agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni362Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-07-2013, 15:48   #361
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Evet arı görevi başarıyla yerine getirilmiş meyve büyümeye başlamış.

limon_sever beğendi.
h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2013, 01:23   #362
Ağaçsever

eylülbelde's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2012
İlk kez duydum el ile tozlaşma yapmayı.. Meraktan soracağım, nasıl sağlıyorsunuz erkek ve dişi çiçek arasında bu tozlaşmayı?

eylülbelde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2013, 10:47   #363
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eylülbelde Mesajı Göster
İlk kez duydum el ile tozlaşma yapmayı.. Meraktan soracağım, nasıl sağlıyorsunuz erkek ve dişi çiçek arasında bu tozlaşmayı?
Erkek çiçeği koparıp, dişe çiçeğe sürerek bu iş yapılıyor.

Alttaki videoyu 11. dakikadan 13. dakikaya kadar izleyebilirsiniz.

How to grow Big Pumpkins step by step through the year - YouTube

Bu videoda çiçeği perişan ediyor. Ama tozlaşma başarılı. Bu tip bir uygulama da seneye aynı kabağı elde etmek mümkün olmayabilir. Etrafta çeşit çeşit kabaklar olabilir ve de çapraz tozlaşma sonucu yeni bir melez kabak yetiştirmemize sebep olur. En güzeli tozlaşma yapıp dişi çiçeği kapamaktır.

How we pollinate prize pumpkins - YouTube

Daha güzel bir video vardı. Onu bulamadım.

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2013, 15:38   #364
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2013
zahiyat verdim birkaç fidan bazılarını rüzgar kırmış tutar mı acaba ya çok geç büyüyor ne zamana kadar süremiz var arkadaşlar

reptil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2013, 18:31   #365
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Dev balkabağı adayımız biraz geç büyüyor. Bitki de aynı şekilde fazla büyümüyor.

Name:  dev_balkabagi.jpg
Views: 2226
Size:  36.6 KB

Eski 23-07-2013, 06:28   #366
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-06-2012
merhaba arkadaşlar

balkabağının hasatı nezaman yapılır arkadalar

birde tek hasatmı yapıyoruz yoksa şimdi koparsam kabakları yerine yenisi yetişirmi

bal kabaklarım acayip iştahlı koca koca kabakları oldu hala meyve vermek için ugrasıyor ama buyukler koparılmayınca yeni meyveler beslenemeyip sararıyor

en kısa zamanda resimlerini atıcam ***.

unbreakabl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2013, 10:12   #367
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi unbreakabl Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar

balkabağının hasatı nezaman yapılır arkadalar

birde tek hasatmı yapıyoruz yoksa şimdi koparsam kabakları yerine yenisi yetişirmi

bal kabaklarım acayip iştahlı koca koca kabakları oldu hala meyve vermek için ugrasıyor ama buyukler koparılmayınca yeni meyveler beslenemeyip sararıyor

en kısa zamanda resimlerini atıcam ***.
Hasat için bitkinin sararıp ölmesini beklemelisiniz. Meyveleri şimdi koparırsanız olgunlaşmamış oldukları için çöpe gidebilirler.

Eski 23-07-2013, 10:18   #368
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-11-2009
Galeri: 3
Bu sene sakız kabağı hariç kabak olmadı nedense hep çürüdüler.

athena -asena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2013, 11:07   #369
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
hasat için bitkinin sararıp ölmesini beklemelisiniz. Meyveleri şimdi koparırsanız olgunlaşmamış oldukları için çöpe gidebilirler.
teşekkürler

Eski 26-07-2013, 17:54   #370
Ağaçsever

cihangir6075's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2012
sararma

7 kökün üzerindeki 14 adet büyümeye başlayan kabağımdan aralarındaki en büyük 3 kabak sararmaya başladı 2 kök üstündeki 3 kabağa güneşten korunması için tenteden gölgelik yaptım bunlar şuan en iri 3 kabak ağustos güneşinin dış kabuğu kalınlaştırmasın ve büyüme hızını yavaşlatmasın diye düşündüm ama yinede daha önce yetiştiren arkadaşlara sorum şu erkenmi gölgeledik acaba ???

Eklenen Resimler

cihangir6075 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2013, 00:54   #371
Ağaç Dostu

nesli60's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2013
arkadaşlar bu da benim kücük balkabagım sizce bu olurmu kısa kadar cünkü van soguk yer ve kısa da 1 ay kaldı

Eklenen Resimler

nesli60 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2013, 04:02   #372
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Eger meyve basariyla tozlandiysa, 1 aya kadar olgunlasir sanirim. Normalde meyve tutumundan itibaren 4-5 hafta yeterli oluyor. Yetistirdiginiz ceside de bagli tabii. Zaten olgunlasmadiysa da hasat edeceksiniz mecburen. Bitki olse de meyveye birsey olmaz. Resimdeki cesit nedir?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nesli60 Mesajı Göster
arkadaşlar bu da benim kücük balkabagım sizce bu olurmu kısa kadar cünkü van soguk yer ve kısa da 1 ay kaldı

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2013, 11:51   #373
Moderatör

h_dogan's Avatar

Açık yeşil kabuklu bir balkabağına benziyor. Oldukça fazla açılım var balkabaklarında yöresel adı varsa bilmiyorum.

Eski 27-07-2013, 12:26   #374
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Tohum takas etkinliğinden gelen dev kabak tohumlarından biri yetişti ve 2 tane meyve tuttu. İşin ilginci aynı kökte ikisinin farklı renklerde olması. Hoş benimkiler pek devleşemedi ama büyük olan 15 kilo civarına ulaştı sanırım... Güneşten ve kuşlardan zarar gelmesin diye üzerini çalılarla örtüyoruz... Hiçbir ilaç kullamadık. Sadece gübre şerbeti. benim gibi acemi bu kadarını yaptı ya, ne mutlu bana...

Name:  IMG_2615.jpg
Views: 1995
Size:  39.8 KB

Name:  IMG_2614.jpg
Views: 2011
Size:  47.4 KB

Düzenleyen loveforlife : 28-07-2013 saat 23:57
loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2013, 23:05   #375
Ağaç Dostu

Serpent's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2007
Arkadaşlar,

Dev bal kabağı yetiştirmeye çalışan arkadaşların dikkatini bir iki hususa çekmek istiyorum.

Geçen yıl yetiştirdiğim dev bal kabağının tohumlarından tohum takas etkinliğine yollamıştım. 2012 yarışması konusunda yetiştirdiğim bal kabağında elle tozlaşma yapamadığım için diğer kabaklarla tozlaşma ihtimali olduğunu özellikle belirtmiştim.

Bu nedenle doğrudan benden talepte bulunan 10-12 arkadaşa hem kendi bal kabağımın tohumlarından hem de çapraz tozlaşma ihtimali nedeniyle Kanada’dan getirdiğim orijinal tohumlardan yollamıştım.

Ben ise elimde orijinal tohumlardan bulunmasına rağmen tohum takasa yolladığım tohumlardan bir kök kabak yetiştiriyorum. Benim kabağım şu anda 20 kg civarında. Bunu acaba kendi tohumlarım ne durumda diye yaptım. Bu yıl dev kabak yetiştirme gibi bir amacım yok. Bununla beraber sonucu da merak etmiyor değilim.

Dev bal kabağı yetiştiren arkadaşların kabaklarının çok büyümemesi nedeniyle üzülüyorum. Ancak çok önemli bir konuyu göz ardı ediyorlar. Foruma koydukları fotoğraflara göre kabak ekili alanlar yabani otlarla kaplı. Halbuki daha önceki mesajlarımda yazdığım üzere, bu bitkinin kökleri ana kökten 3-4 m uzağa kadar yayılabiliyor. Yani kabağınızın dev kabak olmasını istiyorsanız, bu kabağı ekeceğiniz alanın en az 6 x6 m olmasını sağlamanız ve bu alanda bir tane bile yabani ot bırakmamanız gerekmektedir. Ben kendi kabağımın ekili olduğu alanda bir tane bile yabani ot bırakmadım. Eğer yabani otları temizlemezseniz büyük kabak yetiştirmede beklentinizi yüksek tutmayınız.

Selamlar..

h_dogan, Ayazkızı ve Pendo beğendi.
Serpent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2013, 23:54   #376
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Serpent Mesajı Göster
Arkadaşlar,

Dev bal kabağı yetiştirmeye çalışan arkadaşların dikkatini bir iki hususa çekmek istiyorum.

Geçen yıl yetiştirdiğim dev bal kabağının tohumlarından tohum takas etkinliğine yollamıştım. 2012 yarışması konusunda yetiştirdiğim bal kabağında elle tozlaşma yapamadığım için diğer kabaklarla tozlaşma ihtimali olduğunu özellikle belirtmiştim.

Bu nedenle doğrudan benden talepte bulunan 10-12 arkadaşa hem kendi bal kabağımın tohumlarından hem de çapraz tozlaşma ihtimali nedeniyle Kanada’dan getirdiğim orijinal tohumlardan yollamıştım.

Ben ise elimde orijinal tohumlardan bulunmasına rağmen tohum takasa yolladığım tohumlardan bir kök kabak yetiştiriyorum. Benim kabağım şu anda 20 kg civarında. Bunu acaba kendi tohumlarım ne durumda diye yaptım. Bu yıl dev kabak yetiştirme gibi bir amacım yok. Bununla beraber sonucu da merak etmiyor değilim.

Dev bal kabağı yetiştiren arkadaşların kabaklarının çok büyümemesi nedeniyle üzülüyorum. Ancak çok önemli bir konuyu göz ardı ediyorlar. Foruma koydukları fotoğraflara göre kabak ekili alanlar yabani otlarla kaplı. Halbuki daha önceki mesajlarımda yazdığım üzere, bu bitkinin kökleri ana kökten 3-4 m uzağa kadar yayılabiliyor. Yani kabağınızın dev kabak olmasını istiyorsanız, bu kabağı ekeceğiniz alanın en az 6 x6 m olmasını sağlamanız ve bu alanda bir tane bile yabani ot bırakmamanız gerekmektedir. Ben kendi kabağımın ekili olduğu alanda bir tane bile yabani ot bırakmadım. Eğer yabani otları temizlemezseniz büyük kabak yetiştirmede beklentinizi yüksek tutmayınız.

Selamlar..
Sayın Serpent,

Öncelikle yetiştirdiğiniz kabağın tohumlarını paylaşma nezaketiniz için çok teşekkür etmek istiyorum. Bana da tohum takastan gelmişti. Tozlaşma mutlaka olmuştur.

Bu yazdığınız mesajı üzerime alındım doğrusu. Zira ben hiçbir zaman DEV üretim yapacağım gibi bir iddiayla yola çıkmadım. Paylaşımlarımı takip eden arkadaşlar bilirler. Öyle tarlam, bahçem de yok. Ama bitkileri çok seviyorum ve tüm şartlarımı zorlayarak onları yetiştirme gayretindeyim. Tohumları çimlendirince dayımın işyerinin yanındaki boş alana diktim. O da sağ olsun suyunu verdi. Ama burası Allah'ın dağı! Tek başıma otunu çöpünü de arıtabilmeyi isterdim de, yetemiyor insan bazen. Zaten sağlığım da buna çok fazla izin verecek halde değil.

Sözün kısası ben bir amatör bitkisever olarak, yarım kiloluk bir kabak yetiştirsem dahi benim gözümde DEV olacaktı. Zira hırslarım değil, sevgim öndedir. Sizin geçen yılki hırsınızdan bende eser yok anlayacağınız. Ben sadece ölümden kıl payı dönmüş biri olarak, doğa sevgimi bir terapi olarak kullanıyorum. Siz benim balkabağım niçin büyümedi diye hiç üzülmeyin. Çünkü ben çok memnunum hayatımdan.

Saygılarımla...

sinbas beğendi.
loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2013, 00:19   #377
Ağaç Dostu

Serpent's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2007
Sayın loveforlife,

Hay Allah!

Sizi üzdüysem özür dilerim. Aslında o mesajı uzun zamandır yazmayı düşünüyordum. Hatta o mesajı yazmadan önce bir başka arkadaşla özel mesajla konuşmuş ve ona otları temizlemesini öğütlemiştim. Yani sizin mesajınız vesile olmadı.

Yani sizi ve bir başkasını üzmek gibi bir niyetim yoktu.

Sizi üzdüysem tekrar özür dilerim.

Rahatsızlığınız konusunda da bilgim var. Forumdaki pek çok konuyu inceliyor ve fikir edinmeye çalışıyorum. Size hem geçmiş olsun diyor hem de bir kusur işlediysem affetmenizi rica ediyorum.

Selamlar, saygılar..

loveforlife ve sinbas beğendi.
Serpent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2013, 18:25   #378
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Dev balkabağı adayımız yavaşta olsa gelişiyor. Bu sene tohumlarını alsam yeter. Bitkideki kırılma kötüye doğru gidiyor. Çekirdeklerini olgunlaştırmadan bitki ölmese iyi olacak.

Name:  dev_kabak.jpg
Views: 2170
Size:  48.3 KB

Eski 30-07-2013, 14:33   #379
Yeni Üye

merhaba

bunlarda benim kabaklarım dev değil ama idare eder ***. tadı güzel olur

Eklenen Resimler

Eski 05-08-2013, 10:22   #380
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Dev balkabağı adayımız

Name:  dev_balkabagi.jpg
Views: 3211
Size:  41.0 KB

Bu da yerli balkabağımız

Name:  balkabagi.jpg
Views: 2003
Size:  43.8 KB

Eski 05-08-2013, 12:17   #381
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

350 Kilo ağırlığında balkabağı yetiştirdi.

350 KİLO AĞIRLIĞINDA BAL KABAKLARI YETİŞTİRDİ - Hürriyet TV Haber

Hasadı vinçle yapıyor - Milliyet

Eski 05-08-2013, 13:29   #382
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2013
benimkiler çok çok az ilerliyor toprağı bellememiştim sanırım topraktan kaynaklandı güneş falanda az görmüş agacın altına dikmiştim kısıtlı imkanımla

reptil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2013, 01:46   #383
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
Bu arkadaşa ulaşıp tohumlarını paylaşmasını istemeli.. Teknik bilgileri de öğrenebiliriz. Ulaşabilecek var mı acaba...

bahtiyar02 ve Milla beğendi.
Murat Uysal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2013, 11:56   #384
Moderatör

h_dogan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Murat Uysal Mesajı Göster
Bu arkadaşa ulaşıp tohumlarını paylaşmasını istemeli.. Teknik bilgileri de öğrenebiliriz. Ulaşabilecek var mı acaba...
Sakaryalı arkadaşlar nerede?

Eski 06-08-2013, 12:02   #385
Moderatör

h_dogan's Avatar

Ben de sizin takasta paylaştığınız tohumlardan 2 kök ektim. Bir kök koyu turuncu bir kök de açık turuncu renkte meyveler verdi. Siz zaten en baştan açılım olma ihtimali yüksek demiştiniz.
Açık turuncu olana tek meyve bıraktım diğerinde 3 tane tuttu sonra biri çürüdüğü için 2 tane kalmıştı.
Benim bitkiler küllemeye yakalandığı için meyveler küçük kaldı ama tek meyve tutan 55.9 kg geldi. O da tam anlamıyla olgunlaşmamış gibi duruyor kesip dağıtacağım bugün yarın.
Bakım konusunda pek bir şey yapmadım zamanım pek yok. Yani dediklerinizin hiçbirini yapmadım desem yeridir sadece suyunu tam verdim.
Yine de 55.9 kg iyi bir rakam.
Tohumlarınızı paylaştığınız için tekrar teşekkür ederim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Serpent Mesajı Göster
Arkadaşlar,

Selamlar..

Eski 09-08-2013, 17:25   #386
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Dev balkabağı adayının kabuğu sertleşmeye başladı sanırım. Sarıdan turuncu renge döndü.

Name:  giant_pumpkin.jpg
Views: 2934
Size:  53.1 KB

Eski 11-08-2013, 10:35   #387
Yeni Üye

Bal kabağının hazin sonu

merhaba arkadaşlar

bayramın son günü kabakları incelerken en büyüğünün çiçek kısmında bi çürüme farkettim ve kopardım kabağı afiiyetle indirdik mideye tadı da cok güzelleşmiş ama anlamadğım su değen bi yeri de değildi neden çürüdükü acaba

bu arada görev icabı mardin dargeçitteyim hava sıcaklıkları 50 dereceyi buluyor acaba çok sıcaktan olabilirmi

Eklenen Resimler

Eski 12-09-2013, 11:48   #388
Ağaçsever

cihangir6075's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2012
kabaklarımın son hali

kabaklarımın bu gün itibari ile son halleri iki çeşit kabağımın bir çeşitinin rengi çok güzel ama yerli kabağımında gelişimi harika oldu hala büyürmü yorumları bekliyorum

Eklenen Resimler

cihangir6075 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2013, 12:48   #389
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Dün kabakların hepsini topladık. Allah bereketini artırsın...

Name:  kabak.jpg
Views: 1842
Size:  29.3 KB

Eski 04-10-2013, 10:53   #390
Ağaç Dostu

naturefan's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2011
Galeri: 12
Uzun balkabağı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Kibrista yetistirilen bal kabaklari yuvarlak degil de uzun oluyor. Sonbaharda da yesil rengi turuncu renge donusuyor. Bu turuncu renkli kabaktan kabak bittasi
(Kabak, kuru uzum, bulgur veya pirinc ve seker eklenerek yapilan bir borek)
yapiliyor.

Kabaklar daha kucuk ve yesilken koparilip, sade veya taze bogrulce ile de pisiriliyor. En lezetli kabak cicegi dolmasi da bu kabagin ciceklerinden yapiliyor

Bir arkadasimin evinde buyuyen bu kabagin fotograflarini sizlerle paylasmak istedim. Boyu 1 metreden biraz uzun. Rengi daha yesil. Firsat bulursam ve kabak curumeden turuncu renge donerse bir fotograf daha ekliyecegim.

Eklenti 74398

Eklenti 74399
Bu kabağın tohumlarından tohum takasa gönderebilecek olan var mı?

naturefan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024