agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sarılıcılar (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/)
-   -   Yaban Asması (Clematis sp.) (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/4446.htm)

drhegeli 03-07-2011 14:16

Alıntı:

Voluceau ile de çiçeğin göbek yapısı hiç benzemiyor.
Clematis Voluceau
Kaynak : Magnus Johnson : The Genus Clematis 2001, Sayfa 850.

"...çiçekleri.... ilk açışlarında koyu mor-kırmızıdır, sonraları daha mor-menekşeye dönüşür. Farklı mevsim ve ışık durumlarında renk değişebilir. Arka yüzü, grimsi ve kırmızı orta damarlıdır."

Sevgili lir,
çiçeğinin bir arka yüz fotografı sanırım sorunumuzu çözecektir.

drhegeli 03-07-2011 15:36

...multiblue diye aldığım multiblueye benzemeyen clematis...

Kaynak : Magnus Johnson, The Genus Clematis 2001, Sayfa 796

"...Yapraklar tekil veya üçlü, oldukça koyu yeşil, gençken hafif bronza çalar. Yaprakçıklar şekli dar-yumarta biçimli ile mızrak biçimli arasında değişir...."

jineop 03-07-2011 15:37

2 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaşlar,
hepinize teşekkür ederim. Harikasınız diye bağırdım biraz önce. Geçen hafta çiçeğin resmini dış ortamda ve güneşte çekmiştim. Ve rengin doğru çıkmasına gayret etmiştim. Yağmurdan sonra renk braz koyulaşmış. Ve çiçeği koparıp içeride arka yüzü çektim. Önceki resmide az renklendirip tam aynı rengi birebir buldum. Şu an tam doğru oldu.
Sevgili dregeli bakın arka yüze ;)

jineop 03-07-2011 15:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi drhegeli (Mesaj 830947)

"...Yapraklar tekil veya üçlü, oldukça koyu yeşil, gençken hafif bronza çalar. Yaprakçıklar şekli dar-yumarta biçimli ile mızrak biçimli arasında değişir...."

Evet yapraklar tıpatıp böyle. Yeni tomurcuklar supriz yapıp bakalım gerçek multiblue gibi açacak mı :confused:
Teşekkür ederim.

drhegeli 03-07-2011 16:08

1 Eklenti(ler)
İnternetten bu Voluceau resmini bulabildim ve biraz büyüttüm. Kırmızı orta-damar görülebiliyor. Belki Sn nurguldk kendi çiçeğinin resmini yükler?

Sevgili lir,

sizinki güzel bir W.Nike :)

jineop 03-07-2011 16:23

Sevgili dregeli ,
çok teşekkür ederim.

Tura 06-07-2011 12:33

5 Eklenti(ler)
Clematisleri yeni yerlerine taşıdım. Oldukça süzek bir toprak ( Humuslu toprak+Cocepeat+dere kumu+toprak+keçi gübresi+ enzim)
Kök etrafına volkanik kum serdim. Semiz otu çiçeği (Portulaca oleracea) diktim. Kedi Tırnağı+karanfil+menekşe diktim.Kök kısmı sanırım oldukça serin olacak. Dal kısmı ise güneş olduğu sürece güneşte olacak.
İşte resimleri.

Eklenti 231488

Eklenti 231489

Eklenti 231490

Eklenti 231491

Eklenti 231492

Adalet Yağcı 06-07-2011 17:09

1 Eklenti(ler)
Bu sene de güzel açtılar, daha doğrusu açmışlar ben görmedim, yayla komşularım sağolsunlar fotoğraflarını göndermişler.

Açık renk olan sarılıcı türde, çiçekleri bir aydan fazla kalıyor üzerinde, rengi açık mavi ile eflatun arası.
Aynı yerde üç ayrı renk var.

Eklenti 231586

nurguldk 06-07-2011 17:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lir (Mesaj 830318)
Sevgili Gilan,
resimle aynı görünüyor. Teşekkür ederim. W. Nike yetiştiren arkadaşlara sormak istiyorum.
İlk çiçekler büyük ve koyu mor, sonrakiler bordoya dönüyor mu?

W.Nike bende de rengi değişmiyor. Voluceau nun da yeni çiçeklerini en kısa zamanda yükleyeceğim.

Sevgili Lir, sizinki diğerleri gibi çok hoşmuş :)) Benimki dolularda kırıla kırıla ufacık kaldı. Üzerinde 4-5 çiçek var sadece. Ama seneye sanırım çok daha güzel olacak herbiri..

jineop 06-07-2011 20:10

2 Eklenti(ler)
Sevgili Tura,
Bizim clematisler sizin gösterdiğiniz özen ve düzen yüzünden kıskanıp bize kapris yapacaklar...
Ellerinize sağlık. Seneye daha güzel, sonraki seneler ise sürekli bakmaktan kendinizi alamayacak ve 'Allahım bu nasıl güzellik diyeceksiniz'.
Haksızmıyım arkadaşlar...
Bu nasıl güzellik...

jineop 06-07-2011 20:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nurguldk (Mesaj 832441)
W.Nike bende de rengi değişmiyor. Voluceau nun da yeni çiçeklerini en kısa zamanda yükleyeceğim.

Sevgili Lir, sizinki diğerleri gibi çok hoşmuş :)) Benimki dolularda kırıla kırıla ufacık kaldı. Üzerinde 4-5 çiçek var sadece. Ama seneye sanırım çok daha güzel olacak herbiri..

Sevgili nurguldk,
3.senede forma girmeye başlıyorlar. Hepsi çok güzel...

jineop 06-07-2011 20:20

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi drhegeli (Mesaj 830947)

Bu şekilde mi?

jineop 06-07-2011 20:39

1 Eklenti(ler)
Gururum...
nihayet 3. yılında clematis çeliğim açtı. O bir Jackmaniiymiş..

jineop 06-07-2011 20:43

4 Eklenti(ler)
Clematis çalılarım...

jineop 07-07-2011 11:30

1 Eklenti(ler)
Hepinize çok teşekkür ederim. Sizinkiler daha güzel, daha da çok çiçeklenir inşallah.
Rouge cardinal tekrar açıyor. Tohumlarıyla birlikte...

jineop 07-07-2011 11:52

2 Eklenti(ler)
Clematis montana rubens çok sayıda yan kol vererek yaklaşık 3 metrelik alanı neredeyse doldurdu. Bu uç sürgünlerin 2 tanesini dregelinin tavsiyesiyle daldırma yaptım. Uç kısımda bozulma yok, büyümeye devam. 2 sürgünün yeri daldırmaya da sardırmaya da uygun değildi. Onları çelikledim. Montanalar kesinlikle sıcak sevmiyorlar. Yaseminlere sardırdığım montanalar yasemin çiçek kokusundan sanki rahatsız olmuş gibi yapraklarında hafif pörsümeler gördüm. Suyu arttırdım, diblerine hafif toprak ilave edip, kalın ağaç kabuğu serdim. Şimdi toparlamış görünüyorlar. Yaseminin açmasıyla meydana geldiği için güzel kokudan kendilerini kaybettiler sanırım. Sadece varsayım, böyle bir şeyin varlığına dair bir bulgu bulamadım. Suyla kısa sürede toplanmaları, su eksikliğinden olduğunu düşündürdü. Montanın yeni dallarına arkadaşlık etsin diye yıldız çadırlarını kullandım. Pek zarifler:p

drhegeli 07-07-2011 13:18

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lir (Mesaj 832514)
Bu şekilde mi?

Kırmızı daire içindeki yapraklar kitabın tarif ettiği gibi.. Mavi dairelerdekiler ise loblu yapraklar... Ben böyle bir kayda rastlamadım. C. Multi Blue yetiştiren arkadaşlar belki yaprak fotograflarını eklerler... Çiçeklerini de görmek lazım...
Eklenti 231831

Kaynaklar, C.Multi Blue'nun C.The President'in bir sport'u olduğunu söylüyor. Seslisözlük'te sport'a baktım. Mutant, hilkat garibesi diyor...:)

jineop 07-07-2011 13:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi drhegeli (Mesaj 832800)
Kırmızı daire içindeki yapraklar kitabın tarif ettiği gibi.. Mavi dairelerdekiler ise loblu yapraklar... Ben böyle bir kayda rastlamadım. C. Multi Blue yetiştiren arkadaşlar belki yaprak fotograflarını eklerler... Çiçeklerini de görmek lazım...
Eklenti 231831

Kaynaklar, C.Multi Blue'nun C.The President'in bir sport'u olduğunu söylüyor. Seslisözlük'te sport'a baktım. Mutant, hilkat garibesi diyor...:)

İlk açan çiçekler tamamiyle The presidentin aynısı;)

drhegeli 07-07-2011 13:56

1 Eklenti(ler)
Hele bu yapraklar... Loblu değil boynuzlu sanki...

acemifüsun 07-07-2011 15:07

Bizim komşu serçeler ev yapma telaşı ile geçen yıl 3 cins yayılıcı kekiğimi hiç ettiler.Geçen gün Muehlenbeckia'ye saldırdılar, onu evin içine almak zorunda kaldım. Dün de Clematisime dadanmışlar, evlerine çalı, çıpı topluyorlar ama W.Nike'ın dipten kuvvetli bir dalını kırmışlar. Bende hemen o daldan 4 çelik yaptım, bakalım bu yıl ne kadar başarılı olabileceğim?:)

jineop 07-07-2011 15:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi acemifüsun (Mesaj 832848)
Bizim komşu serçeler ev yapma telaşı ile geçen yıl 3 cins yayılıcı kekiğimi hiç ettiler.Geçen gün Muehlenbeckia'ye saldırdılar, onu evin içine almak zorunda kaldım. Dün de Clematisime dadanmışlar, evlerine çalı, çıpı topluyorlar ama W.Nike'ın dipten kuvvetli bir dalını kırmışlar. Bende hemen o daldan 4 çelik yaptım, bakalım bu yıl ne kadar başarılı olabileceğim?:)

Bol şans arkadaşım. Ben çelikleme işi için bahçemin iki arka ölü boşluğunu kullanıyorum. Gölge , humus ağırlıklı ve nemli bir bölge. Yaklaşık 75 cm kare şeklinde 2 ada tarzında. Çeliklenmede hiç zorluk çekmedim. Başlangıçta 4-5 yaprak verdikten sonra iş bitti sanıp saksıya aldım. Bunların hepsi gitti. Kesinlikle acele etmemek lazım. Beklediğim bütün çelikler sorunsuz . Yeterli kök sistemi olmadan açmadıklarını düşünüyorum. Suda kesinlikle denemeyin. Şu an vermiculit ve ponza taşı ayrı ve birlikte Akebia ile birlikte bir deneme içindeyim. Daha kısa sürede çimlenme için. Bakalım ne olacak. Sevgiler.

jineop 07-07-2011 15:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi drhegeli (Mesaj 832818)
Hele bu yapraklar... Loblu değil boynuzlu sanki...

Boynuzlu gelincik gibi, boynuzlu clematisim mi olacak???:p

drhegeli 07-07-2011 15:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lir (Mesaj 832857)
Boynuzlu gelincik gibi, boynuzlu clematisim mi olacak???:p

Yeni bir tür belki?... Kaydettirir, adınızı verirsiniz... Clematis "Lir"...:)

acemifüsun 07-07-2011 15:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lir (Mesaj 832856)
Bol şans arkadaşım. Ben çelikleme işi için bahçemin iki arka ölü boşluğunu kullanıyorum. Gölge , humus ağırlıklı ve nemli bir bölge. Yaklaşık 75 cm kare şeklinde 2 ada tarzında. Çeliklenmede hiç zorluk çekmedim. Başlangıçta 4-5 yaprak verdikten sonra iş bitti sanıp saksıya aldım. Bunların hepsi gitti. Kesinlikle acele etmemek lazım. Beklediğim bütün çelikler sorunsuz . Yeterli kök sistemi olmadan açmadıklarını düşünüyorum. Suda kesinlikle denemeyin. Şu an vermiculit ve ponza taşı ayrı ve birlikte Akebia ile birlikte bir deneme içindeyim. Daha kısa sürede çimlenme için. Bakalım ne olacak. Sevgiler.

Sevgili lir vermiculitte köklendirmede deneyimlerinizi heyecanla bekliyorum:) Çelikleri pet şişelere Baltık sphagnum torfuna, köklendirici hormona batırıp diktim. Köklerin iyice gelişmesini bu şekilde çok iyi izleyebiliyorum:) Geçen yaz da yaklaşık 1 ay iyice köklendikten sonra saksıya almıştım:) Koyu gölgede şişelerin ağzı kapalı duracaklar. En az 10 gün hiç açmayacağım , daha sonra arada açar havalandırırım.
Maalesef bahçem olmadığı için ancak bu şekilde deneyebiliyorum:) İnşallah başarılı olurum da arkadaşlarımla paylaşabilirim:) Sevgiler.

drhegeli 07-07-2011 16:47

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lir (Mesaj 832871)
Ya da Clematis dregeli, farkeden siz olduğunuza göre isim hakkı size düşer:p

Sevgili lir,
çok naziksiniz... Ama bu adı ben, sarı büyük çiçekli, yaprak dökmeyen, yediveren ve kokulu clematism için ayırdım...:)

Şaka bir yana, aşağıdakini tanıyabildiniz mi?

jineop 07-07-2011 17:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi drhegeli (Mesaj 832882)
Sevgili lir,
çok naziksiniz... Ama bu adı ben, sarı büyük çiçekli, yaprak dökmeyen, yediveren ve kokulu clematism için ayırdım...:)

Şaka bir yana, aşağıdakini tanıyabildiniz mi?

Clematis Multi Blue yeni hibridi bu. Çok ama çok güzel .

drhegeli 07-07-2011 17:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lir (Mesaj 832887)
Clematis Multi Blue yeni hibridi bu. Çok ama çok güzel .

Hibridi değil C Multi Blue sport'u :

Clematis 'Belle of Taranaki'

-------------------------------------------

Sport için Türkçe bir sözcük var mı?

Benol Hazaroğlu 08-07-2011 08:28

Multi Blue yaprağı

1 Eklenti(ler)
Bendeki yaprak modeli bu.

Benol Hazaroğlu 08-07-2011 08:45

Tomurcuğu.

1 Eklenti(ler)
Geçen sene aldığım Multu Blue bu sene açmada çok geç kaldı. Uzayan tek dalda küçük bir tomurcuk yeni oluştu. Geçen mayısta aldığımda 5 tomurcuğu vardı çok güzel katlı açtı ve mayıs sonunda çiçekleri bitti.

Dillerini çözmek çok kolay değil.

jineop 08-07-2011 20:33

Sevgili Benol Hanım teşekkürler. Benimkinin alt yaprakları böyle ama yaklaşık yarım metreden sonra bu değişmeye başlıyor. Sevgiler...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024