agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni3621Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-03-2010, 09:26   #121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Sn. Indomie, adalarınız gerçekten çok güzel görünüyor, devamını da fotoğraflarla paylaşmanızı bekliyoruz

Sn ggirgin, sizin kış uygulamanız da çok kullanışlı. Ankara'da olur mu bilmiyorum ama ben de kışın bir iki adayı kapatmayı düşünmeye başladım.

Ellerinize sağlık...

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2010, 10:29   #122
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aslan_k Mesajı Göster
Cocopeat Gittigidiyor'da da satılıyor, Gartengold ürünü diye geçiyor fiyatı da gayet cazip gibi. Ürün ile ilgili mesajıma gelen cevaptan alıntı
"ürünün ebatları yaklaşık 15 x 30 x 30 cm dir.ürün yaklaşık 4.2 kg dir."

Tanesi 5,90 TL
http://urun.gittigidiyor.com/CoCo-pe...24854478#kargo
Sn. aslan_k,

Verdiğiniz ilandaki satıcı 90x60x60 lık koliye sığacak (içinde 20 tane coco-peat de olan) ürünlere kargo için yaklaşık 41TL fiyat verdi. Bu arada coco-peat fiyatı da 5.70'e indi. Fiyatta dalgalanmalar oluyor, takip etmek lazım.

http://urun.gittigidiyor.com/CoCo-pe...QQidZZ25476025

Haftasonu Ankara'da Karşıyaka'daki fidecileri gezip coco-peat veya ona alternatif bir malzeme aradık. Çoğu yerde litvanya torfu (TS1) önerdiler. Steril ve kaliteli olduğunu söylediler. Ancak fiyat 250lt'si yaklaşık 50TL. Kargo olmasa coco-peat oldukça ucuz oluyor. Yerli torf ucuz ama yabani otlardan dolayı pek tavsiye etmediler.

Cumartesi günü 3 adamızı daha tamamladık. Sn indomie'ninkiler kadar güzel görünmese de iş görecekler Bahçede elektrik yok diye yedek akülü 14V vidalama makinesi almıştık. Yedek aküsünü kullanmaya hiç ihtiyaç olmadı. Bu iş için almayı düşünen varsa daha ucuza yedeksiz olanları tercih edebilir. Adaların fotoğraflarını ekleyeceğim.

Şaşırttığım ilk fideler çok sağlıklı olmadı. Tohumları ara ara ekmeye devam ediyorum.

Sofii beğendi.
Eski 23-03-2010, 11:12   #123
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi indomie Mesajı Göster
Sayın MeyveliTepe'den esinlenerek evimin arka bahçesinde benzer sebze adacıkları yapmaya çalıştım.

Sebzeler için ayırabileceğim alan 620 cm x 420 cm. yani toplam 26 metrekare. Artık bahçenin olmazsa olmazı olarak kabul ettiğim kompost kasasının yerini değiştiremediğimden, onun için rezerv ettiğim 110 cm x 420 cm, yaklaşık 4.5 metrekarelik alanı da çıkarırsak geriye 21.5 metrekare sebze alanı kalıyor.

Sebze adacıklarının genişliği 90 cm, yolların genişliği ise 50 cm. Arka duvar kısmındaki adacık ise, tek sıra pembe domates dikileceği için sadece 60 cm genişliğinde.

12 Mart günü 2.5 cm x 20 cm x 300 cm'lik çam kerestelerinden 16 adet satın aldım. Bunlardan 6 adet 90 cm uzunluğunda parça kestim. 13 Mart günü ise bütün keresteleri pinotek boya ile boyadım.

Gerek boyaların kuruması, gerek hava muhalefeti yüzünden ancak 18 Mart günü işleme başlayabildim. Ve bugün tam olmasa da bitirebildim diyebilirim.

Sebze adacıklarını oluşturduktan sonra satınaldığım bahçe toprağını adacıklara doldurdum. Kendi hazırladığım komposta, elimde mevcudu bulunan coco-peat ve perlit karışımını da ilave ederek, 4-5 cm kalınlığında bahçe toprağının üzerine serdim.

Yağmurlu havalarda adacıkların arasında rahatça dolaşabilmemiz için yollara çakıl döşedim. Sanırım güzel de oldu.

Son resimde de göründüğü gibi, herhalde bir yorgunluk birası içmeyi hakettim.

Sebze adası yapmak isteyenlere yardımcı olabilmesi dileğiyle resimlerini aşağıda yayınlıyorum.
Ben nasıl olmuş da bu görüntüleri kaçırmışım. Sevgili indomie ellerine, emeklerine sağlık. Bahçe tam keyiflik olmuş vallaha. Bu kadar düzenli olabilir mi bir bahçe ya...

Abi kitabı bu gün yarın teslim ediyorum. Anlayacağın, çok kısa bir süre sonra kapıda beni görebilirsin

Düzenleyen malbman : 23-03-2010 saat 11:12 Neden: Ekleme
malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2010, 11:46   #124
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Vakit bulup hiç bir hazırlığa başlayamadım. Önceden toprak ve OSB'ler için konuşup tek nakliyede getirmek istiyorum, alacağım yerler birbirine yakın. Cocopeat için Agromart ile görüştüm, yerine gidip alacağım, çok uzak değil. Tohumları bu hafta dışarıda, kutu yerde, örtü altında çimlendirmeye başlamayı düşünüyorum, henüz erken mi?

Havalar böyle güzelken, bahar kokuları gelirken işlere başlayamamak canımı sıkıyor, hepimize kolay gelsin.

Ayazkızı beğendi.
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2010, 18:44   #125
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
sebze

Sayın meyvelitepe, sayın indomie, sayın ggirgin,
Bu konuda yaptığınız uygulamalar, verdiğiniz bilgiler, paylaştığınız yorum ve değerlendirmeler ile bilimsel çalışmaları uygulamaya adapte ettiğiniz için şükranlarımı sunuyorum. Bilgi ve uygulamalarınızı burada paylaşmaya lütfen devam ediniz.
Bizim de hasbelkader 5 yıl önce evimizin arkasında 6 adet 230x165cm ebadında duvarlarını betondan yaptırdığım sebze adacıklarım var. Bunların 2 adedini sadece domates yetiştirmede kullanmayı düşünüyorum. Domates fideleri arasına fransız kadifesi ile fesleğen ekmeyi tasarlıyorum. Buradaki bir arkadaştan temin ettiğim 6 cins domatesi yan yana sıralarda ekmeyi düşünüyorum.
Sayın ggirgin in uygulamasını sayın meyvelitepe nin geliştirmesine uygun olarak 2 metre yüksekliğinde 25 lik polipropilen borular ile sera ve taşıyıcı olarak yerleştirdim. Sera için geç kaldım ama seneye hazırlık
Lütfen yaptıklarımın ve yapacaklarımın uygun olup olmadığı konusunda tavsiyelerinizi ve yorumlarınızı bizlerden esirgemeyiniz.
Her şey gönlünüzce olsun.

OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2010, 19:16   #126
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Fotoğraf olursa daha isabetli yorumlar olabilir. Fikir olarak gayet güzel buldum.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2010, 10:26   #127
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2009
Teşekkürler Sayın verdoque, önemli olan işlevini yerine getirmesi. Resimlerinizi de bekleriz.

Sayın malbman, ne zaman göreceksiniz diye merak ediyordum. Teşekkürler.
Her zaman bekleriz, 10-20 Nisan arası yokum biginize.

indomie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2010, 11:43   #128
Ağaç Dostu

omer.tuncer's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2008
tartesi kokopeat fiyatı burda.

http://www.e-tartes.com/urun_detay.a...547&lang=tr-TR

omer.tuncer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2010, 12:08   #129
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
İnşaat sırasında balkonların ve pencere önlerinin mermerleri değiştirildi.
Sebze adası yapımında bu mermerleri kullandık. Bugün koyun gübresi ve topladığım kestane yapraklarını karıştıracağım. Devamı için sevgili Akcan67 yi bekliyorum. Kemiktozu ve leonarditi birlikte alacağız.

Kadife çiçeği ve fesleğen tohumlarımı da ekmem lazım biran önce.

Sebze tohumlarımı ektim, inşallah sağlıklı cıkarlar.

MeyveliTepe teşekkürler, çok yardımcı oldunuz. Umarım başarırız.

Eklenen Resimler

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2010, 12:24   #130
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Bu adaların dışındaki alan boş mu kalacak?

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2010, 13:35   #131
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Sayın Cemo, mermer uygulamanız güzel. Ömürlük ve dekoratif olmuş. Ancak taşlar ve mermer ısıyı ve soğuğu içlerindeki toprağa yoğun şekilde yansıtırlar. Kenarlardaki bitkilerin köklerinin korunması bakımından içine bir kat strofor uygulanabilir diye düşünüyorum.

eozen81 beğendi.
k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2010, 13:57   #132
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uzman16 Mesajı Göster
Bu adaların dışındaki alan boş mu kalacak?
Boş alanlara bolca petunya, kadife gazanya ekilecek. Ve tabi kenarlara da başka cicekler

Eski 31-03-2010, 14:00   #133
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k_donmez Mesajı Göster
Sayın Cemo, mermer uygulamanız güzel. Ömürlük ve dekoratif olmuş. Ancak taşlar ve mermer ısıyı ve soğuğu içlerindeki toprağa yoğun şekilde yansıtırlar. Kenarlardaki bitkilerin köklerinin korunması bakımından içine bir kat strofor uygulanabilir diye düşünüyorum.
Sn K.dönmez,

Straforu dış yüzeye yapmak uygun olur yanılmıyorsam değil mi.

Uyarınız için teşekkürler.

İç yüzeye diye yazmışsınız, atlamışım.

Düzenleyen cemo : 31-03-2010 saat 14:35
Eski 31-03-2010, 14:14   #134
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Sevgili Cemo, yerin uygun, adaları rahat rahat koymuşsun, aralarındaki yürüme yolu da çok rahat, eline sağlık. Bereketli sene dilerim.

Alanım küçük ve güneşten yararlanmak için adaları çapraz dizeceğimden sadece üç sebze adam olacak. Dün nihayet bir kaç saat boşlukta OSB aldım, nakliye aracı bulmuşken yakındaki seradan toprak aldım. En zorunu becerdim, malzeme şu an bahçede, ilk fırsatta düzenlemeye başlayıp fotoğraflayacağım, henüz çimlendirme işine başlayamadım bile.

Ayazkızı beğendi.
Eski 31-03-2010, 14:33   #135
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Zor kısmı halletmişsin, gerisi gelir sevgili Kiraz. 3 adada bile bolca sebze olur üzülme.

Dizili mermerleri gören köy halkı güldü geçti hep bana. Abla mezar mı yapıyorsun dediler(
Eşim dışarıdan geldii, bu ne mezarlık gibi sök bunları dedi.
Sen ne anlarsın, bunlar ingiliz sebze adaları dedim. Artık sebze böyle yetişiyor)) diye de ekledim. Cok biliyorum ya..

Eski 31-03-2010, 14:45   #136
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Ah o meraklı komşular yok mu...Bir kompost denemesine giriştim, sormayan kalmadı.

Anlayan anlamayan yorum yapar oldu...

Sen bildiğin yolda devam et canım..aşama aşama foto ekle bize de..

Hem eldeki malzemeyi de değerlendirmişsin ne güzel.

Sendeki verimi görünce eminim onlar da başlayacak yapmaya.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2010, 16:14   #137
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-05-2009
Öncelikle Meyvelitepe adalarındaki sebleri görünce form manyağı oldum diyebilirim kaç saattir okuyorum onu bile bilmiyorum öncelikle sizi tebrik ederim ve sayenizde birçokta yararlı bilgi edindim bunun içinde ayrıca teşşekkür ederim.
Bende kendi çapımda sebze yetiştirmeye çalışıyorum geçen sene benimde sebzeler görünmeye değerdi fotolar mevcut.
Benim merek ettiğim acaba sizin karışımı adacıklar yapmadan bahçede direk toprağın üzerine tepeler halinde uygulasam nasıl olur.??
Bu sene bunu denemek istiyorum.siz ne dersiniz??

escal78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2010, 16:18   #138
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berduray Mesajı Göster

Sendeki verimi görünce eminim onlar da başlayacak yapmaya.
İnşallah diyorum. Bu acemilikle beceremeyip, bütün köye rezil olmakta var

Eski 31-03-2010, 16:43   #139
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemo Mesajı Göster
İnşallah diyorum. Bu acemilikle beceremeyip, bütün köye rezil olmakta var
Aynı korkuyu ben de hissediyorum

Mezar benzetmesi bana da yapıldı, bahçe yemyeşil olunca görmeleri lazım...

Eski 31-03-2010, 16:43   #140
Ağaç Dostu

siniroluyorum's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2009
Galeri: 1
Bizim bahçenin bir yerinden boru geçiyormuş kazarken farkettim boru olduğunu bilmediğim için neredeyse patlacaktım.Bu yüzden oraya bir ada yapmaya karar verdim.Muhtemelen bahçede yeni kesilen ağacın keresteleri kullanılacak.İnşallah bizimkileri ikna edebilirim.Yoksa yer olarak büyük kaybım olacak.

siniroluyorum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2010, 16:55   #141
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Adaları yere çakarken dikkat etmemiz gerekiyor, ucuz atlatmışsınız Siniroluyorum. Benim bahçede su boruları ve elektrik kabloları var, üstü örtülmeden fotoğrafını çekip plan üzerine çizmiştim ama yine de dikkatle çukurları kürekle açıp, kazıkları emin olduktan sonra çakacağım. Zaten altı taşlık olduğu için kazıkları vurarak çakmam zor olacak.

Eski 31-03-2010, 17:05   #142
Ağaç Dostu

siniroluyorum's Avatar

Bahçemin planını çizmeye çalıştım.Bahçem eğimli olduğu için kat kat yapmak zorundayım.En üst kısımda taşlar olduğu için oraya 70-80 cm yüksekliğinde bir duvar yapıp oraya çilek ve nane ekmeyi düşünüyorum.

Eklenen Resimler

Eski 31-03-2010, 17:16   #143
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi verdoque Mesajı Göster
Aynı korkuyu ben de hissediyorum

Mezar benzetmesi bana da yapıldı, bahçe yemyeşil olunca görmeleri lazım...
Kadifeler petunyalar acınca görürler, sebze bahcesi nasıl olurmuş. Her gecene anlat işin yoksa)
En iyisi Sn Meyvelitepenin sebze adalarının fotosunu büyütüp, bahce duvarına asmak. Bu işimizi kolaylaştırır. Anlatacağımıza gösterirdik

Denizardacan ve g.c. beğendi.
Eski 31-03-2010, 21:13   #144
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Sevgili Cemo, bahçe alanın çok güzel, sınıra sebze bahçelerine yararlı, arıları, uğurböceklerini çekecek uzun boylu çiçekler ekebilirsin; kirlihanım, altınbaşak, uyuzotu,... gibi.

Eski 01-04-2010, 11:09   #145
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Duvar dibindeki kazdığım yere güveyfeneri ekeceğim. Gayret çiçeğine arı çok geliyor, 5-6 kök diktim gayret. Kalan boşluklara da kirli hanım ve bol kadife dikmeyi düşünüyorum. Akşam safası nasıl olur, bir fikrin var mı.

Eski 01-04-2010, 11:21   #146
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Akşam sefasına hiç bulaşma. İki sene sonra akşam sefasından başka hiç bir şey kalmaz bahçende haberin ola.

bizimbahcemiz beğendi.
malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2010, 13:34   #147
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Uyarın için teşekkürler sevgili malbman

Tohum almıştım ziyan olmasın, dışarılara sacayım bitsin kendi kendine.

Eski 01-04-2010, 14:31   #148
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2010
merhaba arkadaşlar benim ufak bir bahçem var orayı düzenlemeye karar verdim.Daha doğrusu bizim koskoca bahçede bir bölümü bana verdiler) bende güzel bir bahçe yapmak istiyorum. sabah güneş alıyor. öğleden sonra hiç güneş yok ne ekebilirim bir kenarında erik ve incir ağacım var toprak çok kötü değil. bana yardımcı olur musunuz?

gypsy4153 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2010, 16:58   #149
Ağaç Dostu

siniroluyorum's Avatar

Akşam sefası benim de bahçemiele geçirdi bu sene çıktıkları gibi katliama girişeceğim)

Eski 03-04-2010, 11:50   #150
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Sebze bahçesi hazırlama işine bu mevsimde yeni başlamış biri olarak bir kaç sorum olacak.

1. Elimde cocopeat, hayvan gübresi, kemik tozu gibi malzemeler var. Bunları toprağa hangi sırayla karıştırmam en iyisi olur? Hepsini boca edip de çapalasam olur mu?

2. Bir de bu karışımı oluşturduktan sonra hemen bir şeyler ekebilir miyim yoksa bir kaç hafta beklemem iyi mi olur? (Domateslere zaman var ama maydanozu bir an önce eksem iyi olacak.)

3. Sebze bahçelerindeki kadife ve fesleğenleri direk bahçeye mi ekiyorsunuz yoksa fide halinde mi dikiyorsunuz?

Teşekkürler.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
sebze, sebze adası, yükseltilmiş yastık

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024