agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni350Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-04-2009, 12:01   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-01-2008
Galeri: 6
Bilgiler için çok teşekkür ederim. Saksı değişimi yapmamıştım. Ancak bir haftadır çiçeğimde ciddi bir hareketlenme var. Bundan dolayı çok mutlu oldum Birden yapraklar çıkarmaya başladı. Böylece 6 yeni yaprağım oldu Hatta boğumlarından da filizler veriyor. 6 ay boyunca hiç kımıldamayıp bir haftada 6 yaprak vermesi gerçekten çok şaşırtıcı. Sanırım sıcaklar ile alakalı bir durum. Havalar ısınmaya başlayıp güneş yüzünü gösterince çiçekte kendine gelmeye başladı. Gerçi kışında aydınlık ve ılıman bir ortamda duruyordu ama demek ki bu ısı ve aydınlık yeterli gelmemiş. Sayın denizakvaryumu'nun belirttiği toprak durumunu bilmiyordum. Saksı değişimini hemen yapmak istemiyorum. Resimerde hep küçük saksılarda bakılıyordu. Bende seneye değiştiririm diye düşünmüştüm. Bu nitelikteki bir toprağı nasıl bulabilirim.

Gatay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 12:59   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Bauhausda satılan açelya toprağı işinizi görür gerekirse normal torfla karıştırırsınız.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 15:01   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-01-2008
Galeri: 6
Çok teşekkür ederim. Toprak yapısı gerçekten de açelya toprağını andırıyor. Saygılarımla

Gatay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2009, 21:31   #64
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Madagaskar yaseminim zar zor epey gelişti ama şimdi 14 saat süren bir yolculuğa çıkmak zorunda Yolculukta bunu kaybedeceğimden korkuyorum, kendi etrafına sararak boyunu kısaltıp öyle taşıyacağım. Yerini de sevmişti, ya bir daha kendini toparlayamazsa

Eklenen Resimler

turkankaragoz beğendi.
Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2009, 10:49   #65
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Çok güzel büyümüş madagaskar yasemininiz. Maşallah. Mum çiçeği kadar nazlı bir tür olduğunu sanmıyorum ben. Güzelce saksısına sarın, zedelenmeyecek bir yere koyun. Bendeki de baharla birlikte coştu ama çiçeklerini göremedim, umarım gelecek bahara.

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2009, 10:21   #66
Yeni Üye

Qria's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Gerçekten muhteşem bir çiçek ben bir iş yerinin önünde gördüm bu çiçeği kaldırım kenarında duruyor ve çok güzel çiçek açmışlar köklendirme şansım olurmu acaba küçük bir dalından istemeyi düşünüyorum.
Bu arada bouhouse koçtaş gibi yerlerde bitkiler güzel görünsün ve bol çiçekli olsun diye basıyolar hormonu, garibanlarda satın alınıp eve geldikten sonra ya ölüyorlar ya da uzun süre kendilerine gelemiyorlar, (bu arada bu bir duyum, bir uzman görüşü değil haberiniz olsun)

Qria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2009, 13:14   #67
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Madagaskar yaseminim bir dünya çiçek tomurcuğu veriyor bu ara. Çiçekler tam açsın resimlerini paylaşacağım. Birara güllere dadanan böcekler istila etti yaprakları, ondan önce de deli gibi unlu bitle mücadele ettim. Hepsinden kurtardım bitkimi sonunda. Yakın bir zamanda umarım çiçeklerini de göreceğim. Merak ettiğim yeşil olan yapraklar eski yaprak olsun yeni yaprak olsun ara ara sararıyor ve dökülüyor. Acaba çok sıcaklardan mı etkileniyor bol bol da sulamaya çalışıyorum. Bir bilgisi olan var mıdır acaba?

Eski 21-06-2009, 10:19   #68
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Sevgili İlkin, ara ara yaprak sararıp dökülmesi benimkinde de oluyor. Bazen yeni çıkan yaprak sararıyor, bazen de en eskilerden.

Benimki 14 saatlik yolculuktan sonra yeni evine geldi. Sarılacak yer henüz oluşturamadığım için sandalyelerin üzerine yatay olarak gelişigüzel bırakmıştım. Acaba kuruyacak mı derken coştu Tam 4 yerinden yeni sürgün verdi

(Bu arada benim bir teorim de kanıtlandı bana göre. Bu tür sarılıcıların dallarını yatay konuma getirdiğimiz zaman yaprak koltuklarından sürgünler vermeye başlıyor. Daha önce de begonvil ve hanımelimde olmuştu bu olay, dik tutunca boya gidiyor; yatay koyunca yukarı gitmesi için yeni sürgünler veriyor.)

Eklenen Resimler

turkankaragoz ve saisha beğendi.
Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2009, 11:07   #69
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Sevgili Nariel, yaseminin yolculuğu sağsalim atlatmasına çok sevindim. Bir de bol yaprak vermeye başlamış, harika... Benim madagaskar yaseminin çiçekleri bu sabah açmaya başladı, hafiften de kokusu yayılıyor. Akşam bir çay yapıp yanında oturacağız bakalım balkonda. Sabah güneşi alan bir yere koydum onu. İnternette gezinirken çok güzel bir resme rastlamıştım, onu da burada paylaşmak istiyorum. Umarım bu kadar bol çiçekli hallerini görürüz.

Name:  stephanotis2gd.jpg
Views: 14889
Size:  70.8 KB

Eski 26-07-2009, 22:46   #70
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Buda bendeki

Name:  eflan 009.jpg
Views: 2829
Size:  51.8 KB
Name:  eflan 013.jpg
Views: 2682
Size:  31.9 KB

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2009, 22:56   #71
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Oguzhan, yaseminin çok güzel açmış. Artık doya doya kokluyorsundur.

Oğuzhan beğendi.
eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2009, 15:52   #72
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Keşke kokusunu da gönderebilsem

Name:  000_0001.jpg
Views: 2932
Size:  35.3 KB

Name:  000_0003.jpg
Views: 3566
Size:  35.8 KB

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2009, 22:46   #73
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Sanırım ben de bir sorun var, benim ki niye açmadı yahu Sevgili İklimsiz ve Oğuzhan hangi koşullarda büyütütorsunuz madagaskar yasemininizi?

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2009, 22:57   #74
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Sebo benimki mutfakta bol ışıklı cam kenarında duruyor.Toprak kurudukça suluyorum.Asitli toprak seviyor.

Eski 02-08-2009, 23:00   #75
Ağaç Dostu

Benimkide camın dış tarafında duruyor bol bol güneş ışığı alıyor, üst balkona ip bağlayıp ona sardırdım. Saksısıda Eylem ablanın gönderdiği saksı fırsat bulup değiştiremedim. Umarım açar bir an önce hayran olduğum kokulu bitkilerin arasında ilk sırada kendisi çünkü...

Sevgiler

Eski 03-08-2009, 07:06   #76
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Sebahattin, sana gönderdiğim madagaskar yasemini birkaç ay evvel çiçekli idi. Çiçeklenmesi için; biraz güç toplaması lazım. Gerçi birkaç ay evvel çiçekli olanlardan sadece bir tanesi birkaç çiçek açtı.

Eski 03-08-2009, 07:22   #77
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2009
Çok güzel bir bitki imiş. Kokusu da güzel dediğinize göre ******* yetistirmeye değer. Acaba tohumu nasıl bulabiliriz.

isolet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2009, 08:32   #78
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi isolet Mesajı Göster
Çok güzel bir bitki imiş. Kokusu da güzel dediğinize göre ******* yetistirmeye değer. Acaba tohumu nasıl bulabiliriz.
Tohumla yetiştiğini görmedim duymadım. Çelikten ise daldırma usulü köklendikten sonra ana bitkiden ayırılır ise daha garanti olur.

Eski 17-08-2009, 15:41   #79
Ağaç Dostu

nuzel's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Benim yaseminimde açıyor.

Eklenen Resimler

turkankaragoz beğendi.
nuzel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2009, 12:52   #80
Ağaç Dostu

lastmohikan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2009
benim yaseminin yanına bir kaç değişik yasemin cinsi ekeceğim değişik bir görünüm olsun istiyorum ama bendeki de beyaz geniş yapraklı olan ful yasemin ,sanırım başka renklere bakacağım

lastmohikan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2009, 22:31   #81
Ağaç Dostu

nuzel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Bu bitkinin daha sonra ölmesine neden olan sebep; büyük saksıya geçirirken uygun toprak kullanmamaktan kaynaklanıyor.

Madagaskar yasemini

5.6 to 6.0 (acidic)
6.1 to 6.5 (mildly acidic)

ph lı toprak ister.Bu bitkiyi normal torfa dikip ardından da kireçli suyla sulamak idam fermanını imzalamaktır

Kokusu ise çok keskin tarçını andırır.Yoğun olarak geceleri ve çiçek ilk açtığı 3-4 gün içinde olur.Sonradan çiçekler bozulmasa bile koku kaybolur.

Kokusu muhteşem tanımlamasını hak edecek kadar güzeldir.

Arkadaşlar ben çiçekleri geçince yaseminimin saksısını değiştirmeyi düşünüyorum.Denizakvaryumunun söylediği ayarda toprağı nasıl ayarlayabilirim.Yardım....

Eski 17-09-2009, 22:24   #82
Ağaç Dostu

gulshenisa's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2008
Arkadaşlar benim madagaskar yaseminimin yaprakları saramaya başladı canlılıklarını kaybediyor gibi ne yapmalıyım ?

gulshenisa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2009, 23:02   #83
Ağaç Dostu

Çok sevdiğim heycanla aldığım madagaskar yaseminimi bir türlü başedemediğim kırmızı örümcek yüzünden kaybettim Sevgili gulshenisa bende de ilk önce yapraklar sararıp canlılıklarını kaybetmişlerdi. Dikkatli olun kırmızı örümcek olabilir sizinki de...

Eski 17-09-2009, 23:22   #84
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Geçmiş olsun.Gövde sağlamsa yeni filizler verir.

Eski 18-09-2009, 07:25   #85
Ağaç Dostu

lastmohikan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2009
düzelir;
inatçıdır. tepesini yediler ,yaprağını soldurdular genede ölmedi.

lastmohikan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2009, 15:22   #86
Ağaç Dostu

nuzel's Avatar

Thumbs down

Benim soruma cevap verecek kimse yokmu?

Eski 30-09-2009, 15:28   #87
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Çok kolay sn. nuzel,

siyahlaşmış keçi gübresi ve bahçe toprağını yarı yarıya karıştırıp kullanın. %15-25 arası perlit kattığınızda bu karışıma stefanis bayılıyor ve kuduruyor. İstediğiniz bir zaman saksı değişimi yapabilirsiniz. ideal ölçü 17-20 lt.

Saygılar.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nuzel Mesajı Göster
Arkadaşlar ben çiçekleri geçince yaseminimin saksısını değiştirmeyi düşünüyorum.Denizakvaryumunun söylediği ayarda toprağı nasıl ayarlayabilirim.Yardım....

polemos beğendi.
Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2009, 08:57   #88
Ağaç Dostu

nuzel's Avatar

Teşekkürler Sayın Mutlu Kutlu

Eski 14-01-2010, 01:41   #89
Ağaçsever

aslinin_asli's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2009
bu çok güzel çiçeğin tohumundan bende rica ediyorumne olurbanadagönderirmisiniz

aslinin_asli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2010, 03:01   #90
Yeni Üye

Erdinc_ist's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2007
Merhaba bu yaseminle ilgili birkaç not vereyim aklınızda yer etsin ;

İklim Özellikleri:
Bitki gelişme döneminde en az 18 C, kışın ise 12-15 C sıcaklığa gereksinim gösterir, ancak 10 C’dir. Yüksek orantılı nem % 75-80 ister. Aydınlık yarı gölge yerleri sever. Bitki doğrudan güneş ışığından korunmalıdır.

Üretimi; çelikle yapılır. Çiçeksiz yan sürgünlerden alınan 10 cm uzunluğunda ve bir çift yaprak taşıyan çelikler Nisan-Haziran ayları arasında hazırlanır. Alınan çelikler hacim olarak eşit miktarlarda turbave kumun karışımına dikilirler. Ortam sıcaklığı tutulduğu taktirde 5-6 hafta içerisinde köklenme gerçekleşir.

Gübreleme ; Her 3 yılda Mart ayında yapılır. Mayıs-Eylül arası haftada bir kez çiçekler görünmeye başlayınca potasyumca zengin 1-2 g/l kompoze gübre verilir.

Sulaması ;Büyüme sırasında (Şubat-Ekim) bitkilere bol su verilmeli, nemli bir hava sağlanmalı, yapraklara sık sık su püskürtmelidir. Kışın saksı toprağı hafif nemli tutulmalıdır.

Budama;Tüm zayıf sürgünler Şubat ayı sonunda kesilerek uzaklaştırılır. Çok fazla boylanmış bitkilerin ana sürgünleri yarısına, yan sürgünleri ise 7.5 cm kadar yine Şubat ayı sonunda kesilebilir.

Hastalık ve zararlıları ;
En önemli hastalığı Tomurcuk Dökülmesi; zararlıları ise Kabuklu ve Unlu Bitler’ dir.
Tomurcuk dökülmesi; Bazı koşullarda bitkilerde çiçek tomurcuklarının oluşmasına rağmen açmadan döküldükleri gözlenir. Bunu nedenleri; Saksı toprağının çok nemli tutulması ve çok kuru kalması Azotça zengin gübreleme sonucu sağlanan hızlı gelişme, fosfor noksanlığı, Doğrudan güneş ışığının altına bırakılması, yüksek ve düşük sıcaklık, ani sıcaklık değişmeleri, bitkinin çok gölge yerlerde bırakılması, Hava orantılı neminin düşüklüğü Tomurcukta olan bitkinin yerinin değiştirilmesi, Yetersiz havalandırma ve cereyana maruz bırakma Yaprak lekesi; Genellikle yaşlı yapraklarda görülür. Lekelerin üzeri duman rengi fungal rengi örtü ile kaplıdır.

Kabuklu bitler; Koşnil adı da verilmektedir. Vücutları çıplak ya da mumsu bir tabaka ile kaplı olabilmektedir. Oldukça kalın kabuklu veya örtülü olabilir.Renkleri sarımsı, kahverengi, beyaz, gri, donuk kırmızı ve siyah olabilir. İnce uzun hortumuyla bitkinin yaprak ve saplarını sokarak bitki öz suyunu emerek beslenir. Salgıladıkları tatlı madde sayesinde fumajin mantarlarının çoğalmasına neden olur. Yapraklar sararır, kurur ve dökülür. Mücadelesi, Azinphos-methyl 25, W.P.(Su ile karışabilen toz halinde), 10/1 doz 20 g preparat Methidathion 40, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 7.5 cc preparat, Chlorprifos-ethyl 48, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 10 cc preparat, Ethion 48, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 15 cc preparat, şeklinde etkili olan ilaçların uygulaması yapılmalıdır.

Unlu bitler; Kabuklu bitlerle akraba olmalarına rağmen süs bitkilerindeki önemleri dolayısıyla farklılık göstermektedir. Sarımsı renkte olan vücudun üzeri una benzer mumlu maddelerden oluşmuş bir örtü tabakasıyla kaplı olduğundan beyaz renkte görünür. Kabuklu bitlerle bitkilerde benzer zararlar göstermeleriyle birlikte ilaçlarla mücadelesi şu şekilde yapılmaktadır; Azinphos-methyl 35, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 10 cc preparat, Dichlorvos 50, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 20 cc preparat, Diazinon 20, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 20 cc preparat, Malathion 50, , E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 20 cc preparat seklinde hazırlanıp bitkiye verilir

İyi çalışmalar.

Erdinc_ist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024