agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni146Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-06-2009, 22:14   #31
Ağaç Dostu

Passion's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2007
Galeri: 21
Benim ki geçen sene de açmadı. Ben de bu sene kuvvetlice budadım . Ayrıca başka bir yerden çelikler alıp yeniden diktim. Çeliklerin hepsi filizlendi. Bu sene bolca gübre koydum diplerine.

Sn. Fatihbrk,

Ben henüz çiçeklendirmedim ama acem borusu hakkında şimdiye kadar öğrendiklerim şöyle:Bol güneşi seviyor. Toprağına hayvan ( koyun, inek vs) gübresi vermek de iyi geliyor. Drenajı iyi toprakları seviyor. Sudan da hoşlanıyor... Aslında yerini sevince çok azgın bir bitki olduğu söyleniyor.

Passion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2009, 22:16   #32
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Passion Mesajı Göster
Benim ki geçen sene de açmadı. Ben de bu sene kuvvetlice budadım . Ayrıca başka bir yerden çelikler alıp yeniden diktim. Çeliklerin hepsi filizlendi. Bu sene bolca gübre koydum diplerine.

Sn. Fatihbrk,

Ben henüz çiçeklendirmedim ama acem borusu hakkında şimdiye kadar öğrendiklerim şöyle:Bol güneşi seviyor. Toprağına hayvan ( koyun, inek vs) gübresi vermek de iyi geliyor. Drenajı iyi toprakları seviyor. Sudan da hoşlanıyor... Aslında yerini sevince çok azgın bir bitki olduğu söyleniyor.
Cevabınız için çok teşekkürler sayın Passion.Bende komşumda görünce dayanamadım istedim.Oda sağ olsun bir kök ayırıp verdi.İnşallah çiçeklenir sizinkide benimkide

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2009, 23:55   #33
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
Bütün bahçeyi kaplıyor kökleri, her yerden filizleniyor. Dikerken iyi düşünün.

celalsungur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2009, 07:44   #34
Ağaç Dostu

talar_'s Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Diktiğiniz yeri iki kere düşünün çünkü inanılmaz derecede karınca yapıyor.
Yemek yediğiniz veya salıncak , hamak gibi oturup uzanıp dinlendiğiniz yerlere çok yakın dikmeyin. Yoksa siz debenim gibi karıncalardan çıldırabilirsiniz

talar_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2009, 07:59   #35
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Katılıyorum; dikerken iki kere düşünün derim. Her mevsim dökülen birşeyleri mutlaka oluyor. İlkbaharda yaprak kılıfları, yaz boyunca çiçekleri sonbahar boyunca da çuvallar dolusu yaprakları dökülüyor. Komşumun bahçesindeki acem borusu neredeyse bizim evi işgal edecek. Kavgalı olduk bu bitki yüzünden
Ben çözümü buldum. Benim bahçemde minyatür acem borusu var. ilkbahar ve yaz değil sonbaharda çiçek açıyor. Kışın -4'ün altına düştüğünde de toprak üstü aksamı yok olup tekrar sürüyor. Biraz clematis gibi yani. Çiçeklerinden vazgeçemeyen herkese bu türü tavsiye ederim.

Emine Akman beğendi.
kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2009, 12:51   #36
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-06-2009
merhaba ; bende bahçemizdeki duvarı kaplaması için 6 tane kadar 2 metre aralıklarla diktim. Acaba bende çiçek açtıramazmıyım ve etrafı karıncalar sarar mı diye endişelenmeye başladım. Bu konuda şimdiden yapabileceğim şeyler varsa geç kalmaldan yapayım.

goncaozyazici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2009, 13:04   #37
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi goncaozyazici Mesajı Göster
merhaba ; bende bahçemizdeki duvarı kaplaması için 6 tane kadar 2 metre aralıklarla diktim. Acaba bende çiçek açtıramazmıyım ve etrafı karıncalar sarar mı diye endişelenmeye başladım. Bu konuda şimdiden yapabileceğim şeyler varsa geç kalmaldan yapayım.
Bilek kalınlığında kökleri bütün bahçeyi sarıyor. Keşke büyük saksıların içine dikseydiniz. (Saksıda olur mu onu da bilmiyorum ama 3 sene evvel kestiğim acem borusunun köklerinden henüz kurtulamadım.)

Eski 23-06-2009, 13:54   #38
Ağaçsever

sevgili celal sungur ilginize teşekkürler, diktiğim alan sadec e sarmaşık için ayrılmış özel bir yer. yani duvar dimine yarım metrelik bir toprak aln bırakıp bu yarım metreden sonra kaldırm tası döşedik (yürüyüş için 1,5-2 metre var)yolun diğer tarafına çim ektik.anlaığım kadarıyla yerini severse arsız bir bitki sorun oluşturmaz inşallah.

Eski 23-06-2009, 13:56   #39
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Alıntı:
sevgili celal sungur ilginize teşekkürler, diktiğim alan sadec e sarmaşık için ayrılmış özel bir yer. yani duvar dimine yarım metrelik bir toprak aln bırakıp bu yarım metreden sonra kaldırm tası döşedik (yürüyüş için 1,5-2 metre var)yolun diğer tarafına çim ektik.anlaığım kadarıyla yerini severse arsız bir bitki sorun oluşturmaz inşallah.
Kökleri kaldırımın altından çim alana ulaşır. (maalesef)

Eski 23-06-2009, 14:18   #40
Ağaçsever

öneriniz nedir? çim diktiğim alana ladin fideleri dikmeyi planlıyorum zarar verirlermi dersiniz

Eski 23-06-2009, 14:56   #41
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Alıntı:
öneriniz nedir? çim diktiğim alana ladin fideleri dikmeyi planlıyorum zarar verirlermi dersiniz
Dikili'de bir bahçede ağaç şeklinde büyümüş 6-7 tane acem borusu gördüm. Etrafı tamamen çimdi. Başka ağaç yoktu. Ladinlere zarar verirler mi bilemiyorum. Kökler su bulmak için çok yayılıyorlar bildiğim kadarıyla. Acem borusu dikeceğiniz yere basitçe bir damla sulama borusu döşerseniz, damla sulamada kökler suyu yüzeyde buldukları için fazla yayılmıyorlarmış.

Eski 24-06-2009, 10:32   #42
Ağaçsever

teşekkürler, içim biraz rahatladı doğrusu. yoksa 6 tane acem borusuyla nasıl başedeceğimi düşündüm bütün gece..birde şu geldi aklıma sanırım sizin acam borusu Dikilide mevsin gayet uygun benimkilerse 1300 m.'de Kayseri'de belki okadar büyümez ama çok çiçek açar diye dua ediyorum

Eski 24-06-2009, 13:31   #43
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Alıntı:
1300 m.'de Kayseri'de belki okadar büyümez ama çok çiçek açar diye dua ediyorum
Civarda başka acem borusu var mı? Çok çiçek açıyor ama 1300 metrede hiç görmediğim için soruyorum.
Ekteki resim yan komşumun bahçe girişi. Acem borusu ağaç formunda düzenlenmiş ve yakınında güller var. Yaşarken çok zararı yok anladığım kadarıyla ama kesmeye kalkarsanız yok edemiyorsunuz.

Eklenen Resimler

Emine Akman beğendi.
Eski 25-06-2009, 08:54   #44
Ağaçsever

hayır civarda hiç acem borusu yok. bol bol badem, meşe, kayısı ağacı var.Diğer bahçelerin duvarlarında yanılmıyorsam Amerikan sarmaşığı dedikleri sarmaşıktan var.Komşunuzunki çok güzelmiş.Benimkilerin boyu henüz bir metre bile değil. Bakalım bekleyip göreceğiz.

Eski 16-08-2009, 13:06   #45
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2009
Her hangi bir sarmaşığı çeliklemek için ne zaman gerekiyor. Beceremiyorum ben bir türlü. Mevsimi değil galiba şu an. Acem borusunun da tohumu neresi acaba ben geçen gün yere düşen kurumuşlara baktım pek tohum göremedim.

isolet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2009, 16:08   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-08-2009
Merhaba ben konyada acemborusunu yetiştirebilirmiyim.bilgi verebilirmisiniz.Teşekurler.

sefine42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2009, 16:26   #47
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Bu bitki 1200, 1300 rakımda bile çok rahat yetişiyor.

Celal beyin önerisi (köklerin yayılması) çok ciddi bir husus, bahardan beri bu bitkinin köklerinden kurtulamıyoruz

Önce dreflexler ( drenaj boruları) değişti, 2 gül yok oldu, yetmedi.

Kurtulmak için suyu tamamen kestik, çimlerin kurumasını göze aldık, yine yokolmuyor.

Dikildiği yerin 10, 15 mt uzağından bir bakıyoruz çıkıvermiş.

Şimbi bahçeyi gezdim üç yerde ekteki filizleri gördüm

Name:  IMG_6479.jpg
Views: 2398
Size:  74.6 KB

Emine Akman beğendi.
k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2009, 16:47   #48
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi abk Mesajı Göster
Acem borusu, bulunduğum yerde çok rahat yetişen bir bitki ve çok seviyorum. Ancak, bitkinin içine yerleşen bizim kıskıç dediğimiz böcekleri sevmiyorum. Bu böceklerden kurtulmanın bir yolu var mı?
Evet haklısınız. yaşadığım yerde neredeyse bütün bahçeli evlerin bahçe kapılarına , duvara sardırılmış. Çiçekler çok hoşuma gittiği için bir kaç çelik aldım bir bahçeden. Bizim site girişine dikerim diye ama almayla korku içinde atmam bir oldu. Bir yerlerden bir sürü kıskaç dediğimiz böceklerden çıktı üzerime geldi. Yine başka küçük böcekler yürümeye başladı. Eşim bu bitki senin uğraşabileceğin bir bitki değil dedi. Üzüldüm ama vazgeçmek zorunda kaldım.

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2009, 20:03   #49
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
10 yıl oldu dikeli ilk yıllar sulanmadı, hayatta kalma mücadelesi verdi. Birkaç yıldır sürgünleri uzamaya başladı ama henüz çiçek açmadı. Bu yıl da sedir ağacına bir sürgünü sarılmaya başladı. İleride sediri kurutma tehlikesi olabilir mi diye düşünüyorum. Konu hakkında görüşleriniz nedir?
Name:  100_1215.jpg
Views: 2767
Size:  72.0 KB

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2009, 23:02   #50
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2009
Bugün bahçem için bir sürü çiçek aldım seradan bunlardan birtaneside campsis ama benimkinin cinsi madame galen bu cinsini burada yazılan çeşitlerinin içinde göremedim henüz 70-80 cm lik boyda ben ön bahçeme dikmeyi düşünüyorum bu mevsimde bahçeye dikmem uygunmudur yoksa saksıda bahar aylarını mı beklemesi gerekiyor ön bahçem bütün gün güneş alıyor doğu batı arasına bakıyor ama malum tipik Hollanda işte bugün 35 derece sıcak varken yarın 22-23 derece gösteriyor bilgiler , bu çiçek hakkında tecrube sahibi olan arkadaşlar bu mevsimde sizce bahçeye dikmelimiyim acem borusunu yoksa baharımı bekleteyim saksıda ?

finduk52 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2009, 21:38   #51
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Arkadaşlar,
Geçen ay bahçemin köşesine 3 metre uzunlugunda acem borusunu diktim ve 30 cm uzaklıgında 2 adet gül dikili sizce boğar mı bu gülleri?ne yapmalıyım?

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2009, 00:02   #52
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 52
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
10 yıl oldu dikeli ilk yıllar sulanmadı, hayatta kalma mücadelesi verdi. Birkaç yıldır sürgünleri uzamaya başladı ama henüz çiçek açmadı. Bu yıl da sedir ağacına bir sürgünü sarılmaya başladı. İleride sediri kurutma tehlikesi olabilir mi diye düşünüyorum. Konu hakkında görüşleriniz nedir?
Eklenti 98346
Bana sorarsanız boğacağını sanmıyorum sedir ağacınızı. Budamayla kontrol altında tutmanız ağacınızın erişemeyeceğiniz kısımlarına çıkıp kötü bir görüntü oluşturmaması bakımından iyi olur diye düşünüyorum.(tabi benimki amatör bir bitki hayranı fikri

Kudret Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2009, 00:05   #53
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 52
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi finduk52 Mesajı Göster
Bugün bahçem için bir sürü çiçek aldım seradan bunlardan birtaneside campsis ama benimkinin cinsi madame galen bu cinsini burada yazılan çeşitlerinin içinde göremedim henüz 70-80 cm lik boyda ben ön bahçeme dikmeyi düşünüyorum bu mevsimde bahçeye dikmem uygunmudur yoksa saksıda bahar aylarını mı beklemesi gerekiyor ön bahçem bütün gün güneş alıyor doğu batı arasına bakıyor ama malum tipik Hollanda işte bugün 35 derece sıcak varken yarın 22-23 derece gösteriyor bilgiler , bu çiçek hakkında tecrube sahibi olan arkadaşlar bu mevsimde sizce bahçeye dikmelimiyim acem borusunu yoksa baharımı bekleteyim saksıda ?
Eğer bitkiniz bulunduğunuz bölgenin iklimine uygun bir bitki ise saksıda baharı bekletmenizin bir anlamı yok. Bence toprağa ekmeniz daha iyi olur.

Kudret Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2009, 12:26   #54
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Arkadaşlar,
Benim 2 metre boyundaki acem borusunun campsis radicans türü olup olmadığını nasıl anlarım?Bir de komşumdaki acem borusunun çiçekleri daha geniş ve büyük dairesel uçları benimkinin de öyle olması için ne yapmalıyım yoksa yaşı ilerledikçe mi daha büyük açıyor çiçeklerı?

Eski 25-08-2009, 19:41   #55
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

cevap verecek birisi yok mu

Eski 25-08-2009, 20:21   #56
Ağaç Dostu

neconeco's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2008
Galeri: 19
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
İlk defa duydum. Bulursanız ben de isterim
Selamlar. gecen hafta sattım tam 3 ay dükkanda kaldı sonunda eyüp te istikbal bayii aldı

Eklenen Resimler

Düzenleyen neconeco : 26-08-2009 saat 00:05
neconeco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2009, 20:55   #57
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Sayın NecoNeco,
eğer elinizde başka varsa ben talibim

Eski 25-08-2009, 23:49   #58
Ağaç Dostu

neconeco's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2008
Galeri: 19
Selamlar. şu an yok fakat hafta içi bakarım varsa neden olmasın

neconeco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2009, 00:15   #59
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kubat_izmirli Mesajı Göster
Arkadaşlar,
Benim 2 metre boyundaki acem borusunun campsis radicans türü olup olmadığını nasıl anlarım?Bir de komşumdaki acem borusunun çiçekleri daha geniş ve büyük dairesel uçları benimkinin de öyle olması için ne yapmalıyım yoksa yaşı ilerledikçe mi daha büyük açıyor çiçeklerı?
Alıntı:
Kuru ağaçlara sardırılınca çok güzel duruyor. Bir de iklim aşırı soğuk değilse campsis radicans yerine campsis grandiflora türünü tavsiye ederim. Çiçekleri daha büyük ve gösterişli, bitkisi daha gürbüz yetişiyor.
Konuyu açan arkadaşımızın verdiği bilgilerde yazıyor bu yazı .

Belkide komşunuzdaki acem borusu bu cinstir.

finduk52 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2009, 23:12   #60
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Arkadaşlar,

Bugün farkın vardım,1 ay önce çiçekçiden aldıgım 2 metre boyundaki acem borusu ilk çiçeklerini açtığında benim beğendiğim iri geniş büyük çiçekli türü olmadıgını anladımRadicans türü galiba benimki öyle mi oluyor?florıca türü acemborusu olan komşuma rica ettim ve 2 metre boyunda 3 adet çelik alıp bahcemin güneş görmeyen bölümüne çelikleri diktim sizce tutar mı çeliklerim?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024