agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sarılıcılar (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/)
-   -   Stephanotis floribunda (Madagaskar yasemini) (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/8377.htm)

hkndal 03-04-2008 23:30

Stephanotis floribunda (Madagaskar yasemini)

...

Nihal 04-04-2008 17:41

Her çiçek gibi bu da çok güzelmiş.;)İsminde yasemin geçtiğine göre kokusuda vardır galiba..Yanılıyor muyum?

Harun Parlak 04-04-2008 17:52

Yaprağını dökmeyen yasemin üretimi adi daldırma ile denedim sonuç aldım. Kokusu hanım eli gibi bir kokusu var. Yerini severse 5-10 metre dırmanabiliyor.

ayhat 05-04-2008 09:34

Ben bu çiçeği anneler gününde almıştım anneme ve alırkende mum çiçeği diye almıştım, yaprakları mum çiçeği gibi aynı, çok hızlı büyüyor, gözle görülür derecede ama yerini çok sevdi, sıcak seviyor birde fıs fıs yapraklarına yapıyor annem, ya bide bi itirafta bulunayım sanırım annemi seviyor çiçekler, bana naz yapıyorlar.

Mine Pakkaner 05-04-2008 09:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hkndal (Mesaj 222623)
evet çok hoş bir kokusu var bu adi daldırma nedir acaba tekin bey ?

http://www.agaclar.net/forum/showthr...emin+%FCretimi başlığında gerekli bilgileri bulacaksınız.

Balıkcı 10-04-2008 23:04

Ben geçen sene aralık başında aldığımda çiçekliydi, bu sene hala açmadı, ha bire uzayıp gidiyor.:p

Balıkcı 11-04-2008 22:11

İnşallah.:p

ayhat 13-04-2008 15:55

Bende geçen sene mayısta aldım çiçekliydi daha açmadı, bekliyoruz.

feriha 23-04-2008 23:54

Ben uzayan dalı çembere sarmaya devam ettim Sn hkndal.

acemibahcivan 03-05-2008 23:11

bu yaseminin madagaskar olup olmadıgını nasıl anlayacagız ? gercekten güzel kokanı hiç kokmayanı var.bakımıda etkilidir belki ama cinsi nasıl ayırt edecegimiz benim gibi yeni alacaklar için önemli.:mad:

Koyu yeşil 08-06-2008 22:20

Çiçeğiniz gerçekten çok güzel, benimki de eli kulağında, açmak üzere. Resim ekleyeceğim açtığında.

abk 08-06-2008 22:29

Ne kadar süre çiçekli kalıyor acaba?

şükran ünal 01-07-2008 20:01

2 Eklenti(ler)
daha önce unlu bit hastalığına yakalanan madagaskar yasemininin tedaviden sonraki gelişimi ve tomurcuğu.

Step Floribunda 19-09-2008 13:06

Merhaba arkadaşlar,

kıskandım doğrusu sizi. Ben bu çiçeği Los Angeles' ta görmüş ve hayran olmuştum. Çok beğendiğim için de zar zor tohumunu bularak Türkiye'ye öyle dönmüştüm. Fakat şimdi onu nasıl yetiştireceğimi bilemiyorum. Tohumdan üretme konusunda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Sevgilerimle...

Nariel 27-09-2008 19:28

1 Eklenti(ler)
Ben de 2 hafta önce Eminönü çiçek pazarından bu Madagaskar Yasemini'ni normalde satılan fiyattan daha düşük fiyata aldım. Çiçekleri epey üstünde durdu ve kapanıp döküldü, aldığımda da bulunan filizi uzamadı ancak filizdeki minik yapraklar büyüdü. Bir de yeni filiz verdi. Şu an serin ve yarı gölge bir yerde duruyor, bayram dönüşü toprağını değiştirip saksısını büyüteceğim.

Çiçeklerinin kokusunun neye benzediğini saatlerce düşündükten sonra buldum, zira çok tanıdık bir kokuydu. Gece vakti saldığı yoğun kokusu aynı portakal çiçeği, gündüz saldığı hafif koku ise aynı sümbül.

Eklenti 48292

mymuberra 29-09-2008 09:32

Arkadaşlar elinde hiç Stephanotis floribunda tohumu olan varmı ? Eğer varsa ve şu kardeşinize de gönderirseniz çok mutlu olurum.

Şimdiden teşekkürler.

gulshenisa 04-10-2008 14:22

çok güzel çiçekmiş.tohumbağışlamak isteyen varsa bende isterim.

Harun Parlak 27-10-2008 19:23

3 Eklenti(ler)
Adi daldırma ile üretim

Nariel 27-10-2008 19:41

1 Eklenti(ler)
Sayın Tekin, fotoğrafını eklediğiniz bitki korkarım Madagaskar Yasemini değil..

Benim Madagaskar Yasemininin sürgünü 3 günlük yokluğumda yaklaşık 40 cm uzamış, bu nasıl iştir anlayan beri gelsin..

Harun Parlak 27-10-2008 19:52

Haklısınız yıldız çiçekli yasemin nasıl köklendirilebilir anlatmak istemiştim. Sizin yaseminin uzaması Normalde uzar zaten ama aşırı uzuyor ise sanırım iyi güneş görmüyordur.

Nariel 27-10-2008 20:03

Madagaskar Yasemini de gösterdiğiniz şekilde üretilebilir mi? Anlatımınız için teşekkürler.
Benimki bir aydır yerinde sayıyordu, 3 günlüğüne eve gittim, geldiğimde 40 cm uzamıştı. Kalorifer hafiften yanmaya başlamış yokluğumda, onun etkisi olabilir..

Harun Parlak 27-10-2008 20:37

Bir çok bitkiyi bu şekilde üretebilirsiniz.

verdoque 04-11-2008 20:39

Merhabalar,

Geçtiğimiz Cumartesi Bauhaus'tan Madagaskar yasemini aldım. Üstünde büyüklü küçüklü bir sürü tomurcuğu vardı. Daha tam açmadığı halde harika kokuyordu, sümbül gibi...Eve gelir gelmez forumu araştırdım, yazılanları okudum. Pencere önüne hem aydınlık hem kaloriferin sıcağını alabileceği bir yere koydum. Ama 4 gün oldu ve küçük tomurcuklar sararıp büzüşmeye başladı:( Sanırım arabada gelirken biraz hırpalandı. Yer değişikliği de etkilemiş olabilir. Akşamları yapraklarına su sıkıyorum azar azar. Biraz da sıvı gübreden verdim bugün. Büyümüş olan hafif açılmış tomurcuklarda sararma yok ama biraz solgun duruyorlar, yere doğru sarkmış vaziyetteler. Umarım açmadan dökülmezler. Önerisi olan var mı?

velveteen 04-11-2008 21:22

Merhaba
Benimde bir kaç hafta önce aldığım bir Madagaskar yaseminim ve aynı sorunlarım var. Üstündeki tüm çiçekleri döktü, 2 adet yapraği sarardı. Yer değişimlerinden hoşlanmıyormuş ve ısı farklılıklarından (kalorifer yaninda gündüz ve gece arasında ısı farklılığı fazla olabilirmi acaba? tamamen yorumum, henüz usta bir yasemin bakıcısı değilim maalesef :))
İçme suyuyla sulamanızı tavsiye edeceğim ve sıkı gözlem altına almanızı. Ben öyle yapıyorum, iyice huyunu suyunu anlayana kadar :)

verdoque 04-11-2008 22:31

Kaloriferden uzaklaştırdım biraz bugün belki fazla sıcak gelmiştir diye. Bizim kaloriferler merkezi sistem, çok sıcak oluyor, gece-gündüz farketmiyor. Ama çiçeklerini koklayamadan dökmesin istiyorum:(

velveteen 05-11-2008 17:56

Benden daha deneyimli kişiler cevaplayana kadar size internetten aldığım bilgileri ileteyim :)

Direk üstüne vuran güneşi sevmiyor. Sabah güneşini seviyor. Aydınlık, fakat süzülürek gelen güneş.

16 ila 28 derece da kalmayı seviyor. Baharda güçlü bir çiçeklenme için Ekim Şubat arasında bitkinin dinlendirilmesi tavsiye ediliyor. Bu dönem içinde sıvı gübre vermeyin.

Kiş aylarında (Kasım sonu, Mart başı) fazla su vermeyin. Dediğim gibi iyi suyu seviyor. Sulama için uygun zamanı parmağınızı birinci boğuma kadar toprağa batırıp, toprak kuruysa anlayabilirseniz. Saksının iyi bir drenaja sahip olduğundan emin olun. Saksıdan akan suyun içinde kalmamasına dikkat edin, tabaktaki suyu boşaltın.

Şimdilik bulabildiğim tüyolar bunlar :)

-----------------------------------------------

http://www.johnlewis.com/Magazine/Feature.aspx?Id=75#18

http://www.backyardgardener.com/plantname/pda_74f4.html

mymuberra 06-11-2008 20:17

Arkadaşlar bugün koçtaş/bornova dan madagascar yasemini aldım. Ama gariptir ki üzerindeki çiçekleri hiç kokmuyor. Sn.Verdoque, aldığı çiçeğin tomurcuklarının bile koktuğunu söylemiş. Benimkinde hiç koku yok. :(

velveteen 06-11-2008 22:26

Sorunun cevabını tam olarak bulamasamda, üzülmemeniz için bulduklarimi yazmak istiyorum.

Aynı sorunu bende yaşadım. Annem bana bu çiçeği bir süre önce hediye aldığında odaya girip çiçeği görmeden kokusundan anlamıştım, üzerinde bir kaç çiçek öbeği vardı ancak 2 gün sonra hiç birisi kokmamaya başladı.

http://forums.gardenweb.com/forums/l...24300.html?781

Bulabildiğim tek bilgi bu forumda. Çiçeklerin ilk günlerinde koktuğuna, sonradan canlı görünseler de kokularının olmadığı söyleniyor. Ama kokusuz Stephanotisi duyan olmamiş, içiniz rahat etsin.

Daha fazla bilgisi olan var ise diye oraya da sordum, bir bilen varsa burdan da cevap verir, elbet çözeriz bu sırrı :)

günebakan 06-11-2008 22:32

Madakasgar yaseminini benim bir tanıdığıma mum çiçeği diye satmışlar bende kokuyormu diye kokladım ama üzgünüm kokusu yoktu

verdoque 06-11-2008 23:38

Kokusuna vurulmuştum ama şimdi benimkiler de pek kokmuyor. Tomurcuklar açamadan dökülüyor, filizinden sararmaya başladı.:( Belki de susuz kalmıştır diye bugün bolca su verdim. Tabağına birikeni de döktüm. Bakalım ne olacak...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024