Bu atıklar çok değerli bir hayvan yemidir. Konserve sanayinde kullanılan bezelye daneleri büyüklüklerine göre en küçükten başlayarak 0-1-2-3 gibi numaralar ile gruplandırılır.
Küçük işletmelerde ise bezelye hasadı kademeli olarak elle yapılır. Hasat olgunluğuna gelmiş bezelyeler 3-4 gün ara ile düzenli olarak bitkilere zarar vermeden elle hasat edillirler. Genellikle sırık bezelyeler küçük işletmelerde yetiştirilirler, hasatları ise kademeli olarak elle yapılır. Büyük işletmelerde ise genellikle yer çeşitleri yetiştirilir ve önce belirtildiği şekilde hasatları makine ile ve bir defada yapılır. Hasadın kademeli olarak elle yapılması kalite ve verimi olumlu yönde etkiler.

Hasat edilen bezelyeler hemen piyasaya sevk edilir. Konservelik bezelyeler ise fabrikalara sevk edilerek daneleri ayıklanır. Pazara sevk edilen bezelyeler 5-10°C sıcaklıklarda 2-3 günlük bir süre bekleyebilir. Sürenin uzaması halinde zararlanmalar görülür. 0-1°C?de %85-90 nemde bezelyeler baklalı olarak 4-6 hafta muhafaza edilebilir.

Kuru danelerin muhafaza süresi daha uzundur. 5°C sıcaklıkta %50-55 nemde kuru dane içerisindeki nem %10-12 civarında olduğunda saklama süresi 1-2 yıl arasında değişir. Ancak sıcaklık ve nem birlikte yükselirse bu süre hızla kısalır.

Verim

Bezelyede verim çeşidinin yer ve sırık oluşuna, baklada bulunan dane sayısı ve iriliğine, ekolojik şartlara bağlı olarak değişir. Bir dekar alandan baklalı taze bezelye olarak 1500-2000 kg taze iç bezelye olarak ise 500-800 kg arasında ürün alınır.

Kerem Örenç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2018, 12:42   #19
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Bu sene üç çeşit bezelyeyi birbirlerinden 30-40 m uzağa diktim.

Yoğun yağışlı bir sezondu. Pek sulama yapmadım. Gübre kullanmadım. Bezelye aralarında soğan ekiliydi.

Güney bakılı, devamlı güneş alan ticari bezelyelerim sıkıntısız büyüdü ve meyve tuttu. Fakat şimdilerde çiçek açmaz oldu.

Güney-güneydoğu bakılı, öğleden sonra gölgede kalan zengardendan aldığım iç bezelye de fena meyva tutmadı. Fakat onun da çiçeklenmesi bitti.

Duğu bakılı bir yamaca dikim yaptığım, tohum paylaşımından, Sayın Zekoş'tan gelen bezelyelerim biraz daha az meyva tuttu, ama çiçeklenme devam ediyor. Fakat bazı bitkilerde, aşağıda fotoğrafladığım sararmalar oldu, meyvalarını olgunlaştıramadılar.

Name:  Sararan zenbezelye.jpg
Views: 1877
Size:  68.2 KB

Bu sararmaların neden olduğu hakkında bilgisi olan var mı?

Teşekkürler.

dongyul ve Resulgur beğendi.
Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2018, 17:24   #20
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asoo Mesajı Göster
Bu sene üç çeşit bezelyeyi birbirlerinden 30-40 m uzağa diktim.

Yoğun yağışlı bir sezondu. Pek sulama yapmadım. Gübre kullanmadım. Bezelye aralarında soğan ekiliydi.

Güney bakılı, devamlı güneş alan ticari bezelyelerim sıkıntısız büyüdü ve meyve tuttu. Fakat şimdilerde çiçek açmaz oldu.

Güney-güneydoğu bakılı, öğleden sonra gölgede kalan zengardendan aldığım iç bezelye de fena meyva tutmadı. Fakat onun da çiçeklenmesi bitti.

Duğu bakılı bir yamaca dikim yaptığım, tohum paylaşımından, Sayın Zekoş'tan gelen bezelyelerim biraz daha az meyva tuttu, ama çiçeklenme devam ediyor. Fakat bazı bitkilerde, aşağıda fotoğrafladığım sararmalar oldu, meyvalarını olgunlaştıramadılar.

Eklenti 677010

Bu sararmaların neden olduğu hakkında bilgisi olan var mı?

Teşekkürler.
Sayın aso; artık miladı dolmuş hava sıcaklığı pek sevmez ve buna bağlı olarak kuruma var.

Asoo beğendi.
dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2018, 17:48   #21
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
Sayın aso; artık miladı dolmuş hava sıcaklığı pek sevmez ve buna bağlı olarak kuruma var.
Aynı yerde 8 adet bezelye bitkisi var. Sadece ikisinde bu sararma mevcut. Ama gecen hafta biri sararmıstı. Sanırım teker teker sararacaklar.

Doğrusu, gezinirken tam olgunlaşmamış bezelye tanelerini çerez niyetine atıştırmak pek keyifli oluyordu.

Teşekkürler.

Eski 17-09-2018, 11:23   #22
Ağaç Dostu

mazda_ozan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2014
Herkese iyi forumlar , Ekim ayında Bezelye ekimi yapabilir miyiz ? Bazı yerlerde okudum, bilirkişilerden, forumumuzdan da onay veya bilgi talep ediyorum.

dongyul beğendi.
mazda_ozan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2018, 18:14   #23
Ağaç Dostu

Kerem Örenç's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mazda_ozan Mesajı Göster
Herkese iyi forumlar , Ekim ayında Bezelye ekimi yapabilir miyiz ? Bazı yerlerde okudum, bilirkişilerden, forumumuzdan da onay veya bilgi talep ediyorum.
Tam zamanı sayılır.

Güler ve mazda_ozan beğendi.
Kerem Örenç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2018, 19:40   #24
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Alıntı:
Bezelye ekimi için ekim ayının sonu kasım başı gibi ideal zamandır.

Güler ve mazda_ozan beğendi.
dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2018, 22:12   #25
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Alıntı:
Sonbahar ekimi denemedim. Bu sene deneyeceğim.

Geçen sene 20 Martta direk kalıcı yerlerine ektiğim bezelyeler çıktı, meyva da tuttu fakat çok verimli olmadılar.

Ben bezelyelerin çoğunu ilk bahar dikimi yapmıştım. 26 Şubatta, iç mekanda hazırladığım oluklara ekim yapmıştım. 3-4 günde çimlendiler. 19 Martta da oluklardan kalıcı yerlerine kaydırarak dikim yaptım.

Bezelyeler şaşırtmayı sevmediğinden oluk kullanılıyor. Kaydırma yönteminde şaşırtmaya göre kökler daha az zarar görüyor.

Bu arada ben Bolu Göynük'teyim. Kışlarımız oldukça soğuk geçiyor. Eğer İstanbul'da fideleme yöntemini uygulayacaksanız Bu tarihten itibaren nisan ayına kadar her zaman kalıcı yerlerine dikim yapılabilir sanırım.

Yerine ekimlerde hava çok soğuduğunda çimlenmeme problemi yaşayanlar var. Notlarımda çimlenme için toprak sıcaklığını 8-24 derece olarak kaydetmişim. Bu bilgiye göre farklı iklimlerde doğrudan tohum ekim zamanı ayarlanabilir.

Canım çekti. Ben de yarın bezelye ekmeye başlayayım bari.

Eski 19-12-2020, 15:55   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Bezelye kaçlı ekiliyor

Merhaba arkadaşlar. Bezelye tohumunu ocaklara kaçlı atıyoruz.

junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2020, 17:08   #27
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi junior Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar. Bezelye tohumunu ocaklara kaçlı atıyoruz.
Şaşırtma yaptığım dönemde tek tek dikiyordum.

Birkaç yıldır doğrudan kalıcı yerine ekiyorum. Genelde ikişerli ekiyorum. Elimden düşüverirse üçerli de oluyorlar. Bir zararını görmedim.

Ben kasım ayında ekim yapıyorum. Şu günlerde ekince soğuk sebebiyle çimlenemeyen tohumlar, bahara kadar bekleyip çimlenmeye başlar. Bu arada bazıları çürüyebilir veya kurda kuşa yem olabilir.

Ya bahar ekimi yapmanızı, ya da çimlendirip ekmenizi tavsiye ederim.

Bereketli olsun!

Resulgur beğendi.
Eski 20-12-2020, 14:32   #28
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asoo Mesajı Göster
Şaşırtma yaptığım dönemde tek tek dikiyordum.

Birkaç yıldır doğrudan kalıcı yerine ekiyorum. Genelde ikişerli ekiyorum. Elimden düşüverirse üçerli de oluyorlar. Bir zararını görmedim.

Ben kasım ayında ekim yapıyorum. Şu günlerde ekince soğuk sebebiyle çimlenemeyen tohumlar, bahara kadar bekleyip çimlenmeye başlar. Bu arada bazıları çürüyebilir veya kurda kuşa yem olabilir.

Ya bahar ekimi yapmanızı, ya da çimlendirip ekmenizi tavsiye ederim.

Bereketli olsun!
Cevap için teşekkür ederim.
Burada sıcaklık 10 derece civarı. Yine de çıkmaz mı sizce. Sizin Bolu tarafı genelde çok soğuk biliyorum. İstanbul civarında da öyle mi olur.?

Eski 20-12-2020, 20:51   #29
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi junior Mesajı Göster
Cevap için teşekkür ederim.
Burada sıcaklık 10 derece civarı. Yine de çıkmaz mı sizce. Sizin Bolu tarafı genelde çok soğuk biliyorum. İstanbul civarında da öyle mi olur.?

Bildiğim kadarıyla bezelye 8-24 oC toprak sıcaklığında çimlenebiliyor. Bizim kasım başı, sizin aralık sonundan soğuk olabilir.

Toprak sıcaklığı düşük olunca, ya çimlenme olmuyor, ya da çok geç çimleniyor.

Ne zaman ekeceğime karar veremediğim tohumlarımı birkaç gruba ayırıp farklı zamanlarda ektiğim oldu.

Ben olsam bir kısmını şimdi, kalanı erken baharda ekerdim.

Eski 26-12-2020, 22:34   #30
Ağaç Dostu

Teşekkürler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024