agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni268Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-07-2009, 12:14   #451
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Sn. Vildan Sönmez,

Aldığınız yaseminin türü önemli. Bazı türler yılın belirli aylarında belirli bir sıcaklıkta açıyor ve bir sonraki döneme kadar hiç açmıyor.

Pembe kış yaseminlerini alırken satıcı bana bütün sene kışın bile açacak dedi ama bahar sonrası hiç açmadıkları gibi sürekli azıp çoşuyorlar taze sürgünlerle.

Yaseminin cinsini belirtecek ip ucları verirseniz daha fazla yardımcı olabilirim.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Vildan Sönmez Mesajı Göster
Bauhause'dan üzeri çiçeklerle dolu aldığım yaseminin çiçekleri dökülünce yeni tomurcuklar gelmedi. Genel olarak yaprakların ve bitkinin durumu iyi. Bir serada sordum dinlenme dönemine girmiştir dedi.Tekrar çiçeklenmesi uzun sürer mi ?

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2009, 12:17   #452
Ağaç Dostu.

Sn. se-rap,

Galiba fazlaca budama yaptınız, minik minik koyu yeşil tomurcukları belirgin olmalı çiçek açabilmesi için. Taze sürgünler yapraklar çıkarıyorsa yakın zamanda tomurcuk dolu dallarda çıkaracaktır. Sabretmekte fayda var. Sıcak ve güneşi seviyor.

Saygılar.

Eski 17-07-2009, 12:18   #453
Ağaç Dostu

se-rap's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2008
Beklemeye devam demek
Çok teşekkürederim.

se-rap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2009, 12:19   #454
Ağaç Dostu.

Sn. maki,

Salonda az güneş gören yerde fulyaseminin sağlığı bozulabilir. yeterince bol güneş görebilecekse salonada alabilirsiniz.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Sevgili Mutlu,
Fulyasemini salonda güneş gören bir yere alsam, onun balkondaki yerine murraya yasemin gelse nasıl olur. Fulyasemin salonda yaşar mı?
Teşekkürler

Eski 17-07-2009, 16:47   #455
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Galeri: 15
Benim canım çiçeğim galiba kurudu.Hiç bir hayat belirtisi yok.

GLCN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2009, 16:58   #456
Ağaç Dostu.

Kurumasının bazı sebepleri vardır. Bunları doğru gözlemleyebilirseniz, diğer çiçeklerinizi öldürmemiş olursunuz.

Ölmesi için aşırı su veya aşırı susuzluk sayılabilir.

Eski 18-07-2009, 18:25   #457
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Mutlu bey cevabınız için teşekür ederim. Ben aldığım zaman çiçeği yoktu üzerinde. Ama yaprakları biraz Natala benziyordu. Onun yaprakları kırmızı bordo ve yeşil karışımı idi. Sizdekiler yeşil.

Sizce Natal Ankara da yaşar mı?

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2009, 19:02   #458
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Mutlu Bey işte yaseminim. Genel olarak durum iyi, sadece çiçek açmıyor.

Eklenen Resimler

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2009, 19:41   #459
Ağaç Dostu.

Sn. Vildan Sönmez,

Sizin yaseminiz Rhynchospermum jasminoides, sadece bahar aylarında yaza yaklaşırken 1-2 ay çiçekleri açık kalıyor. Nadiren serin yaz ve sonbaharda çok azda olsa birkaç çiçek görülebilir, ama önümüzdeki ilkbahara kadar çiçek beklemeyin.

Bol güneş gören yerleri sever, -10 derceye dayandığı söylense bile, sizde kar yağıyorsa soğuk kış aylarında dışarda bırakmamanızı tavsiye ederim. Kıymetli bir türdür.

Saygılar.

Eski 18-07-2009, 20:21   #460
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2007
Sayın kubat izmirli.Basbahcivan,
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Tesadüfen güneye dikmiş oldum.Güneş de alıyor.
Sayın lerdemir gerçekten mis kokuyorlar,küçüçük çiçeğin kokusu akşam balkonu sarıyor

FIRUZAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2009, 20:41   #461
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Sayın Mutlu Bey ve Vildan Hanım,
Öncelikle Mutlu Beye bana misler gibi yaseminleri verdiği için teşekkür ederimPervane çiçekli yaseminin en güzel özelliği en az 2 ay bol bol çiçeklenmesi bunu bu ilkbaharda gördüm bahçemde bol bolVildan Hanımı da beni de mutlu edecek bir olaya birkaç gündür şahit oluyorum çünkü pervane çiçekli yaseminin İstanbul kışlarından kurtulup kurtulamadığını araştırmaktayım ve bu açıdan beni umutlandıran bir belgeyi fotoğraftaki manzara ile ele geçirmiş oluyorumBugün İstinye'de oldukça deniz seviyesinden yüksek bir sitede havuza girerken oldukça yaşlı pervane çiçekli yasemin gördüm gerçi çiçeklenmesi bitmişti sitenin görevlisi en az 14 yaşında olduğunu söyledi ben de artık umutla kışı çıkaracağını düşünüyor ve fotograflarımı sizinle paylaşıyorum gerçekten görkemli ve ve oldukça büyük bir yasemin bu orman sarmaşığına sarrılmış büyük bir duvarda yaklaşık 150 metrekare alanı kaplıyordu.

Eklenen Resimler

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2009, 21:49   #462
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Bilgiler için sağolun Mutlu Bey. Demek ki en çiçekli zamanında satışa sunuyorlar. Benim yaseminimin güneşten yana sıkıntısı olmayacak. Kışa çok soğuklarda toparlayıp sarmak gerekir mi bilmiyorum. O halde şimdi daha uzun süre çiçekli kalacak bir tür edinmeliyim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu Mesajı Göster
Sn. Vildan Sönmez,

Sizin yaseminiz Rhynchospermum jasminoides, sadece bahar aylarında yaza yaklaşırken 1-2 ay çiçekleri açık kalıyor. Nadiren serin yaz ve sonbaharda çok azda olsa birkaç çiçek görülebilir, ama önümüzdeki ilkbahara kadar çiçek beklemeyin.

Bol güneş gören yerleri sever, -10 derceye dayandığı söylense bile, sizde kar yağıyorsa soğuk kış aylarında dışarda bırakmamanızı tavsiye ederim. Kıymetli bir türdür.

Saygılar.

Eski 18-07-2009, 21:55   #463
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Sayın Kubat, bu İstinyeli yasemin moral oldu tabii. Ancak bu çiçek yerde ekili, benimki ise saksıda. Her zaman yer kuvveti ile yetişen bitkilerin daha avantajlı olduğunu düşünürüm.

Eski 18-07-2009, 22:11   #464
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Peki yere dikme imkanınız yok mu?

Eski 18-07-2009, 22:20   #465
Ağaçsever

S-L-İ-H-A's Avatar

Giriş Tarihi: 20-12-2008
Mutlu Bey;
Murayya yaseminin tohumunu ekmiştim,küçük filizler kendini gösterdiler.Teşekkürler.

S-L-İ-H-A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2009, 22:22   #466
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Terasımda olsun istiyorum, yani, sekizinci kat ,
Öyle metrelerce büyümese de olur. Biraz büyüsün, biraz çiçeklensin yeter.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kubat_izmirli Mesajı Göster
Peki yere dikme imkanınız yok mu?

Eski 18-07-2009, 22:41   #467
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Büyük saksıda da yasemin epey büyüyor Eyüpteki Büyükşehir Belediyesinin fidanlığında görmüştüm 20 ltlik saksıda torfa dikilmiş en az 3 metre yasemin görmüştüm.Teras iyi seçim bol bol koklarsınızAma yaseminin her çeşidine sahip ve bu konuda tecrübe sahibi biri olarak size tavsiyem yoğun koku ve daha sık açan yasemin çeşidi olarak fulyasemin edinmeniz bunun yanında full(arap yasemini) yaseminde edinirseniz terasınız her zaman kokarBenim bahçem Mutlu Bey'den aldığım yaseminlerle dolu ve her dem kokuyor

Eski 20-07-2009, 09:30   #468
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Bu pervane çiçekli yaseminin İstanbul'da kışı sağlıkla geçirdiğine ben de Balmumcu'daki bir apartmanın girişinde şahit oldum.

Toprağa dikili olan yasemin, sizin fotoğraftaki gibi devasa olmasa da, apartman girişindeki ferforjeyi kaplamış ve çiçeklere bezenmişti bu yaz başında.

Merak eden İstanbulluların dikkatine...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kubat_izmirli Mesajı Göster
... pervane çiçekli yaseminin İstanbul kışlarından kurtulup kurtulamadığını araştırmaktayım...

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2009, 10:16   #469
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Sayın Lerdemir,
Bilgilerinizle daha çok umutlandım yasemin içinBenim gördüğüm pervane çiçekli yaseminin gövdesi epey kalınlaşmış ve sürekli sürgün veriyordu,resmen duvara dağcılar gibi yapışmıştıBenimki o kadar sürgünde değil şuan ve tırmanıcı özelliğini görmedim umarım ilerde benimki de öyle olurÇelik almak istedim ama görevliler vermediHer tarafta kamera olduğu için de cesaret edemedim

Eski 23-07-2009, 09:15   #470
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu Mesajı Göster
Sn. maki01,

En son murraya yasemini Sn. Celal Sungur'a göndermiştim, yasemin kendine geldiğinde Celal bey konu hakkında görüşlerini buradan paylaşır. Murraya yasemin hakkında bazı müşterilerim, çiçekleri açık değilken bol güneş gören bir yerde besledikleri, bol çiçek açtığında ev içerisine alarak oda parfümü niyetine kullandığını belirttiler. Çok ağır ve sert bir yasemin kokusu yayıyor çevresine, daha tomurcuk patlamadan bile dışında kokladığınızda yasemin kokusunu alıyorsunuz.
Üzerinde yüzlerce tomurcuk var ancak gelişmeleri tevazum nedeniyle anlatabileceğimi sanmıyorum.
(Şaka, şaka çiçekler açmaya başlasın 24 saat yayın yapacağım)

celalsungur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2009, 11:08   #471
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-07-2008
Murraya yasemin ile Sn Mutlu Kutlu Bey sayesinde tanıştım.

Tek üzüntüm tek fide almış olmam!!

Kokusuna hayran kaldığım bu yasemin için yaşadıklarımı paylaşmak istedim.

Güneşi çok seviyor. Susuz bırakırsanız da çiçekler açmadan dökülüyor.

Tomurcuklanmadan önce yapraklara su fıslıyorum, rahatsız olduğunu görmedim.
Ama tomurcuk ve çiçekli halinde fıslamaya devam edersem huzursuz oluyor çiçekleri açmadan saksının dibine bırakıyor!

"Peki kızma" diyorum ve fıslamayı kesiyorum bir süreliğine

Ne yazık ki cam önünde saksı içinde yetiştirebiliyorum. Güneşi 3-4 saat alabiliyor, ama inanın bu bile beni mutlu etmeye yetiyor.

Belki daha bol güneşli mekanlarda daha güzel olur.

Kısaca, bu yasemini çok seviyorum. Kokusu muhteşem!

fizban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2009, 14:23   #472
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sayın kubat izmirli,
Fulyaseminin çiçekleri o kadar yoğun değil ve en uzun 2 gün dayanıyor. Mutlu Beyden gelen fulyaseminim 4-5 saat güneş almasına rağmen, bol bol yeni sürgün arada da az sayıda çiçek veriyor. Geçtiğimiz günlerde çıkan fırtınada tepe ucu koptu ama bana mısın demedi ,yan sürgünlerle gelişmeye devam ediyor .
Sanırım bol koku ve çiçek için en uygun olanı normal yasemin ve murraya. Fulyaseminin yanına murayya eklemek istiyorum ben de.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2009, 21:21   #473
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Arkadaşlar pervane çiçekli dediğiniz benim şu yaseminlerim değil mi?
Name:  11575-4haziraz006.JPG
Views: 1002
Size:  57.4 KB
Name:  IMG_4601.jpg
Views: 1019
Size:  43.9 KB

Name:  IMG_4627.jpg
Views: 968
Size:  47.4 KB

Name:  IMG_4595.jpg
Views: 968
Size:  47.5 KB

Eğer bunlarsa, 4 yılda inanılmaz geliştiler. İlk diktiğimde 1-1,5 metre boylarındalardı. 4 yıllık gelişimlerini görüyorsunuz. İstanbul'da kışı hiç sorunsuz atlatıyorlar. Gübre, bakım, ilaç vs.. gerekmeyen, çok sorunsuz, hiç özel isteği olmayan bir sarmaşık türü. Bu kadar yoğun açtığında özellikle geceleri inanılmaz güzellikte kokuyorlar. Tek dezavantajı, yukardaki bol çiçekli zamanlarında, arıların ve arıya benzeyen irice bir Kelebek türünün gelmesi, çiçeklerinin döküntüsü 2 hafta kadar sürüyor. En son süpürmekten sıkıp, üzerindeki kuru çiçekler düşsün diye tazdikli su tuttum, topluca temizlik yaptım. (işe yaradı) Yaprak dökmüyor. Çiçeklenme dönemi geçtikten sonra, çok bol sürgünler verip, boylanıyor. (bu sıralar)

Sitemizde ve civar yerleşim yerlerinde çokça kullanılıyor. Bahçe demirlerini ve duvarları sardığında da çok güzel görünüyorlar.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2009, 11:53   #474
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi celalsungur Mesajı Göster
Üzerinde yüzlerce tomurcuk var ancak gelişmeleri tevazum nedeniyle anlatabileceğimi sanmıyorum.
(Şaka, şaka çiçekler açmaya başlasın 24 saat yayın yapacağım)

Murraya'nın şimdiki hali
Sabah ve akşam güneşini alıyor, çiçeklenince salona alacağım.
Yanındaki de yine Mutlu Bey'den gelen fûl yasemin. Asarken 1 metrelik bölümü maalesef kırıldı.

Eklenen Resimler

celalsungur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2009, 11:56   #475
Ağaç Dostu.

Sn. limon,

Yaseminlerinizin maaşallahı var. sizin yaseminlerde Rhynchospermum jasminoides, pervane çiçekli yasemin. Çiçeklenme döneminde sizin ve çevrenizdeki evlerde yaşayanların epeyce başı dönmüştür kokusundan. Bence bir yerleri ördürmek, hoş görünmeyen yerleri kapamak için ideal bir yasemin türü. Kendi kendine sarılıp tırmanmasıda ayrı bir avantaj, tek dezavantajı 1-2 ay çiçekli kalması. Ama yaz kış yaprak dökmeden herdem yeşil kalması bu dezavantajı ortadan kaldırıyor.

Sn. deniz kedisi,

Günlük 1-2 saat direkt güneş görmesi yasemin acısından yeterli, çok güneş görmesi bu yasemin için dahada iyi. İstediğiniz zaman dikim yapabilirsiniz, dayanıklı ve hızlı hareket eden bir yasemin türüdür. Ayrıntılı bilgiler aşağıdaki linkte var.

http://site.mynet.com/egzotikvetropi...pepino/id1.htm

Eski 24-07-2009, 12:01   #476
Ağaç Dostu.

Sn. Celal Sungur,

Murraya yasemin benim gönderdiğim şeklinden daha dolgun ve gösterişli duruyor, galiba yolda stresten güzelleşti.

Kırılan dalı 10-15 cm lik parçalara bölüp gölgede nemli toprakta köklendirebilirsiniz. Sağlam kalan bölümde yakın zamanda filizlenip çiçek açar. Ben mahsus budamadan göndermiştim, üzerinde tomurcuk var diye. Siz ful un uygun bir boyundan tepe budaması yapın, ideal taçlanması 100-150 cm arasında oluyor.

Murraya yasemininizde yakında tomurcuklarını patlatır. Saygılar.

Eski 24-07-2009, 12:20   #477
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Mutlu Bey,
Murayya var mı? Yer sorunum var ama yanyana büyürler artık...

Eski 24-07-2009, 12:43   #478
Ağaç Dostu.

Murraya serisinin sonlarına geldik sayılır, toplam 11 tane boylu poslu murrayam kaldı. Zaman zaman açıp durduklarından seraya gelen gidende alıp götürüyor.

Eski 24-07-2009, 12:48   #479
Ağaç Dostu.

Çok rüzgar alması problem değil, dayanıklı bir türdür ful yasemin ve pervane çiçekli yasemin.

Aşırı rüzgar alan yerlerde uygulamamız oldu, normal gelişimlerine devam ettiler.

Eski 24-07-2009, 12:51   #480
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Hemen EFT yapıyorum. Ücrette değişiklik var mı? 30 TL diye kalmış aklımda...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024