agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni350Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-11-2018, 14:46   #391
Ağaç Dostu

nevgül's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2018
Sn EAkpınar; sağlık olsun. Umarım düzelir.

EAkpınar beğendi.
nevgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2019, 07:04   #392
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-07-2018
Merhabalar arkadaşlar. Birkaç defa madagastar yasemini aldım ama yaşatamadım bende tohumundan denemeye karar verdim.Madagastar yaseminin tohumunu hiç bir yerde bulamadım, zengarden de de tükenmiş. Acaba elinde madagastar yasemini tohumu olup benimle paylaşacak çıkar mı aranızda? Hoççakalın.

Laleşahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2020, 09:32   #393
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-10-2019
Madagaskar Yasemini Stephanotis Çiçeği

Merhaba,

Bu cicek bir senedir bende, geldiginde uzerinde cok guzel kokulu beyaz cicekleri vardi, Izmir'de balkonda bakiyorum suan. Ilkkez resimdeki gibi bir dal cikardi, kendi uzerine sardim ama dogru mu yaptim bilmiyorum. Bir suru yeni yaprak cikardi acik yesil olanlarin hepsi yeni yaprak ama hala cicek yok. Saksi mi kucuk **** salonda olsun istiyorum ozellikle ciceklendigi zaman, uygun bir cicek mi salon icin? Ciceklenmesi icin yapabilecegim birsey var mi? Solucan gubresi verdim ise yaramis gibi durmuyor, sadece yapraklandi. Yardimci olur musunuz?

Eklenen Resimler

betuloruc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2020, 09:34   #394
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi betuloruc Mesajı Göster
Merhaba,

Bu cicek bir senedir bende, geldiginde uzerinde cok guzel kokulu beyaz cicekleri vardi, Izmir'de balkonda bakiyorum suan. Ilkkez resimdeki gibi bir dal cikardi, kendi uzerine sardim ama dogru mu yaptim bilmiyorum. Bir suru yeni yaprak cikardi acik yesil olanlarin hepsi yeni yaprak ama hala cicek yok. Saksi mi kucuk **** salonda olsun istiyorum ozellikle ciceklendigi zaman, uygun bir cicek mi salon icin? Ciceklenmesi icin yapabilecegim birsey var mi? Solucan gubresi verdim ise yaramis gibi durmuyor, sadece yapraklandi. Yardimci olur musunuz?
O koyduğunuz yerde duruyorsa çiçek beklemeyin. Bol ışıklı, aydınlık bir yeriniz, varsa oraya alın. iki sulama arasında toprağın kurumasını bekleyin. Çiçekler gelecektir. Çiçekler yeni uzayan dallardaki yaprak diplerinden gelecek. Yalnız dikkat bol aydınlık, güneş demek değil.

betuloruc beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2020, 15:59   #395
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2012
Merhaba. Çelik paylaşabilecek olan var mı acaba?

polemos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2020, 12:48   #396
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
O koyduğunuz yerde duruyorsa çiçek beklemeyin. Bol ışıklı, aydınlık bir yeriniz, varsa oraya alın. iki sulama arasında toprağın kurumasını bekleyin. Çiçekler gelecektir. Çiçekler yeni uzayan dallardaki yaprak diplerinden gelecek. Yalnız dikkat bol aydınlık, güneş demek değil.
Suan cicek balkonda duruyor, aksam uzeri 2 saat bol gunes aliyor hatta direk isik diyebilirim. Yeni resim paylastim, iki yerinde tomurcuk gibi birsey var, sanirim cicek olucak, umarim oyledir

Balkonda suan keyfi yerinde gibi ama benim hayalim duvar kafesi gibi birsey alip salonda oraya sarmasik yapmakti bu cicekle. Muthis aydinlik diyemem balkon gibi ama gayet isik aliyor, olmaz mi dersiniz orada?

Eklenen Resimler

fatitoo beğendi.
Eski 04-07-2020, 20:26   #397
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Suan cicek balkonda duruyor, aksam uzeri 2 saat bol gunes aliyor hatta direk isik diyebilirim. Yeni resim paylastim, iki yerinde tomurcuk gibi birsey var, sanirim cicek olucak, umarim oyledir

Balkonda suan keyfi yerinde gibi ama benim hayalim duvar kafesi gibi birsey alip salonda oraya sarmasik yapmakti bu cicekle. Muthis aydinlik diyemem balkon gibi ama gayet isik aliyor, olmaz mi dersiniz orada?
Çiçek tomrcukları geldiğine göre yerinden halinden memnun demektir. Aynı sekilde bakkaya devam. çiçekler 3-5 gün içinde açar.
Bu bitki pek içeri bitkisi değil. normalde dışarıya uygun. Kışın içeri almak kaydıyla.Tabi benim sözüm istanbul için. Kışın 8-10 derecenin altına düsmeyen yerlerde dısarda da kalabilir.
Ben bahçede de , camekanda da yetistirdim. En iyi sonucu kuzeye bakan camekanlı balkonda aldım. Bol çiçek açıyor. Ama salon. Pek mutlu olacağını sanmıyorum. Yinede deneyin. Çiçek açması için bol ışık sart yalnız.

Sarmasıklarda en büyük sorun bir yerlere sardırmada. Sürekli üzerine çevriliyor bu da bitkiyi boğuyor. Dalaysıyla ben her martta bitkiyi kuşa çevirirdim. Yani sıkı budardım.Yeni sürgünlerden çiçekler gelir, hacim de kontrol altında olur. Unlu bite dikkat. Bu bitkiyi çok sever.

betuloruc ve PEPPE beğendi.
Eski 12-08-2020, 14:20   #398
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Merhabalar,

Stephanotis ile ilgili deneyimlerimi paylaşmak isterim. Yaklaşık olarak 5-6 yıldır bu bitki bende mevcut. Geçen sene sanırım mayıs ayları ortasında ana bitkiden (Resim1) 9 adet çelik aldım. Çelikleri aldığımda bitki henüz büyüme devresine girmemişti. Yani, yarı odunlaşmış dallardan bir çift yaprak şeklinde bir arkadaki yaprak üstünden keserek aldım. (Dikkat! hiç birinde uç yoktu) Kök hormonu sürerek hepsini irice bir saksıya çelikledim. 1 ay gibi bir sürede yeni yapraklar sürmeye başladı 3-4 yaprak daha verdikten sonra hepsini tek tek ayrı saksılara aldım tabi toprağı dağıtmadan. 1. resimde altta aldığım çeliğin bir tanesi saksıda gözükmekte. Ben stephanotisleri her kış sonbaharda kapalı terasa alırım. Mayıs ayı gibi havalar ısındığında bahçeye indiririm. bütün yaz bahçede yarı gölgede kalırlar, hemen hemen her günde sularım. Kışın 15 de bir gibi hafif sulama ile 2-3 yaprak kadar boy verdiler. Yeni çelikleri ilk baharda hepsini bahçeye alıp telledim. Uzadılar ve şu an çiçek açmaya hazırlanıyorlar. (Resim 2 ve 3)

Umarım çelik almak isteyenlere bir faydası olur.
Merhaba, cicekleriniz muthis gozukuyor elinize saglik. Izmir'de aksam gunes alan siklikla ruzgarli balkondaki yaseminin resmini onceden paylasmistim. Kisin cok ruzgarli olabiliyor ama balkon biraz korunakli, yinede acik balkon. Kisi burada gecirmesi sorun olur mu sizce? Etrafta bahcelerde ayni tur yasemini goruyorum ama genelde kuytu bolgelerde bu sebeple emin olamadim kisa dogru ne yapmam gerektigi konusunda.

Eski 17-08-2020, 19:50   #399
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Merhaba, cicekleriniz muthis gozukuyor elinize saglik. Izmir'de aksam gunes alan siklikla ruzgarli balkondaki yaseminin resmini onceden paylasmistim. Kisin cok ruzgarli olabiliyor ama balkon biraz korunakli, yinede acik balkon. Kisi burada gecirmesi sorun olur mu sizce? Etrafta bahcelerde ayni tur yasemini goruyorum ama genelde kuytu bolgelerde bu sebeple emin olamadim kisa dogru ne yapmam gerektigi konusunda.
İzmirde bir sorun olacağını sanmıyorum. İstanbulda bile uzun süre olmamak kaydıyle 4-5 derecelere dayanıyor. Bazan toprak seviyesine kadar kruyup sonra yeniden sürgün verebiliyor. ama en iyisi 10 derecelerin altında uzun uzun süre kalacaksa korumaya almak.

betuloruc beğendi.
Eski 24-03-2023, 09:03   #400
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2023
Madagaskar yaseminim için siteye üye oldum diyebilirim. 1 yıldır gelişme göstermiyor.Bu kış dışarıda soğuğa maruz kaldı ve gelişmedi. Nasıl budama yapmalıyım?

Eklenen Resimler

Düzenleyen Fatma .Ş : 27-03-2023 saat 08:03
Fatma .Ş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024