agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni350Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-02-2012, 19:15   #181
Ağaç Dostu

moso's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Teşekkür ederim Asu Hanım :-)

ahdım var, bu çiçeğe sahip olunca bol bol çelikten üretim yapıp dağıtacağım :-)))

hiç olmadı İstanbul a gidip alacağım bu çiçekten :-)))

ne zor bulunan bi çiçekmiş...

Tura beğendi.
moso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2012, 19:20   #182
Ağaç Dostu

Manolya_'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2011
Sevgili maso,
Antalyada bulamamanıza şaşırdım dogrusu.
Gerekirse ben sizin için alıp gönderebilirim, fakat isterseniz önce tropiksera Mutlu Kutlu bey ile bir görüşün. Onun serasında olabileceğini tahmin ediyorum.
Ama yoksa bile lütfen üzülmeyin, alıp size gönderebilirim.
İstanbula gelip bizzat almalıyım derseniz elbette daha iyi olur bu vesile ile belki buluşup tanışma şansımız olabilir )

Manolya_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2012, 19:23   #183
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Sevgili moso , hiç de bulması zor değil.
Hem de çok ucuz.
Çelik gönderilse bile kargo ücreti o kadar olur, ya köklenmezse!?
Buyurun buradan alın
STEPHANOTIS FLORIBUNDA KOKULU MADAGASKAR YASEMİNİ - Diğer
Saygılar.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2012, 19:23   #184
Ağaç Dostu

moso's Avatar

arada İstanbul kaçamağı yapıyorum. bi kahve içmekten de mutluluk duyarım :-)

netten tohum aldım. tohumdan yetiştirmede iddialıydım ama 2 kez denememe rağmen yetiştiremedim. aslına bakarsanız çelikten **** tohumdan yetiştirmek istiyorum. hafta içi tekrar tohum siparişi vereceğim.

Eski 18-02-2012, 19:24   #185
Ağaç Dostu

moso's Avatar

stokta yokmuş :-(

Eski 18-02-2012, 19:34   #186
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

1.Kod:27 Madagaskar yasemin,Madagascar jasmine, Stephanotis floribunda: - www.tropiksera.com/Anasayfa
2.http://www.efidanmarketim.com/MADAGA...da,PR-385.html

Eski 18-02-2012, 19:39   #187
Ağaç Dostu

moso's Avatar

teşekkür ederim sayın jezebel, hem de antalyada...

daha önce gittigidiyor dan tohum almışım 3 kez, şimdi baktım :-) stoklarında yok ama mesaj attım. tohum bulursam tohumdan, çelik bulursam da çelikten yetiştirmek istiyorum. hiç olmadı son çare satın alacağım...

tohumun çimlenmesini beklemek ayrı bi umut... çeliğin de tutmasını beklemek... şansımı zorlamaya devam edeceğim bir süre daha... 1 yıl oldu aramaya başlayalı... istanbul a gittiğimde yenibosna koçta a bakmıştım umudu kesip, bari satın alayım diye. şans ya orda da yoktu. zamanım kısıtlı olduğu için başka yerlere bakamamıştım

ilginiz için çok teşekkür ederim.

Eski 19-02-2012, 08:24   #188
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Sadece bulunmaz olmadığını göstermek istedim, eğer gerçekten istiyorsak

Eski 19-02-2012, 18:01   #189
Ağaç Dostu

moso's Avatar

haklısınız sayın jezebel, olmaz ya da bulunmaz diye birşey yok...

yanlız gerçekten istiyorum da, tohumdan ya da çelikten yetiştirince başka bi kıymeti oluyor... inadım o yüzden... çimlenmesini, filiz vermesini beklemek... şu ana kadar çelikten ve tohumdan bir sürü çiçek ya da sebze yetiştirdim... tadı başka :-)

3 kez tohum siparişi verdim. toplam maliyeti 30 tl civarı... olmadı... biliyorum garip gelecek ama yine tohum siparişi vereceğim şayet bulabilirsem :-)

Eski 20-02-2012, 13:27   #190
Ağaç Dostu

münevver's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhan Özbilgiç Mesajı Göster
Marmara Forum Bauhaus' ta yaklaşık on gündür satışta var. Bu gün makinam yanımdaydı, fiyatını fotoğrafladım.

Eklenti 269691

Bu gidişe ben de alcam..
Gök görmediğin oğlu olmuş tutmuş biyerini koparmış

Ben de öyle fazla sevgiden öldürdüm galiba bitkimi..
Hiç canlılık alameti yok. Bu krizim devam ederse dayanamayıp alcam galiba yeniden..
Hevesim kursağımda kaldı yahu..

Tura beğendi.
münevver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2012, 14:06   #191
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Münevver Hanım;

Dün değiştirme amacıyla yine gittim. Tabi ne amaçla gidersen git, ''Bahçe Dünyası'' na girmemek olmaz.
6-7 tane daha satışta duruyordu.

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2012, 13:51   #192
Ağaç Dostu

münevver's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu Mesajı Göster
Çok kolay sn. nuzel,

siyahlaşmış keçi gübresi ve bahçe toprağını yarı yarıya karıştırıp kullanın. %15-25 arası perlit kattığınızda bu karışıma stefanis bayılıyor ve kuduruyor. İstediğiniz bir zaman saksı değişimi yapabilirsiniz. ideal ölçü 17-20 lt.

Saygılar.
Tavuk gübresi de aynı işlevi görür mü acaba?

Eski 01-04-2012, 11:34   #193
Ağaçsever

muge's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2006
Stephanotis floribunda İstanbul K.çamlıca daki fidanlığımızda 100 adet civarında satışta var. Stephanotis floribunda severleri bekleriz. Osmanlı Bahçesi Fidanlığı. Müge Karaali

polemos beğendi.
muge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2012, 16:53   #194
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-10-2010
Madagaskar Yasemini

Mutlu Beyden aldığım yasemini galiba kaybediyorum. sanırım sadece torf olması buna sebep oldu. şimdi budadım. yeni toprak hazırladım. ama perliti bulamıyorum. perlit yerine başka ne kullanılabilir? yaşatamam diye korktuğumdan istanbul dan gelen bir arkadaşıma madagaskar yasemini söyledim gelirken getirdi bana. böylelikle çiçeklerin açmış halini ve kokusunu öğrenmiş oldum. diğer yasemini de balkona aldım. onuda yaşatıcam mutlaka.

Eklenen Resimler

esracer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2012, 14:19   #195
Ağaç Dostu

musbet's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2011
Benimde artık bir madagaskar yaseminim oldu çok hoş bir kokusu var,
izmit baumaxdan 20 tlye aldım inşallah yaşatabilirim.

musbet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2012, 20:26   #196
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2011
Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esracer Mesajı Göster
Mutlu Beyden aldığım yasemini galiba kaybediyorum. sanırım sadece torf olması buna sebep oldu. şimdi budadım. yeni toprak hazırladım. ama perliti bulamıyorum. perlit yerine başka ne kullanılabilir? yaşatamam diye korktuğumdan istanbul dan gelen bir arkadaşıma madagaskar yasemini söyledim gelirken getirdi bana. böylelikle çiçeklerin açmış halini ve kokusunu öğrenmiş oldum. diğer yasemini de balkona aldım. onuda yaşatıcam mutlaka.

normal bahçe toprağına ekseniz olur torfda uzun süre kalmasın
benim yasemin dışarıda hırpalandı baya bu sene baya soğuk geçti çiçek açarmı bilmiyorum sürgünleri 2 mt kadar uzamıştı

aukesen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2012, 13:57   #197
Ağaç Dostu

münevver's Avatar

Çelikten köklendirmeye çalıştığım yukarıda resimleri görülen sevgili yasemincağız öldü.
Tam altı ay durdu ve o kadar inatçı ki hiç kök girişiminde bulunmadı utanmaz.
Bardak durduğu yerden düşmüş, toprağı dağılmış. O zaman gördüm hiç kök olmadığını. Ve artık 6 aydan uzun süredir beklediğimden sabrım da kalmamıştı.Son verdim acısına...gıcık oldum yahu..

Allahtan kışın ölümün kıyısından dönen saksıdaki köklü bitkim uyandı.. O çeliğe kalsak, ölme eşeğim ölme...

Eski 03-05-2012, 14:41   #198
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi münevver Mesajı Göster
Çelikten köklendirmeye çalıştığım yukarıda resimleri görülen sevgili yasemincağız öldü.
Tam altı ay durdu ve o kadar inatçı ki hiç kök girişiminde bulunmadı utanmaz.
Bardak durduğu yerden düşmüş, toprağı dağılmış. O zaman gördüm hiç kök olmadığını. Ve artık 6 aydan uzun süredir beklediğimden sabrım da kalmamıştı.Son verdim acısına...gıcık oldum yahu..

Allahtan kışın ölümün kıyısından dönen saksıdaki köklü bitkim uyandı.. O çeliğe kalsak, ölme eşeğim ölme...
Sayın Münevver Hanım,
Ne yazık ki çeliği zamansız köklendirmeye çalışmışsınız. Halbuki Stephanotisten şimdi tam çelik alma zamanı. Ancak önceki mesajlarımda belirtmistim, yeni süren yapraklardan değil bir yıl onceki yarı odunlasmıs yeşil dallardan, üzerinde bir çift yaprak olacak sekilde (8-10 cm lik parçalar şeklinde) keserek direct toprağa (torf toprak perlit karışımı) çeliklerseniz firesiz kökleneceğini göreceksiniz. Iba (köklendirici hormon) da kullanırsanız tabi çok daha garanti olur.

anarius ve Ametistt beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2012, 09:19   #199
Ağaç Dostu

münevver's Avatar

Sn Musk,
Ne kadar sürede kökleniyor?

Bu sene saksıda olan yaseminimi seneye anlattığınız gibi çoğaltacağım. Çok teşekkürler.

Eski 04-05-2012, 10:06   #200
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi münevver Mesajı Göster
Sn Musk,
Ne kadar sürede kökleniyor?

Bu sene saksıda olan yaseminimi seneye anlattığınız gibi çoğaltacağım. Çok teşekkürler.
Ben bu mevsimde stephanotisleri dış ortama çıkarır fazla dallarını budarım. Budadiğim bu dalları da yine dış ortamda dediğim şekilde keserek ayrı ayrı veya toplu halde çeliklerim. iki çift yeni yaprak çıkarınca toplu halde iseler ayırırım tabi mümkün mertebe topraklaını dağıtmadan. Bu yeni yaprak verme süreci 1-15 ay gibi diyebiliriz.

polemos ve anarius beğendi.
Eski 10-06-2012, 08:22   #201
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Sn.Musk dış ortamda nasıl bir konuma yerleştiriyorsunuz? Gölge, yarı gölge, güneş?

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2012, 10:04   #202
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Sn.Musk dış ortamda nasıl bir konuma yerleştiriyorsunuz? Gölge, yarı gölge, güneş?
Sayın Limon.
yarı gölgede tutarım, iri bir saksının eteğinde vs olabilir ...

limon ve polemos beğendi.
Eski 30-06-2012, 03:31   #203
Ağaç Dostu

aydam's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2012
işte durum bu gayet saglıklı çelikten çoğalmayı düşünüyorum ne dersiniz

Eklenen Resimler

aydam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2012, 08:18   #204
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Merhabalar,

Geçtiğimiz hafta kısa bir İtalya-Sardunya Adası seyahatim oldu ve orada yazlık evlerin bahçesinde gördüğüm Madagaskar Yaseminleri beni şoka uğrattı. Demir parmaklıklara sarılmış metrelerce uzunluğunda ve çok gür bitkilerin üzerleri yüzlerce tomurcukla doluydu (fotoğraf da ekleyeceğim.)

Biz evlerde yalan yanlış yetiştireduralım; millet bahçesine bu bitkiden çit yapmış Benim tam 3 yıldır açmayan bir Madagaskarım var; yeşilliği bol ama tek tomurcuk yok. Silifke'de evin içinde yaşıyor.

Her zaman diyorum; bitkilerde olay iklimde bitiyor. Yaşadım, gördüm. İklimi sevmeyen bitki; toprağı suyu %100 doğru da olsa sağlıklı ya-şa-mı-yor..

(Bu arada adanın ikliminden bahsedeyim; her ne kadar ada Akdenizde yer alıyor olsa da enlemin daha kuzeyde olması sebebiyle iklim daha serin. Her daim hafif esintili, aşırı nemli değil, gece-gündüz sıcaklık farkı var. Bizim ege sahillerinin iklimine benzettim.)

Eklenen Resimler

Düzenleyen Nariel : 12-07-2012 saat 12:29
Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2012, 11:32   #205
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Yaz sıcaklığı sorun değil de bizde kışlar sorun yaratıyor. Ne olurdu tüm güzel bitkiler en azından -10 a dayansaydı?

Yapı marketten 2-3 ay önce aldığım tele dolanmış Madagaskarı evelsi gün özgürlüğüne kavuşturdum. Garibimi telle sardıkları yetmemiş bir de çingenelerin kesme çiçekleri sardığı gibi incecik iple sarıp sarmalayıp boğmuşlar. Önce cerrah edasıyla iplerden kurtardım, sonra da telden. Yarı gölge nispeten kuytu bir yere direkt toprağa geçirdim. Kışın bir dergide rastladığım pratik serayı uygulayacağım. Sardunyakiler kadar büyürse ona özel sera yaparım.

agozce ve lilpar76 beğendi.
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2012, 22:56   #206
Yeni Üye

Clia's Avatar

Giriş Tarihi: 26-07-2012
Merhaba, bu forumdaki ilk mesajım.

Bu bitkiyle ilgili danışmak istediğim bir şey vardı.
Son bir senede epey yer değiştirmek durumunda kaldı. Bundan önce direkt ışık almayan bir iç mekanda bulunuyordu, ne çiçek açıyordu ne de gelişiyordu ama durumu gayet iyiydi. Sonra bitkiyle ilgili araştırma yaptıktan sonra onu aydınlık, direkt güneş ışığı almayan ve sıcak bir mekana aldım. Mekanı sevdi ve hızla yeni sürgünler verdi ve tellerden yaptığım saksısındaki çardağını sarmaya başladı. Yine çiçek yoktu. Fakat sonra bütün yaprakları kumlu diye tabir edebileceğim bir soluk renge bürünmeye başladı. Yaprakların o güzelim yeşil tonu sadece yeni sürgünlerde görülüyor, onlar da büyüyünce tekrar kumlu bir renk ve solgun bir hal alıyorlar.

Saksını büyütmüştüm, 1.5 metrelik bitki için 40cm saksı kullandım. Toprak olarak torfumsu hazır saksı toprağı kullandım, ve kullandığım büyük miktardaki yeni toprak yüzünden bitkiye 1 senedir gübre vermedim. Aldığım günden bu güne de dinlendirilmiş musluk suyuyla sulandı.

Şimdi bitkinin asidik bir toprak gereksinimi olduğunu öğrendim. Yapraklarda gözüken bu kumlu sararmanın sebebi, toprakta biriken kireç yüzünden yükselen ph değeri olabilir mi?

Clia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2012, 00:06   #207
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Sn. Clia yapraklardaki kırmızı örümcek hastalığı ...İlaçlama yapmalısınız. Ve ara ara hastalık oluşmadan. Bu bitki içerde çok kolay örümcekleniyor.

İlaç olarak hastalanmadan kükürtle ilaçlama yapabilirsiniz ama hastalandıktan sonra kükürt işe yaramıyor. Daha güçlü bir kimyasak gerekir.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2012, 20:32   #208
Yeni Üye

Clia's Avatar

agozce ilginize teşekkür ederim.
Madagaskar yaseminimin bir yaprağın yakın çekim fotosunu koyayım dedim, emin olmak için, belki kırmızı örümcekten değildir diye.
Ama netteki görsellerden gördüğüm kadarıyla galiba kırmızı örümcek.

Eklenen Resimler

Eski 30-07-2012, 21:24   #209
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Kesinlikle..İmkanınız varsa dışarıda-balkonda yarı gölge bir yere koyun...İçerde hep böyle oluyor ve açmıyor..

Düzenleyen agozce : 31-07-2012 saat 19:54
agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2012, 19:27   #210
Yeni Üye

Clia's Avatar

Öyle yaptım, birkaç aydır balkonda duruyor. Aydınlıkta ama direkt güneş ışığı almıyor.
Kapalı alanda durduğu sırada hemen yanındaki duran benjamin de etkilenmiş olmalı ki onun da yapraklarında aynı izleri görüyorum.

Kırmızı örümcek için yabancı kaynaklarda bir araştırma yapayım. Çözüm bulursam burada paylaşacağım.

agozce beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024