agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni362Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-02-2011, 21:18   #271
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2011
fideden iyice mesafeli ekmenizde fayda var.
ben geçen sene normal bal kabağı ektiğimde tüm bahçeye bir anda yayıldı.. 1 haftada ne olduğunu bile anlaymadan ağaçların tepelerine, çitlerin üzerlerine heryere yayıldı..
özelliklede altındaki yabani otu temizleyebileceğiniz bir yerlere ekmenizde fayda var..

armedangel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2011, 21:00   #272
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
yazılanları okuyunca internetten
FRANSIZ KIRMIZI KESTANE KABAĞI
sindirella balkabağı tohumu
sipariş ettim. Acaba aldığım bu ürün de iyi bir bakımla sizlerin yetiştirmiş olduğu kabaklar kadar büyüyebilir mi?
Yoksa bir kaç yerde gördüğüm Amerikan tohumları olmalıydı?

serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2011, 00:12   #273
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2011
Adapazari kestane kabaginin tohumlarini buldum, bugun ekiyorum...

lalebruli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2011, 23:42   #274
Ağaçsever

Adapazari Kabagi Maceram....

Bu siteyi Google'da "adapazari Kabagi tohumu" ararken bulmustum. Adapazari kabagini da burada (Amerika'da ) baska bir siteden okumustum. Hanidir kabak tatlisi yemedigimi hatirladim, ekeyim mi ekmeyeyim mi, yerim yeter mi falan derken bir de bakmisim ki haldir haldir tohum pesinde kosuyorum. Kisacasi elin Amerika'lisi tereciye tere satti yani

Buradaki kis kabaklari (Winter Squash) veya Balkabagi (Pumpkin) tatli olarak pure kivaminda guzel oluyor, ya da yemek olarak (firinda ozellikle) kullaniliyor. Tatlimsi da olsa hos bir tad veriyorlarsa da hicbirisi Kestane Kabagindan yapilan Kabak tatlisinin yerini tutmuyor.

Ben yemeklik kabak ne ekerim diye dusunurken (acikcasi sakiz kabaginin ne oldugunu bulmaya calisirken) karsima Adapazari Kabagi cikti, arastirirken bir de baktim ki tohum buraya seneler once gonderildigi icin seneler icinde meraklisi arttikca artmis. Ove ove bitiremiyorlar, eken herkes ertesi yil bir daha ekiyor. Tutulmasinin en buyuk sebepleri;

1- Kalin kabugu sebebiyle cok dayanikli (hem mevsime karsi hem de zararlilara). Burada icine kurt girer, kamplumbaga yer, sincap didikler, geyik cigner, Possum (keseli sican??) kemirir yani zararlidan bol yok...

2- Tadi buradakilerin hepsinden daha tatli (ben sahsen butun kabak cesitlerini denedim diyemem ama su ana kadar denediklerimin icinde yanina yaklasan olmadi, bu goruse katiliyorum)

3- Cok guzel verim aliniyor.

Burada aldigim bilgiler isiginda; kabaklarin icinde bir tanesi cok buyumeye baslayinca digerlerini kopariyorlar (bunlari da firinda yag, baharat ve biraz peynirle de pisirebilirsiniz) ve yemeklik olarak kullaniyorlar. Her koke 1 tane en cok 2 tane birakiyorlar. Zaten fide de kaldiramayacaklarini dokuyormus. Bazilari sikayet ediyor (cok buyuk oluyor, testere ile kesmesi bir dert, tuketmesi bir dert, buzlukta saklamasi bir dert diye) o zaman diger kabaklari eleme yapmadan kendi haline birakiyorlar 3-4 tane orta buyuklukte olsun, butun kis kesip yensin ve kullanimi kolay olsun diye.
Kabagini kazara kurekle cizen birisi kabagina kiyamamis ve kalin gumus koli bandi ile kapatmisti, o kadar kiymetli yani. (Toprakla sivayan arkadasin yazisini okuyunca aklima geldi, hem gulumsedim, hem hakverdim) Tabii ki kabak o banti da patlatacak kadar buyumus ve icine sinekleri doldurmus sonunda...

Bana tohumlarimi burada Seattle'da yasan Jim diye birisi gonderdi. Ona da Istanbul'da yasayan baska bir Amerika'li gondermis seneler once, derken bizim Adapazari Kabagi severler kulubu kurulmus, simdide buyumeye baslamis Adamcagiz her gordugune tavsiye ede ede sonunda bir suru insani ikna etmis, eken "her sene mutlaka 2-3 tane ekiyorum" diyor. Bana da 50'den fazla tohum gonderdi.

Yeni ektim, bakalim bu sicakta olurlar mi diye merak ediyorum. Yerim kalmamisti domateslerin arkasina diktim artik birinin suyunu az oburununkini bol derken idare edecegiz herhalde.
Sevgiler
Ebru

Ayazkızı beğendi.
Eski 03-05-2011, 13:44   #275
Ağaç Dostu

CEBECİ's Avatar

Giriş Tarihi: 17-02-2011
Bal kabakların çekirdeklerini direk bahçeye ekebilirmiyiz

CEBECİ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2011, 04:46   #276
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CEBECİ Mesajı Göster
Bal kabakların çekirdeklerini direk bahçeye ekebilirmiyiz
Tabii ki atilabilir. Ben hic cimlendirmem (kabak, kavun, karpuz, salatalik, fasulye tohumlarinin tamamini), yalniz ilik suda bekletirim bahceye ekmeden once.

Eski 04-05-2011, 09:43   #277
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Kompost çukuruna kabak ekimi.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lalebruli Mesajı Göster
Tabii ki atilabilir. Ben hic cimlendirmem (kabak, kavun, karpuz, salatalik, fasulye tohumlarinin tamamini), yalniz ilik suda bekletirim bahceye ekmeden once.
Sevgili lalebruli; Kaliteli ürün yetiştirmek isterseniz, toprak içinde kompost oluşturarak, oluşan bu kompost çukuruna kabak tohumları ekerseniz renk tat ve aroma yönünden en değerli kabağı yetiştirme imkanı elde edersiniz.

üretim ve uygulama

Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen epsody : 04-05-2011 saat 10:38
epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2011, 21:34   #278
Ağaç Dostu

CEBECİ's Avatar

Giriş Tarihi: 17-02-2011
Sayın epsody, emeğinize ellerinize sağlık, kimbilir kendi yetiştirdiğiniz kabağın tatlısı ne lezzetli olmuştur. ben bu yıl ilk defa deneyeceğim.İnşallah başarılı olabilirim.Sonuçları paylaşırım)

CEBECİ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2011, 23:59   #279
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2010
arkadaşlar dev balkabağı üretmek için hangi tohumu kullanmalıyız? Satın alabileceğim bir yer var mı?

himone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2012, 22:50   #280
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2011
Arkadaşlar, gübre çeşitlerinin özelliklerini bilmeden gübreleme yapmak son derece sakıncalıdır. Gerçi sitemizde Gübre (çeşitleri, özellikleri, kullanım yerleri...) adresinde gübre özelliklerinden bahsediliyor ama ben yine de MEGEP ve EĞİRDİR BAHÇE KÜLTÜRLERİ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ' nün web sitelerinden edindiğim bilgileri özet olarak aktarmak istiyorum. Öncelikle azot=dal, fosfor=döl, potasyum=bal anlamı taşıyor. Konuyu azıcık daha açarsak, azot bitkinin yeşil aksamını ve gövde gelişimini sağlıyor ve meyvenin iriliğini sağlıyor. Fosfor, bol çiçeklenmesini ve döl tutmasını sağlıyor ve saçak kök oluşumunu sağlıyor. Potasyum ise meyvenin kalitesini artırıyor ve meyveye o meyve için gerekli tat, koku ve lezzetini veriyor.

Bunları buraya neden yazdım. Onu belirteyim. Yukarıda kabak fidelerini gübreleme de süper fosfat ve azot gübrelemelerinden sadece bahsediliyor. Ancak potasyum gübrelemesi es geçiliyor. Eğer sadece fosfor ve azot gübrelemesi yaparsanız bol döl dökümü ve iri kabak elde edebilirsiniz ama kabaklarınız tatsız olur. Yetiştirdiğiniz kabaklarınızda gerekli lezzet ve tadının da olabilmesi için potasyumlu gübreyi ihmal etmeyin.

wellness Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2012, 21:21   #281
Ağaçsever

capitano's Avatar

Giriş Tarihi: 26-01-2007
Arkadaşlar Selam
Bu sezon da başlıyor. Elimde orijinal "Dill's Atlantic" tohumu vede kendi 2011 mahsulü dev-kabak tohumlarım var. İlgilenenlere duyururum.
Ayrıcana çeşitli yurtdışından gelmiş orijinal kabak, susak ve süs kabağı tohumlarım mevcut. Yerli olarak ta yemeklik Hatay Kabağı tohumlarımda var.

capitano Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2012, 08:46   #282
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-02-2012
Sayın capitano,iyi günler
Ağaçlar net te gezinirken yukarıdaki mesajınızı gördüm. Eğer hala dağıtıma devam ediyorsanız tohumlara ben de talibim.
Teşekkürler.

mehmeth Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2012, 13:19   #283
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Arkadaşlar ballı balkabağı diye bir tür var acaba aranızda daha önceden bu türü yetiştiren var mıdır?
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:A...mUno1TV8Ak-l1g

mtopay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2012, 23:25   #284
Ağaçsever

capitano's Avatar

Her tohumcuda bu kabak tohumundan vardır. Adapazarı Balkabağı.

Eski 11-05-2012, 09:08   #285
Ağaç Dostu

fazmit's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2011
Arkadaşlar bal kabağı belirli bir zaman sonra güneş görmesin deniyor neden acaba?

fazmit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2012, 12:21   #286
Ağaçsever

capitano's Avatar

Bence sıcak et gelişmesini engelliyor. Zaten genelde kendi yaprakları kapıyor. Ben dev kabakların üzerine saman, **** gölgelik yapıyorum.
Esasında yüksek rakımlarda kabak gelişimi daha iyi oluyor.

Eski 13-05-2012, 02:04   #287
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi capitano Mesajı Göster
Arkadaşlar Selam
Bu sezon da başlıyor. Elimde orijinal "Dill's Atlantic" tohumu vede kendi 2011 mahsulü dev-kabak tohumlarım var. İlgilenenlere duyururum.
Ayrıcana çeşitli yurtdışından gelmiş orijinal kabak, susak ve süs kabağı tohumlarım mevcut. Yerli olarak ta yemeklik Hatay Kabağı tohumlarımda var.
Sayın Capitano elinizde tohumlar hala mevcutsa bende rica edebilirmiyim?

Hatice Tarhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2012, 00:56   #288
Ağaçsever

capitano's Avatar

Bana adrs bilgilerini ulaştırın salı günü kargoya vereyim.

Eski 17-05-2012, 14:25   #289
Ağaç Dostu

fazmit's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi capitano Mesajı Göster
Bence sıcak et gelişmesini engelliyor. Zaten genelde kendi yaprakları kapıyor. Ben dev kabakların üzerine saman, **** gölgelik yapıyorum.
Esasında yüksek rakımlarda kabak gelişimi daha iyi oluyor.
Şimdilik kabak filizleri büyümeye devam ediyor.Balkonumda kısa zaman sonra bahçeme götürüp ekeceğim.Bende merak ediyorum sonucu bakalım ne kadara kadar ulaşacağım ?

fazmit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2012, 08:34   #290
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-12-2008
Balkabağı, susak, istiridye kabağı(Kızartmalıkmış) bunların çiçekleride birbirine benzermi?
Balkabağının çiçeğinden yumurtalı omlet yapıyordum nefis oluyordu. Şimdi korkuyorum sarı çiçekli diye karıştırıp pişirirsem zehir etkisi filan yaparmı diye.
Susak yaprakları kabağa benzettim çiçeğide benziyormu acaba?
Birde mini kabaklar var sarı onlarında çiçeği balkabağınınki gibi yenirmi?

Mutlaka kabak sarı çiçekleri yağda kavurup yumurta kırın sakın ziyan etmeyin midye gibi harika lezzetli oluyorlar.

limon_sever beğendi.
canannuman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2012, 14:33   #291
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-03-2012
Sn. capitona,susak ve süs kabağı tohumu hala varsa yollayabilir misiniz acaba?

Dilek Sarıkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2012, 07:00   #292
Ağaçsever

capitano's Avatar

Var yollayabilirim. Adres bilgilerinizi ulaştırın lütfen.

Eski 23-06-2012, 22:31   #293
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-06-2012
merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım

nisan ayında pet bardaklara bal kabağı ektim daha sonra fide olunca bahceye aldım bir anda gelişti şaştım kaldım bahçeyi sarıverdi bir anda karpuzlara ulaşınca cevirdim yönlerini

tam meyve vermeye başlamıştıki yapraklar böcek yeniği gibi oldu kök kısmındaki yaprakların hepsi öldü diğer taraflar yem yeşil ama meyvelerde öldü neyle ilaçlıycam ben bunları nolur yardım edin (bu arada mardin dargeçitteyim ve burası çok sıcak oluyor 4 günde bir akşam suluyorum sulamadamı bir hata yapıyorum yoksa ilaçlamammı gerek)

unbreakabl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2012, 08:55   #294
Ağaçsever

ertu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi unbreakabl Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım

nisan ayında pet bardaklara bal kabağı ektim daha sonra fide olunca bahceye aldım bir anda gelişti şaştım kaldım bahçeyi sarıverdi bir anda karpuzlara ulaşınca cevirdim yönlerini

tam meyve vermeye başlamıştıki yapraklar böcek yeniği gibi oldu kök kısmındaki yaprakların hepsi öldü diğer taraflar yem yeşil ama meyvelerde öldü neyle ilaçlıycam ben bunları nolur yardım edin (bu arada mardin dargeçitteyim ve burası çok sıcak oluyor 4 günde bir akşam suluyorum sulamadamı bir hata yapıyorum yoksa ilaçlamammı gerek)
problem tozlaşmadan kaynaklanabilir,arı yoksa eğer tozlaşma da olmaz. ben de yetiştirdiğim süs kabaklarında benzer sorunlar yaşadım,sararan yaprakları kopardım ve meyvesiz çiçekteki polenleri meyveli çiçeklere aktardım,çoğu meyve tuttu, şans mı yoksa gerçekten doğrusunu mu yaptım tam emin değilim ama sizde deneyebilirsiniz, sizde de iyi sonuç alınırsa doğru yoldayız demektir. iyi şanslar...

ertu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2012, 09:51   #295
Ağaçsever

capitano's Avatar

Doğru yapmışsınız döllemeyi. Ben dev kabaklarımın dişilerii saç-klipsi ile kapıyorum ve döllemeyi elle yapıyorum. Biliyorsunuzdur kabaklarda dişi ve erkek var. Erkeklerin döllerini dişilere sürterek döllendirme gerçekleşir.
Fazla su da kabağın gelişmesini sağlar ama meyve oranını düşürür.

Eski 24-06-2012, 18:04   #296
Yeni Üye

resimleri ekledim arkadaşlar tekrar bakabilirseniz sevinirim tozlaşmasa meyve olmazdı meyve oldu fakat birden kurudu

Eklenen Resimler

sinbas beğendi.
Eski 25-06-2012, 21:45   #297
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-11-2009
Galeri: 3
Kızartmalık kabak ve balkabakları

Eklenen Resimler

Ayazkızı ve sinbas beğendi.
athena -asena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2012, 18:09   #298
Ağaç Dostu

justice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2010
kabaklarım bu sene bir hayli fazla olacak galiba..

Eklenen Resimler

justice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2012, 19:46   #299
Yeni Üye

bu seviyeden sonra benimkler solup cürüyor nedeni ne olabilir arkadaşlar bilen varsa nolur yardımcı olsun

Eski 12-07-2012, 14:57   #300
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi unbreakabl Mesajı Göster
bu seviyeden sonra benimkler solup cürüyor nedeni ne olabilir arkadaşlar bilen varsa nolur yardımcı olsun

Emin olmamakla birlikte fazla sulamadan veya kalsiyum eksikliğinden kaynaklanabilir diyebilirim

mtopay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024