agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sarılıcılar (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/)
-   -   Yaban Asması (Clematis sp.) (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/4446.htm)

Nihal 15-08-2007 13:26

4 Eklenti(ler)
Clematis vitalba Giresun'da kendiliğinden yetişiyor.Kokusu olmasına karşın diğerleri kadar gösterişli çiçekleri yok.Bu resimlerde benim nette bulduklarım...

limon 23-08-2007 19:39

Kokusu nasıl Nihal Hanım. (Koku nasıl tarif edilirse)
Keskin mi kokusu hanımeli gibi mi mesela, yoksa melisa kadar yoğun mu?

Güler 23-08-2007 23:36

Benim clematislerim de kokmuyor. Yalın kat ama gösterişliler fakat kokuları yok.

limon 23-08-2007 23:47

18.06'da aldığım clematislerimi havalar çok sıcak diye saksılarından çıkarmadım. Ağustos sonu gibi ekerim diyordum. Etiketinde pembe çiçekli olanı tomurcuk vermiş, çok sevindim. Açar açmaz sizlerle paylaşırım fotoğrafını :)

abk 28-08-2007 12:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limon (Mesaj 139353)
Clematis tohumları bunlar mıdır?
Eklenti 18133Eklenti 18134

Bu soruya cevap veren olmamış ama hafta sonu rastladığım clematisten aynı şekilde tohum aldım.Acaba bunlar tohum mu?

limon 04-09-2007 18:57

2 Eklenti(ler)
Ve bugün açtı :)
Pembe değil çok açık leylak renginde, ortası pembe. Üzerinde kar kraliçesi yazıyor ingilizce.
Eklenti 20135Eklenti 20136
Akşam loş ışıkta çektiğim için rengi daha canlı gibi çıkmış. Gerçek rengi oldukça uçuk lila. Ve sadece bir tanecik açtı başka tomurcuk yok üzerinde.

Oyaman 05-09-2007 12:39

3 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi abk (Mesaj 147261)
Bu soruya cevap veren olmamış ama hafta sonu rastladığım clematisten aynı şekilde tohum aldım.Acaba bunlar tohum mu?

bu küçük gif'ler bir fikir verir sanırım.

limon 05-09-2007 12:42

Deportivo, abk adına da kendim için de :) çok teşekkür ederim bilgi için.
Siz ne zaman ektiniz tohumları? Çok güzel büyümüşler.

Oyaman 05-09-2007 22:03

Sayın Limon, kusura bakmayın açıklamayı unuttum,fotoğraflar alıntıdır.
Ancak benim Clematis tohumlarıda direk olarak ektiğim torf içinde bekliyor,yaklaşık 2 ay oldu.Ayrıca birkaç gün önce ektiklerimide buzdolabında 2 ay beklettim.Tamamıda çimlenmek üzere bekliyor.
Eyüp Beyin gönderdiği tohumlar bunlar,Mart ayına kadar ancak çimlenirmiş.Gerçekten sabır işi bu.Nette bazı araştırmalarımda Clematisin 760 günde çimlenen bazı türlerinin olduğunu öğrendim.Çelikten çoğaltmak daha kolay oluyormuş.

limon 06-09-2007 13:24

Depertivo, çelikten çoğaltmayı denemek istiyorum aslında ama dalları o kadar ince ki... Neresinden nasıl çelik alayım diye hemen her gün gidiyorum yanına, kıyamayıp bırakıyorum. Bir iki sene sonra belki dalları kalınlaşır ve çoğalır.

Aslında bir sorum daha olacak. Koyu mor renkte açan clematisimi dikeli iki sene oldu. İki adet te saksıda, yeni aldıklarım var. Biri yaz başı, biri yaz ortası, biri de yaz sonu çiçek açıyor. Şİmdi ben bunların hepsini aynı yere dikmek istiyorum. Yere daha önceden diktiğimin yerini ne zaman değiştirsem sarsılmaz?
Bu mevsim uygun mudur? ( Yerdekini, mümkün olduğunca toprağını dağıtmadan, kökünü zedelemeden almaya çalışırım.)

sukranayalp 06-09-2007 14:01

Konuşmanıza karışmış gibi olacağım sn Limon;
koyu mor clematis : c. Jackmani , yaz ortasında açar. Beyaz çiçekli c. armandii ilkbahar başında açar.Krem renkli küçük çiçekli c. cirrhosa kış sonunda açar. Beyaz mini çiçekli c. flammula yaz sonu - sonbahar başı açar. Pembe çiçekli c. montana ilkbahar sonu açar. ....

Bu durumda genel kural olarak elinizdeki tüm clematis çeşitleri için söküm ve dikim zamanınızı Şubat ayında yapmanız gerekmektedir.
Bu mevsimde yer değiştirmekten kaçının.

Ancak bitkilerin henüz gelişmediğini de yazmışsınız. Saksıda olanları bu dönemde endişe etmeden bahçeye dikebilirsiniz. Yeter ki bahçeye dikim öncesinde, bir gün önceden bol sulama yaparak toprağın dağılmasını ve köklerin açığa çıkmasını engellemeniz.Ayrıca şunu da unutmayın saksının şu ada bulunduğu çevre şartları ile bahçede dikmek istediğiniz yerin çevre şartları birbirine uygun mu? Eğer uygun değilse bitkiyi gereksiz zamanda strese sokabilirsiniz.

Son bir not daha: üzerinde çiçek tomurcuğu olan **** 2 hafta içinde çiçek açacağını bildiğiniz bitkinin yerini asla değiştirmeyin. Çiçek dönemi bitmiş olsun.

limon 06-09-2007 22:01

Çok teşekkür ederim Şükran Hanım. Yazdıklarınızı harfi harfine uygulayacağım.
Saksıdaki bitkiler de bahçede duruyor, dikeceğim yerle aynı şartlardalar. Bir tanecik tomurcuğu vardı iki gün önce açtı şimdi onun solmasını bekliyorum yere geçirmek için. Hayalim değişik zamanlarda açan clematisleri pergolanın bir ayağına sardırmak. Elfogi'nin internetten eklediği fotoğraflar güzel fikir verdi :)

Oyaman 03-11-2007 20:51

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi deportivo (Mesaj 116261)
Sevgili Eyüp bey gönderdiğiniz Clematis tohumları şu an elime geçti,tekrar tekrar
teşekkür ederim zahmetlerinize.,
Hayırlısıyla sağ salim çimlendirip bende o güzellikleri sayenizde seyrederim.

Ve aradan yaklaşık 5 ay gibi bir süre geçti, büyük bir özveri ile takip ettiğim ilk Clematis tohumu kendini gösterdi. Beş aydır büyük bir merakla ve sabırla beklediğim Clematis ' e bir şeyler olacak diye ödüm kopuyor!
Kilitli poşet içindeki çimlendirme kabında büyümeye çalışıyor, ama bundan
sonra ne yapmalıyım, tecrübesi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.
Büyük bir mutlulukla ; tohumları bana gönderen Eyüp Bey' e de çok teşekkür ederim .

Mucip Gürbüz 03-11-2007 21:29

Sevgili Depotivo; bunu bir eleştiri değilde bir uyarı kabul edin, toprağınız çok kötü o toprakta tohum çimlendirilmez, tohum elenmiş, gayet homojen yapılı, kolayca dışarı çıkabileceği bir karışım olmalı. Merak ediyorum bir adet tohum mu ektiniz, uyarımı dikkate alırsanız bundan sonraki denemelerinizde çok daha başarılı olacağınızdan eminim. selam ve saygılar.

Oyaman 03-11-2007 22:24

5 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi M.Gürbüz (Mesaj 169117)
Sevgili Depotivo; bunu bir eleştiri değilde bir uyarı kabul edin, toprağınız çok kötü o toprakta tohum çimlendirilmez, tohum elenmiş, gayet homojen yapılı, kolayca dışarı çıkabileceği bir karışım olmalı. Merak ediyorum bir adet tohum mu ektiniz, uyarımı dikkate alırsanız bundan sonraki denemelerinizde çok daha başarılı olacağınızdan eminim. selam ve saygılar.

Uyarılarınıza teşekkür ederim, ancak çimlendirdikten sonra ne yapıpta bu çok değer verdiğim Clematis' e zarar vermeden büyütmem için gerekli olan uyarılarınız olursa daha da memnun olacağım.
Foto ' da ki çimlenen tohum elenmemiş torf içinde.On iki adet tohum ektim , bunların 6 adedi sizin dediğiniz gibi elenmiş torf içinde.Diğer ekim şartları ise aynı.
Eklediğim fotoğraflar Clematis' in tohumdan üretimi için merak eden herkese bir fikir verir sanırım, saygılarımla.

Sıra ile Clematis tohumu çimlendirme :

Mucip Gürbüz 03-11-2007 22:56

Sayın Deportivo, çimlemen fide galiba iki yaprak, iki yaprak daha çıkarınca bir spatula veya yemek kaşığıyla derinden alın ve 10 cm. çapında saksıya dikin, bir süre gölgede tutun yavaş yavaş ışık alan yere alın.

Kullandığınız torf aşırı lifli olmalı, çünkü 125 nolu mesajınızda büyükçe topaklar var, onları alın saksıyı torbadan çıkarın üstüne bir parça cam koyun, gündüz açın üstünü gece kapatın ama kesinlikle kurutmayın mutlaka nemli olsun. Sprey de kullanabilirsiniz. Lifsiz torfa çakıl değil dişli dere kumu karıştırın bundan sonra. Sevgi ve saygılar.

Oyaman 04-11-2007 02:36

Sayın M.Gündüz benim duymak istediğim buydu , çok teşekkür ederim.
Tavsiyelerinize uyacağım.Selamlar.

Sergüzen 04-11-2007 21:18

Deportivo tohumların çimlendiğine çok sevindim. Benim tohumlar daha çimlenmediler.
Fideleri yerlerinden çıkarmazsanız, sanırım daha iyi olur. Bırakın bahara kadar yerlerinde kalsınlar. Yer değiştirirken kazaya uğrama olasılığı da var.

Selamlar

abk 17-12-2007 08:51

Akşam clematislerden çelik alarak ektim . Umarım tutarlar . Daha önce çelikle üretmeyi denemek isteyenler vardı . Sonuçlar ne oldu acaba ?

abk 18-12-2007 08:13

Benim de çeliklerden pek umudum yok aslında . O incecik kuru dalların yeşerebileceğine inanamıyorum bir türlü . Ama tohumlarla birlikte bir de bunu denemek istedim .

zenfree 18-12-2007 21:42

Orman Asması - Clematis Cirrhosa

1 Eklenti(ler)
Bu güzel sarmaşık hakkında bilgisi olan varsa paylaşabilir mi lütfen?

Deportivo'nun Mine Hanım'a sorduğu başlıkta farkettim. Nasıl bulabiliriz?

Bu linkte de yakın plan görünüşü var.

abk 19-12-2007 08:07

Akdeniz Bölgesinde doğal olarak yetişiyor sanırım .

Oyaman 26-12-2007 19:21

Clematis ' i tohumdan üretmek zaman ve sabır isteyen zor bir iş .
Ancak fotolarının eklediğim yaban asmasının tohumlarını takip ediyorum , tohumlarini almayı becerebilirsem isteyen arkadaşlara gönderirim.

caretta 07-01-2008 12:09

3 Eklenti(ler)
Eagle,

Clematis soğuğa karşı dayanıklı bir bitkiymiş.Bu bilgiyi okuyunca sizin işinize yarayabileceğini düşündüm :)

Eklenti 27818

Eklenti 27819

Eklenti 27820

Güler 07-01-2008 15:41

Arkadaşlar, Climatis'ler sarılacak bir duvar, ağaç veya pergola isterler. Sizin bahçenizde böyle bir durum göremedim. Kökleri derin ve gölge bir yere ekilmeyi sever, hernekadar bol su istemezlerse de bol bol güneş severler. Kışın öldü sanırsınız ama kurudu diye sakın sökmeyin o tekrar yaz ortasında başlar patlamaya.

limon 11-02-2008 13:45

3 çeşit değişik aylarda çiçek açan clematislerimi, Elfogi'nin internetten yüklediği fotoğrafta görüp hayran kaldığım şekilde, pergolamın boş kalan bir ayağının (diğer ayakların hepsinde yasemin var) dibine diktim. İkisi saksıdaydı, yeni yapraklar sürmeye başlamışlardı. Birisini iki sene önce yere dikmiştim. Bu diğerlerine göre daha gelişmişti. Yerden dikkatlice söktük ve üçünü birlikte diktik. Yerden söktüğümüzde dibinden bir çok yeni sürgün verdiğini gördüm. İnşallah istediğim gibi değişik aylarda rengarenk çiçekler açacaklar. :)

Sergüzen 11-02-2008 22:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limon (Mesaj 203350)
Geçen yaz toplamıştım biraz tohum. Adresinizi yazarsanız gönderirim. Ama çimlenir mi bilmiyorum.

Koşullar uygunsa çimlenir. Sonbaharda diktiğim (15 ad.) tohumlardan şu ana kadar sadece bir tanesi çimlendi.

celalsungur 11-02-2008 23:39

Yalova Karaca'dan 10 ytl.ye aldım. Boyu 2 metre var. Clematis Armandi galiba, üzerinde tomurcukları var.
Boy'a gitmesin diye ucundan kopardım, yan sürgün versin diye. Doğru mudur acaba yaptığım?

Güler 12-02-2008 07:35

Sevgili celalsungur, clematis ler de bir nevi sarmaşıktır. Sarmaşık dediğiniz boya gider, neden mani oluyorsunuz? O nasıl olsa yan sürgünler verir.

limon 12-02-2008 09:35

10 YTL çok uygunmuş fiyatı. Celal Bey koparmanıza gerek yok. Toprağa geçirdikten sonraki ilk sene fazla gelişim göstermiyor. İkinci sene biraz daha gürleşiyor. (Ama çok gür değil)
Üçüncü sene (bendeki bu sene 3 yaşında) hem dallarından yeşermeye başladı, hem de dipten bir çok sürgün veriyor şu anda. Bir evin bahçesinde (kaç yaşında bilmiyorum) bahçe demirlerini sarmış, yapraklanınca ve çiçeklenince (açık pembe çiçekleri var) içerisi görünmüyor. Yalnız kışın tamamen kupkuru görünen dallarını budamayın sakın. Bu aylarda yaprak vermeye başladılar ufak ufak.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024