agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni3621Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-09-2009, 14:01   #31
Ağaç Dostu

nikomedia's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Bu yazıları ve MeyveliTepe'nin sebze adaları fikrini okuduktan sonra bizde bahçemizde sebze adaları oluşturmaya karar verdik. Sebze için ayırdığımız yaklaşık 200 metrekare alana 10 tane kadar ada yapmayı planladık ve çalışmalarımız baya ilerledi. Biz 2.10x2.80 ebatlarında ponza taşı denilen kilitli taş cinsi kullandık. Hem uzun ömürlü hemde maddi açıdan oldukça uygun. Bundan sonra sizlerin fikir ve bilgilerinizi bizmle paşlaşmanızı bekliyoruz. (Tabi bu yazıyı buraya yazmakla umarım hata yapmamışımdır.)

Eklenen Resimler

nikomedia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2009, 15:19   #32
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Kolay gelsin Sayın Nikomedia. Yazınızda ölçüleri 2,10*2,8 m okuyunca kullanımın zor olabileceğini düşünmüştüm ama sanırım rakamlarda yanlışlık var, fotoğraflardaki oran daha hoşuma gitti. Her iki kenar uzun olursa bitkilere ulaşımın zor olacağını düşünüyorum, bilmem yanılıyor muyum?

Taşları sabitlemek için herhangi bir şey yaptınız mı? Yoksa sadece toprağın üzerine mi oturttunuz? Taşların ölçülerini ve birim fiyatlarını da fikrimiz olması için verebilir misiniz?

Ayazkızı beğendi.
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2009, 15:30   #33
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
Kolay gelsin Sayın Nikomedia. Yazınızda ölçüleri 2,10*2,8 m okuyunca kullanımın zor olabileceğini düşünmüştüm ama sanırım rakamlarda yanlışlık var, fotoğraflardaki oran daha hoşuma gitti. Her iki kenar uzun olursa bitkilere ulaşımın zor olacağını düşünüyorum, bilmem yanılıyor muyum?

Taşları sabitlemek için herhangi bir şey yaptınız mı? Yoksa sadece toprağın üzerine mi oturttunuz? Taşların ölçülerini ve birim fiyatlarını da fikrimiz olması için verebilir misiniz?
merhaba kullanılan çevre malzemesi birkettir.20*40 lik biriket, nevşehir satış fiyatı 0.55 krş tur, biriketin malzemesi kırmızı toprak, çimonto ve pomza dır.
kolay gelsin

Ayazkızı ve eozen81 beğendi.
selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2009, 15:32   #34
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nikomedia Mesajı Göster
Bu yazıları ve MeyveliTepe'nin sebze adaları fikrini okuduktan sonra bizde bahçemizde sebze adaları oluşturmaya karar verdik. Sebze için ayırdığımız yaklaşık 200 metrekare alana 10 tane kadar ada yapmayı planladık ve çalışmalarımız baya ilerledi. Biz 2.10x2.80 ebatlarında ponza taşı denilen kilitli taş cinsi kullandık. Hem uzun ömürlü hemde maddi açıdan oldukça uygun. Bundan sonra sizlerin fikir ve bilgilerinizi bizmle paşlaşmanızı bekliyoruz. (Tabi bu yazıyı buraya yazmakla umarım hata yapmamışımdır.)
merhaba,
birketin boş (açık kısımları) aşağıya gelirse yani toprağa daha uzun süre dayanabilir, üstüne çıktığınızda veya bir ağırlak koyduğunuzda kırılmaz ve içerisine kullanmış olduğunuz torf vb malzemeler girmeyeceği için tasarufunuz olur, kolay gelsin

alimallah ve eozen81 beğendi.
selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2009, 16:40   #35
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Teşekkürler selim 50.
Boşlukların üstte olmasının avantajı da olabilir; içine sebze bahçesi için yararlı çiçeklerden dikilebilir.

Eski 28-09-2009, 17:00   #36
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Sn.Nikomedia,

Naçizane şunları söyleyebilirim.

1. Karışımın toprak derinliği 30 santimden az olmasa iyi olur. Ayrıca 5-10 santim de malç kalınlığı olacak şekilde yer bırakmanızda fayda var.
2. Briketlerin sağladığı derinlik kaç santim resimden anlayamadım. Yeterli değil ise dipten kazarak da derinlik sağlayabilirsiniz. Bitkilerin sebze adalarında iyi gelişmelerinin en önemli sebeplerinden birisi kılcal köklerin kolayca yayılabileceği, bitkisine göre derinlerde bulunabileceği ortamı sağlamaktır.
3. Briketleri yerleştirirken delikli kısımları aşağıya gelip yastıkların içindeki toprağa yandan pencere açmasa iyi olur. Öyle olup olmadığını resimlerden çıkaramadım. Yanlarda delikler olursa nem kaybı, zararlı girişi vs. olabilir.
4. Adaların yerlerine iyi karar vermelisiniz. Bitkilerin büyüyeceği mevsimde mümkün olduğunca uzun güneşlenme süresine sahip olmalı. Her biri özellikle sabah ve akşam güneşi alırsa iyi olur.

Kolay gelsin

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2009, 18:51   #37
Ağaç Dostu

nikomedia's Avatar

Arkadaşlar çok pardon ölçülerde hata yapmışım(anormal bir hata) 1.20x3.10 bu nedenle çalışma açısındanda zorluk olmayacak.Kullanmış olduğumuz malzeme ponza blok 25x40cm ölçülerindedir. Üretim yeri Kayseri birim fiyatı 1TL dir. Bu malzemeyi seçmemizdeki neden; 100 sene ömrü olması ve hava geçirgenliği. Taşlar kendiliğinden kilitli yere sabitlemek için yer tesfiye edilip taşların oturacağı yerler hazırlandı.Böylelikle taşlar sabitlenmiş oldu. Ama aynı zamanda değişiklik gerektiğinde de rahatlıkla sökülebiliyor. Bu arada yapılan yer güneş ışığı açısındanda oldukça iyi bir konumda. Fikirlriniz için çok teşekkürler. Bu konuda daha başka fikirleriniz ve bilgilerinizle bi<i desteklerseniz çok seviniriz. Çünkü bu konuda daha acemiyiz ve ilk deneyimimiz olacak.Sizler sayesinde birşeyler başarmaya çalışacaz.

Ayazkızı ve g.c. beğendi.
Eski 29-09-2009, 13:58   #38
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Fideler büyürken toprak seviyesini kademe kademe artırmak daha kullanışlı olacaktır diye düşünüyorum. Benim şu anda zorluk çektiklerimin başında sebzeler büyüdükçe, kök boğazlarını doldursam da zamanla sulama yaparken toprağın akıp gitmesi geliyor. Sebze adası yapmak istememde ilk sırada bu yer alıyor. İkincisi de sulamanın, gübrelemenin kolaylığı.

İşlerimin yoğunluğu sebebiyle fazla uğraşamayacağımdan bu kış sebze ekmeyeceğim, hazırlıkları Mart ayı gibi yapmayı düşünüyorum.

erfeser ve Ayazkızı beğendi.
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2009, 09:36   #39
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-03-2009
merhaba,
Yazıları takip ettim ben de bazı deneyimlerimi iletmek istiyorum.Bu yaz fasülye için değişik bir düzen kurdum, (fotoğraf yollayacağım) oldukça iyi oldu.Ancak, ağırlık hesabını iyi yapamadığımdan bambu direkler bir miktar eğildi.
Ayrıca meyvelitepe ye de bu konuda daha iyi bir düzenek varmı diye sordum.
Ancak biraz önce bu yazıları okurken birden yazıların içinden çözümü buldum sanırım.
Bu konuda bana bilgi ve öneride bulunacak olursa sevinirim.
Bildiğiniz gibi fasülye bitkisi ( bu arada ben tarım konusunda uzman değilim sadece deneyimlerimi paylaşmak ve eksikliklerimi bulmaya çalışıyorum) sarmşık türü sarılıcı bir bitki. örneğin naylon ipe sarılmaz deniyor. Yer'e yaklaşık 45 derecelik açıyla yaklaşık 8 mt uzunluğunda 2 mt boyunda balıkçı ağı gersem fasülye bu ağ'a sarılır mı? Böyle bir deneme yapan var mıdır?
selamlar..

Ayazkızı beğendi.
msafak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2009, 11:09   #40
Ağaç Dostu

nikomedia's Avatar

Sayın msafak, bahsettiğiniz ağ sistemini ben salatalıklarda denedim diğer düzeneklerden daha kolay oldu yapım olarak, ayrıca kullanım olarakta rahattı.Bende bu düzeneği Rize deki köylerde görüp uygulamıştım. Ancak fasülyelerde ne derece kullanışlı olur bir fikrim yok daha tecrübeli arkadaşlar bu konuda yardımcı olurlarsa bende memnun olurum.

Eski 30-09-2009, 13:30   #41
Ağaçsever

sn.
nikomedia

Bir tek sizden cevap aldım teşekkür ederim. Bunu yapmaktaki maksadım, düz sırıklarda büyüyen fasülyelerin toplanasında karşılaşılan zorluklar nedeniyleydi.
Bunu aşmak için yazımda da belirttiğim gibi yatay olarak benzer denemeler yaptım. Ancak istediğim sonucu tam alamadım.
Geçen yazılarda bahsedilen ağ aklıma geldi. İri gözlü balık ağları bu ihtiyacı karşıyabileceğini düşündüm.
Ancak bu konuda, forumda nedense görüş bildirme ketumiyeti var sanırım. Neyse sağlık olsun. Belki birileri anlatır da bizde öğreniriz.
saygılarımla

Eski 30-09-2009, 14:43   #42
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi msafak Mesajı Göster
Yer'e yaklaşık 45 derecelik açıyla yaklaşık 8 mt uzunluğunda 2 mt boyunda balıkçı ağı gersem fasülye bu ağ'a sarılır mı? Böyle bir deneme yapan var mıdır?
selamlar..
Sn.msafak,
Balık ağı fasulyenin sarılması açısından bir sorun çıkarmayacaktır. ben hiç denemedim ancak aklıma şunlar geliyor. Fasulyeleri toplarken ağın öbür yüzünde kalanları toplayamazsınız. Mutlaka sizin de öbür tarafa geçmeniz gerekir. Sarmaşıklar ve fasulyeler ağa iyice dolanabilirler. Fasulyeleri alırken ağ biraz karışabilir. Bir de, aynı ağı gelecek yıl tekrar kullanabilmeniz zor olacaktır. Zira kurumuş fasulye dallarını ve yaprakları ağdan düzgün bir şekilde toplamanız bir hayli zahmetli olabilir. Balık ağı yerine tenis, voleybol vb. irilikte ağ kullanma imkanınız olursa bu mahzurlar ortadan kalkar.

Kolay gelsin

Ayazkızı ve eozen81 beğendi.
Eski 30-09-2009, 15:11   #43
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Ben balıkçı ağı değil ama ona benzer yapı marketlerde satılan kargalara önlem için satılan yeşil ağlardan, Bezelyeler için denemiştim. Duvar dibine ağı gerip, önlerine bezelyeri ekmiştim. Bezelyeler sarılmasına sarıldılar ama adet az olduğu halde toplamak zor oldu. Çok ta kullanışlı gelmedi bana, sevmedim açıkçası, bir daha da denemedim. Hoş Bezelyede pek başarılı olmamadım, bir daha ekmemeye karar verdim.

Bence Fasulye için en kullanışlısı burada köylülerin hazırladığı, kamışları kızılderili çadırı (başka nasıl anlatacağımı bilemedim) gibi yaptıkları yöntem. Sırıklar eğik olduğundan fasulyeler çok rahat görülüyor, fasulyeler iç kısımda sarktıklarından rahat toplanıyorlar. Hem de yerden tasarruf ediliyor bence.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2009, 17:42   #44
Ağaçsever

cevaplar ve gösterilen ilgi nedeniyle teşekkür ederim. Ağ düz değil yaklaşık 45 derece eğimli yapıyorum dolayısıyla fasülyeler yapraklardan ayrılmış olacağını düşünüyorum.Bu denemeyi ağsız sadece onlarca ip kullanarak yaptım. Ama çokta beğenmedim.
Neyse bu konuda sizleri çokta meşgul etmiyeyim..
selamlar

Eklenen Resimler

Eski 01-11-2009, 02:48   #45
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-10-2009
bütün bilgiler için çok teşekkür ederim çok işime yarayacak

citrus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2009, 02:48   #46
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-10-2009
ve yukarıdaki bahçelere hayran kaldım

citrus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2009, 18:37   #47
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Sn. MeyveliTepe, 1 m enindeki yeni adalarınızda kardeş bitkiler düzenlemesiyle kaç sıra dikim yapılabilir ? Damla sulama ile yer kaybı da az oluyor, değil mi?

Ayazkızı beğendi.
Eski 13-11-2009, 22:17   #48
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Çiçekler hariç iki sıra rahat rahat olur. Damlama sulama ile ilgisi yok. Daha çok kardeş bitkiler ile ilgili. Kardeş bitkiler biribirlerine yakın dikilebiliyor. Bu yüzden az metrekarede çok bitki ve çok ürün mümkün oluyor.

Ayazkızı beğendi.
Eski 14-11-2009, 10:47   #49
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Teşekkürler, geçen sene domateste sıralar arasında sulama kanallarına yer ayırmıştım, yer kaybım çok olmuştu.

Eski 14-11-2009, 18:50   #50
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sebze adalarının bir diğer faydası, sulama bir sorun olmaktan çıkıyor. Bizim adalarda damlama boruları vardı ama hemen hemen hiç kullanmadık.

Adalarda sadece çok su istiyen bitkileri haftada iki en fazla üç kez hortumla sulamak yetiyor. Her ada en fazla 90 saniye sürüyor. Az su istiyen bitkiler lazım oldukça diğerlerinden alıyor

Örnek olarak şöyle söyliyeyim. Haftada iki kere (bazen üç) patlıcanları ve biberleri kök bölgesinden suladığınızda iki karış ötedeki domatesler de yeterli su alıyorlar. Yani bir adanın içindekileri eşit ölçüde sulamak gerekmiyor. Daha doğrusu eşit olarak sulanmamalı. Çoğu zaman, sadece adaları çepeçevre saran kadife çiçeklerini sulayıp bıraktım. Kardeş bitkiler kendi aralarında gayet güzel su regülasyonu yapıyorlar.

Eski 24-11-2009, 09:01   #51
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Yeni uygulama ile ilgili yazıları yayınlamaya başladık. Yapılacak epey iş var. Adım adım yaptıkça yazmaya devam edeceğiz.

Ayazkızı beğendi.
Eski 25-11-2009, 09:01   #52
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Sayın Msafak, bahçeniz çok güzel, aklımda kalmıştı. Arama yaparken fasulyeler için sorduğunuz soruya uygun bir şey buldum. Maliyeti ipten fazla ama kalıcı olursa uygun olabilir.
http://healingmagichands.files.wordp...e-garden-4.jpg

Ayazkızı ve Sunayd beğendi.
Eski 06-12-2009, 21:15   #53
Ağaç Dostu

siniroluyorum's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2009
Galeri: 1
Bu da Martha Stewart'ın bahçesi düzene hayran kaldım
Topladığı sebzeler de altta

Eklenen Resimler

siniroluyorum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2009, 12:52   #54
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2009
Galeri: 5
Unhappy

Vallahi bu bölüme de hayran kaldım... Allahım ömür verirse, ben de yapacaklarımı değil de yaptıklarımı !! burada paylaşmak isterim. Hepinize kolay gelsin

Gaiagarden beğendi.
güldeste- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2009, 13:39   #55
Ağaçsever

eda123's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2009
müthiş görünüyorlar

eda123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2010, 14:30   #56
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Merhabalar,

Ben de Sn meyvelitepe'nin sebze adalarından çok etkilendim. Bu sene hobi bahçemizde bu yöntemi uygulamayı düşünüyoruz. Planımızı aşağıya ekledim. Gruplar ekilecek kardeş bitkileri gösteriyor. Bu gruplarda organik bahçecilik başlığında belirtildiği gibi rotasyon uygulamayı da düşünüyorum. Gruplardaki bitkileri henüz kesinleştirmedim.

Şimdilik elimde 4 çeşit domates (Anadolu Super Marmande-çok erkenci, Ayaş, çikolata cherry ve normal cherry), 2 çeşit biber (Anadolu Organik Yalova Çarliston,Anadolu Organik Yağlık 28 kırmızı biber), 1 çeşit salatalık (Anadolu Organik Asbadem), 1 çeşit fasulye (Anadolu Organik Askız-Nazende), Anadolu iri yapraklı İtalyan maydanoz, İstanbul iri yapraklı fesleğen-bahar tere-kıvırcık salata-ıspanak-İstanbul rokası-Antep turp, geçen seneki bahçeden kalma kadife çiçeği, ayçiçeği, dereotu, marul, semizotu, küçük yapraklı fesleğen tohumları var. Patlıcan, sakız kabak, soğan, sarımsak ve bulabilirsem GDO'suz mısır ve pembe domates de istiyorum.

Mantar hastalıkları için Power sulphure suda eriyebilir kükürt aldım. Organik tarımda kullanılabildiğini okumuştum. Umarım bundan başka bir ilaca ihtiyacım olmaz.

Farklı çeşit domateslerin-biberlerin birbirleriyle tozlaşmaması için araya kaç bitki ya da grup girmeli bilmiyorum.

Eklenen Resimler

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2010, 20:45   #57
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Sn. Vedoque kolay gelsin, kurulum aşamasını da gösterecek misiniz? Adaları hangi malzemeyle yapmayı düşünüyorsunuz?

Dün bahçede adaların yerlerine baktım, güneşten yararlanabilecek şekilde sadece üç tane ada kullanabileceğim, ölçüleri yaklaşık olarak 2*1 m olacak. Duvar dibinde kalan boşluğa da en az bir adet kompost yeri ayıracağım.

Eski 22-02-2010, 20:23   #58
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Göstermeye çalışacağım. Adaları ahşap plakalardan yapmayı düşünüyoruz. Kestireceğimiz parçalar hep aynı boy olsun diye adaların boyutlarını aynı tuttuk.

Yalnız adaların içlerini nasıl doldururuz bilmiyorum. Geçen sene 3 çuval hayvan gübresini bahçeye dağıttıktan sonra toprağı çapalayıp ekmiştik. Ama şimdi adaların içine kaliteli karışım için malzemeleri nerden bulur nasıl yaparız, neyle getirir, nasıl taşırız onu düşünüyorum.

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2010, 20:37   #59
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Adaların neme dayanması ve ekonomik olması için osb levha veya betopan kullanmayı düşünüyorum. En az dışı kadar, içini nasıl dolduracağımı da düşünüyorum, neyse ki benim adalar az.

Eski 22-02-2010, 22:18   #60
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Yeni sebze parkındaki her biri 4 metrekare 20 ada için bir palet coco-peat temin ettim. Bir palette 288 adet var. Her adaya 12 adet koyacağım. Buna ilaveten, her adaya 2 torba klinoptilolit (umdemin), 2 çuval işlenmiş sığır gübresi, yarım kilo kemik tozu, yarım kilo odun külü, yarım kilo kükürt, yarım torba leonardit, iki avuç iz element (demir, bakır, çinko, mangan, magnezyum), kalanı da bahçe toprağı olacak. Fideler yerlerine dikildikten sonra en üste 5 santim kalınlığında keçi gübresi ve çim kırpıntısından yapılmış kompost malç olarak serilecek. Fide dikiminden önce EMA ve mikoriza takviyesi yapmayı düşünüyorum.

Etiketler
sebze, sebze adası, yükseltilmiş yastık

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024